Észak-Magyarország, 1990. november (46. évfolyam, 256-281. szám)

1990-11-12 / 265. szám

1990. november 12., hétfő ÉSZAK-MAGYARORSZAvj 7 Labdarúgás, NB II.— Keleti csoport Kétszer egy pont a termés KVSE—KSC 1-1 (1-1) Kazincbarcika, 2000 néző. Vezette: Mester. KVSE: Májer — Szabó, Nagy Z., Orlóczki — Szamo­si, Balogh, Kondás, Haubcr- ger — Ternován, Asszony, Kalmár. Edző: Varga Zol­tán. Csere: Kalmár helyett Zsi­ga, a szünetben, Balogh he lyett Gyenes, a 76. percben. Viharosan kezdtek a ha­zaiak, s öt perc alatt három gólszerzési lehetőségük adó­dott. Előbb szép támadás végén Kondás lőtt mellé, aztán Asszony szabadrúgása foglalkoztatta Erdeit, majd Hauberger ügyes emelése csúszott el a bal kapufa mellett. S milyen a futball? Az első kecskeméti akció góllal ért véget... A 6. perc­ben előbb Orlóczki csúszott el, Nagy Z. röviden szaba­dított fel, Palik jobbról kö­zépre emelt és Kiss P. közel­ről fejelt a kapu bal oldalá­ba, 0-1. Ezt követően nyomasztó lett a KVSE fölénye, telje­sen beszorultak a vendégek. Az első negyedóra végén az előretörő Orlóczki 10 méter­ről nagy erővel a felső lécét találta telibe, aztán Balogh célozta meg a kaput, de Er­dei ismét a helyén volt. Egy- re-másra gördültek a pályán a támadások, s a 44. perc­ben siker koronázta a hazai erőfeszítéseket. Szabó kény­szerítőzött Haubergerrel, a visszakapott labdát jobbról lágyan emelte középre és a felugró Ternován 6 méter­ről fejelt a jobb alsó sarak­ba, 1-1. A szünet után Igencsak beleerősítettek a barcikaiak. A 48. percben Ternován a bal oldalon nagy szólót mu­tatott be, az ötösre érve azonban elfogyott az erő, s lövését Erdei könnyedén hárította. A hátralévő idő­ben csaknem felbillent a pálya, a sárga-kékek nagy erőket mozgósítva támadtak, ám igazi gólszerzési lehető­séget nem tudtak kialakíta­ni a szervezetten és erősza­kosan védekező kecskemé­tiekkel szemben. öt perc alatt három bar- cikai helyzet maradt kihasz­nálatlanul, s ahogy az ilyen­kor lenini szokott, az most is bekövetkezett:' góllal bünte­tett az ellenfél. Ettől kezd­ve a KVSE nem tehetett mást, mint futott az ered­mény után ... Dicséretükre legyen mondva, derekasan harcoltak, ám nagyon meg­érezték Sztahon, Csipke és Deszatnik hiányát. A kulcs­figurák távolléte nem tett jót a csapatjátéknak, az akarás nem párosult ötletes, trükköktől hemzsegő akciók­kal. A KSC vezetése birto­kában jószerével teljesen le­mondott a támadások veze­téséről, igaz, ellenfele nem is nagyon engedte szóhoz jut­ni. így egyoldalúan teltek a percek, csak a vendégek tér­felén pattogott a labda. Akadtak férfias összecsapá­sok, az iramra és a küzde­lemre semmi panasz nem le­hetett, ám a folytonosság olykor kívánnivalót hagyott maga után. A KVSE lelke­sen és nagy ügybuzgalom­mal rohamozott, megkísérel­te döntésre Vinni a dolgot, de nem boldogult a biztosí­tott védőfalat emelő kecs­kemétiekkel. Régi tanulság: helyzet nélkül nem lehet nyerni, s ezeket iki is kell használni! Jók: Szabó, Or- lóczkii, Ternován, Hauber­ger. Doros László Szarvasi Vasas —DVTK 0-0 Szarvas 1200 néző. Vezet­te: Vida. DVTK: Knotz-Szabó Zs., Danes, Varga, Budai—Mol­nár, Csiba, Katona—Tóth, Kiser, Váczi. Edző: