Fradi műsorfüzet (1975-1979)

1976. május

Kétirányú mérkőzés 1930. április 20, Üllői út, Ferencváros-Hungária 3:3 Ez a rangadó nemcsak bajnoki mér­kőzés volt, hanem egyben a Húsvéti Serleg elődöntője is. A bajnokságban ekkor az Üjpest vezetett a Ferenc­város és a Hungária előtt. Csak ak­kor remélhette a Fradi, hogy utoléri az Újpestet, ha legyőzi a Hungáriát. Nem győzte le — és az Üjpest aztán meg is szerezte a bajnokságot. Élete első bajnokságát. 20 000 néző előtt az Üllői úti sport­telepen a kék-fehérek kezdtek job­ban, s 11-esből Bihámi megszerezte a vezetést. Erre összeszedte magát a Fradi. Kohut egyenlített. Takács II megszerezte a vezetést. Félidő 2:1. Szünet után újra a Hungária kezdett frissebben. Híres gólt lőtt (2:2). vi­szont Takács II újra előnyhöz juttat­ta csapatát. Már győztesnek látszott a Fradi, amikor — ártatlan helyzet­ben — Takács I beleütött a labdába. Űjabb 11-es. Ezt is Bihámi lőtte be. 3:3 és vége. Vége? Most kezdődött csak az iga­zi izgalom. A bajnoki eredménye 3:3 — de mi lesz a Serleggel? A terv Prémium a vesztesnek is 1935. június 9., Hungária krt. Ferencváros-Hungária 2:1 Életbe lépett az új szabály: ezentúl a Közép-európa Kupában a bajnok mellett nem a II. helyezett vehet részt, hanem a kupagyőztes. Hogy megnőtt a Magyar Kupa becsülete! A pünkösd vasárnapi döntőn is — ha nem is telt meg a Hungária kör­úti pálya nézőtere — végig izzó han­gulatban folyt le a játék, s — majd­nem botrányba fulladt. Már a Fradi első góljára háborgott a kék-fehérek közönsége. Táncos elcsavarodó lövé­sébe ugyanis Toldi lesgyanús hely­zetben tette be a lábát, s pattintotta hálóba a labdát. A II. félidő elején feltámadt az addig védekező Hungá­ria és Cseh II gólt fejelt. Újra a Fradi kerekedett felül, de csatárai mindent elrontottak, míg végre újabb gólt ért el: szöglet után Sárosi fejelt kapura, már gólnak látszott, mikor Kis-Kalkusz, a Hungária bal­hátvédje belevetette magát és szög­letre hárította a labdát. De hogyan? A kék-fehérek szerint fejjel, a játék­vezető és a határbíró szerint kiök­lözte. 11-es! Hiába tiltakozik a Hun­gária. Sárosi belövi a kapuba a lab­Először az NB-ben 1935. szeptember 29., Hungária krt. Hungária—Ferencváros 3:2 Megtörtént a nagy átalakulás. Fel­állították az NB-t, a Nemzeti Bajnok­ságot, szóhoz juthattak végre az él­vonalban is a legjobb amatőr együt­tesek, a pesti is, a vidéki is. (Törek­vés és SBTC) A rangadóra a negye­dik fordulóban került sor, de ez a Fradinak még csak a harmadik baj­noki mérkőzése volt. A tabellán pe­dig ez állt: Hungária pontveszteség nélkül a 2. helyen, a Ferencváros 2 pontjával a II.-en (Budafok ellen 10:3, Üjpest ellen 2:3). A Fradiban Blum edző eleve mentegetőzött: „A sok KK-mérkőzésen elszenvedett sé­rüléseket egyesek még nem hever­ték ki.” A Hungária tanyáján Schaf­fer mester, a külföldről hazahozott, új edző magabiztosan mondta: „Ha fedezeteink nem cipelik a labdát, hanem azonnal kapásból, gyorsan szöktetik csatárainkat, átütjük a Fradi védelmét.” Az előjelek helyesen mutattak rá a helyzetre. Az első és az utolsó gólt a Ferencváros lőtte Sárosi és Toldi ré­vén, közben, a mérkőzés nagy részé­ben azonban a Hungária játszott fö­lényben és lőtte góljait a kék-fehé­rekhez átszerződött Turay, valamint Kardos és Cseh révén. 2:3. És mi döntött? A jobb fedezetsor. A védel­met is ellátó Turay, a Sárosit lefogó Sebes és a Schaffer tanácsát betartó, gyorsan (és jól!) passzoló Dudás.