Fradi műsorfüzet (1975-1979)

1977. október

Látszólag tulajdonképpen semmi rendkívüli nem történt, amikor az országos kerékpáros pályabajnokság 4000 méteres üldöző csapatszámában az FTC négyese elsőként célba ért. Ök voltak az esélyesek, ők nyertek. Ml van ebben? A csapatban azonban ott hajtott egy huszonöt éves szőke kerékpáros, akinek nemcsak egy baj­nokság volt e győzelem, hiszen az eredményhirdetéskor versenyzői pá­lyafutásának ötvenedik országos baj­noki aranyérme került a nyakába. Szűr István, az említett kerékpáros éppen tíz esztendeje került az FTC-hez. Már az első ed­zéseken látszott: nagy ígérettel, te­hetséges, szorgalmas versenyzővel gazdagodott a szakosztály. Már az el­ső évben megnyerte első aranyát — a serdülők között. Ezt újabb három serdülő-, hat ifjúsági-, tizenhat ju­nior- és huszonnégy felnőtt bajnoki győzelem követte. Ez utóbbi adat egyúttal azt is je­lenti, hogy az országos felnőtt baj­nokságokat nézve, eddigi legeredmé­nyesebb^ kerékpárosunk Szűr István. (A korábbi csúcstartó, az FTC egy­kori kitűnő kerekese, Éles Ferenc volt huszonkét felnőtt aranyérem­mel). — Valóban, szakosztályunk leg­eredményesebb versenyzője — álla­pította meg edzője, Schillerwein Ist­ván. Az FTC kerékpárosai eddig nyolcvanhét felnőtt aranyérmet sze­reztek és ebből Szűr egymaga majd­nem az egyharmad részét. Időered­ményeit tekintve az utóbbi időben kissé megtorpant, de a hozzá fűzött remények beváltására van idő, még fiatal versenyző. Tízéves pályafutása alatt minden­féle országúti pályaszámban győzött legalább egyszer, csupán az országúti 100 km-es csapatversenyben nem si­került gyarapítani az aranygyűjte­ményét. Pedig kétszer is csak néhány másodperc választotta el ettől. Melyik is volt a legsikeresebb éve? Talán 1974. Ekkor l:09.4-et szágul­dott 1000 méteren, fő számában, amelyben 1972 óta mindig övé lett az aranyérem. Az említett időered­ménynél magyar versenyző betonpá­lyán nem ért el jobb eredményt, sőt idehaza a Millenárison még a híres külföldi „menők” sem. Vagy talán 1975? Akkor a pályán mind a négy olimpiai számban — páratlan siker­ként — bajnok lett. De annak az év­nek volt egy szomorú eseménye is. Négyéves kemény küzdelem után ki­jutott álmai versenyére, a világbaj­nokságra, de ott rutintalanul, meg­ijedve a nagy lehetőségtől, nem úgy szerepelt, ahogy ő is, a közvélemény is várta. 1970, 1974, 1975. Egy sikeres ver­senyzői pályafutás állomásai. Egy- egy újságcikk ezekből az évekből. „A barátaimmal egyszer elhatároz­tuk, hogy kijutunk a müncheni olimpiára, fin még állom a szavam" — mondta 1970-ben, amikor tagja lett a felnőtt válogatottnak. Aztán mégsem vitték ki Münchenbe, sőt a következő olimpiára sem. Keserű emlékek. .......ismét valami nagy elszántság le tt úrrá rajtam: az nem lehet, hogy ne sikerüljön! És egyre jobban hi­szem, hogy sikerülni fog ... nagyon megnyerte a tetszésemet egy mondat, amit a televízióban hallottam: a le­hetségest még ma elvégezzük, a le­hetetlenre egy kis türelmet kérünk!” — nyilatkozta 1974-ben a csúcsjaví­tás után. És valóban minden lehet­ségest megtett. Külön étrendet állít­tatott össze magának, soha annyit nem hajtott, mint akkor. Aztán a vi­lágbajnokság előtt 1975-ben derűlá­tóan jegyezte meg: „A nagy eredmé­nyek elérése sok áldozattal, lemon­dással jár, amelyek már sohasem té­rülnek meg. De kárpótolná mindezt egy nagy élmény”. Az igazi nagy él­mény, egy világversenyen elért na­gyobb siker — év közben, kisebb je­lentőségű nemzetközi csatákon nem egyszer kapott el már rangos pályá­sokat — azonban még várat magára, még benne van Szűr Istvánban. — Tulajdonképpen az fáj a leg­jobban — mondta —, hogy nem tu­dom mire lennék képes, ha ugyan­olyan felkészülési és versenykörül­ményeim lennének, mint a külföldi ellenfeleimnek. Mert a pályakerék­pározás lassan már csak nálunk lesz idénysport. Máshol a fedett pályákon télen, nyáron készülhetnek, verse­nyezhetnek. Meg aztán nyilván az edzésmódszereinkkel is van valami baj. Mi nem tudunk valami lénye­geset, amit a nálunk jobbak ismer­nek. Pedig idehaza is vannak fana­tikus versenyzők. Én is közéjük so­rolom magam. Csakhát a fanatizmus egymagában kevés. Ha sok-sok áldozat árán sem jön a várt eredmény, a versenyző kételkedni kezd a sikerben. A re­ménykedés, a céltalanság, az új út keresése. Szűr István pályafutását is végigkísérő dolgok. Ez a páratlan hazai sikersorozat ötven arany­érme azonban minden keserűség ellenére nagyszerű teljesítmény. Hóban, sár­ban, szélben az országutakon eltöl­tött kilométerek, pályán a számolat- lan körök, félkörök gyorsító hatásá­nak eredménye. Mert igazából soha­sem adta fel. Bizonyítani akarta a barátoknak a segíteni akaróknak, hogy nem hiába bíztak benne, az el­lenszurkolóknak pedig, hogy korai még a „temetése”. — Jövőre változtatok a felkészülé­semen. Megbeszéljük az edzőimmel, hogy külön fogok dolgozni. Nem adom fel. Nekem az nem cél, hogy az eddigi eredményeimnél leragad­jak. Ismerve Szűr István makacs út­keresését, akaraterejét, biztos, hogy a jövő évi bajnokság végeztével újabb aranyakkal szaporodik majd ez a csodálatos éremgyűjtemény. KOCSI TIBOR Szűr István *