Magyar György: Esztergom testkultúrájának története

9. SPORTÁGI ÉS EGYESÜLETI EREDMÉNYEK (1950-2000)

SPORTÁGI ÉS EGYESÜLETI EREDMÉNYEK SZIM Vasas vezetőségétől Német Istvánt a Baráti Hadseregek motoros találkozójára, amelyre 1968. augusztus 25-én Ulan-Batorban (Mongólia) került sor. 1969. március 16: A Szamár-hegyen megtartott or­szágos junior motocross bajnokság 250 cm'-es ka­tegória győztese az esztergomi Kovács József. Szeptember 10: A SZIM Vasas motocross csapata (Németh István, Kovács József, Árpád) Bulgáriában szerepelt meghívásos versenyen. 1970. március 15: Országos junior motocross-füta­mon III. helyezett a 250 cm 3 gépkategóriában: Gellér Tibor, SZIM Vasas III. helyezett az 500 cm 3 gépkategóriában: Bende Sándor, SZIM Vasas Gellér Tibor az országos junior motorcoss összesí­tett 5. helyével belépett a senior osztály motoros NB I-be. Június 7: Kovács József és Németh István meghívás alapján Ausztriában szerepeltek, majd június végén a csehszlovákiai Rybnikben. 1971. április 4: Országos junior motorcossbajnokság I. forduló, Kecel. Összesített versenyben Tóth István III. helyezést ért el. Április 18: Kiskunlacháza: az Országos junior baj­nokság záróversenye: Győztes: az esztergomi Tóth István, aki bajnoki pontjai alapján elnyerte a junior 250 cm'-es géposz­tályban az országos bajnoki címet. Kiemelkedett még Mandusitz László és Kovács József szereplése. Május 2: Nemzetközi motorcoss-verseny 10.000 néző előtt a Szamár-hegyen. Az esztergomi ver­senyzők közül Németh István 8., Tóth István 12., Mandusitz László a 18. helyezést érte el. Kovács Jó­zsef szereplése sajnos nem sikerült, mert a verseny­körben bukott és megsérült. Tóth László a senior bajnokság 10. helyére küzdöt­te fel magát, és ennek alapján megkapta a II. oszt. minősítést. Németh István a 250 cm'-es gépkategóriában elért 8. helyével, Kovács József az 500 cm '-es gépkategó­riában elért 10. helyével búcsúzott az aktív motoros tevékenységtől. 1972. augusztus 20: Országos bajnoki motorcoss IV. futama Basaharcon. A megye egyetlen működő motoros szakosztálya a SZIM Vasas az év során 35 motocross versenyen szerepelt. A versenyzők közül a legjobb teljesít­ményt és eredményt Mandusitz László érte el, aki a magyar bajnokság ranglistáján all. helyen szere­pelt. 1973. április 30: Az 1000 éves Esztergom jubileuma jegyében a SZIM Vasas motorosszakosztálya rend­ezte meg az országos motorcossbajnokság I. fordu­lóját. Esztergom város TS vezetője vándordíjat ala­pított a 250 cm 3-es valamint az 500 cm 3-es géposz­tályok győztesei számára, amelyet 1973-ban a 250 cm 3-es géposztályban Kiss László, az 500 cm'-es győztese Mohácsi Jenő lett. Az „1000 éves Esztergom" kupa 1973. évi védői 250 cm'-es gépkategóriában: Kiss László, az 500 cm 3-es gépkategóriában : Mohácsi Jenő. Május 27: Gubala Pál és Mandusitz László eszter­gomi motorcoss versenyzőket meghívják lengyelor­szági szereplésre (Wroclav) a lengyel hadsereg VII. nemzetközi versenyére. A nyár folyamán Gubala és Mandusitz ausztriai meghívásnak tesznek eleget (Wolfsberg, Mottighofen). Itt Gubala az 500 cm'­es gépkategóriában 11. és 16. helyezést érte el. Mandusitz a 10. helyen végzett. Október 14: Országos junior bajnokság fordulója volt az 1.000 éves jubileum tiszteletére rendezett sportversenyen. Az esztergomiak közül a 250 cm'­es géposztályban Madácsi Miklós bronzérmes he­lyezést ért el, míg Rapponer László a 10. helyezést szerezte meg az esztergomi motoros szakosztály számára. Az év során az esztergomi motocross ver­senyzői szorgalmas tevékenységükkel az országos ranglistán négy hellyel léptek előre. A magyar baj­nokságban Gubala az 500 cm'-es géposztályban a 8. helyezést érte el, Mandusitz László a 250 cm'-es géposztályban a 10. helyen végzett. Junioroknál a 250 cm'-es kategóriában Madácsi Miklós révén az 5. helyet szerezték meg. 1974: Mandusitz László az első megyebeli motorcoss válogatott. A Magyar Motorsportszövetség Kiss László (Zalka SE) mellett Mandusitz Lászlót (SZIM Vasas) hívta meg Jugoszláviába a Karloveci (Bulgária) motoros világbajnokság futamára. A ver­senyen Mandusitz László lába felakadt, ínhúzódást szenvedett és a versenyt fel kellett adnia. Szeptemberben Ausztriában Mandusitz László és Toroki Gyula képviselte a magyar motorsportot. Ezen a versenyen az esztergomi versenyző all. he­lyen végzett. A szakosztályban folyó tevékenységet 1974-ben nem tartották kielégítőnek, ezért a szak­osztály vezetését átnevezték, új edzőt és főállású szerelőt szerződtettek. 1975: Borka János az országos senior-bajnokság 500 cm 3-es gépkategóriában bronzérmet szerzett, és meghívást kapott a válogatott edzésére. Borka Já­nos az Országos bajnokságban a 4. helyen végzett. Az esztergomi motorsport hírnevét leginkább az aláb­bi versenyzők öregbítették: Németh István, Bönde Sán­dor, Borovszki József, Kovács József, Németh István II., Rappaner László, Tauber Ferenc, Tóth Miklós, Tóth István, Kassai György, Gellért Tibor, Madácsi Miklós, Mandusitz László, Gubala Pál, Borka János. Legeredményesebb versenyző Mandusitz László, számos hazai és külföldi versenyen szerzett szép sike­reket. VB futamokon való indulás jogának megszer­zése után három alkalommal mérte össze tudását a vi­lág legjobbjaival (27-ik, 43-ik helyezés és egy bukás). A szakosztály legeredményesebb versenyzője pályafu­tását 1976. szeptemberében fejezte be a budapesti Zalka Máté Motoros Klubban. 151