Esztergom és Vidéke, 1992

1992-01-15 / 1. szám

ESZTERGOM ÉS VIDÉKE 3 ÖT ÉVE A SPORTVILÁG ÉLVONALÁBAN: BÁDY GABRIELLA Esztergom sportolói az országos versenyeken évről évre szép ered­ményekkel vesznek részt. Eredmé­nyeikkel hallatnak magukról az at­léták, a birkózók, a cselgáncsozók, a lövészek, az evezősök, a triatlono­sok, az úszók. Ám a nemzetközi és világversenyeken dicsőséget szer­zőkről csak időként hallhatunk. Legutóbb ilyen kiemelkedő egyéni­ség volt Pézsa Tibor kardvívó és Lázár Péter úszó majd öttusázó. Most a nemzetközi sportélet Bády Gabriella karate kick-box országos bajnokot, világ- és Európa bajnoki ezüst- és bronzérmest ismeri a leg­jobban Esztergomból. Az állami költségvetésben a sportra fordítható támogatás foko­zatosan csökken, és intézményi vagy egyéni támogatók nélkül ma már sem hazai, sem nemzetközi ver­senyeken nem lehet részt venni, mi több, eredményesnek is lenni. Ilyen támogatóra atlált Bády Gabriella a GRAN TOURS Esztergom Város Utazási Irodájában, amely második éve szponzorálja versenyzését. De­cember 19-én az irodában kiállítás nyílt a bajnoknő legszebb és legér­tékesebb trófeáiból, díjaiból, és az esztergomi közönség előtt köszön­töttük is őt. Bády Gabriella Esztergom-Szent­györgymező szülötte. A sport szere­tetét a szülői háztól hozta, mindene­kelőtt a nagyapa, dr. Bády István (volt polgármester) és a nagymama, Math Margit tettek sokat a kislány sportbéli fejlődéséért. Bády István fiatal cserkészként az evezésben je­leskedett, magjárta Angliát is; a nagymama úszott és korcsolyázott. Természetes, hogy a sportra fogé­kony unoka úszott, evezett, atléti­zált. Jól jött számára, hogy a Balassa iskolában sporttagozatos osztályba került, ahol Szánthó Barna tanár úr tovább csiszolta tehetségét. Az álta­lános iskola felső tagozatába járt, mikor Esztergomban Zrinyi Miklós karate kick-box edző népszerűsíteni kezdte a nálunk akkor induló spor­tágat. Természetes, hogy a kislány ebbe is belekóstolt, majd az egyik leg­szorgalmasabb tanítvánnyá vált. A Dobó gimnáziumban folytatta ta­nulmányait, ahol újabb sportágak­kal is megismerkedhetett, s kedven­ce lett a kosárlabda. Jó tanuló volt, emellett arra is jutott ideje, hogy az énekkarnak úgyszintén tagja le­gyen. Még gimnazista lány, mikor 1984 tavaszán, éppen Esztergom­ban második lett a junior országos női bajnokságon. Egy évvel később -18 évesen - Szombathelyen már bajnok a juniorok között. Számára a legsikeresebb esztendő 1986 volt, hiszen egyéniben és csapatban is ju­nior bajnok lett; első ízben lett fel­nőtt magyar bajnok s ezüstérmes a Hajdú Kupa nemzetközi versenyen. Ekkor már az Esztergomi Tanító­képző Főiskola hallgatója. 1987 mozgalmas éve volt az esztergomi lánynak: győzelem a csapatbajnok­ságban, a junior és felnőtt bajnok­ságban, győzelem a Hunor Kupán és első hely az országos válogatón. Ez az út vezetett számára élete nagy megérettetéséhez, a Münchenben megrendezett világbajnokságra, ahonnan harmadik helyezéssel, egy serleggel és egy oklevéllel tért haza. 1988-ban megnyert minden hazai versenyt és bajnokságot, majd no­vemberben az olaszországi Velen­cében a kontinens-bajnokságon ezüstérmes lett. Az év végén a magyar kick-box „aranymedáll" kitüntetést vehette át. 1989-től nemzetközi minősítésű versenyző, és a magyar válogatott állandó tagjaként sportolói kötele­zettsége a fővároshoz kötik. A rend­szeres edzések miatt Budapesten vállalt tanítói állást. Az 1990-es év megfeszített tempóban telt: január­ban világbajnoki ezüstérem Velen­cében, majd novemberben Madrid­ban Európa-bajnoki bronzérem. Nem lankadó szogalommal, pedig a tanítás mellett Egerben a tanárképző főiskolát és a Testnevelési Főisko­lán az edzőképzőt is elvégezte. 1991-ben megnyerte az országos bajnokságot, a szegedi nemzetközi versenyt, és a Londonban rendezett világbajnokságon ezüstérmes lett. A döntőben 8:7 arányban maradt alul lengyel ellenfelével szemben, s mindössze egy ponton múlott az el­sőség. Bády Gabriella edzője ma is Zrinyi Miklós, aki azóta a sportágá­ban jócskán előrelépett, a magyar kick-box szövetségi kapitánya lett. íme a kapitány véleméyne: - Bády Gabi világbajnoki elsősége igen ki­csin múlott. Teljesen nyílt volt a döntő. Az esztergomi lány ezüstér­me így is szép teljesítmény. És to­vábbra is esélyes az aranyéremre. Jó szemű, jó ütemérzékű, gyors, hatá­rozott versenyző. Dicséretes, hogy a mindennapi munka, a főiskolai ta­nulmányok mellett ezüstérmet nyert! A kiállításmegnyítón ott volt a na­gyapa is, Esztergom egykori polgár­mestere és 1956 helyi nemzeti taná­csának elnöke. Éppen elmélyülten nézte a szép és értékes trófeákat, érméket, amikor rákérdeztem. - Mit érez most, amikor az uno­kája egyetlen pont távolságra került a világbajnoki címtől? - ,Látom benne a magyar parasztság évszáza­dos gyökerének az erejét". (Pálos)