Palicskó Tibor. Csere: Csiba helyett Les- kó, a 46., Molnár helyett Bém, a 63., percben. Kellemetlen, hideg, ködös időben kezdődött a mérkő­zés, s ez utóbbi miatt nagy kérdés volt, végigjátsszák-e a 90, percét. Ennek ellenére a harmadik percben Szeme­re 22 méteres nagy szabad­rúgása süvített el a bal ka­pufa mellett. A folytatásban Kovács 30 méteres nagyere­jű lövése pattant ki a ka­pusról, de nem akadt játé­kos, aki rárajtolt volna a labdára. A szórványos diós­győri támadások szinte sem­mi veszélyt inem jelentettek Hanyecz kapujára. A 16. Percben Kovács átadása után Szarvas került abszolút gól­helyzetbe, de a kifutó Knotz- ba rúgta a pettyest, amely végül szögletre pattant. A 36. percben Csiba, a 38.-bau pedig Szabó kísérletezett tá­voli lövéssel, de mindkettő célt tévesztett. A 41. perc­ben Kiser kapott jó labdát, de 14 méterről gyatráin a jobb kapufa mellé lőtte. A fordulás után a 47. perc­ben Tóth beadása után Vá­czi elől az utolsó pillanat­ban mentettek a Szarvasi vé­dők. Az 50. percben Váczi 25 méteres szabadrúgása a felső keresztlécen csattant. Kát perccel később eldőlhe­tett volna a mérkőzés sorsa, Emikor Nagy kitűnő labdát tálalt Búzás elé, aki kilé­pett, de a lövés pillanatában buktatták. A játékvezető nem látott okot a közbe­avatkozásra. A 72. percben Kaiser fejelt kapura, lab­dáját azonban Hanyecz szög­letre tenyerelte. A 85. perc­ben egy szöglet után nagy tömörülés alakult ki a szar­vasi kapu előtt, végül Bakai hozta ki a diósgyőri csatá­rok elől a labdát. A listavezető Diósgyőrből jól felkészültek a hazaiak. Formás és veszélyes táma­dásokat vezettek az első fél­időben Knotz kapujára. A helyzetek azonban sorra ki­maradtak. A fordulás előtt már mindkét csapat előtti adódott lehetőség, ám a küz­delmes, jó iramú 90 perc vé­gén elmondható; igazságos pontosztozkodás született. Jó: Knotz, Varga, Budai. Jávor Péter További eredmények: Met- ripond SE—Hatvan Deko 0- 1. Kecskeméti TE—Kábái Egyetértés 0-5. Eger SE— Nyíregyháza 0-0. Debreceni MTE—Bajai SK 0-1. Szol­noki MÁV MTE—Csepel SC 1- 3. BVSC—Salgótarjáni Sík­üveggyár 4-1. NB II. KELETI csoportjának ALLÄSA: 1. DVTK 13 7 f. _ 2 6-12 20 2. Csepel 13 9 1 3 25-13 19 3. BVSC 13 7 3 3 20-16 17 4. Kaba 13 5 8 2 17-10 16 5. NyVSC 13 6 3 4 19- 8 15 6. Baja 13 5 5 3 12-10 15 7. KVSE 13 6 2 5 25-18 14 8. Salgótar. 13 5 3 5 19-18 13 9. DMTE 13 5 3 r 15-14 13 10. Szarvas 13 5 3 5 18-21 13 11. KSC 12 3 6 3 17-19 12 12. KTE 13 5 1 7 13-26 11 13. Eger 12 4 2 6 18-18 10 14. Szolnok 13 2 3 8 10-24 7 15. Hatvan-Deko 12 2 2 8 9-18 6 16. Metripond 12 1 1 10 6-24 3 l Távi: előkelő helyezések Tegnap véget értek az I. osztályú sakk csapatbajnoki küzdelmek. Hungaroil Bp. Honvéd—B. Távhő 8,5-5,5. Miskolc. Gy.: Szabolcsi. D.: Lukács, dr. Hazai, Halász, Somlai, Do­bos, Mózes, Bokor, Ádok, Varga P. A miskolciak az előkelő hatodik helyet sze­rezték meg. Nők: B. Távhő—Sz. Hala­dás 2-0. Miskolc. Gy.: Ke­resztúri, Velvártné. A hazai együttes bronzérmes lett. Súlyemelő VB Bolgár sikerrel kezdődött A 63. súlyemelő világbaj­nokságon — Budapesten — az 52 kg-osók mezőnyében a bolgár Ivan Ivanov szerez­te meg az aranyérmet, 265 kilós összteljesítménnyel. A