Nagy Béla: FTC napló 1964-1966

Egy lendületes Karába-elfutás ... (FTC — Ú. Dózsa 5—3) felkészülés során. Akik örömmel társultak Elek Gyula tervéhez. Akik diadalra vitték elképzeléseit. Akik tisztelik is ezért edzőjü­ket. Az edzőt, a bátor sportembert, aki nem riadt meg az új módszerek bevezetésével együtt járó kockázattól. Aki mert és — nyert! S aki megérdemli a gratulációt! * * * Az 1966-os évvel eljutottunk ahhoz az időszakhoz, amikor már valamennyi lab­dajátékban, illetve csapatsportban meg­nyerte az FTC az első bajnokságot. A követ­kező kis összeállítás azoknak az edzőknek állít emléket, akik sportágukban az első fe­rencvárosi bajnokcsapat mesterei voltak. Az első ferencvárosi bajnokcsapatok edzői Asztalitenisz: Újlaki Jenő (1965) Jégkorong: Hárai Béla (1951) Férfi kézilabdacsapat: Mayer Miklós (1956) Női kézilabdacsapat: Elek Gyula (1966) Labdarúgás: Tóth Potya István (1927) Megjegyzés: A labdarúgók 1903-ban nyer­tek először bajnokságot, de edző ekkor még nem dolgozott a csapat mellett. Az első edző a felejthetetlen Tóth Potya volt. Férfi tekecsapat: Staffa Károly (1964) Női tekecsapat: B. Tóth László (1965) Vízilabda: Speisseger Ernő (1911) Népstadion: FTC —Tatabánya 1—1 G.: Rákosi Géczi — Novák, Mátrai, Páncsics—Juhász, Szűcs — Szőke, Varga, Albert, Rátkai, Rá­kosi. A zöld-fehérek nagy fölényben játszot­tak, de a tömörülő védők ellen nem találták meg az ellenszert. A szórványos tatabányai ellentámadások rendre veszélyesek voltak, s egy ilyen támadás során még a vezetést is megszerezték. Ettől kezdve még inkább védekeztek, húzták az időt. A fradisták egyre idegesebben játszottak, s csak a 79. perc­ben sikerült az egyenlítés. A kilenc emberrel védekező bányászok végül elérték céljukat, egy ponttal tértek haza. OKTÓBER 10. Pécsett kikapott a férfi kézilabdacsapat, és ezzel kiesett az NB—l-ből! A feljutás sajnos csak 5 év múlva sikerült... A Szolnoki Dózsa 4—3-ra győzött a vízilab­da MNK elődöntőjében, és ezzel Kárpátiék kiestek. Az FTC három gólja közül Gyarmati távoli pontos lövéséből elért gólja született akcióból, Felkai emberelőnyből, Szívós bün­tetőből volt eredményes. OKTÓBER 12. Debrecen: FTC —DVSC 6—3 MNK G.: Albert 2, Rátkai, Varga, Novák, Szőke Géczi—Novák, Mátrai, Páncsics—Juhász, Szűcs — Szőke, Varga, Albert, Rátkai, Fenyvesi. Cs.: Karába, Németh M. Különösei} Novák 20 m-ről szerzett bombagólja, majd a 85. percben Albert egyé­ni akcióból elért gólja aratott nagy sikert. A középcsatár kicselezett mindenkit, majd a kifutó kapus mellett a hálóba vágta a labdát. OKTÓBER 16. Népstadion: FTC — Ú. Dózsa 5—3 G.: Rátkai, Karába, Mátrai, Varga, Albert Géczi—Novák, Mátrai, Páncsics—Juhász, Szűcs — Karába, Varga, Albert, Rátkai, Rákosi. Emlékezetes, fordulatos rangadó volt. Igaz, elsősorban ajugoszláv játékvezető tet­te azzá.. .„A 22. percben Dunai II. labdástól együtt elesett, s amikor feltápászkodott, Mátrai a lábai közül kikotorta a labdát. A já­tékvezető az első pillanatban továbbenged­te a játékot, később nagy meglepetésre a 11 -es pontra mutatott! A Ferencváros tiltakozott, de a játékve­zető megmaradt ítélete mellett. A büntetőt Solymosi élesen lőtte a hálóba, 1—1. A gól után sem csillapodtak le a kedélyek, Mátrai le akart menni a pályáról, úgy kellett őt ed­zőjének visszatuszkolnia. Csak kétperces szünet után folytatódott a játék. A 42. percben Göröcs 2—1-es vezetést szerzett a Dózsának. Szünet után a Fe­rencváros megkésve jött ki a pályára — Mát­rai nélkül! Később az 50. percben a hátvéd beállt, s elfoglalta a balszélső helyét!” A „szükség-balszélső” aztán a 68. perc­ben egyenlített, és ez nagy fordulatot hozott: Novák futott fel a támadás vonalába, Mátrai­hoz adott és a hátvédből lett szélső 6 m-ről bevágta a labdát, 3—3. Az egyenlítés 90