Zsilinszky Mihály: Kermann Dániel evangélikus püspök élete és művei. 1663–1740. Budapest 1899. (A Luther-Társaság XXXV. kiadványa)

VI. A turolukai rosz viszonyok. — Kermann elfogadja a miavai egyház meghívását, — bár nehezen hagyta ott Turolukát. — Az Erdődy grófok türelmetlensége— erőszakkal veszik el az evangélikusok templomát.— A nép ellentállott, — Kermaunt lázítás miatt a csejtei várba zárják — honnét Németországba szökik

tatják. A hívek mentegetőztek ugyan, de határozott ígé­reteket nem tettek. E hidegség rosszul esett neki s csakhamar meg­tette az előkészületeket az átköltözködésre. Mikor azon­ban hívei látták, hogy komolyan el akarja őket hagyni, csoportosan jöttek marasztani őt. Kérték, s mikor ez nem használt, fenyegetni kezdték; sőt a költözködés napján nyílt forrongásban törtek ki. Az . átköltöztető miavaiakat megtámadták, úgy hogy Kermannak —ki az első kocsin már előrement — vissza kellett fordulnia és Ígéretet tennie, hogy a következő vasárnapig még a parochián marad s mindaddig, míg új papjuk nem lesz, végezni fogja az isteni tiszteleteket s nekik maga he­lyett egy derék papot fog ajánlani. De a lázongók közül sokakat még ez sem elégí­tett ki, úgy hogy Kermann mikor búcsúzni ment tőlük, még akkor is csak beszéde végén mert távozására vo­natkozó szavakat ejteni. Istent hívta fel tanul, hogy nem ő maga kívánta e változást; de kénytelen volt ezzel a hívek hálátlansága és gonoszsága miatt, a kik még a kötelezett fizetését sem szolgáltatták ki neki, Sámuellel hivatkozhatott szolgálataira, mily sikerrel hir­dette híveinek az igét s mily türelemmel viselte utolsó napokban is a hálátlanságot. Hivatkozott arra is, hogy midőn ő maga pénzen vásárolta a kenyeret, hívei közül sokat atyailag segélyezett és fentartott. A hivást mindazáltal el nem fogadta volna, ha ők erre okot nem adnak. Arra kérte végűi híveit, hogy utódát jobban sze­ressék és tiszteljék, mint őt tisztelték; ő nem szűnik meg imádkozni Sámuellel, és ismételni Pál apostolnak a Csel. XX: 22—35-ben foglalt szavait.

Next

/
Thumbnails
Contents