Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

MÁSODIK KORSZAK. Az első virágzás kora. - VIII. A nyilvános vallásgyakorlat visszaállítása Rudolf és II. Mátyás korában. 1606—1619.

szemben való megvédése a bölcs és tapintatos elöljáróságnak volt az érdeme, amelynek élén Krámer Mátyás (1603—1609. és 1611—1613) és Szentbertalani Menyhért (1609—11). polgármes­terek s Thamisch Márton és Lackner Kristóf (1607—11) város­birák állottak. Ez utóbbit (1613—1619) polgármesternek is meg­választották s nevéhez fűződnek a városnak legnevezetesebb alko­tásai. A tanácsnak kiválóbb tagjai voltak Faut Márk és Klein Menyhért. A jegyzői hivatalban pedig Dobner és Haubenreich után Artner Erhard (1610—23) következett. A tübingeni szárma­zású Hartlieb György kőszegi lelkész „artium ac philosophiae magister, poéta laureatus* latin versekben énekelte meg a soproni vezető emberek erényeit. (Anagrammata Hungaro Sopronia. Ke­resztúr 1610). 1 Hartlieb az ajánló levélben, mely Kőszegen 1610. szept. 17. kelt, a városnak nem csak bölcseségét, vitézségét, hanem külö­nösen istenfélelmét dicséri. Már régóta látja Sopron virulását. Szentbertalani polgármesterről megemlíti, hogy régi jeles szülők­től származik s öt nyelven (latin, illyr, horvát, német és magyar) beszél. Dobner Sebestyénről, a város buzgó, syndicusáról meg­jegyzi, hogy már az atyja is doctor juris volt s a frankok régi véréből származnak. Külön anagrammákat ír még Lackner, Faut, Krámer, Thamisch, Pucher János, Treusel Mihály, Hornig Boldi­zsár (ex Iglavia), Wagner Jakab, Artner Erhard és Unger Mihály nevére. Végül egy vers „ad senatum Soproniensium ob restau­ratam Evangelii doctrinam gratulatio". (Üdvözlet az evangéliumi tannak visszaállításáért). Ebben kiált fel: Dulce reformati sacra cernere limina templi! (Édes dolog a reformált templomnak szent küszöbét látni. 2 Ezek a lelkes elöljárók teljes buzgalommal karolták fel a városnak anyagi ügyeit is. Egyik legnagyobb sikerük volt, hogy a Choron családnak a városi kapitányság címén eddig fizetett évi 400 tallér adótehertől megváltották magukat s ez által az eddigi kapitányok joghatósága alól is felszabadultak. Ez oly mó­don történt, hogy 1610-ben az 5000 tallért, a mennyivel Miksa 1 Szabó K. Rmk. II. 335. 4. r. 30. levél. Hartlieb György Schmuck János nyéki lelkész feleségének és Nádasdy Ferencnek halálára is irt alkalmi iratokat: Tumulus in honorem és Carmen Heroicum. Keresztúr 1601. és 1604. Szabó K. II. 315. és 320. sz. 2 Hartliebet e verstért üdvözlik: Vitus a Cunis horni igazgató, Sármelléki Nagy Benedek kőszegi tanító, Szekér Mátyás, Kótai Jakab, Porubszki János.

Next

/
Thumbnails
Contents