Fradi magazin (2002)

2002 január / 1. szám

Csúcsvereség elé! Jönnek az „oxiánok”! A Műegyetem FC, a MAC és az FTC közösen hívták meg az Oxfor­di AFC híres egyetemi csapatát. Az ő becenevük volt az „oxiánok”... A Sport-Világ beharangozójában többek között ezeket írta: „A MAC és az MFC az oxiánokkal szemben csak defenzív játékra fog szorítkozni s éppen ezért nem tartjuk kizártnak, hogy a náluk job­ban játszó Ferenczvárosiaknak támadásaik által szabadabbá tevén vé­delmi állásukat, az angoloktól nagyobb goalarányban fognak veresé­get szenvedni" Nos a Fradi a nagycsütörtöki ünnepen játszott világhírű ellenfelé­vel, s bizony a csapat is „csütörtököt” mondott... Április 20. FTC-MÜE 2-1. „Az első osztályú bajnokságért folyó küzdelmek első fordulója ért véget ezzel a mérkőzéssel, mely vasárnap délután folyt le a Millenáris pálya gyepén, a Magyar Úszó Egyesület és a Fe­rencvárosi Torna Club csapatai között. A két egyesület eddig egyenlő pontszámmal szerepelt a bajnokságban a BTC mögött, és a második helyet foglalták el. A lefolyt mérkőzés eredménye azután eldöntötte azt, hogy tulajdonképpen melyik csapatot illeti a második, illetve a harmadik hely. A játékból ítélve, az FTC nemcsak egyenrangú, hanem ezúttal erősebb ellenfélnek mutatkozott és sikerült az eddig még te- győzetlen ellenfelét a harmadik helyre szorítani. Az Úszók csapata ele­inte meg tudta tartani fölényét, a játék második felében azonban oly lanyhán és kimerültén dolgoztak, hogy a ferencvárosiak kitűnő táma­dásának sikerült nemcsak kiegyenlíteni, hanem a második gól eléré­sével a vezetést megszerezve, a győzelmet a maga számára biztosí­tani. " A ferencvárosiak adattára a tavaszi idény után: 2. FTC 4 2 1 1 9:9 5 Match-rontók „Múlt vasárnapi mérkőzésen a tribünről egy, a bíró ítéletével elé­gedetlen néző olyként adott nemtetszésének kifejezést, hogy a jelző­síp hangjával azonos fütyülővei éktelen sivítást vitt véghez, olyannyi­ra, hogy a játékosok minden pillanatban megálltak, nem tudván, va­jon miért is fütyülték le tulajdonképpen a játékot. Az ilyen viselkedés már a tisztesség határait is túllépi, s kellemetlen következményekkel járhat, mert visszatetszést szül minden jóhiszemű úri emberben, aki elvégre megfizetvén belépődíját, jogosan tiltakozni fog az ellen, hogy szórakozásában ilyetén módon zavartassék." Szóval a régi szurkolók sem voltak mindig angyalok... Először Prágában Az FTC első prágai mérkőzését 1902. május 4-én játszotta. Szó­val, majdnem az FTC negyedik születésnapján... A négyesnek Prá­gában is szerepe volt: Slavia-FTC 4-1 „A ferencvárosiaknak az utóbbi időben szép sikereket aratott csa­pata a prágai Slaviával mérte össze erejét, mégpedig megbecsülen­dő eredménnyel. Első félidőben 2-0, a második félidő 2-1 a Slavia javára. A ferencvárosiaknál a Gorszky, Koltai, Bródy fedezetsor ezúttal a legjobb volt." A Fradi első prágai gólját Fekete Leó szerezte, így Bécs után a cseh fővárosban is ő volt az első gólszerzőnk! Egyébként az FTC ve­zetői jegyzőkönyvi dicséretet adtak a Prágában csak 4-1-re kikapó csapat tagjainak... * * * Az FTC III. és IV. csapatot is szerepeltetett ebben az időben. Az FTC III. például ezen a vasárnapon pontosan 10-0-ra győzött a Turul Football Club ellen... 1902. május 12. Millenáris: FTC-SC Favorit 3-1 Az FTC-nek ez volt az első győzelme prágai csapat ellen! „Már a játék kezdetén is a testileg sokkal erősebb magyarok voltak többnyire a támadók, de a labda kezelésében ügyesebb prá­gaiak addig, amíg friss erővel voltak, elég jól védekeztek, minek folytán a játék változatos és érdekes volt. A magyarok 5 perc alatt megszerezték a vezető gólt, melyet a következő 5 percben a Favo­rit kiegyenlített. Ezen túl az első félidőben egyik részről sem tudtak újabb eredményt elérni. A pihenés után mindinkább gyengült a prágaiak ellenállása és mindinkább védelemre szorítkoztak. Tíz­percnyi heves küzdelem után, az egy csomóban a kapura rohanó ferencvárosiak a kapust a labdával együtt benyomva, megszerzik újból a vezetést. A 30. percben beadott góllal biztosították végleges győzelmüket. A mérkőzés utolsó része állandóan a prágaiak kapuja körül folyt le és unalmas volt. A délelőtti esőzés nagyon megrontotta a játszóteret és kivált a kapu előtti pocsolyák nehezítették a védelmet. A mérkőzést csak gyér közönség szemlélte. ”- Fekete Leó az FTC első külföldön gólt elérő játékosa, fényképről készült festményen. 25