magyar Nagy P. összetettben csak 9. lett. 56 kg-ban a kí­nai Liu Sou-pin állhatott fel a dobogó legmagasabb foká­ra, eredménye 285 kiló. Lé- nárt 247,5-del a hetedik helyre került. Vasárnap, lapunk zárta után fejeződtek be a 60 ki­lósok küzdelmei. A magyar színeket Lakatos István, a diósgyőriek versenyzője kép­viselte, aki rendkívül indisz- ponáltan versenyzett, az eredmény nem iis lehetett más, mint a kiesés. A diós­győri súlyemelő szereplése nagy csalódás! Labdarúgás, NB III. Négy gólt rúgott az Edelény TISZA CSOPORT Ózdi Kohász—Borsodi Épí­tők Volán 1-0 (0-0). Ózd, 400 néző. Vezette: Szlomo- niczki. ÓKSE: Braxatoris — Havelant (Drozdik), Tiba, Pribék, Stanev, Tokár, Ágó, Balogh K., Paulovics, Her- czeg, Deli (Mocsárkó). Edző: Albert Csaba. BÉV SC: Ju­hász (Kerényi) — Oláh, Ba­logh A., Szobóczki, Sverla, Tihor, Szoboszlai (Vidinczei), Borbély, Rácz, Nemes, Ra- daksz. Edző: Balázs András. A gól története, 46. perc: a kezdés után Tokár 17 mé­terről nagy lövést küldött kapura, Juhász kiütötte a labdát, Herczeg pedig 5 mé­terről a léc alá, 1-0. Válto­zatos, de csak közepes ira­mú volt a mérkőzés. Az Ózd megérdemelten nyert. Jók: Paulovics, Herczeg. Ifi: 4-0. Edelény—Hajdúböszörmény 4-1 (1-1). Edelény, 300 né­ző. Vezette: Tamaskovics. Edelény: Béres B. — Gonda, Ragyina, Tárnád, Göndör, Goór, Turcsik (Ladányi), Csorba, Kovács E., Kleiber, Bósa. Edző: Koleszár György. A gólok története, 10. perc: Bósa 10 méterről szerzett vezetést, 1-0. 33. perc: Papp 25 méteres szabadrúgása a hálóban kötött ki, 1-1. 65. perc: Göndör beadását Bósa közelről „pofozta” a kapuba, 2-1. 71. perc: a kapusról ki­pattanó labdát Goór 3 mé­terről helyezte a kapuba, 3-1. 86. perc: Kleiber jobb oldali beadását Göndör 3 méterről helyezte a bal alsó sarokba, 4-1. A jól játszó hazaiak akár nagyobb arányban is nyerhettek volna. Jók: Gön­dör, Kovács E., Bósa. Ifi: 6-1. Olefin SC—Sajóbábony 2-0 (0-0). Leninváros, 400 néző. Vezetne: Mozgó. Olefin SC: Bán — Járai, Bujdos, Ko­vács, Szőke, Bodolai, Bara­bás, Izsvák (Molnár), Rontó, Kapus, Márkus. Edző: Gunics József. Sajóbábony: Hossó — Aranyosi, Szűcs, Hevesi (Ta­kács), Simon, Kapitány, Ko- bolák. Budai, Lakatos, Nagy Zs., Popovics. Edző: Szóiké Barnabás. A gólok története, 65. perc: Kovács 25 méteres szabad­rúgása a jobb felső sarok­ban kötött ki, 1-0. 85. perc: Molnár egyéni játék után 5 méterről állította be a vég­eredményt, 2-0. Jó iramú, helyenként szikrázóan ke­mény volt a találkozó. A hazaiak több helyzetet dol­goztak ki, végig többet kez­deményeztek, és teljesen megérdemelten tartották ott­hon a két bajnoki pohtot. Jók: Kovács, Bodolai, Mol­nár, Márkus, illetve Simon, Popovics, Szűcs. Ifi: 5-0. Rakamaz—Mádi Bányász 2-0 (0-0). Rakamaz, 400 né­ző. Vezette: Mezei. Mád: Regős — Szoták, Matisz, Oláh, Fodor, Fekete, Osváth, Kovács, Tink, Nagy, Szabó. Edző: Fekete László. A gólokat Béres az 52. és Kosztyu, az 57. percben sze­rezték. Az első félidőben jól védekeztek a vendégek és biztosan verték vissza a ha­zaiak rohamait. A szünet után belelendültek a hazaiak és két helyzetüket kihasznál­va, biztosan nyertek. A má­diak kevés veszélyt jelentet­tek. Jók: