A Tiszai Ág. Hitv. Ev. Egyházkerület Miskolci Jogakadémiájának tanárai: Emlékkönyv az ágostai hitvallás négyszázados évfordulója ünnepére. Miskolc 1930.

Dr. Bruckner Győző: Felsőmagyarország ágostai hitvallású evangélikus egyházközségeinek elszakítása és a szlovenszkói ágoston hitvallású evangélikus egyház alkotmánya - I. Felsőmagyarország ágostai hitvallású evangélikus egyházközségeinek elszakítása.

köszöntött be megértőbb szellem és azért találóan mondotta Jánossy Lajos esperes-lelkész 1927. évi jelentésében, hogy „ahol az egyetemes egyháztanács, a közismert történelmi igazságok meghamisításával, magyargyalázó emlékiratot adhat ki s ahol az ez ellen tiltakozó, azt helyreigazítani akaró magyar lelkészt egyházi törvényszék elé állítják, ahol anyagilag megnyomoro­dott egyházközségeinknek évenként ezreket kellene fizetnie tő­lünk teljesen idegen, velünk szemben sokszor ellenséges célok és intézmények javára — ott nincs biztosítva a mi egyházi éle­tünk nyugodt, békés fejlődése; ott nincsen számunkra hely" A közgyűlés esperes-lelkészének ezen, mesteri korrajznak beillő megállapításának hatása alatt elhatározta, hogy továbbra is kitart elvei mellett, mivel az egyetemes egyházban uralkodó intoleráns szellem elriasztja a komáromi ev. egyházat a csatla­kozásnak még a gondolatától is. 20 ) A szlovenszkói ev. egyetemes egyház azonban a sok ku­darc után sem ejtette el a csatlakozás problémáját és az 1928. év folyamán Jezsó Márton tanfelügyelő, majd Hodzsa Milos modori kerületi lelkész közvetítésével újból próbálkozott a két szabad egyházhoz férkőzni és újra felvetette a csatlakozás gon­dolatát. Jánossy tudtára is adta Jezsó tanfelügyelőnek, hogy amed­dig izzó gyűlölet él a szlovenszkói egyetemes egyházban a ma­gyar lelkészekkel szemben, addig az „elvi alaptól el nem térnek és csatlakozásról szó sem lehet." 21 ) Hodzsa Milos már a Zoch S. elhalálozása után újonnan megválasztott püspök, Fajnor Dusán megbízásából puhatolód­zotf Komáromban a csatlakozás tárgyában. Hodzsa Milos ek­kor azt ajánlotta Jánossynak, hogy a komáromi ev. egyház csatlakozzék és fogadja be területén levő telepeseket jogosult és kötelezett egyháztagoknak, mert Komárom jövője úgy is az lesz, hogy a nemzetiségi kisebbségnek be kell olvadnia a több­ségbe. A komáromá ev. hívek és azok lelkes és viharedzett vezetői és elsősorban Jánossy esperes-lelkész is tisztában voltak kez­dettől fogva azzal, hogy a csatlakozás kérdésén fordul meg az egyházközség magyarsága is és azért újra kimondották az 1929. *) 1928. évi február 12~iki közgyűlés jkv. 3. pontja. M ) 1929. évi március hó 17.-iiki közgyűlés jkv.-nek 2. pontja.

Next

/
Thumbnails
Contents