Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

ELSŐ KORSZAK. Az alapvetés kora. - VII. Bocskay hadai Sopronban. Szellemi műveltség és anyagi állapot azelső korszak végén.

Gerengel óta a fehér papi inget is (alba, Chorhemd, Chorrock) viselték. 1 Az iskolát, mint láttuk, már a reformáció hatása alatt szer­vezték újjá. A latin gymnasium mellett volt külön német és magyar nyelvű népiskola. A latin iskolában a rektor mellett három segédtanító működött és így 4 osztályú volt, de több évfolyamra be­osztva. Itt is Melanch­thon tantervét fogad­ták el bizonyára mint a többi protestáns is­kolában. Schremmel pedig, mint Beszterce­bányán, itt is Sturm­nak strassburgi tanter­vét honosította meg. A tanítók közül Zeit­vogel, Schremmel és Muraközy kiváló kép­viselői a protestáns taní­tói világnak. Még Bécs­ből is voltak osztrák tanulók Sopronban. Viszont a soproni ifjak is sűrűen jártak ki Wittenbergbe, Grác­ba, Breslauba, Budweis (Budewitz), Meseritz, Horn és Krotendorf iskoláiba. Lackner Kristóf Páduába is ki­ment, mely ekkor a pápával ellenséges Velencének uralma alatt állott s a protestáns ifjakat is szívesen befogadta. Wirth, Schreiner, Rosenkranz, Faut, a két Mock és Lackner, külföldön járt ifjak a közpályán s részben irodalmi műveikkel is kitűntek. Faut és a Ricingből ideköltözött Payer György értékes krónikát írt. Mock Jakab dissertatiot adott 1 Gamauf i. m. I. 466. II. 525. 1. Az 1567. évi számadásban : Dem Herrn Simon (Gerengel) 12 Ellen Gallnerische Leinbatt zu einem Chorrock gekauft, die Elle á 2 Schilling 4 Pfennigé, macht 3 Pfund, 1 Schilling, 10 Pfennigé. Az albát majd Chorhemd, majd pedig Chorrock néven nevezik. Sopron város címere és látképe Lackner idejében.

Next

/
Thumbnails
Contents