Nagy Béla: FTC napló 1955-1959

1953. december 21. Gelsenkirchenben a Ferencváros az NSZK bajnokcsapata a Schalke 04 eilen 1:1-es döntetlent játszott. A Schalke otthonában akkor félelmetes el­lenfél volt, hiszen sorra győzte le a híres európai csapatokat. A Ferencváros já éka nagy meglepetést keltett, mert bizony a hazai bajnoki szereplés alap­ján senki nem számított „pontszerzésre". „A csapat önbizalmát nagyban elősegítette Dalnoki Jenő csatasorba ál­lítása, amely azzal járt, hogy hátul megszűnt az utóbbi időben tapasztalható kapkodás. A Fradi gólja a 7. percben született meg: Orosz nagyszerű labdá­ját Friedmanszky 15 m-ről a bal alsó sarokba bombázta. A németek egyen­lítő góljukat 3 perccel a befejezés előtt érték el... A mérkőzés végén a levonuló budapesti csapatot megtapsolták. A fiúk körében igen jó hangula­tot keltett a szép siker. Sokat gondolnak az esküvője miatt otthonmaradt tár­sukra, Fenyvesi Mátéra. Mint mondják, ezt a szép eredményt nászajándékul küldik haza a balszélsőnek.” (Tátrai Sándor táviratából.) december 22. A Magyar Atlétikai Szövetség rangsorolta az egyesületeket. Az FTC eredményei alapján a 12. helyre került. ★ ★ ★ Meghalt Mester György, a Ferencváros volt pályaigazgatója. A népszerű Gyuri bácsi 35 éven át fáradhatatlanul dolgozott a Fradi-pályán. 79 éves korában hunyt el.. . december 27. Werder Bremen—FTC 2:1. „A 42. percben Wilmowius, a Bremen jobbszélsője a kapu elé ívelte a labdát, amelyet a gólvonal előtt álló Horváth kapusunk maga elé ejtett. Richter játékvezető ekkor nem kis meglepetésre gólt ítélt, 1:1! Wilmowius jóképességű játékos, a bajnokságban eddig 9 gólt rúgott, de ilyen gólt bi­zonyára még sohasem ért el, mert ez a gól — nem volt gól. De ez csak a kezdet volt. A II. félidőben a játékvezető sorozatos rész­rehajló ítélkezésekkel sújtotta a Ferencvárost. Vegyük még ehhez hozzá, hogy a 65. percben a játékvezető Rákosit kiállította azért, mert Rákosi sza­badrúgáskor a labda elé állt. Szóval kikaptunk. A vereségünket jelentő gól úgy született, hogy a 80. percben a jobbszélső lesről indult el, s beadását Schütz középcsatár góllá értékesítette. A Ferencváros még ekkor sem adta fel. Há­rom perc volt még hátra, amikor Albert előtt ott tátongott az egyenlítést je­lentő helyzet, de a csúszós pályán Albert — elcsúszott és odalett az egyenlí­tési alkalom." Tátrai Sándor edző túraleveléhez még egy érdekességet említünk: Albert több, mint két évtizedes pályafutása során ekkor egyszer — balszélsőt ját­szott. .. 90