Nagy Béla: FTC napló 1964-1966

JÚLIUSI. Komarno: FTC — Dukla Komarno 4—1 G.: Albert 2, Rátkai, Dalnoki Géczi — Novák, Páncsics, Havasi — Pere- csi, Orosz — Fenyvesi II, Varga, Albert, Rátkai, Fenyvesi. Cs.: Aczél, Dalnoki. A két csehszlovákiai mérkőzést felké­szülési jelleggel hozták létre, hiszen az őszi idény — olimpia miatt — már július 5-én megkezdődött. JÚLIUS 5. Komló: FTC — Komló 3—0 G.: Fenyvesi, Varga, Rátkai Géczi — Novák, Páncsics, Havasi — Pere­csi, Orosz — Fenyvesi II, Varga, Albert, Rátkai, Fenyvesi. Fenyvesi így emlékezett a mérkőzésre: — Bevallom erősen hullámzó kedélyál­lapotban játszottuk végig a 90 percet. Az el­ső gól után könnyűnek Ígérkezett a mérkőzés. Később verejtékesen kellett az előny tartásáért küzdeni, majd a végén mégis biztosan győztünk. Persze minden máshogyan adódik, ha Albert nem kap őr­zőjétől olyan rúgásokat, amelyek végül is nemcsak erre a meccsre, hanem hónapokra harcképtelenné tették. Később 10 fővel már nehéz volt támadásban maradni, ezért inkább a biztonságra törekedtünk. Hogy a végén mégis sikerült újabb két gólt szerez­nünk, az inkább egyéni érdemeket dícsér. Szezonkezdésnek kitűnő ez a komlói 3—0. JÚLIUS 12. Népstadion: FTC — SZEAC 3—0 G.: Rátkai, Juhász, Mátrai Géczi — Novák, Páncsics, Havasi — Pere­csi, Orosz — Mátrai, Varga, Juhász, Rátkai, Fenyvesi. A három ferencvárosi gól története: „A 39. percben góllá ért a zöld-fehérek fölénye. Remónyik rossz átadását Rátkai elcsípte, a jobbösszekötő helyéről a 16-os előtt ke­resztbe indult és középről váratlanul, ballal nagy gólt lőtt a jobb felső sarokba, 1—0. Az 52. percben Juhász az ötösről a bal sarokba fejelt. Korányi beleütött a labdába, de az továbbszállt a háló felé. A kapus utánavető­dött, a szó szoros értelmében kikapta a sa­rokból, de a partjelző határozottan jelezte, hogy a labda közben már áthaladt a gólvo­nalon, 2—0. A 64. percben Rátkai nagysze­rű labdájával Mátrai kiugrott és 14 m-ről elég éles szögből nagy gólt lőtt a bal sarokba. A labda a kapufát érintve vágódott a hálóba, 3—0. JÚLIUS 15. Dorog: FTC — Dorog 2—1 G.: Fenyvesi, Novák Géczi — Novák, Páncsics, Havasi — Pere- csi, Galambos — Mátrai, Varga, Rákosi, Rátkai, Fenyvesi. A Fradi ezúttal inkább védekezett, sok­szor 5—6 játékos is a ferencvárosi kapu elő­terét védte. Az 50. percben szerezte meg a vezetést a Ferencváros; Rátkai a jobb ol­dalról adott be a kapu elé, Szűcs késlekedett a közbelépéssel, elengedte maga mellett a labdát, Fenyvesi ott termett, s a kétségbe­esetten kifutó llku fölött a kapu közepén a léc alá bombázott, 1—0. A 65. percben Novák tizenegyes gólja már bebiztosította az értékes győzelmet. JÚLIUS 16. Megkezdődtek az FTC Katzenbeck Károly sakk emlékverseny küzdelmei a Magyar Nemzeti Bank Rosenberg házaspár utcai kultúrtermében. A két héten át tartó versenyt Gürtler József (Turbó) nyerte, Zilahy Árpád (FTC) előtt. JÚLIUS 18. Tragikus hirtelenséggel 39 éves korában el­hunyt Gyulai László az FTC egykori csatára. 1943 és 1947 között játszott a Ferencváros­ban, 53 mérkőzésen 19 gólt szerzett. JÚLIUS 19. Népstadion: Ú. Dózsa — FTC 4—2 G.: Varga, Fenyvesi Géczi — Novák, Páncsics, Havasi — Pere- csi, Orosz — Mátrai, Varga, Rákosi, Rátkai, Fenyvesi. Végig változatos, nagyiramú, forró légkörű, igazi rangadót láthatott a Népsta­dion 85 ezres (!) közönsége. A jó formában levő lila-fehér belsőhármas (Göröcs, Bene, Kuharszky) ragyogó dolgokat művelt. A II. félidőben ennek ellenére úgy tűnt, hogy a Fradinak sikerül az egyenlítés. Kuharszky gólja azonban végleg eldöntötte a mérkőzés sorsát, amelyet így a lila-fehérek megérde­melten nyertek. JÚLIUS 22. Martfű: FTC —Martfű 4—1 MNK G.: Juhász 2, Rákosi 2 Géczi — Novák, Páncsics, Havasi — Pere- csi, Orosz — Rátkai, Varga, Juhász, Rákosi, Fenyvesi. Cs.: Fenyvesi II. A Fradi 1—1 -es félidő után sokat támad­va, de helyzeteit csak részben kihasználva szerezte meg a győzelmet. JÚLIUS 26. Népstadion: FTC — Csepel 3—1 G.: Varga, Rákosi, Juhász Géczi — Novák, Páncsics, Havasi — Pere­csi, Orosz — Fenyvesi II, Juhász, Varga, Rákosi, Fenyvesi. Az I. félidőben a Ferencváros, később a Csepel játszott fölényben. A mérkőzés leg­szebb gólja a 7. percben született meg: Fenyvesi II ívelte be a labdát, Varga a 16-os sarkáról hanyattvetődve, ritkán látható ha­talmas lövéssel a jobb sarokba bombázott, 1—0. Vastaps köszöntötte a fiatal csatár parádés gólját. JÚLIUS 29. Szolnok: FTC — Honvéd Kitlián SE 13—2 MNK G.: Juhász 4, Rákosi 3, Varga 2, Németh M. 2, Fenyvesi 2 Géczi — Páncsics, Mátrai, Horváth L. — Ga­lambos, Havasi — Fenyvesi II, Varga, Juhász, Rákosi, Fenyvesi. Cs.: Németh M. A ferencvárosiak szinte tetszés szerint érték el góljaikat. Az egyik legkönnyebb MNK-mérkőzésünk volt. AUGUSZTUS 2. Népstadion: FTC — MTK 2—1 G.: Fenyvesi 2 Géczi — Novák, Mátrai, Havasi — Galam­bos, Orosz — Fenyvesi II, Varga, Juhász, Rákosi, Fenyvesi. A Ferencváros az első perctől kezdve sokkal lendületesebben, de főleg gyorsab­ban kombinált, s általában irányította a játékot. Az időnként forró légkörű mérkőzés végül a zöld-fehér szurkolóknak hozott örö­met. . . AUGUSZTUS 5. Szolnok: FTC — Szolnoki MÁV 6—0 MNK G.: Rákosi 3, Friedmanszky 2, Németh M. Géczi — Dalnoki, Mátrai, Havasi — Galam­bos, Orosz — Fenyvesi II, Juhász, Németh M., Rákosi, Friedmanszky. Cs.: Páncsics, Vilezsál. 14