Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

ELSŐ KORSZAK. Az alapvetés kora. - VI. Az első számkivetés két évtizede. A keresztúri és nyéki templomjáráskora. 1584—1606.

1588. dec. 22. Csepregen Sopron megye főispánjának is meg­választották. Vasmegyének már előbb is ő volt a főispánja. 1 Csak az 1587. év elején kezdtek jobb időket remélni. Január 31-én meghalt Draskovich, a hatalmas püspök, kancellár és kir. helytartó, akinek kilenc évi főpásztorsága oly szomorúan em­lékezetes a soproni evangélikusokra nézve. Utolsó dolga volt, hogy 1586. visszatelepítette hazánkba a jezsuitákat s számukra a turóci prépostság javait is megszerezte. Utóda Heresinczi Péter (1587—90) békésebb indulatú főpap volt, Spillinger is megörege­dett. Epikurusi életébe bele betegült. Rokonánál Portenschlag bécsújhelyi polgármesternél hat hétig feküdt s ott is halt meg 1589. dec. havában. 2 De Ernő főherceg még nem adta ki kezé­ből a kormánypálcát s így Bécsből még mindig jöhetett a ve­szedelem. Arra a hírre, hogy a király 1587. november 1-ére összehívta az országgyűlést, a külső tanács (Gemeinde, communitas) a huszon­négyesekkel megjelent a belső tanács előtt és fel akarta használni az idők változását. Hosszú ideje, úgymond, hogy megfosztottak bennünket prédikátorainktól, de Isten most az országgyűlés által utat mutatót a segedelemre; kérik tehát a tanácsot, törekedjék alkalmas eszközökkel arra, hogy papjaikat visszanyerhessék, vagy legalább a közeli helységekbe istentiszteletre kijárhassanak. 3 Követeik, Tölt, Hernáth és Nussbaum megjelentek az ország­gyűlésen, de ott oly nagy volt az egyenetlenség, hogy a vallási ügyet mások tanácsára nem is merték szóba hozni. 4 Nagy vihar után a rendek még csak itt fogadták el az új naptárt, de kijelen­tették, hogy egyedül a király és senki más (nem a pápa) szavára teszik ezt. Különösen Forgách Imre trencséni főispán, Zrínyi Kata férje tiltakozott az új naptár ellen, ki megtiltotta evang papjainak, hogy az új időszámítást elfogadják. És Megyery Imre soproni alispán is több társával óvást tett az új naptár behozatala 1 Faut krónikája. Gamauf I. 354. 359. 2 Póda, Paroch. tört. 17. 1. 3 Tanácsjkönyv 1587. okt. 13. Gamauf I. 356. 4 Vár. lev. Lad. XII. et M. Fasc. II. 68. Gamauf Dokumente I. 2. A. 82. 216. 1. A levél Pozsonyban 1587. dec. 19. kelt. Debreceni Györgyről is irnak, akit itt megnótáztak, sőt elfogatni akartak. Ez a Debreceni játszott szerepet a soproni Chombord Mátyás családi tragédiájában. Utóbb Zrínyi Gy. prefektusa volt Monyorókeréken. Barabás, Zrinyi-levelek II. 557 és 564. Tört. Tár 1895.196. 1. Körmendről 1579. egy érdekes levelet ír a házasok közt előforduló zenebonáról. „Az ördög soha nem alszik." Takáts S. Rajzok a török világból I. 30. 1.

Next

/
Thumbnails
Contents