Nagy Béla: FTC napló 1950-1954

Csernai (Csepel), Kleibán (Csepel) — Bencsis (Sz. lók.), Varga (Dorog), Orosz (Kinizsi), Berendi (Vasas), Bédi (Sztálinváros). Csere: Sárosi (Vasas), llku (Dorog). 1954. december 7., Glasgow MAGYARORSZÁG—SKÓCIA 4:2 Góllövő: Bozsik, Hidegkúti, Sándor, Kocsis. Faragó (Honvéd) — Buzánszky (Dorog), Lóránt (Honvéd), Lantos (V. Lobogó) — Bozsik (Honvéd), Szojka (Salgótarján) — Sándor (V. Lo­bogó), Kocsis (Honvéd), Hidegkúti (V. Lobogó), Puskás (Honvéd), Feny­vesi (Kinizsi). A mérkőzés előtti napon 22 tonna szalmát hintettek a játéktérre, hogy ne fagyjon meg a talaj. Volt még erre is pénz, hiszen elővételben elkelt a Hapden-park valamennyi jegye, azaz 134 000 db belépő! Ilyen nagy közön­ség előtt a magyar válogatott sem előtte, sem utána még nem játszott. „A közönség félelmetes hangorkánja közepette kezdi a magyar csapat a játékot széllel szemben az aranyszínű skót labdával. Már az első percben nagy helyzet keletkezik a skótok kapuja előtt. Hidegkúti 5 m-ről ló és a lab­da az Ijedten elvetődő kapus lábáról pattan ki. A 20. percben Kocsis kiug­ratja Sándort. A jobb szélső rosszul találja el a labdát, s az Fenyvesi elé kerül. A bal szélső bead, a védők kifejelik a labdát. Bozsik szerzi meg és ballal mintegy 20 méterről laposan lő. A bal sarokba tartó labda Haddock hasa alatt gurul a bal sarokba, 1:0!” A II félidő elején már 5 gól született — a magyarok 3:2-re vezettek — és a sok gól lázba hozta a közönséget. A magyar csapat azonban helytállt, veszélyes ellentámadásokkal kísérletezett. A 84. percben Bozsik bombáját a kapufa mentette! A negyedik gól szinte az utolsó pillanatban született meg: „Körülbelül 20 másodperc van hátra a játékidőből, amikor Fenyvesi— Puskás összjáték után Hidegkútihoz kerül a labda. Hidegkúti meredeken elő­readja Kocsisnak, összekötőnk remek testcsellel elmegy Davidson mellett és a kimozduló Martin mellett 8 méterről laposan a jobb sarokba lő, 4:2! A já­tékosok megindulnak a játéktér közepe felé, de újrakezdésre már nincs is idő. A két csapot vetélkedése erösiramú és a mérkőzés egyes időszakaiban magas színvonalú játékot hozott. A világbajnokság után ez volt a magyar válogatott ötödik győzelme, s ez a győzelem is azt bizonyítja, hogy a ma­gyar labdarúgás fejlődése töretlen." A magyar válogatott ötéves (1950—1954) mérlege: 41 mérkőzés, 34 győzelem, 5 döntetlen, 2 vereség, 175 adott, 47 ka­pott gól. A 34 győzelemből 22 külföldön, idegen pályákon született! 122