Fradi magazin (2001)

2001. május / 3. szám

(1900-2000) UTE 1908. május 10. Népsziget: 2-0 1921. május 8. Népsziget: 0-1 1923. május 27. Üllői út: 0-0 1926. május 30. Megyeri út: 1-3 1933. május 14. Megyeri út: 0-1 1937. május 2. Üllői út: 4-2 1941. május 18. Üllői út: 5-2 1942. május 10. Üllői út: 3-3 1945. május 13. Üllői út: 1-0 1949. május 14. Üllői út: 0-5 1950. május 21. Üllői út: 8-1 1954. május 2. Népstadion 3-2 1956. május 2. Népstadion 0-0 1957. május 12. Népstadion 1-2 1964. május 27. Népstadion 4-1 1966. május 22. Népstadion 5-2 1968. május 19. Népstadion 2-2 1969. május 15. Népstadion 0-2 1971. május 29. Megyeri út: 1-0 1973. május 26. Népstadion 2-1 1975. május 17. Népstadion 2-2 1976. május 15. Népstadion 3-8 1977. május 21. Népstadion 1-2 1979. május 23. Népstadion 1-1 1983. május 7. Népstadion 2-1 1985. május 18. Népstadion 1-0 1988. május 28. Üllői út: 0-0 1992. május 2. Üllői út: 2-0 1994. május 14. Üllői út: 1-0 1998. május 17. Üllői út: / 1-1 / / A KRÓNIKÁBÓL 1908-ban volt az első májusi FTC-UTE találkozó. Sorrendben ez már az ötödik volt, amelyet az Újpesti Népszigeti pályán rendeztek, de a tradistáknak ez nem tűnt „oroszlánbarlangnak”. Mind az öt meccset megnyerték, összesítve 18-1-re! * ★ * 1923. májusában amennyiben az LITE legyőzte volna az FTC-t, már bajnok! A döntetlen csak a kék-fehéreknek kedvezett, így az MTK vehette át az aranyérmeket... Egyébként ez volt a két csapat első májusi Üllői úti találkozása - tehát góltalanra sikeredett. ★ * ★ A Megyeri úti stadionban 1926-ig nem volt májusi UTE-FC meccs. A mérkőzés pikantériája: az FTC ekkor 13 évi szünet után bajnokságot nyert - így az UTE az újdonsült bajnokot győzte le... * * ★ 1937. május 2-án - a klub 38. születésnapjának „előestéjén” nagy sikernek számított, hogy a Fradi három év után végre legyőzte a lilákat. Pedig Sárosi sérülése miatt nem is játszhatott. Amikor megkérdezték tőle, hogyan esett a nézés a lelátóról, így válaszolt:- Köszönöm, nagyon jól. Fia a Fradi győz, akkor a tribünön is szívesen ülöm végig a 90 perceket.... * * * 1945. május. A háború utáni első győzelem! Csak a 80. percben Az UTE elleni májusi mérleg - zöld siker! 30 14 7 9 55-46 született meg a 2 pontot jelentő gól: Gyetvai 25 m-ről leadott lab­dáját az újpesti kapus csak a lécre nyomta, Gyulai, a Fradi csatára, ott termett és a hálóba emelte a labdát. * * * 1949. május 14. Öt gólt rúgott az Újpest a Fradi „aranycsapatá­nak”. Ez a Megyeri úti krónikának lehet egy szép lapja... ★ ★ ★ 1950-ben a kor „divatja” szerint, az újpestiek is új nevet kaptak. Dózsa nevüket Kocsisék egy nyolcassal „keresztelték” meg... Érdekes, hogy Szusza góljával, az újpestiek szerezték meg a vezetést. De az első félidő már 3-1-es hazai vezetéssel zárult. A II. félidőben a lilák Kirádi sérülése miatt, csak tíz emberrel játszottak — ezzel eldőlt a mérkőzés. ★ * * A két nagy rivális 1954-ben játszott először a Népstadionban májusi rangadón. A 87. percben Dalnoki Jenő az üres kapuból rúgta ki a labdát, Mátrai pedig a következő pillanatokban megszerezte a Kinizsi győztes gólját. Egyébként az első gólt is ő lőtte. ★ * ★ Tíz év múlva az Ú. Dózsa-FTC rangadón a Fradi úgy győzött 4-1 - re, hogy Albert mesterhármast szerzett! Dübörgött a Népstadionban avastaps... ★ * ★ Albert az 1966-os rangadón „csak” két gólt szerzett, de a Fradi támadói összesen öt gólt rúgva, a vártnál nagyobb különbséggel, 5-2-re legyőzték a Göröcs, Bene, Dunai II. összetételű belsőhár­massal rendelkező lilákat! * ★ * 1968. májusában az újpestiek kétszer is vezettek, de Szűcs és Novák bombagóljaival sikerült az egyenlítés. A játék összképe alapján Lakat Károly, a Fradi edzője, mégis az elmaradt Fradi- győzelem miatt kesergett... * * * 1926 után 1971-ben győzött májusi Megyeri úti mérkőzésen a zöld-fehér tizenegy. A Fradi-táborban természetesen nagy volt az öröm. Szentmihályi, az újpestiek kapusa, pedig bánatosan könyvelte el „mumusának” Szőkének újabb, ezúttal sorsdöntő bombagólját... ★ * * Az FTC utoljára 1992-ben nyert májusi rangadót az újpestiek ellen. Az egy óriási mérkőzés volt, ahol a gólok felváltva estek: Szlezák (UTE), Balogh G. (FTC), Fodor (FTC), Lovász (UTE), Milisits (UTE - de öngól!) Zsúfolt Üllői úti lelátók, kitűnő hangulat, amelyről az ellenfél edzője, Kovács Ferenc, lelkendezve mondta: - Ennél csodálatosabb dolog nincs is a világon! Egy ilyen szentélyben játszani mindig óriási élmény... A Fradinak főleg élmény volt, mert 3-2-re legyőzték a lilákat! Nyilasi Tibor vezetőedző lelkesen mondta: - Véleményem szerint, az elmúlt öt év legnagyobb, legdrámaibb meccsét játszottuk. Nem túlzás: heroikus küzdelem folyt a pályán. Az egész csapattal elégedett vagyok, mindenki ereje és tudása legjavát próbálta nyúj­tani. * ★ ★ Az idei májusi rangadó után, Csank János mesterünktől is ezt a mondatot szeretnénk hallani: „Az egész csapattal elégedett vagyok, mindenki ereje és tudása legjavát próbálta nyújtani.” Persze mindez egy 3-2-es Fradi-győzelemmel párosuljon... Nagy Béla 25