Nagy Béla: FTC napló 1978-1979

Az első gól a 11. percben Ebedli beadásából született: Martos előrevetődve öt mé­terről a kapuba fejelte a labdát. Ezután Pusztai, majd Takács és Magyar hibázott nagy helyzetben - de a vasi zóld-fehérek is veszélyeztet­tek, A 34. percben Vépi a gólvonalról rúgta ki a lab­dát .. . A második gól a II. félidő kezdetén született. Pusztai közeli lövése a felső lécről lepattant Magyar elé, aki 17 m-ről nagy lövést zúdított kapura. Szarka beleért ugyan a labdába, de az a jobb sa­rokba vágódott. ÁPRILIS 22. Női kézilabda KEK-döntő Berlinben: TSC Berlin-FTC 20-15. Óriási meglepetésre az FTC az első félidőben 7-6-ra ve­zetett I A nagy lehetőség ek­kor az FTC tarsolyában volt... A 36. percben azon­ban már 11-10-re a németek vezettek. A hajrá a TSC Ber­liné volt, ami gólokban is megmutatkozott. A berlini KEK-döntőn ez a csapat sze­repelt: Berzsenyi - Csiha, Oszvald, Lelkesné, Csajbók- né, Nemere, Bertáné. Cs.: Rácz. * * * Férfi kézilabda bajnoki mér­kőzés a Körcsarnokban: FTC- Szegedi Volán 21-19. * * * Az FTC női tekecsapata ide­genben is biztosan győzött a tavalyi bajnok Kőbányai Por­celán ellen: FTC-Kőbányai P. 5:3, 2439:2391. A pont­szerzők: Németh A. 423, Szenczi 415, Darázsiné 414 fa. A férfi csapat is 5:3-ra győ­zött ezen a napon. A DELÉP ellen Sütő 929, Csányi 911 fával volt a legeredménye­sebb. ÁPRILIS 25. Békéscsaba: FTC-Békéscsaba 2-2. B/1856. G.: Pusztai, Ebedli. Zsiborás - Tepszics, Bálint, Rab, Vépi - Martos, Ebedli, Takács - Pusztai, Magyar, Pogány. Cs.: Mészöly, Csider. 0-0-as állásnál Vépi - úgy, mint a Haladás ellen is - ismét az üres kapuból vágta ki a labdát! A 29. percben a 300. bajnoki mérkőzését ját­szó Pusztai rárajtolt egy el­veszett labdára, s a hálába vágta az FTC első gólját. Dt perc múlva Tulipán pa­rádés csukafejessel egyenlí­tett, majd a második félidő elején Tisza is fejesgóllal vette be Zsiborás kapuját. Fejesből esett a Fradi egyen­lítő gólja is: a 75. percben Bálint indításával Pogány el­futott, beívelte a labdát, a kapus csak kiütni tudta, amely Pusztai elé került. A jobbszélső középre ívelt és a nagy lendülettel érkező Ebed­li csukafejese a hálóba vá­gódott. A Fradinak ezúttal sem sike­rült győzni Békéscsabán. Egy nevezetessége azonban volt ennek a találkozónak: elő­ször szerzett 2 gólt Csabán a Fradii Eddig ugyanis még ez sem sikerült... * * * Női kézilabda bajnoki mér­kőzés a Körcsarnokban: FTC- Postós 15-12. ÁPRILIS 26. A 80 éves jubileum alkalmá­ból megjelent a „Fradisták" című portréalbum. Ebben a könyvben azokról az „ősfra- distákról” emlékeztem meg, akik az egyesület első ne­gyedszázada idején megala­pozták az FTC hírnevét. Két­éves anyaggyűjtés után sike­rült több ^mint 200 irodis­táról adatokat, történeteket, fényképeket albumba tömörí- tenem. Az album második kötetét a labdarúgó-szakosz­tály 80 éves jubileumára - 1980. december 3-ra szeret­nénk megjelentetni. ÁPRILIS 28. Szegeden a Kőolaj Kupa ka­jak-kenu versenyen a fradis­ták is hajókba szálltak. A nők mezőnyében Andrássi Katalin a 2-3. helyen végzett a 15 km-es távon. A kenu kettesek 20 km-es versenyén a Ring testvérek a 3. helyen futottak a célba. A pontversenyben az FTC a negyedik helyen végzett. ÁPRILIS 29. Női kézilabda KEK-döntő a Körcsarnokban: TSC Berlin- FTC 20-15. Már elővételben elkelt min­den jegy a KEK-döntöre, s bizony szokatlan