Rákos Vidéke, 1929 (29. évfolyam, 1-52. szám)

1929-07-28 / 30. szám

8, oldal RÁKOS VIDÉKÉ 30. szám. C2 A. WdC«hi «pjwwlhe • Rovatvezető: Jabionczay Jenő, a Sashalmi Sakkor elnöke. — A budapesti sakk csapatbajnokságok állása. — A Magyar Sakkszövetség kitűnő vezetősége nagyszerű munkát végzett a csapatbajnokságok ren­dezésével. Alig 4 évvel ezelőtt 5 egyesület nevezett a versenyekre, mig ma 50 fővárosi egyesület 1000 játékosa méri össze erejét és tízezer figyelmes szem kiséri izgatottan az eredményeket! Az a csodás lekesedés, mely ilyen versenyeken megnyilvánul, még a nem sakkozó szemlélőt is ma­gával ragadja. Régi sakkozók gyermekes boldog­sággal veszik hírül a kedvező versenyeredményeket és jegyzik a szép mattállásokat. Talán érdemes lesz, ha a »Sakkrovat« keretén belül mi is tájékoztatjuk a környék sakkozóit arról, mi történik a Sakkszövet­ségben? Röviden vázoljuk, a hivatalos jelentések alapján, a bajnokság történetét és jelenlegi állását. Ezek a rendszeres csapatmérkőzések hozzák' felszínre a kiváló tehetségeket és azoknak egyéni t^Ujdorasá- gait.Mert mestert nem lehet nevelni, hanem a leg­jobbat mesternek elnevezni — lehet! A csapatbajnokságok résztvevői évről-évre nö­vekedő számmal adják be nevezésüket a Magyar Sakkszövetséghez. Szinte pillanatok alatt születnek egyesületek és ragadják magukhoz a vezetést. Min­den uj egyesület uj rejtély a versenyek nyilvántar­tásában. Pillanatok alatt tűnnek fel mester tudásu sakkozók és hullanak porba favoritok. A csapat- bajnokságok rendezése annyira látványos és figyel­met lekötő, mert hiszen főcélja az, hogy nagy tö­megeket egyszerre tegyen fogékonnyá a sakk-kul- tura iránt és hogy alkalmat adjon a fejlődésre és érvényesülésre. Ez volt alapgondolata a csapatbaj­nokságok állandó rendezésének. A csapatmérkőzéseknek már története van — Írja a Magyar Sakkvilág. — A Budapesti Sakk­kör minden évben összemérte erejét a Budai Sak­kozó Társasággal, vagy még előbb Arad és Temes­vár sakkozói viaskodtak egymással a fehér-fekete kockák felett. 1925-ben már 6 egyesület volt a fővárosban és a Magyar Sakkszövetség vezetése alatt rendezték az első rendszeres sakkcsapatversenyt, melynek 6 győztes egyesülete alakítja meg az első osztályt, mig a további a második osztályt fogja alkotni. A körmérkőzés egyéni nyertese a BSK lett. Az első osztályt pedig BES, BST, MMSK, Újpesti Sakkor, AMB alkották. Az 1926-ban rendezett versenyen a játékosok száma hatalmasan megnövekedett és már 15 csapat­tal indult a csapatbajnokság. A 6 első osztályú csa­paton kívül 9 második osztályú egyesület is szerepelt. A körmérkőzés győztese a Budapesti Sakk-Kör lett, mely újból fölényesen állta meg a helyét. Ebben az évben az első osztály 2 egyesülettel szaporodott (PTOE és Kispest csapatával) és igy 8-an vannak a vezetők sorában. Az 1927-ben rendezett csapatversenyen már 23 egyesület vett részt és a II. osztály már 2 cso­portban mérkőzik. Az I. osztályú bajnokságot újból a Budapesti Sakk-Kör nyeri meg a BST előtt. A harmadik helyre a MMSK kerül. Az I. osztályból a BSE es a PTOE kiesett és helyébe a Zugló és Ferencváros csapata kerülnek. A Szövetségi dijért most már 7 csapat mérkőzik, ahol a BST viszi ,el a pálmát. Ez évben alakítják meg a legkedvesebb dijak egyikét, dr. Szávay . Zoltán örökös vándordiját, a »Szávay Kupát«, mely a labdarugó kupamérkőzések mintájára kieső rendszerrel 20-as csapatok mérkő­zése dijául szolgál.