Nagy Béla: FTC napló 1921-1925

1921. február 6. Az FTC kiadós felkészülési tervében elérkezett a nyilvános barátságos mérkőzések rendezéséhez. A 33 FC elleni mérkőzést az üllői úton játszották: FTC—33 FC 4:1. „Az FTC játékáról elterjedt hírek nem bizonyultak túlzottnak. Ahogyan az FTC ma játszott, az már egy kész egységes csapat céltudatos összmun­kája volt. Különösen a csatársor munkája elégített ki minden tekintetben. Okosan, szépen kombinálnak és nem sokat teketóriáznak, amint alkalom van, azonnal lőnek is. Hogy játékukat nem kísérte nagyobb eredmény, azt főleg a szemfüles Zsáknak köszönhetik.1' A barátságos mérkőzés szokatlan esettel zárult: pár perccel a befejezés előtt Nyúl Dezső játékvezető kiállította a keménykedő Nikolsburgert.. . február 20. FTC—VASAS 2:0 Az új évtized első FTC bajnoki gólja ezen a találkozón született. Egy héttel előbb a bajnoki nyitányon ugyanis nagy meglepetésre az FTC 1 :0-ra kikapott a BAK csapatától! A Vasas elleni mérkőzés 41. percében Wiener II. beadásából Kertész kapásból, éles lövéssel szerezte meg a vezetést. A második gól is Wiener II. beadásából született, ezt Nikolsburger lőtte a hálóba. február 27. FTC—MAC 5:0 „A sportrókák ezúttal alaposan elszámították magukat: beharangozták a MAC győzelmét, de az FTC keresztülhúzta kalkulációikat. Megsemmisítő vere­séget mért a jó formában levő MAC együttesére. A halfsorok közötti több klasszisú díferencia döntötte el a mérkőzés sorsát.” A Szabó—Obitz—Blum fedezetsor valóban nagyszerűen játszott, míg a csatársorban Nikolsburger 3 góljával döntő érdemeket szerzett a győzelem­ben. Érdekes, hogy két gó] is a félidők befejezése előtti percekben esett. Az első félidő 44. percében Schwarz közelről talált a hálóba. A II. félidő 43. percében pedig Wiener II. lefutott és a félhomályban éles lövéssel szerezte az FTC utolsó gólját. március 26. A Húsvéti torna nemzetközi mérkőzésén: FTC—Kamraterna Göteborg 1:0 „Az FTC lelkes játékával és nagyszerű küzdőképességével megérdemelte ezt a qyőzelmet. öt percnyi játék után már komért vét a svéd csapat, de a kö­vetkező percben visszaadják a látogatást és a svédek jutnak sarokrúgáshoz. A túlságosan előremerészkedő Svensson elhibáz egy könnyű labdát, amellyel Schwarz a 13. percben megszökik és erősen szorongatva 18 méterről kapás­ból lő, s a labda közvetlenül a felső kapuléc alatt becsúszik. A nem várt gyors siker felvillanyozza az FTC csapatát, mely most qyors akciókkal tör eaymásután előre. A 25. percben Potya startol a labdára és váratlan lövése közvetlenül a léc felett süvít el. A 33. percben Potya ügyes helycserével a középen kiugrik, de a kupu előtt összeütközik a kifutó kapussal, aki jó pár percre fekve marad. 39. perc: Tóth lefut, magasan beadott labdáját a felugró kapus nem éri el, aki mellett Nikolsburger fejjel közvetlenül az üres kapu 3