Fradi-híradó (1974)

1974. december

Íme a négy Varga-gól története. „A 6. percben Potya beadását Varga nyugodtan leveszi és éles, a jobb sarokba irányított labdája Gross 11 combját súrolva védhetetlenill süvít a hálóba.” „Az 59. percben Potya ideális centerét Varga kapásból lövi, Zeisler elvetéssel fogja, de kiejti, mire Varga végérvényesen a gólba továbbítja.” „A 75. percben Mácsay fut le, beadását Varga kapásból csodaszép lövéssel góllá értékesfti.” „A 85. percben az előrehúzódó Furmann szökteti Vargát, aki köz­vetlen közelről a nyolcadik és egyben a mérkőzés utolsó gólját lövi.” A „Fekete Varga”, ahogyan Plu- hár István, az első magyar sport- riporter, haja miatt elnevezte, 1926 nyaráig játszott az FTC-ben. A pro­fizmus bevezetése után a debreceni Bocskaiba távozott, s ott lőtte még három éven át a gólokat. Pálya­futását az Üjpestben fejezte be. Középcsatárból — válogatott hátvéd 1953. március 15. Bajnoki rajt az Üllői úton. Bp. Kinizsi—Szom­volt csapatának. Ezt az általa szerzett gólok száma is bizonyltja." Érdekes egyébként, hogy Mátrai négy gólja ellenére sem került be a forduló válogatottjába. Mátrai csatárévei hamar elmúltak és 1956-ban már mint válogatott hátvéd ragadtatta tapsra a nézőket. Becsúszó szereléseiről, gyorsaságá­ról legendák keringtek. 1965-ben az év legjobb labdarúgója elmet kapta. Éveken át az FTC csapat- kapitánya volt, több mint 500 al­kalommal lépett pályára az FTC színeiben, 80-szor öltötte magára a válogatott mezt. Búcsúmérkő­zését 1969-ben tartották. Juhász Pista nagy napja A következő „négygólos” még ma is aktív játékos: Juhász István. Az ő nagy napja 1963. november 7-én volt. Pista így emlékezik vissza a bravúros bemutatkozásra: „Nővéremmel reggel elindultunk, hogy kimegyek az ifi mérkőzésre, ahol „bérelt helyem” volt. Amikor a pályára értünk, Csanádi Feri bácsi, az ifjúsági csapat edzője többször is kérdezte, hogy mikor feküdtem le előző nap este. Mint mindig, korán ágyban voltam. Érdeklődésemre el­mondta: lehet, hogy a tartalékcsapat­ban kell majd játszanom, mert sok a sérült. Később Mészáros Dodó bácsi, az első csapat edzője szólt, hogy legyek készenlétben, mert Flóri közvetlenül a mérkőzés előtt próba- rúgásokat végez, s ha nem tudja vállalni a játékot, kezdőember leszek. Mondanom sem kell, milyen ideges lettem. A taktikai megbeszélésen Al­bert bejelentette, hogy nem vállalhatja a játékot, igy az amúgy is tartalékos csapat velem még tartalékosabb lett. Dodó bácsi megmagyarázta, hogy ne törődjek semmivel, sokat fussak, zavarjam az ellenfelet. Senki nem várja tőlem, hogy én nyerjem meg a Pécs elleni mérkőzést, de a zöld-fehér mez becsületes helytállásra kötelez. Képzelhető, mennyire izgultam. Ami­kor a hangosan beszélő az összeállítást közölte, egy pillanatig dermedt csend, majd felmorajlás jelezte: mit várnak az Albert nélküli tartalékos csapa­tunktól. Zsúfolt lelátók előtt így álltunk fel: Aczél — Mátrai, Páncsics, Dal­noki — Vilezsál, Perecsi — Fenyvesi II, Juhász, Varga, Galambos, Feny­vesi. Jól kezdtünk. A 18. percben Fenyvesi Máté beadását sikerült olyan jól eltalálnom, hogy a labda Danka kapust érintve vágódott a hálóba. Az utolsó percekben már védekezni is kellett. A 48. percben Galambos hosszan előrevágta a labdát, senki nem ment utána. Én ráfutottam, Danka későn mozdult ki, én előbb értem el, s nagy erővel vágtam a kapuba. Pár perc múlva Galambos volt eredményes, majd a pécsiek is rúgtak egyet és utána ismét én követ­keztem, majd Galambos mintaszerű beadását fejjel továbbítottam a hálóba. Már 5 : 1 volt és ez is maradt a végeredmény. A mérkőzés után a lelkes szurkolók „agyondicsértek”, nővérem pedig zokogva borult a vál­tamra. Alsónémediben édesapámék a rádióközvetités alatt alig hittek a fülüknek: négy gólt szerzett a Pista a Fradiban. A prémiumot — mint újonc csak a felét kaptam — az ifi játékostársaimmal dorbézoltam el, gyü­mölcsre, édességre. Eddigi pályafu­tásom alatt sok nagyszerű élményben volt részem, de ennek a napnak a varázsát, felejthetetlen pillanatait so­hasem felejtem el. ..” N. B. ÉSJUHÁSZ bathelyl Lokomotív 5 : 2. A Kinizsi összeállítása: Gulyás — Rudas, Kéri, Dalnoki — Ombódi, Dé- kány — Kertész, Orosz, Mátrai, Mészáros, Fenyvesi. Az új erőkből álló Kinizsi elfogó- dottan kezdett. A frissen igazolt középcsatár, Mátrai a 27. percben egyenlített, majd a 34.-ben a veze­tést is megszerezte: „Mészáros a 16-os oldalvonalától szabadrúgást ível a kapu elé, a védők mozdulat­lanul nézik, hogy Mátrai felugrik és 5 méterről a jobb felső sarokba fejeli a labdát”. A 3. gól így esett: Az 57. percben Fenyvesi alig valamivel a felező­vonalon túl kitűnő labdával ug­ratja ki Mátrait. A középcsatár nagy iramban elfut a védők mellett és a kifutó kapus mellett 10 méterről a jobb alsó sarokba lő.” Az ifjú csatár 4. gólját Kertész hátragurított labdájából közelről po­fozta a kapuba. A Népsport bírá­latában így emlékezett meg a négy­gólos teljesítményről: „Mátrai gyor­sasága és szemfülessége nagy hasznára Juhász István 19