*Már az első évben 17 csapat nevezett. A győztes a BST agilis csapata, mig a második helyre a PTOE került. 1928-ban már a tömeges jelentkezés következ­tében megalakit ja a Magyar Sakkszövetség a III. osztályt. A csapatbajnokság versenyére 31 csapat adta be nevezéseit és annyi játékossal rendelkezik, hogy még egy tartalékcsapattal a »Szövetségi dij«- ban is szerepel. Az ez évi I. osztályú bajnok újból a BSK lett. Második helyen végzett a BST, III. a MMSK. A II. osztály bajnoka lett a BSE, utána a Pesti Hirlap gárdája. A III. osztályban első lett az OMIKE, utána a »Szabók« csapata. A »Szövetségi dij«-at újból a BST nyeri meg. 2. a MMSK és a Ferencváros. A »Szávay Kupa« az Angol-Magyar Bank zsák­mánya lett. EgyezerkileneszáztizemkiLeneben már 38 egye­sület* kér helyet a csapatmérkőzésben, úgy, hogy a Sakkszövetség kénytelen a IV. osztályt is megalakí­tani. A 38 egyesület még a »Szövetségi dij«-ra is nevez tartalékcsapatával. A »Szávay Kupa« elhódi- tására pedig 25 egyesület küld ki 20—20 személy­ből álló csapatot. Az 1929. évi bajnoki címet a BSK szerzi meg hatalmas technikájával és 8:7 arány számmal a bajnokság második helyére került (egy vesztett ponttal), bárha a BSK tagjai között vannak a legjobb magyar sakkmesterek. A »Szávay Kupát« ez évbenv a BST vitte el. A bajnokság III. osztály győztese a Charusek együttese, a IV. osztályé pedig a »Főváros« csapata. Sakk csapatbajnokság állása (1929): E 'S I. osztály O C/3 BSE Zugló X Cu Újpest BST BSK Ferencv. MMSK AMB Győzelm. sz.j Pontsz. Helyezés 1 BSE — 10 117 2 10 6 57a 107a 8 57a 5 67 IV 2 Zugló 5 — 11 5 37a 2 7 4 6 1 437, Vili 3 PH 37a 4 — 5 7a 37a 4 47a 5 0 30 IX 4 Újpest 5 10 10 — 47a 37, 67a 67a 97a 3 557a VII 5 BST 9 117» 147a 107a — 7 97a 97a 7 6 787a II 6 BSK 97a 13 117» 117a 8 — 87a 9 8 8 79 I 7 Ferencváros 47» 8 11 87» 57a 67a — 7 6 3 57 VI 8 MMSK 7 11 107a 87« 57a 6 8 — 67. 4 63 V 9 AMB 97. 9 10 57a 8 7 9 87a — 6 667a III Sakk csapatbajnokság állása (1929): Sorszám O cn N ££ CíT Mémosz Cukrász PTOE Kispest Kőbánya MIEFHOE Wekerle Szabók Maróczy | Győzelm. sz.j P ontsz. Helyezés | 1 Mémosz — 77a 4 9 8 4 47» 9 77a 4 537a IV 2 Cukrász 77a — 6 97a 11 7 87a 77a 8 5 65 III 3 PTOE 11 9 — 117a 137» 117a 127a 107a 9 8 887a I 4 Kispest 6 57a 37a — 57a 0 9 57a 57a 1 407a IX 5 Kőbánya 7 4 17a 97a — 57a 17a 87a 67a 2 44 VIII 6 MIEFHOE 11 8 37a 15 97a — 107a 8 97a 7 75 II 7 Wekerle 107a 67a 27a 6 137a 47a — 77a 9 37a 60 V 8 Szabók 6 77. 47a 97a 67a 7 77a — 7 2 557a VII 9 Maróczy 77a 7 6 97« 87a 57» 6 8 — 37a 58 VI III. osztály: 1. Charusek, 2. Pesterzsébet, 3. Bőriparosok, 4. KAOSz» 5. Rákosliget, 6. Rákospalota, 7. Vasas, 8. Beszkárt, 9. Budafok, 10. Csepel. IV. osztály: 1. Főváros, 2. Esztergályos, 3. K. Törekvés, 4. BIPE, 5. Lágymányos, 6. Magántisztviselők, 7. Óbuda, 8. Grafikusok, 9. Nyomdászok, 10. BTE.