Nagy Béla: FTC napló 1967-1968

védeni! Az első öt perc után jött fel a Fradi. Szakmári két büntetőt kihasznált, és máris vezetett a Ferencváros. A második játékrészben kiegyenlített játék folyt, mindkét kapu egyformán forgott veszélyben, de vagy a lövések voltak pontatlanok, vagy a jó formában levő kapusok hárítottak. 6—6-ig fej-fej mellett haladt a két csapat, a hazaiak az utolsó 10 percben erősíteni tudtak, és végül megérdemelt győzelmet arattak. MÁJUS 22. Népstadion: FTC — Bologna 3—2 G: Branikovits 2, Varga Géczi — Novák, Bálint, Havasi — Juhász, Páncsics — Szőke, Varga, Szűcs, Braniko­vits, Katona. Cs: Karába A Bologna gyors első gólja után meghűlt a szurkolók ereiben a vér, 0—2-nél pedig szinte reménytelennek látszott a bajnokcsa­patunk helyzete. A félidő befejezése előtt azonban szépített a Fradi, és amikor szünet után kiegyenlített, valósággal megtáltoso­dott. Nagy erővel támadott, állandóan irányí­totta a játékot, az olaszok pedig kapkodtak, kezdeti könnyelműsködésüket idegesség váltotta fel. Gyors ellentámadásaik azonban mindig gólveszélyt jelentettek. A Ferencvá­ros nagy küzdőképessége végül párosult Varga bravúros góljával, amely 0—2-ről rendkívül értékes győzelemhez segítette az FTC-t, amely szünet után legjobb napjaira emlékeztetőén játszott. A győztes gól a 81. percben így született meg: Novák indította Karábát, a szélső Vargához játszott, aki szinte háttal állt a ka­punak. A csatár azonban villámgyorsan, for­dulásból, 16 m-ről váratlan lövést küldött a jobb sarokba, 3—2! Branikovitsnak is kijutott az elismerésből — ráadásul az ellenféltől! Túrra, a balfedezet mondta a mérkőzés utáni vacsorán: — Bámulatos könnyedséggel ment át a védelmünkön, mintha a fénykorában levő Albertet láttam volna, öt védő között kapta a labdát, balra, jobbra döntött bennünket és hallatlan hidegvérrel a hálóba talált. — 0—2 után dermedten ültünk a kispadon — mondta Lakat Károly. Egy hajítófát sem adtam volna a győzelemért, már a döntet­lenben sem nagyon bíztam, hiszen tartalé­kosak is voltunk. De a szünet utáni elsöprő lendülettel a győzelem is sikerült. Bravúr volt! MÁJUS 27. Bologna: FTC—Bologna 2—2 VVK G: Varga, Havasi Géczi — Novák, Páncsics, Horváth L. — Ha­vasi, Szűcs — Karába, Varga, Albert, Brani­kovits, Szőke. Cs: Katona Több nagy döntő pillanata volt ennek a mérkőzésnek. A Ferencváros az egygólos előny birtokában már nyugodtabban játszott. Albert és Varga jól tartotta a labdát. A második félidőben 1—1 után Szűcs előtt nyílt remek, kínálkozó lehetőség, de az örök­mozgó, nagy munkabírású játékos ezúttal hibázott. És nem sokkal később egy újabb, különben könnyen elháritható góllal a Bo­logna szerzett vezetést. Ekkor következett Havasi, aki különben ezen a mérkőzésen nemcsak Haliért, a hazaiak támadásainak első számú szervezőjét kapcsolta ki a játékból, hanem még a góllövésre is maradt ereje! A mérkőzés azonban még ezzel sem dőlt el, hiszen előbb a kapufa mentett Géczi helyett, majd a befejezés előtt 3 perccel Cle- rici hibázott kínálkozó helyzetben. Az FTC bravúros teljesítményét a tárgyila­gos olasz közönség tapsa is kifejezte. Kalmár István elnök a mérkőzés után önfe­ledten mondta: — Életem egyik legboldogabb napja, a szü­letésnapomon harcolta ki a csapat a tovább­jutást. Lakat Károly: — Minden elismerés a fiúké, jelentős dolog, hogy 48 csapatból sikerült a döntőbe jutni! Az is igen nagy szó, hogy ismét idegenben harcoltuk ki a továbbjutást. MÁJUS 30. Rákoskeresztúr: FTC — Volán 3—1 MNK G: Varga, Karába, Branikovits Takács — Bálint, Páncsics, Horváth L. — Juhász, Havasi — Karába, Varga, Albert, Branikovits, Katona. Cs: Szőke A 26. percben Varga—Albert adogatás után Varga közelről a hálóba lőtt. A 40. perc­ben Varga—Albert—Karába volt a labda útja, és Karába lövésszerű beadása az el­lenkező sarokban kötött ki. A 85. percben Al­bert jó labdájával Branikovits elfutott és biz­tosan értékesítette a helyzetet. JÚNIUS 2. Az országos kötöttfogású bajnokságon csak egy versenyzőnk nyert aranyérmet. Ő azon­ban ritka nagy fölénnyel. Alker már az első percben bizonyította, hogy elemében van. A Alker Imre másodpercmutató még egyszer sem ért kör­be, máris 11—0 (!) arányban vezetett egy remek válldobással bevezetett akciósorozat eredményeképpen. Szeged: FTC — SZEAC 6—1 G: Varga 4, Albert, Juhász Géczi — Novák, Páncsics, Horváth L. — Juhász, Havasi — Szőke, Varga, Albert, Branikovits, Katona. Cs: Karába A mezőny legjobbja Varga volt, félelme­tesen lőtt kapura közelről, távolról egyaránt. Négy góljának története: A 43. percben Novák Vargához adta a labdát, aki egészen váratlanul, mintegy 30 m-ről jobb külsővel nagy erejű lövést zúdított kapura, amely a bal felső sarokba kötött ki. A 73. percben 25 m-ről ballal célozta meg a kaput, és a labda a léc alatt ért a hálóba, öt perc múlva a kapus 67