Nagy Béla: FTC napló 1911-1921

1919. kott lelkesedésével fogott Hozzá a szervezéshez és reméli, hogy a télen az FTC-nek ismét együtt lesz a női torna csapata és nagy férfi gárdája is." október 12. Az MTE a Millenárison rendezte atlétikai versenyét. A 3000 méteres gya­loglásban Patak János győzött Ladányi Miksa előtt. Patak a célban azonoan nem állt meg és tovább versenyezve 5000 méteren 24:37,6 idővel országos csúcsot gyalogolt. Másik kiváló versenyzőnk. Szabiár Péter az üllői úton 1 órás gyaloglásban indult. Mint írták „ ... ez volt hazánkban az első ilyen verseny, ezért Szablar eredménye — 11771,4 méter — országos rekord. A fél óra eredménye 5929 méter volt. október 19. FTC—Rapid 0:0 „Az osztrák válogatottak október 5-i győzelme után érthető érdeklődés előzte meg a 9 válogatottal rendelkező Rapid pesti szereplését. Várakozá­sunkban ezúttal kellemesen csalódtunk, mert az FTC hatalmas lelkesedéssel pótolván esetleges tudásbeli fogyatékosságait, olyan szép és tetszetős játé­kot produkált, amely nemcsak a Rapid egyenrangú ellenfelévé avatta, de egy kis szerencsével a mérkőzés győztesévé is tehette volna. Amily kellemes meglepetést hozott maga a játék, annyira kellemetlenül hatott, hogy a késői kezdés miatt a második félidő csak 33 percig tarthatott. A Szövetség­nek végtére is erélyes kézzel kellene a kezdés időpontjainak pontos betar­tására szorítani az egyesületeket.” A mérkőzés szünetében is tartott a két egyesület párviadala. Az FTC ugyanis meghívta a legjobb osztrák távgyaloglót, a Rapid ötszörös bajnokát, Kühnel Rudolfot. A 7000 néző nagy örömére Patak János a 3000 méteres versenyen 16 méterrel előzte meg neves ellenfelét. Ideje 14:36,4 volt. ★ -k ★ Az itthoni eseményekről nem sokat tudhattak a háború élő áldozatai — a hadifoglyok. Azt viszont tudjuk, hogy a táborokban sem felejtették el az FTC-t, ezzel is bizonyítva a sportnak emberformáló, a nehézségekben összefogásra ösztönző fontos szerepét. Tízezer mérföldet tett meg az Ob partjáról Schlosser Józsefnek, az FTC atlétájának az a levele, amiben írta, hogy: „...esténként az FTC-ről beszélgetünk, diadalokra emlékezünk, és eljövendő dicsőségről álmodozunk, összetartunk mi FTC-s fiúk, és Bródy Sándor közöttünk a kapitány. Ő tart rendet és fegyelmet, ő viseli itt is a gondunkat, és ő lesz a vezetőnk tavasszal, amikor útra kelünk az Uralon át, és hazajönnek az FTC-fiúk . . .” október 28. Magyarország 1919. évi 30 kilométeres gyalogló bajnoka Szabiár Péter, 3 óra 2 perc 50 mp-es idővel. „A kedvezőtlen időjárás miatt a vasárnapról elmaradt gyalogló bajnokságot kedden délután rendezte meg az FTC a gödöllői országúton. Az esőzés miatt úgyszólván hasznavehetetlen ország­úton már eleve ki volt zárva a jobb eredmény elérése. Négy versenyző jelent meg a startnál, akik közül mint előre látható volt, Szabiár Péter vitte el a pálmát. Időeredménye látszólag gyenge (20 perccel maradt el saját országos rekordjától), de az országutat borító magas sárréteg mindent meg- magya ráz." 85