Nagy Béla: FTC napló 1899-1910

1900. március 25. Az első FTC sporteseményt ezen a napon rendezték. Mi is lehetett volna más, mint a régen óhajtott bemutatkozó labdarúgó-mérkőzés. Az FTC első mérkőzéséről mindössze 9 soros tudósítás jelent meg a Sport-Világban... „Óbudai Torna Egylet 1:0 aránnyal győz a Ferenczvárosi TC ellen. A ferenczvárosiak új pályáján szépszámú közönség jelent meg, hogy élvez­hesse a főváros két szélső kerületének első küzdelmét. A játék elején a ferenczvárosiak látszanak erősebbnek, lassankint azonban fáradni kezdenek és a második félidőben sikerül az óbudaiaknak az első goalt csapatjuk- nak megszerezni. Több eredményt egyik csapat sem érvén el, a győzelem ez alkalommal Óbudáé lett." A „történelmi’’ mérkőzésen a következő összeállításban lépett pályára az FTC: Weisz—Gabrovitz E„ Gabrovitz K. — Taffel, Békés A., Békés G. Pápai, Horváth, Malaky M., Maros Malaky J. Az első fradimeccsen Kokas, a BTC tagja bíráskodott. március 31. FTC—III. kerület 4:1 Az első ferencvárosi győzelem! A számunkra nevezetes eseményről a korabeli sportújság így emlékezett meg: „A Ferenczvárosi TC 4:1-re győ­zött a III. kér. Torna és VE ellen. Március 31-én folyt le ez a match a Ferencváros TC pályáján, és az első félidő eredménye 3:0, a másodiké 1:1." Sajnos így sem az első győztes csapatot, sem az első FTC góllövőt nem ismerjük. Igaz, hogy mai fogalmaink szerint ezek a találkozók csak egyszerű barátságos mérkőzések voltak, akkor azonban a játékosok min­den tudásukat, energiájukat bevetették. Áprilisban még két mérkőzést ját­szott csapatunk, mindkettőt — mai szóval élve: tartalék csapatok ellen. április 8. FTC—Magyar Üsző Egylet II. 1:1 Ekkor érték el az első döntetlent a zöld-fehérek. április 22. FTC—Műegyetem FC II. 2:1 „Húsvét vasárnapján díszes nagy közönség jelenlétében tartotta az FTC a Műegyetem II. csapatával mérkőzését. Az idő nagy részében váltakozva folyik a játék mindkét mezőn. A félidő befejezte előtt egy büntető rúgás­sal szerezte Malaky az első goalt az FTC javára. (Megszületett az első 11-es gólunk! A szerk.) A második félidőben a MFC elkeseredett ellenállása daczára az FTC csatársora magához keríti a labdát, majd Malaky szélsőcsatár jólsikerült passzát Taffel csatár mellével felfogja és meghozza a második goalt. A játék menete a legfairebb volt és épp ellenkezője azon híreknek, melyeket a Ferencvárosi Torna Clubról megelőzőleg híreszteltek.” A tavaszi hónapok alatt állandóan toborozták a tagokat, s hamarosan 130 taggal büszkélkedhetett az egyesület a gyűjtőívek tanúsága szerint. A 67. helyen egy női név is olvasható. Lengyel Irma volt tehát az FTC első női tagja ... A gyűjtőívre rávezették a tagok nevét, a hátoldalra pedig az új jelentkezők írhatták adataikat. A szervezettség egy másik kézzelfogható emlékét is megtaláltuk. 1900 nyarán már elkészültek az FTC első céges­papírjai, egyenlőre csak egyszínű, fekete nyomással: 11