Nagy Béla: FTC napló 1978-1979

Ai „örökifjú“ Fenyvesi dr. gólja az egyik öregfiú- mérkőzésen Pogány gólja a Tatabánya elleni „fesztiválról" A kupa az Üllői úton maradt I Vigh, Horváth K., Néder, Tóth, Schuszter, Rozinái A Budapest Kupa-, majd később országos bajnok FTC ifi csapata: Józsa, Bősz, Tóth, Hegyi, Horváth R., Szlávik, Rozinái, Vincze Géza edző Szolnoki, Horváth K., Váradi, Vigh, Néder, Schuszter, Szöllősi. A képről az ifj. válogatott Koch hiányzik Akik a tartalékcsapatban játszottak: Szokolai, Kalapos, Körmendi, Hegedűs, Rózsa edző, Tepszics, Pál, Sas, Megyesi, Gallai gyúró. Mészöly, Esterházy, Csider, Rubold, Erdővégi JÚNIUS 21. üllői út: FTC—Tatabánya 5-1. MNK. G.: Pogány 2, Nyilasi, Pusztai, Magyar. Zsiborás - Martos, Bálint, Rab, Vépi - Takács, Ebedli, Magyar - Pusztai, Nyilasi. Pogány. Cs.: Mészöly. Félelmetes rohamokkal kez­dett a Fradi, a vendégek szinte a félpályáig sem jutot­tak. A zöld-fehérek már az 5. percben megszerezték a vezetést! Pusztai középre fe­jelt labdáját Nyilasi csúsz­tatta a hálóba, 1-0! Tíz perc múlva Magyar óriási kapufát lőtt, majd ismét ferencvárosi gól következett: ezúttal is Pusztai adta be a labdát, Ebedli egyből visszajátszotta és Pusztai a hálóba vágta. A 26. percben Pogány nagy­szerű szóló végén látványos góllal már 3-0-ra alakította az eredményt! A félidei 3-1- es vezetés után a döntőbe­jutást jelentő gól nehezen született meg. A 75. percben Nyilasi lövését Csepecz kiütötte, a szemfü­les Magyar azonban ott ter­mett és 8 méterről, a bal al­só sarokba vágta a labdát, 4-1! Az utolsó előtti percben Pusztai húzott el a jobb szé­len, az alapvonalról középre gurított és a remek ütemben érkező Pogány öt méterről egyből az üres kapu bal ol­dalába továbbított, 5-11 Hallatlanul izgalmas, jó ira­mú, időnként magas színvo­nalú volt a mérkőzés. Nem csoda tehát, hogy a döntőbe jutás tényén túl, ezt a látvá­nyos, nagyszerű csatárjáté­kot is vastapssal jutalmazta a közel 10 ezer főnyi közön­ség. Ezt a lelkes, önfeledt teljesítményt várták a szur­kolók a tavasz többi mérkő­zésein is, és most, hogy vég­re megkapták, örömük nem ismert határt. Percek alatt százak lepték el a játékteret és éljenezve, játékosainkat átölelve kísérték a kedvence­ket a klubházig. A hangosbemondón keresz­tül pedig mindenki hallhatta a kedves meghívást: „Kö­szönjük szurkolóink buzdítá­sát, s várjuk Önöket a szom­bati MNK-döntőre is. Vi­szontlátásra a Népstadion­ban l” * + * Ifjúsági labdarúgóink az elő- mérkőzésen okos és időnként szép játékkal biztosan győz­ték le a Vasast. Budapesti Ifjúsági Kupa-dön­tő: FTC-Vasas 3-2! A zöld-fehér fiatalok 1-0-ás félidei vezetés után nagysze­rűen kezdték a második já­tékrészt és hamarosan 3-0 volt az eredményi A Vasas az utolsó percben lőtt szabadrúgás góllal ugyan „szorossá” tette az ered­ményt, de a Fradi fiatalok kupagyőzelmét ez már nem veszélyeztette. A döntőn Schuszter (egyébként a me­zőny