Fodor, Osváth, Nagy. Az ifjúsági találkozó­ról nem kaptunk jelentést. További eredmények: Deb­receni Kinizsi—Hajdúnánás 3-1. Mátészalka—Kisvárda 1- 0. Balmazújváros—Levelek 2- 1. Püspökladány—Tiszavas- vári 1-1. MÁTRA CSOPORT Bagi SE—Borsodnádasd 0- 0. Bag, 400 néző. Vezette: Mohácsi. Borsodnádasd: Szentkirályi — Jakubik, Agócs, Kakukk, Alexa, Mo­csárkó, Kovács I., Balogh, Igó (Kovács II.), Káplár, Szántó (Bíró). Edző: Bilesch Gyula. Küzdelmes mérkőzést vív­tak a csapatok. A hazaiak játszottak mezőnyfölényben. A borsodnádasdiak megszáll­ták kapujuk előterét és ma­gabiztosan verték vissza a bagiak sorozatos rohamait. Rászolgáltak az igen érté­kes bajnoki pontra. Jók: Szentkirályi, Agócs, Kovács I. Ifi: 1-1. További eredmények: Romhányi Kerámia—Apc 1- 4. Honvéd Gáspár SE— Szolnoki Cukor 1-1. Salgó­tarjáni BTC—Balassagyarmat 2- 1. Volán Rákóczi—Jászbe­rény 2-2. Gyöngyös—Salgó­tarjáni Kohász 0-0. Pásztó— Törökszentmiklós 1-1. Dány —Bélapátfalva 3-1. A TISZA CSOPORT ALLASA 1. Rakamaz 2. Hajdúnánás 3. T.-vasvári 4. Kisvárda 5. BÉV SC 6. Olefin SC 7. Mátészalka 8. Edelény 9. B.-újváros 10. P.-ladány 11. Űzd 12. D. Kinizsi 13. Mád 14. Levelek 15. Sajóbábony 16. H.-böszörm. 13 7 3 3 20-11 17 13 7 2 4 18-14 1$ 13 5 6 2 13- 9 16 13 6 3 4 15-10 15 13 6 3 4 14- 9 15 13 6 2 5 18-11 14 13 5 4 4 17-13 14 13 5 4 4 14-12 14 12 6 1 5 16-18 13 13 4 4 5 17-18 12 12 3 6 3 5- 7 12 13 5 2 6 14-17 12 12 3 3 6 12-14 9 13 3 3 7 8-16 9 13 2 5 6 10-24 9 12 2 3 7 6-14 7 Röplabda Csabai vereség Vívás Jubileumi ünnepség, emlékverseny Dunaferr—Hejőcsabai Ce­ment Rt. SC 3-0 (5, 14, 7). Miskolc, 100 néző. NB I. B- csoport, férfi. Vezette: Poli- csányi, Zách. A csoport első helyén álló dunaújvárosiak­kal szemben nem sok esé­lyük volt a hazaiaknak. A vendégek összeszokott együt­tes benyomását keltették, főleg ütőerőben nőttek ellen­felük fölé. A csabaiak min­... szerezte meg a< két pontot az Olefin SC női asz­tali ten iszesapata. A leninvá- rosiak szombaton annak rendje és módja szerint vár­ták hazai környezetben ki­sorsolt ellenfelüket, a Deb­receni Biogált. Jól „beütöt­ték” magukat, ám a vendé­gek csak nem akartak meg­érkezni. Letelt a kötelező várakozási idő, mégsem fu­tottak be, így a két bajno­ki pont játék nélkül került az Olefin SC birtokába. 12. PADOVA—ASCOLI 12. T ARANTO—ANCONA 4-1: MTK-VM—SIÓFOK dent megpróbáltak, lelkesen harcoltak, akarásukra sem lehetett panasz, de reális a kombinatív játékkal előruk­koló vendégeik győzelme. Jók: Kozma, Torna, Kollfith. Biogál—Miskolci EAFC 3-0, NB II. női. Ózdi Spartacus Bányász— Borsodi Építők Volán 3-0. Miskolc, NB II. férfi. Bepótolták a korábban el­maradt leány Borsod me­gyei serdülő tizenkettek baj­nokságát, amelyet az elmúlt hét végén két nap alatt bo­nyolítottak le a népkerti Vigadóban. Hármas hejőcsa­bai siker született. Henszényi elsősége azért értékes, mert újonc korú sportoló végzett az élen. Végeredmény: 1. Herszényi, 2. Hortobágyi, 3. Orbán (mindhárom HCM), 4. Tóth N. (Olefin SC). 