Fradi műsorfüzet (1975-1979)

1976. május

szerint a győztes vívja húsvéthétfőn a döntőt a másik oldalon feljutott Újpesttel No de a serleg kiírásakor elfeledkeztek a feltételek tisztázásá­ról. Senki sem tudta, mi történjék. Rájátsszanak kétszer 15 vagy 10 per­cet? Sorsoljanak? Folyt a vita, a kapkodás, precedensek keresése. Mi­közben a közönséget elfelejtették felvilágosítani. Az csak akkor vette észre, mi a helyzet, amikor a csapa­tok elvonultak, s a vezetők összeül­tek. A sorsolás a Fradinak kedve­zett. Így jutott be a húsvéthétfői ser­leg döntőjébe, amelyet aztán meg is nyert, 2:0-ra legyőzve az Újpestet. Salamon Béla sírt Porkai Ernő, az MTK-VM egyik | legrégibb szurkolója mesélte: i — Számomra örökké felejthetetlen marad a ll:2-es győzelem. Mintha ! most lenne, úgy emlékszem rá, pedig már ötven esztendeje is elmúlt.. . | Nem is a tizenegy gól volt lenyűgöző, ] pedig ennyit soha sem rúgott az MTK a Fradinak, hanem — a játék. Külö­nösen Orth Gyuri játszott egészen | káprázatosán, ezt a teljesítményt nem | lehet elfelejteni, öt gólt ért el, egyik ragyogóbb volt, mint a másik. Igaz, í tartalékosán állt ki az FTC, dehát I mégis ... A mérkőzés után önfeledten ünnepeltük a csapatunkat. Salamon i Bélával egyfogatú lovaskocsit bérel- , létünk, úgy mentünk haza. Béla bácsij örömében... dát. 2:1. Erre Dudás megsérti a part­jelzőt, kiállítják, Müller gúnyosan mutogat a fejére, jelezve: elment a játékvezető esze. Öt is kiállítják. Po­koli zűrzavarban játszódik le a még hátralevő 5 perc, végül is a kupa átadásához csitítani igyekvő veze­tőkkel 9 kék-fehér és 11 zöld-fehér játékos vonul a salakpályára. Igazi kupadöntő volt! Ami után Brüll Alf­réd, a Hungária elnöke bejelentette az öltözőben csapata tagjainak, hogy bár vesztettek — megkapják ugyan­azt a prémiumot, mint amit a Fe­rencváros ad a győztes zöld-fehér fiúknak. Ai első ferencvárosi győzelem az új stadionban I 1974. június 1, Üllői út FTC-MTK 2:1 Az új stadionban ez volt az első ferenc­városi győzelem! Hűvös, szeles szombat délután volt. A mérkőzést látszólag telt ház előtt játszották, de „csak” 19,399 je­gyet vásároltak. Ezen a találkozón érte el az új stadionban az első kapufát az FTC. 6 perccel a kezdés után Nyilasi távoli erős labdája a bal kapufáról vágódott ki. Az első FTC bajnoki gól pontos időpont­ja: 17 óra 22 perc. Branikovits 14 méter­ről a kapu közepébe lövi a labdát. Az első gól a Nagyvárad tér felőli kapuba esett. Óriási volt az öröm, mint ahogy a játékidő befejeztével is, hiszen 2: l-re győzött az FTC. A történelem megismét­lődött ; 1911 február 12-én is az első győ­zelem az üllői útón: FTC—MTK 2 :1. Ak­kor azonban ez a pályaavató volt. Dudás kihagyta a 11-est A 83 esztendős Hertzka Pál, a j magyar játékvezetői gárda nagy öregje 1936 és 1938 között egy­más után négy FTC—MTK, illet- | ve Ferencváros—Hungária mér­kőzést vezetett. Kettőre még ma ] is jól emlékszik: — 1937-ben az Üllői úton volt I a mérkőzés. A Fradi 3:2-re veze­tett. már csak percek hiányoztak a befejezéshez, amikor Korányi karjánál fogva visszahúzta a ki- ; ugró Cseh Matyit. Cseh kirántotta I magát, tovább futott. Én az előny- I szabályt alkalmaztam, és Cseh a kifutó Háda mellett belőtte az egyenlítő gólt. így lett 3:3. A má­sik mérkőzés színhelye is az Üllői út volt, az időpont pedig 1938. A Ferencváros már a mérkőzés ele­jén megszerezte a vezetést és so­káig tartani tudta az eredményt. A második félidő közepe táján Korányi elbuktatta a kiugró Kar­dost. Vitathatatlan 11-es és a 35 000 főnyi közönség szó nélkül vette tudomásul a döntést. Az ak­ikori idők legjobb 11-es rúgó ja, Dudás állt a labda mögé, de ide­gességében a bal kapufára rúgta, és a visszapattanó labdát Polgár Drumi kivágta. A Ferencváros Ipedig a továbbiakban tartani tud- 1 ta végig, egygólos előnyét...