Nagy Béla: FTC napló 1969-1971, 1972-1974

1974 Ez a vágya teljesült, hiszen a ferencvárosiak (Petrányi, Poor, Szendy) a későbbiekben megnyerték a VVK-t! ÁPRILIS 21. Népstadion: Rába ETO—FTC 2:1 G: Kelemen Géczi—Vépi, Bálint, Megyesi— Juhász, Eipel—Kelemen, Branikovits, Máté, Mucha, Magyar. Cs: Kű, Martos Amikor felsorakoztak a csapatok a középkezdés­hez, megszólalt a hangosanbeszélő, és a Ferencváros nevében szeretettel köszöntötte az ellenfeleket, a fenállásának 70. évfordulóját ünneplő vidéki zöld- fehéreket. A 3. percben 10 főre olvadt a vendégcsapat. Horváth L. ugyanis hátulról, a mezénél fogva lerán­totta a kitörő Branikovitsot a 16-os előtt, s ezért a bíró leküldte a győri labdarúgót. A Ferencváros mind­ezek után 2:1-re kikapott! Az egyetlen gólt a 90. percben Kelemen szerezte . .. ÁPRILIS 24. Népstadion: FTC—Csepel 2:1 MNK G: Kelemen, Branikovits Géczi—Vépi, Bálint, Megyesi—Juhász, Eipel—Kelemen, Branikovits, Máté, Kű, Magyar. Cs: Nyilasi. A közepes iramú és színvonalú kupamérkőzésen a döntőbejutást jelentő ferencvárosi gól kilenc perccel a befejezés előtt született meg. A 81. percben Máté Branikovits elé tette a labdát és Branikovits 15 m-ről a kapu bal oldalába lőtt, 2:1. Az FTC története során ekkor tizenhatodszor jutott a Magyar Kupa illetve MNK döntőjébe. ÁPRILIS 28. Salgótarján: FTC—SBTC 2:1 G: Martos, Máté Géczi-Vépi, Bálint, Megyesi-Juhász, Eipel-Kelemen, Brankikovits, Máté, Kű, Martos. 1:1-es félidei eredmény után támadott a Stécé. A vezető, és mint később kiderült a győztes gólt mégis a mieink szerezték. Az 55. percben Kű jobbra játszott Mátéhoz, aki a kaputól 7 m-re még egyet iga­zított a labdán, majd a kifutó Magyar felett megsze­rezte a második gólt. A labda a felső léc alsó lapjáról pattant a hálóba ... MÁJUS 1. Népstadion: FTC—Komló 3:1 MNK DÖNTŐ! G: Mucha, Magyar, Kelemen Géczi—Vépi, Bálint, Megyesi—Juhász—Eipel—Kele­men, Branikovits, Máté, Kű, Mucha. Cs: Magyar A döntő nagy esélyese a Ferencváros volt. A Nép­stadion villanyújságján azonban a 70. percben még 1:0-as komlói vezetést lehetett olvasni. „Aztán Mucha a hálóba talált, s az egyenlítés feltüzelte a fővárosi együttest. Mintha varázsütésre történt volna, egyszeri­ben más csapatot láthatott a közönség. Hirtelen moz­gásba jött az egész gépezet. Juhász gőzmozdonyként tört előre, Mucha befutotta az egész pályát, Dárdai pedig nem győzött Branikovits után loholni. Ebben az időszakban jegyezte meg a lelátón Gyetvai László, a Ferencváros egykori kiváló balszélsője: Ez igen, ez a Fradi szív! De miért nem lehetett ilyen iramot dik­tálni az első félidőben is? Ha a vége jó, minden jó — tartja a mondás. A fra- disták pedig a mérkőzés végén elégedetten állhatták fel helyeikről: a kedvencek megnyerték az MNK-t! A klubtörténetében ekkor 12. alkalommal. MÁJUS 3. A klub 75 éves jubileumi közgyűlését a Kertészeti Egyetem dísztermében rendezték. A csodálatos szép helyiség ünnepi díszben várta a legnépszerűbb magyar sportegyesület meghívott vendégeit, kiemelkedő egyé­niségeit. Az elnökségi pódium felett zöld mezőben fehér betűkkel: Szeretettel üdvözöljük a jubileumi díszközgyűlés résztvevőit - tábla köszönti a terembe lépőket. A jubileumi szignál felcsendülő dallamaira az elnökség elfoglalja a helyét. Dr. Lénárt Lajos mező- gazdasági és élelmezésügyi miniszterhelyettes, az FTC elnöke, dr. Beckl Sándor államtitkár, az OTSH el­nöke, Ernst Antal, az MSZMP KB munkatársa, Gál Lászlóné, az MSZMP IX. kerületi Bizottságának első titkára, dr. Készéi Pálné.a IX. kerületi Tanács elnöke, Tibor Tamás, a KISZ KB osztályvezetője, dr. Tamás László, az ÉDOSZ főtitkára, Vaclav Jerzabek, a Sparta Prága klub elnökhelyettese. Lázár Lajos, a Csepel SC elnöke, Harót János az FTC ügyvezető elnöke, valamint élsportolók, egyesületi vezetők, edzők. Megnyitó beszéd (dr. Tamás László, a díszköz­gyűlés elnöke), majd ünnepi beszámoló. A mikro­fonnál dr. Lénárt Lajos. Meleg szavakkal emlékezik meg az alakulás évei­ről, Springer Ferencről, a klub első elnökéről, a kez­deti sikerekről, a kudarcokról, a zöld—fehér színek­ben versenyző olimpiai, világ és Európa-bajnokokról, a különböző sportágakról. Minden mondat megannyi emlék. Öröm, bánat — siker, kudarc. Sporttörténe­lem. Az FTC 75 éves történelme. Az ünnepi beszéd zárómondata: „Egyesületünk jelvényének három E betűje legyen élő valóság. Az egyesületet hassa át az erkölcs, sportolóinkban legyen a küzdelmekhez megfelelő erő és uralkodó szellemmé az egyetértés váljék." Ezután dr. Beckl Sándor köszöntötte a díszköz­gyűlés résztvevőit. Beszédét így fejezte be: - Kívá­nom, hogy az FTC — saját és az egyetemes magyar sport javára - ezen az úton haladva eredményesen fejlődjön, sportolói még több hazai és nemzetközi sikert érjenek el. A 75 éves Ferencvárosi Torna Club működéséhez a munka eredményességén alapuló további sikereket kívánok! 113