Nagy Béla: FTC napló 1969-1971, 1972-1974

1970 NOVEMBER 28. Diósgyőr: FTC-DVTK 1 : 1 G: Szőke Géczi-Novák, Páncsics, Megyesi—Juhász, Bálint—Sző­ke, Branikovits, Albert, Rákosi, Mucha Négy ferencvárosi és egy diósgyőri kihagyott gól­helyzet után Szőke megszerezte a vezetést. A második félidőben kiegyenlített volt a mérkőzés. Már minden­ki elkönyvelte, hogy vereséget szenvedett a hazai együttes, amikor a 89. percben Sikora a hálóba talált. Kezdésre már nem volt idő . .. * * * A ferencvárosi labdarúgók a mérkőzést követő na­pon elutaztak háromhetes tengerentúli portyájukra. Első mérkőzésüket Limában játszották. DECEMBER 3. Lima: FTC—Universitario 0 :0 Géczi-Novák, Páncsics, Megyesi-Bálint, Vépi—Sző­ke, Branikovits, Albert, Juhász, Mucha. Cs: Havasi Részlet Csanádi Ferenc edző túrajelentéséből: „December 4-én Cuzcóba utaztunk, amely 3600 m magasan fekszik. Itt két mérkőzést kellett volna a tervek szerint játszani. Csak az elsőre került sor, de az is csak edzőmérkőzés jelleggel, mert ilyen magas­laton, ami számunkra utólag derült ki, sporttevé­kenységet folytatni érdemben nem lehet. A találko­zó úgy zajlott le, mint egy jégkorongmérkőzés: a já­tékosokat 15—20 percenként kellett cserélni, mert a teljes végkimerülés határán voltak. Még egy érdekes­ség: a helyi plakátok úgy hirdették a mérkőzést, hogy az első európai csapat Cuzcóban!" DECEMBER 10. Bogota: FTC—Millionarios 1 : 1 G:Szőke Géczi-Novák, Páncsics, Megyesi-Bálint, Juhász—Sző­ke, Rákosi, Branikovits, Albert, Mucha. Cs: Füsi, Ha­vasi A zöld—fehérek Szőke góljával már az első percek­ben vezetést szereztek, de a kolumbiaiak még az első játékrészben egyenlítettek. DECEMBER 13. Medellin: FTC—Atletico Nációnál 4 : 2 G : Albert 2, Rákosi, Branikovits. Géczi-Novák, Páncsics, Bálint—Vépi, Juhász—Füsi, Branikovits, Albert, Rákosi, Mucha. Cs: Kü A Kolumbiában portyázó zöld—fehérek Medellin- ben léptek pályára, s 0 : 2-ről fordították meg a ma­guk javára a mérkőzést. A látványos játék után nagy tapsot kaptak a mérkőző csapatok. * * * Lipcse: SC Leipzig-FTC 11:7 BEK A lipcsei csapat 6 perc alatt négygólos vezetést szerzett! Az első ferencvárosi gól nehezen született 28 meg, de a félidő „csak” négygólos hazai vezetéssel zárult (7 : 3). A második félidőben mintha egy másik magyar csapat játszott volna a pályán. A félidő dere­kán a 10. percben ugyan még nagyon izgalmasan ala­kult az eredmény (10 : 4), de ekkor a németek hibá­it az FTC lányok góllal „honorálták”. Végülis nagy sikerrel, továbbjutással zárult a két FTC-Lipcse pár­viadal. DECEMBER 15. Montevideo: Nációnál M.—FTC 5 : 4 G: Branikovits 2, Juhász, Rákosi Géczi-Novák, Páncsics, Bálint-Havasi, Juhász-Sző­ke, Branikovits, Albert, Rákosi, Mucha. Cs: Vépi, Füsi Az újságok elragadtatással írtak a mérkőzésről. Az uruguayi bajnok ellen valóban ragyogóan játszott az FTC, s nem sok hiányzott a győzelemhez sem. A fá­rasztó év végén még a szakvezetést is meglepte játé­kosaink nagyszerű erőnléte és a mutatott kiváló já­ték. DECEMBER 18. Az új klubház kistanácstermében ezen a pénteki na­pon (14 óra) megtartották az első hivatalos összejöve­telt. Az épületben még nagyban folyt a munka, de a kistanácstermet Som Ferenc elnökhelyettes kérésére rendbehozták s az aktuális havi elnökségi ülésre már itt került sor. Tatár József építésvezető nem engedte, hogy az elnökségi tagok túlságosan kibeszéljék magu­kat — a sötétedés közeledtével ugyanis áramtalanítot- ta az épületet.... * * * Porto Alegre FTC—Internacional 2 : 1 G: Rákosi, Branikovits Géczi-Novák, Páncsics, Bálint—Vépi, Juhász—Szőke, Branikovits, Albert, Rákosi, Mucha. Cs: Füsi Vépi monológra a túráról: Uruguayban és Brazíliában persze még nehezebb volt. Ott levegőt kaptunk már bőven, de — ellenfele­ket is!! Például Nációnál vagy Internacionale. Ezek az együttesek aztán már játszották a futballt. A szó igaz értelmében. A brazilok, s az uruguayi játékosok valamennyien úgy kezelik a labdát, hogy egy másod- vonalbeli varietében nyugodt lélekkel elkelnének — zsonglőrként. A legjobb meccset Montevideóban vívtuk. A baj­nok Nációnál ellen. Ide a találkozó napján érkeztünk, eléggé fáradtan. Kint a stadionban ötvenezer megle­hetősen hangos szurkoló már javában repesztette a dobhártyákat. Ettől aztán felvillanyozódtunk, s olyan jó játékot kerítettünk úgy közösen, amiről még más­nap is áradoztak a lapok. Kikaptunk ugyan 5:4-re, de kis szerencsével mi is nyerhettünk volna ugyan­ilyen arányban. Életem első nagy utazása volt ez, s emlékei so­hasem halványulnak el.