legjobbja volt!) Horváth K. és Hegyi szerezték a gó­lokat. Az FTC ezzel a győzelmével harmadszor nyerte el a Bu­dapest Ifjúsági Kupát. Elő­ször mindjárt az alapítás évé­ben 1963-ban, majd 1978- ban és végül 1979-ben. ♦ * + Vízilabda ifjúsági csapatunk is remekelt: megnyerték az Országos Ifjúsági Kupát! A döntő körmérkőzésein ez a gárda szerepelt: Faludi, Buj- ka, Nádházi, Varga, Győri József, Győri János, Rusz, Molnár, Szatmári, Kiss, Pá­linkás. Edző: Goór István. JÚNIUS 23. MNK-döntő a Népstadion­ban: Rába ETO-FTC 1-0. Zsiborás - Martos, Bálint, Rab, Vépi - Takács, Ebedli, Magyar - Pusztai, Nyilasi, Pogány. Cs.: Mészöly, Koch. A mérkőzés ünnepi hangu­latban - játékosok, edzők bemutatásával — kezdődött, és főleg az FTC-nek a Tata­bánya elleni sziporkázó já­téka miatt nagy várakozás előzte meg. A mérkőzést a helyszínen igaz csak 5-6 ezer néző te­kintette meg, de a TV jóvol­tából az egész ország látta, így talán felesleges az ala­csony színvonalú döntő időn­ként elképesztő mozzanatait felidézni és szurkolóinknak ismételten szomorúságot okozni. Mert a szurkolók elkesere­dettsége a döntő után min­den képzeletet felülmúlt. Még arról az alapvető sportszerű­ségről is megfeledkeztek, hogy a kupagyőztes ETO-t a trófea átadásának pillanatá­ban, ha csak egy percig is megtapsolják. Tüntető fütty­koncert zárta a számunkra szomorú végű MNK-döntőt. Úgy gondolom nem a 2. hely fájt a szurkolóknak, hanem ahogyan második lett az FTC. Az elmúlt hónapokban sorra születtek más csapatsport- ágakban is az „ezüstök", mégsem tudott senki a győ­zelem elmaradásáért szem­rehányást tenni. Emlékezzünk csak: vízilabdásaink, tekéző- ink férfi és női kézilabdázó­ink a különféle nemzetközi és hazai kupákban az utolsó pillanatokig versenyben vol­tak, küzdöttek és majd min­dig a maximumot nyújtották. Valami miatt ez mindig ke­vésnek bizonyult. Vagy jobb volt az ellenfél, vagy súlyos játékvezetői tévedések történ­tek. De a csapatok megtet­ték kötelességüket, úgy hagy­ták el vesztesként a küzdőte­ret. Labdarúgóink - és sajnos ezt milliók látták - a döntőn tu­dásukból és lelkesedésükből is csak morzsákat adtak. Es minimális teljesítménnyel ma már semmit nem lehet nyer­ni. Veszíteni annál többet! Nem, nem csak kupáról és bajnokságról van szó. A szur­kolói szeretetről! Azt elveszí­teni, amely éppen a Ferenc­városnak éltető eleme volt, azt a rajongást, amely a szurkolók részéről nyolc évti­zeden át megnyilvánult. A 80 éves jubileumra szebb ajándékot érdemelt volna az egyesület és egyre csökkenő, de lelkes szurkolótábora. Ezt a könyvet is hálásabb lett volna befejezni egy szép kupasikerrel, ferencvárosi győzelemmel. Bármennyire is szeretném, nem tehetem, hi­szen az FTC történetét a sportolók, közülük is elsősor­ban a labdarúgók által el­ért eredmények alkotják. Az FTC történetét így együtt ír­juk, vezetők, sportolók és szurkolók. Talán jövőre szebb lesz a történet vége ... 105