Fradi magazin (2002)

2002 január / 1. szám

október 5. Az UTE-MTK II. osztályú bajnoki mérkőzést az FTC Soroksári úti pályáján rendezték. Még egy érdekesség: a meccset Malaky Mihály az FTC titkára vezette... Az MTK által 7-1-re megnyert találkozó után azt írták, hogy „Malaky (FTC) igazságos, jó bíró volt"... október 12. A magyar válogatott ezen a vasárnap reggelen a 8 órai gyorsvo­nattal elutazott Bécsbe, első hivatalos mérkőzésére. Az első félidő­ben már 3-0-ra vezettek az osztrákok, a vége pedig egy ötös lett... Az ősfradistákból hárman szerepeltek: Berán, Kottái, Pokorny. A magyar válogatott első középcsatára - Pokorny személyében - fradista volt, de sajnos góltalan fradista... október 26. Margitsziget: 33 FC-FTC 2-1 A harminchármasok félidőben 1-0-ra vezettek, egy kapushibából született góllal. „A második félidő elején Ferencváros támad és csakha­mar egymás utáni három corner-rúgást nyernek, körülbelül 10 perc múl­tán sikerül nekik egy gólt is beadni, mit azonban a bíró nem ad meg, azon megokolással, hogy megelőzően hands miatt lefütyült, mi azonban figye­lembe nem vétetett. Kárpótlásul a zúgolódó ferencvárosiak javára bünte­tő rúgást ítél meg a 11 -es vonalról, melyet azonban a kapus elhárít. A játék e közben folyton erőszakosabb jelleget ölt, úgy hogy a bí­ró egy incidens folytán jónak látja, hogy a 33-asok csapatából Koch Eleket, a ferencvárosiak csapatából Bródy Sándort kiállítani. Egy, a 33-asok ellen adott újabb büntető rúgás is eredménytelen marad. A ferencvárosi csapaton a félidő utolsó részében a kimerülés tünetei mutatkoznak, és így az újból támadásba átmenő 33-asoknak sikerül 30 perc után a második gólt beadni. Egy erős összeütközés folytán Gillemot elesik, és a játékból távozni kénytelen, a beállt zavart felhasználva a ferencvárosiak, újult erővel támadnak és megszerzik az első gólt. A siker által felvillanyozva, a legnagyobb erőfeszítéseket te­szik a játék kiegyenlítésére, de hasztalan, mert a bíró fütyje beszünte­ti a már teljes sötétben folyt elkeseredett küzdelmet." Novemberben történt november 2. A már biztos bajnok BTC nagy küzdelemben 2-0-ra legyőzte a majd egy órán át 10 emberrel játszó FTC-t. A durva meccsen Braun az FTC jobbszélsője volt a kárvallott. november 9. Soroksári út: FTC-MUE 5-1 Mint később kiderült, a végelszámolásnál jól jött ez a ferencváro­si ötös... november 16. A Challenge Cup-ra nevezett két magyar csapat rangadóján fe­rencvárosi siker született: FTC—33 FC 1-0 „Ferencváros kezdi a játékot, és rögtön a 33-as kapuhoz hatol, rö­vid idei támadás után azonban saját térfelébe vonul vissza. A játék hosszú ideig eredmény nélkül hullámzik, míg végre a 25. percben a Ferencváros egy éles lövéssel megszerzi az első és egyúttal a mér­kőzés egyetlen gólját." Az FTC ezzel a győzelmével jogot szerzett a bécsi Challenge Cup szereplésre. Ez volt tehát az első kupaszereplést biztosító „nemzet­közi" győzelem. november 23. Egy nemzetközi meccsbeharangozó a Sport-Világ vasárnapi szá­mából: „A Ferencvárosi Torna Club csapata ma délután Prágában játszik a Slaviával. Bár a Slavia ez idő szerint briliáns formában van, a győzel­me valószínű. Az FTC ma teljes csapatával friss erőben áll ki a