A Tiszai Ág. Hitv. Ev. Egyházkerület Miskolci Jogakadémiájának tanárai: Emlékkönyv az ágostai hitvallás négyszázados évfordulója ünnepére. Miskolc 1930.

Dr. Bruckner Győző: Felsőmagyarország ágostai hitvallású evangélikus egyházközségeinek elszakítása és a szlovenszkói ágoston hitvallású evangélikus egyház alkotmánya - I. Felsőmagyarország ágostai hitvallású evangélikus egyházközségeinek elszakítása.

gesztése ellen és követelje az 1919. évi január hó 30.-iki és feb­ruár 7.-iki miniszteri rendeletek visszavonását. 2. A zsinat oszlassa fel magát, mint zsinat és alakuljon át egyházi gyűléssé. 3. E gyűlésből kifolyóan szólíttassanak fel az egyházközségek, .hogy döntsenek amellett, hogy egy alkotmányozó egyházi köz­gyűlést tartsanak és arra küldjék el képviselőiket. A tiltakozó nyilatkozat felolvasása, épen érveinek súlya folytán, még a túlzó szlovák zsinattagokra is nagy hatással volt. Másfelől a magyar és német ev. képviselők nagy erkölcsi sikert értek el annyiban is, hogy az ülésező zsinatra rásütötték a törvénytelenség bélyegét. Ez mélyen bántotta is a szlovák ve­zérférfiakat, különösen Ivánka Milán dr.-t, a zsinat egyik világi elnökét. Néhány nap múlva a zsinat szlovák többsége egy terjedel­mes választ adott ki, 5 ) melyben ellenérvekkel cáfolni próbálták az ellenzék súlyos vádjait és igazolni akarták álláspontjuk jo­gos voltát. A szlovák ellenirat részletesen fejtegette a territoriális ev. egyházkormányzati rendszer attribútumát, s végül annak a né­zetnek adott kifejezést, hogy a territoriális egyházkormány­zati impérium az állam kezében van. Az ev. egyház impériuma a territoriális rendszer mellett a legszorosabb összefüggésben van az állam imperiumával. Az állam átruházhatja imperiumá­nak egyes tartozékait az egyházra, de viszont, ha az állam megszűnik és helyébe új államalakulat lép, akkor az magához ragadhatja azokat, hogy feltétlen rendet, fegyelmet és szerve­zetet teremtsen és biztosítson. Az anarchia elkerülése végett a csehszlovák állam is magához ragadta az imperiumot, mely a magyar uralom megszűnése folytán, ráháramlott. Az egyház­fegyelem és szervezet egyenesen megkövetelte, hogy a cseh­szlovák állam gyakorolja az imperiumot, nehogy az egyház tel­jesen züllésnek induljon. A szlovák egyházi vezéreket tisztán ez az elvi szempont vezette, mikor Szlovenszkó teljhatalmú mi­niszterét egyenesen felkérték, hogy az állam imperiumában rejlő attribútumokkal éljen és átmenetileg rendezze Szlovenszkó anarchiában sínylődő egyházi szervezetét. Autonómiasérelemről tehát szó sem lehet ott, ahol a magyar államhatalom, az ál­6 ) Lásd a választ a pozsonyi ev. egyházközség levéltárában. Egész ter­jedelemben közölte Schmidt i. m. 26—32. 11.

Next

/
Thumbnails
Contents