Fradi foci füzet (1978-1979)

1979. augusztus

■ KRPÜSRRNGELSŰ: GÉCZIISTVÁN 1962-ben sok híres kapus utódjaként Géczi István is letette névjegyét a Ferencvárosban. Pontosabban 1962. június 1-én igazolta le az FTC Egerből, még, mint ifjúsági játékos került az Üllői útra. Már 1962. augusztus 26-án bemutatkozhatott az FTC első csa­patában a Vasas elleni rangadón. Ebben az évben csak öt alkalommal kapott bizalmat. A nagy szorgal­mú, lelkiismeretes sportember azonban nem adta fel. 1964-től már ismét az első csapat tagja. Jó formá­jára felfigyeltek a válogatók, s két válogatott mérkő­zésen (ha csak csereként is), már magára ölthelte a címeres mezt. Bár ezen a szinten sem okozott csaló­dást, a válogatottban évekig nem jutott szóhoz. Az FTC-ből azonban csak sérülése miatt maradt ki, ak­kor sem sokszor. így Géczi nagyon sok csúcsteljesít­ményt ért el. íme egy részlet a díszes tablóról: • GÖL NÉLKÜLI PERCEK BAJNOKI MÉRKŐZÉSEKEN 563 perc (1968. szeptember 1-november 10) 521 perc (1970. március 22—április 26) A két nagy sorozat együttesen több mint 1000 perc, azaz egy tucat góltalan mérkőzést jelenti • VERETLENÜL! Géczi 1966. október 23-tól 1969. május 15-ig nem volt vesztes csapat tagjai Ez 59 bajnoki mérkőzésen történt, tehát majdnem két bajnoki évet jelenti • SOROZATBAN. 1964. március 15-től 1967. október 1-ig 44 hónapon át 102 bajnoki mérkőzésen sorozatban védte a Fe­rencváros kapujátl Az FTC-ben a klub fennállása óta bajnoki mérkő­zésen 51 kapuvédő szerepelt. A lista élén Géczi áll: Géczi István 1962-1975 309 bajnoki mérkőzés Csikós Gyula 1940-1950 218 Háda József 1930-1939 135 Amsei Ignác Gulyás Géza 1922-1933 1953-1958 134 1970-1971 133 • AZ FTC VÁLOGATOTT KAPUVÉDÖI: Géczi István 1964-1973 23 mérkőzés Háda József 1932-1938 16 Henni Géza 1948-1950 13 Csikós Gyula 1940-1946 12 Amsei Ignác Fritz Lajos 1922-1931 7 1910 1 Huber Rezső 1926 1 Géczi tehát itt is rangelső, hiszen a legtöbbet a zöld-fehérektől volt válogatott, és ráadásul a legke­vesebb gólt is ő kaptat Tíz válogatott mérkőzésen - tehát majd a felén, amin védett - nem kapott góltl 1971 különösen jó év volt, hiszen hat találkozón (köz­tük Brazília ellen Rióban, Franciaország ellen Párizs­ban) mindössze 1 gólt kapottl Géczi az FTC bajnoki mérkőzésein is sok alkalom­mal „góltalan” volt. A 309 bajnoki mérkőzésből 110 alkalommal maradt érintetlen a hálója I Összes mér­kőzéseit tekintve is óriási bravúrt vitt véghez: pon­tosan 500 alkalommal védett az FTC első csapatá­ban! Ebből 309 bajnoki, 149 nemzetközi, 42 hazai díjmérkőzés volt. Most a búcsú alkalmából Géczi nem­zetközi meccseinek száma 150-re kerekedik. Az FTC-ben elérni vagy megdönteni az elődök tel­jesítményéi hatalmas feladat. Ezek a számok sokat érzékeltetnek egy nagyszerű sportember kiemelkedő sikereiből. SZÉP VOLT PISTA! Bizonyára emlékezetes nap lesz Géczi István életében 1979. augusztus 7.-e. A régi mezben kifutni a pályára, utoljára szerepelni az FTC csapatában, utoljára hallani a szurkolók zsongó buzdítását — felemelő és ilyenkor meg­ható dolog. Ismét elbúcsúzik a zöld gyeptől egy kiváló sportem­berünk. Igaz már, mint „obsi­tost” érte ez a megtisztelte­tés, hiszen utolsó hivatalos mérkőzését 1975-ben játszot­ta. Már akkor is megható volt a búcsú, az utolsó bajnoki félidő. „A Hajrá Fradi! pattogó dallamaira Géczi István csa­patkapitányi szalaggal a kar­ján utoljára vezette pályára NB l-es mérkőzésen csapatát. A zöld-fehérek népszerű válo­gatott kapusát most búcsúz­tatták. Az egyesület nevében Harót János, majd Csikós Gyula, az MLSZ nevében Kri- zsán József köszöntötte. Amikor a játékvezető véget vetett az első félidőnek Géczi átadta az egyes mezt a fiatal Kollárnak, majd a két csapat sorfala között, a nézők vas­tapsától kísérve, bevonult az öltözőbe." És most nemzetközi találko­zón is az utolsó, a búcsú sze­replés következik. Hogyan ter­vezi az ünnepelt a búcsút, mennyi ideig védi az FTC ka­puját? — A végső búcsún 10—15 perces játék is elegendő már, remélem ezúttal is helytállók. Nagyon szép volt a STC elleni bajnoki „búcsú-félidő" is, kö­szönöm a szurkolók szerető tapsát. A vezetők, edzők és já­tékostársak mellett nagyon so­kat köszönhetek a szurkolók­nak is. Egész pályafutásom alatt mindig éreztem szerető támogatásukat. Az utolsó 10 perc előtt ezt úgy érzem el kel­lett mondanom... A kaput nyugodt szívvel adom majd át, hiszen a tehetséges fiatalok eredményeimet úgy gondo­lom, nem csak elérik, de túl is szárnyalják. 1977-ben szomorú napok jártak Géczlre. Emlékezetes sérülése után napokig élet- veszélyes állapotban volt, és Pistának ott is győzni kellett. Az ünnep perceiben is érde­mes visszaemlékezni erre, ho­gyan is zajlott le ez a „nagy mérkőzés”? — Nagy „rangadó" volt! A végén győztem, a 2 pont he­lyett ezúttal 1 életet, a sajá­tomat nyertem. Ahogy minden jelentős do­log, úgy ez is az FTC pályán történt velem. Fiatal kapusok­kal foglalkoztam, és az egyik felugrásnál egy fatális vélet­len folytán úgy megsérültem mint aktív pályafutásom alatt sohasem. Három olyan sú­lyos belső sérülést szereztem, amelyből már egy is halálos lehetett volna! Hála dr. Budai Pál főorvos gyógyító gondos­kodásának visszahozott az életbe ... Minden sportembernek van­nak örökké felejthetetlen, em­lékezetes mérkőzései, verse­nyei. Amikor a búcsúmérkőzés