Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

ELSŐ KORSZAK. Az alapvetés kora. - VII. Bocskay hadai Sopronban. Szellemi műveltség és anyagi állapot azelső korszak végén.

tettek a város védelmére. Az anyagiak mellett a szellemiekről sem feledkeztek meg. Fatiga Boldizsár polgár többek közt azt is kérte, hogy midőn ily nagy a háborús veszedelem, hozzanak egy prédi­kátort a városba, hogy mégis valami vigasztalása legyen a sze­gény embernek. A tanács azonban ez ügyben is a Szombathelyen tartózkodó püspököt, mint kir. helytartót akarta előbb megkér­dezni. A vallás ügyét, úgy látszik, nem akarták összekeverni a felkelés dolgával. Pethe Márton püspök Németújvárra, majd Bécsbe menekült s ott is halt meg 1605. okt. 3. 1 Némethy Sopron alól Csepregre vonult hadaival s itt abban a tágas kastélyban fogadta a magyar nemesek meghódolását, amelyben kevés nappal előbb ifjabb Zrínyi Miklós, György fia, tartotta menyegzőjét Nádasdy Annával, Báthory Erzsébet leányá­val. Innen vonult tovább Némethy Kőszeg felé, melynek kapi­tánya, a fentebbi Nádasdy Tamás, szintén befogadta Bocskay vitézeit. Kőszeg után május végén került a sor Sopronra, hová a bécsi hadi tanács Trautmannsdorf ezredessel ekkor már jelentékeny csapatokat küldött. A hajdúkat is török és tatár segédcsapatok támogatták. Június 5-én Szent Lénárd dombjánál (Kuruc domb) a soproniak visszaverték a felkelőket. Néhány zászlót is elvettek tőlük s ezeket nyomban Bécsbe küldték fel, ahol űrnapján jun. 9. már mint győzelmi jeleket hordozták körül a processzióban. 2 Payer krónikája szerint Trautmannsdorf katonái és a polgárság már ekkor mintegy másfél ezerét elejtettek a felkelők és a török csapatok soraiból. Egy részük a vár árkában lelte halálát, a többi pedig futva menekült. De ez még csak előjátéka volt a város ostromának. Az ellen­ség újabb csapatokkal erősödve ismét visszatért és Hagymásy Kristóf, Szentgrót ura, a hajdúk egyik vezére, június 11-én fel­gyújtotta a külvárost. Ugyanekkor Balf és Kópháza is sokat szen­vedett. 3 Mátyás főherceg részvéttel értesült Sopron veszedelméről s bátorító levélben igért segédcsapatokat és hadiszert. A hadi segély meg is érkezett. Trautmannsdorf Ádám ezredes 500 lovassal és Dorn Farkas kapitány 300 gyalogossal védte a várost. Ezek­nek zsoldos csapataitól is azonban igen sokat szenvedett a pol­gárság. Maga Dorn is kapzsi, kegyetlen ember volt. Sárkány 1 Sopr. mon. II. 239. 2 Faut krónikája. Gamauf i. m. I. 413. és Payer krónikája. 3 Haynóczi D. Iter Neosoliense. Kézirat. Nem. Múz.

Next

/
Thumbnails
Contents