volt halla­ni, hogy kézilabda-mérkőzés jegyért 100 Ft-ot kínáltak a kintrekedt szurkolók. Megle­petést okozott az is, hogy a nézőtéren minden ülőhelyen egy erre az alkalomra készült műsorlap „fogadta" a szur­kolókat ... A közönség viszont a csapa­tokat fogadta tomboló lelke­sedéssel. Szinte szikrázott a levegő a Körcsarnokban, amikor elkezdődött a mérkő­zés. Sajnos 10 perc eltelté­vel már látszott: a Fradi nem tudja megismételni berlini jó játékát, s a vártnál könnyeb­ben hullanak a gólok — az FTC kapujába. A TSC olyan kézilabdát mutatott be a Kör­csarnokban, amelyre a szak­emberek is csak csettinteni tudtak, s bizony felejthetetlen szép játék után a berlini eredményt megérdemelten „prolongálták". Ettől a nagy­szerű csapattól még itthon sem volt szégyen kikapni - s lányainknak csak köszönet azért, hogy eljutottak a dön­tőig és „elhozták" Budapest­re a világ egyik legjobb női kézilabda-csapatát. Örökítsük meg azok nevét, akik az FTC 1979. évi KEK-sorozatában pályára léptek: Berzsenyi Mária, Kunstár Frigyesné, Csiha Magdolna, Oszvald Magdolna, Csajbók Sándor- né, Lelkes Miklósné, Nemere Tünde, Rácz Éva, Berta Lász- lóné, Lengvári Éva, Szalai Erika, Vitencz Agnes. Edző: Elek Gyula. ÁPRILIS 30. Egy nem mindennapi bead­ványt postáztunk ezen a na­pon. Szuchanek József, az egyesület gépkocsivezetője egy „életmű" végére ért: 1 millió kilométert vezetett bal­esetmentesen! A ritka bra­vúrhoz 25 év figyelmes mun­kája kellett, s teljesítése után méltán kapja meg a KPM köszöntő és elismerő okleve­lét. Autóbuszvezetőnk, Medgyesi Lajos is szép jubileumhoz ér­kezett: idén negyedszázada, hogy egyesületünk munkatár­sa! Mindkettőjük „maratoni teljesítménye" elismerést és tiszteletet érdemel. MÁJUS 1. Barátságos nemzetközi lab­darúgó-mérkőzés Sahyban: FTC-Slovan Sahy 11-1. G.: Takács 4, Mészöly 3, Ebedli 2. Pusztai, Erdővégi. Hajdú — Csider, Megyesi, Rubold, Vépi — Mészöly, Ebedli, Takács — Pusztai, Es­terházy, Pogány. Cs.: Hege­dűs, Erdővégi, Pál. Az egynapos csehszlovák „tú­rán” az FTC-t III. osztályú csapat látta vendégül. Ezen a mérkőzésen két újonc is játszott a Fradiban: Hegedűs Gyula kapus és Pál Tamás. Erdővégi György ugyan már játszott ezt megelőzően, de ekkor talált először a kapu­ba. Miután Friedmanszky ed­ző beállította, 1 perc múlva gólt szerzett... MÁJUS 3. Az FTC ezen a napon volt 80 éves! Május 3-a 1899-ben szerdai napra, most 80 évvel később csütörtökre esett. Ezen a csütörtökön a Ferenc­várostól kissé messze rendez­tünk ünnepi eseményt. A miskolci Molnár Béla úttörő és ifjúsági ház már hónapok­kal előbb kérte az egyesü­let vezetőit, hogy a jubileum napján kamarakiállítás kere­tében itt emlékezzünk a 80 éves évfordulóról! A klub tör­ténetében vidéken még nem rendeztünk kiállítást, de ezt a kedves meghívást nem le­hetett visszautasítani. Felvin- czy Attila, az ifjúsági hóz munkatársa kocsit küldött, s a kiválasztott serlegekkel és tablókkal (Pozsonyi Lajos fényképész és a grafikus Ha­vasi Mihály munkái) elindul­tunk Miskolcra. □gyes kezek hamar összeál­lították a kis kiállítást és este 6-kor már gyülekeztek a mis­kolci fradisták. Kissé meghatódva mondtam a megnyitó beszédet, hiszen felvillant bennem, hogy 80 évvel ezelőtt ezekben az órákban alakította meg né­hány lelkes franzstadti sport­ember a Ferencvárosi Torna Clubot, százezrek - ha nem milliók - Fradiját... 95