Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.
ELSŐ KORSZAK. Az alapvetés kora. - VI. Az első számkivetés két évtizede. A keresztúri és nyéki templomjáráskora. 1584—1606.
esküdt ellenségét. Bizonyos, hogy nem is a legjobb plebánust választották, hanem azt, akitől legkevésbbé féltek. Néha előre titkos egyesség is jött köztük létre a békés szomszédságra nézve. Glöckelt ilyen szelídebb házas papnak ismerték s ő csak akkor kezdte szorongatni a soproniakat, mikor Kutasi János (1592 —97) lett az erélyes új püspök, aki őt sem hagyta békében. így vádolta be ő is felsőbb nyomásra a tanács előtt Urhaincz Dávidot, aki nemcsak a maga, hanem mások gyermekét is külső prédikátorral kereszteltette a házában. Hasonló módon cselekedett Dornfelder Joakim is. Paur Jánosnak meg az volt a bűne, hogy pedagógust fogadott a házába s azzal mások gyermekeit is taníttatta. 1 1592-ben Nádasdy Ferencet is külön tanácsvégzéssel kérték fel, hogy evang. lelkészt hívhassanak. De mindhiába volt. 2 Elküldték követeiket az 1593. évi országgyűlésre is, akik erről értékes naplót írtak 3 , de a vallási ügyet itt sem tárgyalhatták, mert minden időt és figyelmet a törökháború kötött le. Ez évben Ernő főherceget Mátyás váltotta fel az ország kormányzásában, de a vallási kérdésben ő sem volt türelmesebb. Ő és Kutasi tovább is szorongatták a soproniakat, kik még az új naptárt sem akarták használatba venni. 4 így 1593. is jött egy ismeretlen tartalmú szigorú királyi rendelet és püspöki kisérő levél, amelyre Nagy Tamás városbíró válaszolván, a rendelet teljes szövegét kéri, a maga részéről pedig — nem tudni, mi okból — őszinte hitvallást is tesz Kutasi előtt. „Megvallom — írja — hogy én ama tiszta ágostai hitvallást vallom, amelyben neveltettem gyermekkoromtól fogva és nem szennyeztem be magamat sem a kalviniánus sem a flaciánus kovásszal; hanem ama tisztán értelmezett hitvallást követem, amint Ernő főherceg ő fensége előtt is megvallottam s azért az Istenre kérem, hogy abban a hitvallásban ne zavarjanak. 5 Több ilyen bátor hitvallója is lehetett a városnak és Glöckel plebánust gyenge embernek találták velük szemben. Kutasi püspök 1 Sopr. mon. II. 57. és 77. 1. 2 Vár. jkv. Sopr. mon. I. 40. 1. 3 Előbb Hernáth János és Türk \Iános szenátorok, azután Gering János biró, Nagy Tamás tanácsos és Dobner Sebestyén jegyző voltakj Sopronkövetei, Naplójuk közölve: Kovachich, Sammlung kleiner noch ungedruckter Stücke Ofen 1805. I. köt. 277. 1. Gamauf I. 359. 4 Mátyás főhercege e|miatt még 1599. is meginti és 1000 tallér birsággal fenyegeti meg őket. Gamauf I. 362. 5 Gamauf, Dokumente I. 2. A. 89.236 1. Hochholzer Dániel irataiból.