küzde­lemhez. Az eredményt olvasóink a Stanoj kávéházba érkező telegram révén tudhatják meg." A ferencvárosi szurkolóknak nem sok örömet jelentett az ered­mény közlése: a Slavia 8-3-ra győzött! Pedig a II. félidő elején még 3-3 is volt az eredmény... november 30. Soroksári út: FTC-Bp. SC 4-0 Az év utolsó bajnoki meccsét a két csapat játszotta. „Az év utolsó meccsét az FTC 9 emberrel kezdi, mert a három kö­zépső csatár közül Novotny, Pokorny és Feketeházy nem jelent meg. Tíz perc múlva Manglitz, majd a harmincadik percben a megérkezett Feketeházy áll be. A hiányos csatársor nem tud eredményt elérni, fő­leg azért, mert csak a legritkább esetben kísérli meg a lövést. AII. fél­időben az FTC csapata mind nagyobb lendületbe jön, s csakhamar gólt lő - ettől kezdve egyre fokozódó fölénnyel támadja a Bp. SC ka­puját, s a gólok számát már négyre szaporítja, mikor a csüggedt Bp. SC csapata 7 perccel a befejezés előtt, a sötétségre hivatkozva, le­mond a további küzdelemről." Az FTC a 2. helyet 14:13-ra, tehát po­zitív gólaránnyal köszönhette, a szintén 9 pontos 33 FC előtt (11:12). * * * Hogy a két második csapat között az előmérkőzésen mi történt? Nem sok feljegyezni valót rögzíthettek a korabeli krónikások... „FTC ll-Bp. SC II. 1-0 félbehagyva... Ezen délelőtti mérkőzés kezdet után nyolc perccel a közös elhatá­rozással abbahagyatott - hogy a munkásoknak legyen idejük rendbe hozni a havas pályát a délutáni mérkőzésre." * * * A Sport-Világ egy MLSZ-t és bizonyos fokig az FTC-t is elmarasz­taló szurkolói levelet is publikált a fenti meccs kapcsán. „A mérkőzéseket rendesen fél vagy háromnegyed órával később rendezik a kitűzött időnél. Hivatalnok ember lévén, csak vasárnap van egy szabad délutánom, s minthogy a footbal lelkes híve vagyok, az MLSZ által kiírt a bajnokságért folyó küzdelmeket szoktam nézni. Vasárnap 2 órára volt kitűzve az FTC és a Bp. SC között tartandó mér­kőzés kezdete. Én pontosan megérkeztem a városon jóval kívül fekvő pá­lyán, és bizony 2 órától háromnegyed 3-ig nem a mérkőzés lefolyását, hanem munkásoknak a pályáról való hólehordását kellett végignéznem, azaz élveznem. Csak az a kérdésem, hogy nem lehetett volna a havat pén­teken, vagy szombaton lehordani? De ez még megjárja. A második félidő olyan koromsötétbsen folyt le, hogy abból én abszolúte semmit sem lát­tam. Azt hiszem, hogy én, aki a belépődíjamat befizettem, már csak kö­vetelhetem, hogy a második félidőt is végig nézhessem. Én egyedül az FTC-t, mint pályatulajdonost okozom e dologban... Ezek után csak egy kérdésem van: meddig tűri el még az MLSZ, hogy az általa kiírt bajnoki mérkőzéseken, ki hűségesen lefizeti díját, így bánjanak?" ■k * * Bika a futballmérkőzésen! „Múlt szombaton Harley ben, Angolországban két csapat mérkő­zött, melyek egyike vörös ingekben játszott. A pálya melletti réten egy csorda legelt, melyek bikája a vörös ingek láttán felbőszült, áttört a palánkon, és a játszókat űzőbe vette. A veszélyen kívüli közönség nagy élvezettel nézte a komikus jele­netet, midőn a bika most egyéb ellenfél hiányában, a sarokzászlókat rombolta le, míg végre a megjelent csordás őket ismét visszaterelte legelőjére..." Szóval, mindez száz éve történt... 29