5-0 1 1-0 1 1- l X 2- 0 1 •• • Szombaton délután a Di­ósgyőri Vasas Művelődési Központ színháztermében emlékünnepséget rendeztek a DVTK vívószakosztálya megalakulásának 50 éves ju­bileuma alkalmából. A széksorokban együtt ültek a szakosztály még élő alapí­tói, az egykori sikerek fő­szereplői, s a jelen remény­ségei, a fiatal tehetségek. Az emlékünnepség meg­nyitójaként Fiilöp István, a DVTK ügyvezető elnöke kö­szöntötte a megjelenteket, s mindazokat, akik lehetővé tették, hogy a mostani nehéz időkben is eredményesen működhessen a nagy múltú szakosztály. Az elnöki megnyitó után Bognár Gyula, a Borsodi Sörgyár kereskedelmi igaz­gatója, a vívószakosztály ve­zetője adott tömör, értékelő áttekintést az elmúlt öt év­tized gondjairól, örömeiről, sikereiről és buktatóiról. Ecsetelte azt a töretlenül felfelé ívelő utat, ami a Tóth József által 1940-ben indított vívótanfolyamból elvezetett a szakosztály megszületéséig, a kezdeti sikerekig, majd a háború pusztítása utáni új­jászületésig — nagyszerű hazai és nemzetközi sikere­ket produkálva a diósgyőri színeknek. Méltatta a szak­osztály vezetője azt a széles társadalmi összefogást is, ami az egyre kedvezőtlenebb anyagi körülmények között is lehetővé teszi jelenleg is a szakosztály eredményes működését. Ismertette az el­múlt évtizedek során I. osz­tályú minősítést szerzett ver­senyzők névsorát, majd az emlékünnepség részvevői egy perces néma felállással tisztelegtek a már elhunyt vezetők és hajdani verseny­társak emlékének. Ezután Tóth József, a diósgyőri ví­vósport nesztora üdvözölte a megjelenteket, s megható szavakkal ecsetelte a hat­hat karddal, tőrrel és fej­védővel történt indulást és Hollós Endre mesteredző nagyszerű nevelőmunkáját. Ezt követően Kovács Edit, a Magyar Vívószövetség szakfelügyelője köszöntötte a megjelenteket, s a jubi­leum alkalmából a szövetség emlékplakettjét adta át Fü- löp István ügyvezető elnök­nek és Árvái Zoltánnak, a szakosztály örökös tisztelet­beli elnökének. Az egyesület szép ajándékát kapta Árvái Zoltán és Tóth József. * Vasárnap délelőtt a szom­bati emlékünnepség színhe­lyén, a DVMK színháztermé­ben került megrendezésre a Csiszár Lajos-emlékverseny a Wawel-Express Kupá­ért. Az emlékversenyen nyolc egyesület 44 kardvívó­ja lépett pástra. A rangos mezőnyben a diósgyőri szí­neket 8 kardozó képviselte, közülük azonban csak Ma- holányinak sikerült a nyol­cas döntőbe beverekednie magát. Az emlékverseny végered­ménye: 1. Gerdac, 2. Juhász L., 3. Szabó (mindhárom BSE), 4. Fidler (BVSC), 5. Jakab (Budapesti Vasas), 6. Maholányi (DVTK), 7. Ta­kács, 8. Tordai (mindkettő BSE). Az emlékverseny győz­teseinek és helyezettjeinek a tiszteletdíjakat Karácsonyi Alajos, a Wawel kirendelt­ségének igazgatója és Király László, az Express Utazási Iroda vezetője adta át, A Csiszár-család által felaján­lott tiszteletdíjat Maczonkai Gézáné, az egykori kiváló vívó, a verseny névadójának leánya adta át. (kossárik) Asztalitenisz Ellenfél A TOTÓ 45. heti eredménye 1. RÁBA ETO-TATABÁNYA 1-1 X 2. VIDEOTON-VVALTHAM—DEBRECEN MEGÁLLAPÍTOTT EREDMÉNY: 2 3. NÜRNBERG— EINTRACHT FRANKFURT 0-2 2 4. VFB STUTTGART—WERDER BREMEN 0-1 2 5. BAYER LEVERKUSEN—1. FC KÖLN 2-0 1 6. DARMSTADT—DUISBURG 2-2 X 7. FORTUNA KÖLN—SCHALKE 04 1-1 X 0-2 2 0-0 X 0-1 2 8. ATALANTA—MILAN 9. BARI—NAPOLI 10. BOLOGNA—JUVENTUS 11. FOGGIA—AVELL1NO