Nagy Béla: FTC napló 1969-1971, 1972-1974

1970 OKTÓBER 21. Kedves találkozóra került sor az Üllői úton, az FTC kézilabda-stadionjában. Az FTC az NB l/B bajnoka a ferencvárosi öregfiúk együttesével mérkőzött. A né­zők legalább úgy ünnepelték az újdonsült bajnok­együttest, mint a régi nagy csaták hőseit. Ha az idő­sebb gárda összeállítását közöljük — érthető is a szur­kolók lelkesedése. Kende—Lengyel, Som, Dékán, Elek, Jánya, Baják. Csereként Berendi, Kele, Bodnár és Vitéz is szóhoz jutott. Ami azt illeti, szóval bírták is az öregek, de — tüdővel már kevésbé. Ezt bizonyít­ja az eredmény, amely 15—6 volt az NB l/B bajnoka javára. OKTÓBER 25. Kispest: FTC—Bp. Honvéd 1 : 1 G: Szőke Gulyás—Bálint, Páncsics, Megyesi—Vépi, Havasi—Sző­ke, Rákosi, Albert, Branikovits, Mucha. Cs: Selenka A tizenkét évvel ezelőtt visszavonult Gulyás Géza — Géczi sérülése következtében — ismét bajnoki mér­kőzésen bizonyíthatta be tudását. A 39 éves, nagysze­rű kapus ragyogó védésekkel ragadtatta tapsra a néző­ket. Az egyetlen gólt is 11-esből kapta. Csak egészen kicsi hiányzott, hogy azt is kivédje, hiszen még érin­teni is tudta a büntetőlövést. Az őszülő kapusnak a mérkőzés végén a játékos­társak meleg szavakkal köszönték meg a nem minden­napi, bravúros beugrást, a nagyszerű helytállást. OKTÓBER 30. Évek óta a hazai női asztaliteniszsport örökrangadó­jának számít az FTC—Statisztika női összecsapás. Ezúttal a papírforma az öt válogatottat felvonultató vendégcsapat győzelmét ígérte a zöld—fehérek Mester utcai otthonában. A Statisztika játékosok eleinte ma­gabiztosan gyűjtögették a pontokat és 4 : 1-re elhúz­tak. Ezután alaposan megváltozott a helyzet. Nem­csak kiegyenlített az FTC, hanem 6 : 6 után fokozato­san elhúzott és 11 : 7-es előnyt szereztek. Az FTC fia­talok egymást múlták felül, különösen Szendi és Bar- tha játszott megbízhatóan. (Bartha—Juhos 2:1, Szendi—Magos 2 : 1). A hajrá is sikerült a ferencvárosi lányoknak. Szőke Juhost, Szendi Lotallert verte, vé­gül a végső győzelmet eldöntő találkozón: Poor—Ma­gos 2 : 0. 13 : 8-ra vezetett tehát az FTC, s a további találkozóktól függetlenül megnyerte a mérkőzést. A Statisztika női együttesének két és fél éves hazai veretlenségét törte meg ezzel! FTC—Statisztika 13:12 Gy: Poór 4, Csőke 3, Szendi 3, Petrányi 2, Bartha 1. NOVEMBER 1. Salgótarján: FTC—SBTC 1 : 0 G: Szőke Géczi—Bálint, Páncsics, Megyesi—Vépi, Havasi—Sző­ke, Rákosi, Albert, Branikovits, Mucha Az 52. percben Branikovits a 16-os vonalán álló Alberthez emelt, aki fejjel egyből Szőkéhez továbbí­tott. A szélső két lépés után lőtt, a tarjáni kapus ki­ütötte a labdát, Szőke erre is rárajtolt, s nyolc méter­ről a balösszekötő helyéről ballal, nagy erővel a jobb sarokba lőtt, 1 : 0. NOVEMBER 8. , Népstadion: FTC—U. Dózsa 2 : 2 G: Albert 2. Géczi—Novák, Páncsics, Megyesi—Bálint, Vépi—Sző­ke, Branikovits, Albert, Rákosi, Mucha Az utolsó 20 perc története: A 70. percben egy szögletrúgás után Vépi rálőtte a labdát, amely elakadt Albertben. A középcsatár nagyszerűen felismerte a helyzetet, gyorsan ráfordult a labdára és 5 méterről a léc álé vágta 2:2! Ettől kezdve nagyon élvezetes volt a mérkőzés, főleg a Ferencváros vezetett heves, tüzes rohamokat. Mindkét csapat előtt adódtak helyzetek. Bene, majd Dunai II ügyetlenkedett, a másik kapunál pedig Szőke. A 85. percben Dunai II átadása után Be­ne már csak Géczivel állt szemben, de a kapus másod­szorra megkaparintotta a labdát. A Ferencváros óriási erővel rohamozott, de Branikovits, majd Mucha is elszalasztottá a gólszerzési lehetőséget. NOVEMBER 11. Kisstadion: FTC—Ú. Dózsa 7 : 4 A második harmad elején három perc alatt három gólt értek el a zöld—fehérek! A 32. percben Horváth bra­vúros egyéni teljesítménnyel növelte a ferencvárosi gólok számát. A harmad lefújása előtt Szikra átadásá­val Mészöly meg sem állt a hálóig. 2 : 1-es újpesti ve­zetés után így 6 : 3-ra módosult a jégkorong „örök­rangadó". Az utolsó harmadban a lila-fehérek már csak szépíteni tudtak. NOVEMBER 14. Játékcsarnok: FTC-SC Leipzig 16 :9 BEK 6:5-ös félidei vezetés után a második játékrész is jól kezdődött. Takácsné négy (!) gyors gólja után fel­csillant a nagy győzelem reménye. „A Ferencváros együttese ezúttal nemcsak nagyszerű lelkesedéssel vív­ta ki a minden elképzelést felülmúló sikert. Az együt­tes kitűnő taktikája, s néhány játékos — elsősorban Hólyáné, Takácsné, Sterbinszky — átlagon felüli tel­jesítménye is jelentősen járult a hétgólos győzelem­hez." NOVEMBER 22. Népstadion: FTC—Komló 3 : 0 G: Branikovits 2, Albert Géczi—Novák, Páncsics, Megyesi—Juhász, Bálint—Sző­ke, Rákosi, Albert, Branikovits, Mucha. Cs: Kü Gyenge első félidő után még gyengébb második következett. A Komló a kevés kapott gól reményé­ben erősen védekezett, de így is több nagy gólhelyze­tük volt a fradistáknak. A Népstadion didergő közön­sége csalódottan távozott. 27