Fradi magazin (2001)

2001. október / 7. szám

Százados úr, sej, haj... ... ha felül a... nos, nem a lovára, hanem a kerék­párjára. Paizs Péter, az FTC-Colombina verseny­zője természetesen fe­lült, és ugyancsak ter­mészetesen, győzött is a 105. férfi és 22. női pá­lya országos bajnokság keretén belül a Millená­ris betonteknőjében. 20 esztendővel ezelőtt, ép­pen mostani edzőjét, Il­lés Bálintot legyőzve nyerte Péter az első bajnoki cí­mét, és íme most már a 100. aranyéremnél tart! „Kimondhatatlan öröm és meghatottság, hogy annak idején el­lenfele voltam, és most edzőjeként gratulálhatok ehhez a fantasztikus teljesítményhez" - mondotta Illés Bálint mester a Férfi Repülőver­seny döntője után. Paizs Péter egy olyan mezt húzhatott magára a di­adal után, melyet a Magyar Köztársaság 2001. bajnoka felirat alatt egy 100-as szám díszelgett. Mindenképpen kedves ez a gesztus, emlékeztet arra, amikor a legendás Pelé, ezredik gólja után egy ilyen számmal díszített mezben hagyta el a játékteret a Maracana őrjöngő szurkolói előtt. Nos, a Millenáris nem Maracana, a siker azonban számunkra is ugyanolyan kedves és elismerésre méltó. A repülőverseny döntőjébe Paizs Péter mellett egy junior korú fia­talember került, Szollár Márton, a Koppány SE, a tamási sportklub ver­senyzője. Az első futamban még alaposan szorongatta a Ferencváros kiválóságát, igencsak szoros lett a befutó. A második futam egyértel­műen a rutin győzelme volt, a roppant tehetséges, feltörekvő fiatal ti­tán ellen. Alig fertály óra múltán majdnem sikerült begyűjteni a 101. aranyat is Péternek. A pontversenyben azután a szintén fradista Lengyel Tamásé lett az aranyérem 25 ponttal a 22 pontos Paizs Péter előtt. „Nem volt bennem különösebb drukk, csak a szokásos verseny előtti félsz." - nyilatkozta Péter, és kisvártatva hozzátette: „a jövő dönti el, hogy a 106. bajnokságon elindulok-e!" Csak annyit fűzhetünk hozzá: erőt és kitartást kívánunk a sportág hazai kiemelkedő klasszisának, hogy esztendő múltán, újra ünnepelhessük a Millenárison! Méltatlan­ság lenne, ha nem ejtenék szót a többi FTC-Colombina versenyző si­kereiről. Az 1000 méteres, állórajtos időfutamban Hegyes János a zöld-fehérek üdvöskéje győzött (Illés Bálint és Stubán Ferenc tanítvá­nya), míg a III. helyen is fradista fiú, Árvái Attila végzett. Az Európa-baj- nokság 11. helyezettje Garamszegi László (FTC-Colombina) a látvá­nyos, motorvezetéses verseny, a Stéher bajnoka lett (edzői Illés, Stubán ésAntalíi László), megelőzvén Szabót és a sérüléséből vissza­térő, tízszeres bajnokot Filutás Árpádot. 4000 méteren Víg Aurél szer­zett bajnoki címet, és örömöt a ferencvárosi tábornak. Miután a bajnok­ság zárónapjának végén már nem tartózkodtam Budapesten, a hátralé­vő döntők eredményeit nem ismerem, de alighanem újabb Colombi- na-FTC elsőség születhet majd. Dicséret illeti a ferencvárosi „aranyhalmozó’’ versenyzőket és mestereiket, csakúgy, mint az olimpiai csapatversenyben II. helyezett fradista Madaras, Ivanics, Lengyel triót. A legfényesebb csillag azon­ban az a Paizs Péter, akinek éremkollekcióját bármely fejlődő ország államkincstára örömmel fogadná. Jóllehet, ez a sportág nálunk fény­évnyire van azoktól a lehetőségektől, melyek világszerte a kerékpár­sportot jellemzik (anyagi támogatás, tévé-közvetítés, létesítmények), mégis születnek nemzetközi sikerek férfi és női vonalon, országúton és pályakerékpárban is. Reméljük, ezen sikerekben a ferencvárosi bringások továbbra is tevékeny szerepet vállalnak. Ui.: Hazaérkezésem utáni legfrissebb információk szerint, folyta­tódott az FTC-Colombina kerekeseinek „aranyfesztiválja" a bajnok­ság zárónapján! Férfi párosban bajnok: Valter Tibor és Pais Péter (ez Péter barátunk 101. aranyérme), míg mögötte a dobogón is csak zöld-fehér párosok álltak, majd a 4000 m-es csapat üldözőversenyt is ferencvárosi kvartett: Paizs, Árvái, Vig, Valter nyerte. Péter immá­ron a 102. aranynál tart! A hölgyek 3000 m-es egyéni üldözőverse­nyét az egykori sokszoros FTC-bajnok, Hóbor Lajos tanítványa Danis Renáta, az FTC-Elastic kiválósága nyerte! Valamennyi győztesnek és érmesnek gratulálunk az FTC-szurkolók nevében! Füzesi R Pais Péter a hét legjobb sportolója a Színes mai lap-nál Hogy a világon képes volt-e hasonló bravúrra más is, nem tudjuk. Annyi világos, Egerszegi Krisztina 85 honi úszóbajnoki címet számlál. Pais Péter raj­ta is alaposan túltesz, szombaton begyűjtötte 102. magyar elsőségét a Millenárison. Pais nem készült soha arra, hogy elérje a bűvös százast. Jött a ma­gától, említi a 39 éves FTC-s pályakerekes. Elsőségei közül hatvanhét­re egészen pontosan emlékezik, no meg arra is, hogy annak idején, 28 éve, amikor a KSI-ben bringázni kezdett, sokszor úgy kellett őt hazavin­ni az edzésekről.- Baranyecz András bácsi szerettette meg velem a kerékpározást - nyilatkozza Pais bár belekóstoltam a futballba, úszásba, kosár­labdázásba is. Mivel plusz negyvenöt és mínusz tíz fokban is lejár edzeni, komoly kenyérkereső foglalkozásra nem adhatja a fejét. Szűkösen, de valahogy megél a családdal.- Hallom, némely futballista három évre kilencvenmilliós aláírási pénzt vesz fel, én a Fradiban eltöltött húsz évem során egy forint húsz fillérlsem vettem föl azért, hogy maradjak zöld-fehérben. Maradtam, mert számomra a sport a tisztesség és a becsület próbája. A mai fi­atal ezzel már nem így van, inkább motorra ül bringa helyett, és nem veti meg az éjszakázást sem. A sportvezetésnek sem túl érdekes a százkét aranyérme, folytatja. Ná­lunk csak az számít, ha valaki olimpiai bajnok. A Fradi kerékpáros-szak­osztályát Schillerwein István mágikus ügyes­kedése tartja fenn évek óta, emeli ki Pais.- Jövőre is indulok a bajnokságon, ha az egészségem engedi, s addig nem ha­lunk éhen a családdal - teszi hozzá. De a kerékpározás maga a csoda. Szörnyül- ködve meséli: az utcájukban egy teherau­tó kerekező idős nénikét úri passzióból egyszerűen leszoritott a padkára.- Én az ilyen embert kivenném a volán mögül, és a teherkocsijával végighajta­nék rajta, hadd tudja meg, milyen riadal­mat érezhetett az a szegény koros ember - fejezi be a csúcstartó pedálos. Szabó Sándor 10