Mikulik József: A Gömöri Ág. Hitv. Evang. Esperesség története 1520-1740. Pozsony 1917. (Magyar Protestáns Történelmi Emlékek 2.)
A gömöri ág. hitv. evang. esperesség története 1520-1741 - VIII. KORSZAK. A gömöri ág. hitv. ev. esperesség II. Rákóczy Ferencz felkelése alatt új alapon megalakúl és virágzásnak indúl. 1703-1711-ig.
120 Mikulik Jozse., viszályban legyen, hogy törvénytelen ágyból született, gyilkos ós más gonosz ember, vagy olyan, ki tanulmányait és erkölcsi életét okiratilag kimutatni, vagy az alkalmazás előtt okvetlenül leteendő vizsgán megállani nem képes, — lelkésznek vagy tanítónak alkalmaztassák, hogy a lelkész a vásárokon csavarogjon, üzérkedjék, gazdaságát maga kezelje, hogy a lelkész neje költséges és fényűzésről tanúskodó ruhában járjon és hogy a lelkész állomását egy óv eltelte előtt változtassa ; egyúttal meghagyja, hogy minden lelkész ós minden tanító évenként szent György napja előtt leköszönni és ha nem marasztalják, elmenni köteles, hogy minden lelkész papi ruhát viseljen (nehogy suszternek nézze, ki nem ismeri, sic!), hogy az ifjúság a délutáni isteni tisztelet alkalmával a kátéban oktatást nyerjen és hogy minden gyűlésre két vagy több világi ember is meghívassák (Szentkereszti 313-315 1.). Ezen rendelet elébb 1706 február 25-én kis gyűlésben, majd Fiiarik István selmeczi lelkész superintendens véleménye is beérkezvén 1706 április 21-én a rendes esperessógi gyűlésben Csetneken beható tárgyalás alá vétetett, mikor is Lányi Pál ós más világi ember indítványától 1) eltérőleg kimondatott, hogy a lelkész és tanító marasztalásáról szóló (5.) pont a hazai ós külföldi egyetemek (intézetek) véleménye szerint is sérelmes újítás lévén, a rendelet ezen pontja el nem fogadtatik, de a többiben az ev. rendek intézkedései megerősíttetnek (Szentkereszti 319 1.). Ezen közgyűlés tudomásul vette azt is, hogy a kiküldött biztosság 1706 április 18-án Polomkán az evang. lakosságnak új templom, paplak és iskola számára helyet jelölt ki, miután a róm. katholikusok ezen községben többségben voltak és így a meglévő templomot joggal igényelték. Ugyanakkor májusban : áldozó csütörtök, júniusban : Péter Pál, júliusban: Mária Magdolna és augusztusban Bertalan napja jelöltetett ki böjtnapul (Szentkereszti 319-320). A henckói egyház eddigelé a kis-veszverési plébániához tartozott, 1706 elején azonban b. Andrássy István által A.-Sajóhoz — ós nem N.-Veszveréshez, hová régente tartozott — csatoltatott, mibe az esperesség beléegyezett ugyan (főkép azért, mert ekkóp ezen egyház is visszaszereztetett), d<? a földesúr ilyetén beavatkozását nem igen szívesen tűrte (Szentkereszti 316 1.). A szövetkezett rendek fenti rendeletéhez képest 1706 április 21-én általános egyházlátogatás rendeltetett el, melyet Bodovinus András superintendens, Pixiades György jegyző és Törék Miklós világi kiküldött kíséretében 1706 május *) A világiak t. i. a rendelet teljes elfogadása és foganatosítása mellett kardoskodtak.