Nagy Béla: FTC napló 1969-1971, 1972-1974

Takácsné 4—4, Csiha Bajcsevné és Tőkéné 2—2, Hor­váth. ÁPRILIS 1. Népstadion: DVTK—FTC 1 : 0 Vörös—Novák, Páncsics, Megyesi—Vépi, Bálint—Sző­ke, Branikovits, Albert, Kü, Rákosi. Cs: Mucha, Füsi A ferencvárosiak öltözőjében Harót János, az FTC ügyvezető elnöke Rákosi Gyulát, Branikovits Lászlót és Bálint Lászlót köszöntötte. Rákosit 500. mérkőzé­se, Bálintot és Branikovitsot pedig első válogatottsága alkalmából. A 16. percben Gass óriási, 20 m-es bombagólja borzolta a kedélyeket. És a java csak ezután követ­kezett! Amire senki sem számított: a továbbiakban egyetlen gól sem született! A diósgyőriek háromszor a gólvonalról rúgták ki a labdát, majd a 90. percben Novák tizenegyest hibázott. . . ÁPRILIS 5. Népstadion: FTC—Woolverhampton Wanderers 2 : 2 UEFA KUPA G: Szőke, Albert Vörös—Novák, Páncsics, Megyesi—Vépi, Bálint—Sző­ke, Branikovits, Albert, Kü, Mucha. Cs: Rákosi Váratlan góllal szerzett vezetést az angol együttes. A Ferencváros lassan bontakozott ki, de azután öt perc alatt két gólt rúgott. Előbb Szőke 11-esből talált a hálóba, majd egy gyors látványos támadás végén Szőke beadása után Albert pörgetett a kapu közepé­be. Egy ideig izgalmas, érdekes, lendületes volt a já­ték. Szünet után az angolok ragadták magukhoz a kezdeményezést, távoli lövésekkel kísérleteztek, ezek azonban rendre elkerülték Vörös kapuját. A 73. percben bebiztosíthatta volna a Ferencváros a győzelmet, de Szőke tizenegyesét a kapus lábbal hárította. A 75. percben nagy védelmi hiba után egyenlített a Wolverhampton. A mérkőzést a Fradinak kellett volna megnyerni. Nem azért, mert olyan jól játszott, hanem, mert a győzelemhez megvoltak a döntő felté­telek. Például a második 11-es. Szőke Jól játszott a mérkőzés nagy részében. Néhányszor úgy ott hagyta a hátvédjét, hogy az még a hátán levő számot is nehe­zen olvashatta el. Az első büntetőt értékesítette. Úgy ahogy szokta, erősen lőtt a sarokba. Másodszor még­sem a sarokra irányította a labdát, hanem a kapus mellé. Könnyelműen. Az el is dőlt jobbra, aztán a másik lábával kirúgta a pettyest . . . Á tizenegyes rú­gással nem jár dicsőség. Csak felelősség. Ha a szélső berúgja a másodikat, az lett volna a ter­mészetes. Most, hogy kihagyta, elúszott a győzelem. ÁPRILIS 9. Népstadion: FTC—Haladás 3 : 1 G: Branikovits 2, Albert Vörös—Vépi, Páncsics, Megyesi—Juhász, Bálint—Sző­1972 ke, Branikovits, Albert, Kü, Mucha Az első félidő 1 : 0-ás ferencvárosi vezetéssel zá­rult. Szünet után a 48. percben látványos góllal nö­velte előnyét az FTC: Kü—Albert—Branikovits volt a labda útja, az összekötő sarokkal átemelte a labdát a védők feje fölött, majd kétszer megtáncoltatta a fe­jén, s ezután bal lábbal nagy erővel a hosszú sarokba bombázott! A jól játszó csatársorban Albert és Brani­kovits rendre jól érkezett a beadásokra és nemcsak látványos fejesekkel, hanem bombalövésekkel is pró­bára tették Szarkát. A szombathelyiek kapusa néhány bravúros védést produkált, s ezzel nagy szerepet ját­szott abban, hogy a Haladás csak kétgólos különbség­gel szenvedett vereséget. A szellemesen játszó Ferenc­város ellen nem találta meg az ellenszert a vendégcsa­pat és Branikovitsék néha iskolajátékot mutattak be. ÁPRILIS 12. Székesfehérvár: FTC—Videoton 3 : 2 MNK G: Bálint, Kü, Albert Vörös—Vépi, Páncsics, Megyesi—Juhász, Bálint—Sző­ke, Branikovits, Albert, Kü, Mucha Fordulatokban bővelkedő, igazi kupaküzdelem volt. A Videoton csatárok az első félidőben kitűnően játszottak és két gólt szereztek. Fordulás után egy ideig még kezdeményeztek, de azután fokozatosan feljött a Ferencváros. Előbb Kü fejesgóllal egyenlített, majd a 88. percben végleg eldőlt a továbbjutás sorsa. Branikovits futott el a jobb oldalon, félmagasan kö­zépre adott, s Albert térdelő helyzetben előre hajolva fejjel 3 m-ről a jobb sarokba juttatta a labdát, 3:2! A Ferencváros ezzel bejutott az MNK döntőbe. ÁPRILIS 15. Megyeri út: FTC—Ú. Dózsa 2 : 0 G: Szőke, Branikovits Vörös—Vépi, Páncsics, Megyesi—Juhász, Bálint—Sző­ke, Branikovits, Albert, Kü, Mucha A 17. percben megszerezte a vezetést az FTC. A keresztező Maurer a kaputól 18 m-re fellökte Al­bertet. A szabadrúgást Szőke végezte el: a sorfal felett a bal felső sarokba csavarta a labdát, 1 : 0! Három perc múlva Kü 18 méterről a bal kapufát találta el,s a visszapattanó labdát Albert 6 méterről fölé vágta! Vörös Béla két szép védése után ismét ferencvárosi akció következett: Branikovits a jobbszélen lefutotta a védőket és 10 m-ről laposan a jobb sarokba helye­zett, 2 : 0! A II. félidőben Mucha és Bene bombái okoztak izgalmakat, de mindkét lövés a kapufán csat­tant. A mérkőzés végén nagy tapsot kaptak a fiúk kü­lönösen a mezőny legjobbját, Páncsics Miklóst éltet­ték nagyon. Olyan kitűnően játszott, hogy a Nép­sportban is 10-es osztályzatot kapott. Ő volt az első magyar labdarúgó, aki ezt a legmagasabb osztályzatot megkapta! 75