A Tiszai Ág. Hitv. Ev. Egyházkerület Miskolci Jogakadémiájának tanárai: Emlékkönyv az ágostai hitvallás négyszázados évfordulója ünnepére. Miskolc 1930.

Dr. Bruckner Győző: Felsőmagyarország ágostai hitvallású evangélikus egyházközségeinek elszakítása és a szlovenszkói ágoston hitvallású evangélikus egyház alkotmánya - I. Felsőmagyarország ágostai hitvallású evangélikus egyházközségeinek elszakítása.

utóbbi tervhez csatlakozott tényleg a magyar-német evangéli­kusok többsége és most e terv keresztülvitele és egyúttal a füg­gőben lévő összes egyházi kérdések megtárgyalása és előbbre­vitele végett, kívánták és követelték sokan, hogy az összes szlo­venszkói evangélikusok nagygyűlésre hívassanak össze. Az ideiglenes egyházi radarendszer átszervezése, a felfüg­gesztett Egyházi Alkotmány visszaállítása és az egyházkor­mányzatnak az új államjogi viszonyoknak megfelelő kiépítése is szükségessé és sürgőssé tette volna egy ilyen evangélikus nagygyűlésnek az összehívását. A szlovák evangélikus vezérférfiak azonban tartottak e tervbe vett nagygyűléstől, amelyen diktátori hatalommal már nem lehetne a közakaratot irányítani. Hiszen teljesen tudatá­ban voltak annak, hogy a 396.382 lelket számító szlovenszkói evangélikus lélekszámból 105.670 esik a magyar és német evan­gélikusokra és azonfelül még mintegy 60.000-re volt tehető azoknak a száma, kik nem tartottak a túlzó szlovákokhoz és megértést mutattak a magyar- és németajkú ev. hittestvéreik­kel szemben. A végeredményben csak 180.000 túlzó szlovák evangélikussal szemben állott volna egy, mintegy 160.000 lelket kitevő, magyar-német és mérsékelt, megértő szlovák evangélikus tömb. Ettől féltek épen a szlovák ev. egyház vezérférfiai és hogy az egyházközség szava döntő szerephez ne jusson, az ev. nagy­gyűlés helyébe felvetették a zsinattartás gondolatát. A zsinat­tartás gondolata nem volt új és idegen a Felvidéken sem, hiszen már a világháború előtt serényen folytak a magyarhoni ev. egyházban a zsinatelőkészítő munkálatok, mert az 1893-iki szentesített egyházi alkotmány tényleg sok tekintetben el­avult volt. A zsinat összehívása ez oknál fogva sok mérsékelt ev. szlo­váknak is rokonszenvesnek tűnt fel, de a túlzó szlovákok eleve gondoskodtak arról, hogy kiforgassák az összehívandó zsinatot demokratikus jellegéből. Ezt pedig úgy érték el, hogy nem az, egyházközségek választhattak törvényhozókat a zsinatba, ha­nem az egyházközségek közakaratának teljes kizárásával csak az esperességek küldöttjei jelenhettek meg azon. Ily módon hermetice elzárták a zsinatot az egyházközség befolyásától. A zsinatot ugyan a magyarhoni ev. Egyházi Alkotmányra való hivatkozással hívták össze 1921. január hó 19.-én Trencsén-

Next

/
Thumbnails
Contents