Észak-Magyarország, 1987. augusztus (43. évfolyam, 180-204. szám)

1987-08-13 / 190. szám

1987. augusztus 13;, csütörtök ÉSZAK-MAGYARORSZÁG 7 Gyermektorna Szeptember 1-jétől iskolá­ra előkészítő gyermektorna tanfolyamot indít a miskolci városi sportcsarnok vezető­sége. A tanfolyamra 6 éves .kortól lehet jelentkezni. A foglalkozásokat hétfőn és szerdán 17—19, valamint kedd és csütörtöki napokon 17—19 óra között tartják, két csoportban. Előzetesen fogadnak el jelentkezéseket, a csoportbeosztást augusztus 24-én és 25-én készítik el délután 5 és 7 óra között. Részleteket naponta 8—16 óra között tudhatnak meg az érdeklődők a 87-244-es, va­lamint a 87-298-as telefonon. Gondolatok Szirák „ürügyén" A sakkbarátok ezekben a hetekben, hó­napokban igazán nem panaszkodhattak, egymást követték (és követik most is) a zónaközi döntők. A továbbjutók már vi­lágbaj nők jelölitek, az esélyesek ennek meg­felelően nem kímélték erejüket, az utolsó gyalogig harcoltak. A küzdelmek közepet­te mi, magyarok természetesen (azt is) figyeltük, hogy mennyit érnek nagymes­tereink; hozzák-e a tőlük joggal elvárha­ló teljesítményeket. A szabadkai csopor­tot illetően nem is csalatkoztunk, Sax né­mi meglepetésre továbblépett és a bra­vúr csaknem sikerült Riblinek is. Szirá- kon, a Nógrád megyei kastélyban már nem úgy alakultak a dolgok, ahogyan azt elképzeltük. Az Adorjánhoz közel állók bizonyára tanulmányt is írhatnának ar­ról, hogy a játékos a nagy erőpróbá­kon miért mond rendre csődöt? Miért remizik 10—15 lépés után, miért nem hozza ki magából a maximumot? Portisch Lajos esete külön szám. Első nagymesterünk — az Élő-pontok alapján — a harmadik volt a sziráki rangsor­ban, elvárható eredménye 10,66 pontra „kerekedett”. Nos, Portisch ezt felül­múlva 12-t szedett össze, mégis „túl­órázásra” utasította önmagát. Igen, ez így helyes, és emiatt joggal kesereghet. Halványabban kezdett, aztán rákapcsolt, sorra gyűjtötte teljes egységeit. Hét úgy- i " nevezett pluszt csinált (nyolc győzelme mellett egyszer veszített), és legalább négy partiban (Ljubojevics, Bouaziz, Al­lan, Hjartarson) fél, vagy egy pontot ajándékozott ellenfelének. Hogy is ala­kult a végeredmény? A szovjet Szalov és az izlandi Hjartarson egyaránt 12,5 pon­tot „tologatott” össze, őket követte (12- vel) Portisch és az angol Nunn. Ha Ador­ján „betlizése” tanulmányt érdemelne, . legalább ilyen formában kellene feldol­gozni azt a talányt, hogy Portisch miért nem tudja megverni a „futottak még ...” kategóriába tartozókat? Nagymesterünk térdre kényszerítette Beljavszkijt, Chris- tiansent, Benjámint, Velimirovicsot, Ador­jánt, Todorcsevicset, Milost, Marint — akiknek neve (különösen az első háromé) meglehetősen jól cseng. De ki hallott már Allanról, de La Villáról, Bouazizról? Mert ellenük Portisch csak másfél pontot gyűj­tött, egyiküket sem tudta megverni. Ha ez nem így történik, toronymagasan az élen végez. Sokan féltették, mondván: túl van pályája csúcsán. Ha ez a megállapítás valószínűleg igaz is, Portisch újólag csat- tanós választ adott a kétkedőknek, küzde­ni tudásból megint jelesre vizsgázott, nö­velte Élő-pontszámát, az esélyesek kö­zül egyedül hozta magát (Beljavszkij és Ljubojevics ugyanis lemaradt...). Emlékezzünk csak: Portisch a korábbi zónaközi döntőkön (de az olimpiákon is) szállított már a szirákihoz hasonló „tet­teket”. Például kikapott a névtelen bra­zil Sunyétől, remizett a libanoni Kouatly- val. Valószínű tehát, hogy „gyerekbeteg­ségét” már nem küzdi le, de az is igaz, hogy a klasszisokat hiányosságaikkal együtt kell elfogadnunk. Portisch pedig világklasszis. Hogy hátrányba kerül, mert jószívű a gyengékkel szemben, az nála nem számít. Hogy elmúlt ötvenesztendős, az sem számít. Szeptember 26-tól számá­ra következik a rájátszás, az angol Nunn. Éljátékosunknak nagy gyakorlata van a páros mérkőzésekben, rutinja, tapasztala­ta átsegítheti a nehézségeken, és nyolcad­szor is világbajnokjelölt lehet. (Évekkel ezelőtt az egyik zónaközi döntő után ugyancsak folytatnia kellett a küzdelmet, ráadásul két neves szovjet sakkozóval. Portisch első lett a hármas viadalon. Van tehát remény, bár Nunn számára kétség­telenül előny, hogy húszas éveinek elején jár.) Merre tart a sakkvilág? — írjuk cí­münkben. Az élvonal átlagéletkora alapo­san lecsökkent. A szabadkai továbbjutók közül Speelman és Short (mindkettő an­gol) összesen nincs ötvenesztendős. A Szirákról „továbbrepülő” Hjartarson és Szalov kettős összeadva 45 éves. S ha tá­gítjuk a képet: Kaszparov, Szokolov, Ju- szupov (és még jó néhány szovjet sakko­zó) ugyancsak két ikszel számlál. Azt is leírhatjuk, hogy az idősek közül tulaj­donképpen csak Portisch tartja magát. Mind a ranglistán, mind az Élő-pontok alapján továbbra is a vezető réteghez tar­tozik. Nem így évfolyamtársai: a szov­jet Szpasszkij, a jugoszláv Gligorics, a dán Larsen, lejjebb adta már a svájci Korcsnoj és a szovjet Polugajevszkij, hogy csak néhány példával hozakodjunk elő. Nem is olyan régen azt mondtuk: a ma­gyar férfi sakkozás válságba került. Idő­közben (éppen a zónaközi döntőkön) fény derült rá: az erősebb nem tartja magát, a hölgyek viszont (Verőczi, Ivánka, Mádl) sorra megbotlottak. Reméljük, hogy mi­előbb magukra találnak, a férfiak pedig folytatják eddigi sikeres menetelésüket (Pintér még versenyben van Zágrábban) — erre köteleznek a múlt sikerei, hagyo­mányai ! Kolodzey Tamás TOTÓSAROK, 33. HÉT ............... ................ .....t................................................................................ ............. "........................... A z Észak-Mayyarország tippjei 1. LEVERKUSEN—NÜRNBERG v. e. Egyelőre mind a két gárda őr­zi veretlenségét. Hazai győzelem várható, esetleg döntetlen. 2. STUTTGART—MÖNCHEN- GLADBACH. A stuttgartiak jó né­hány valamirevaló labdarúgójukat eladták, esélyesebbek a vendégek. 3. BOCHUM—FC KÖLN. A Détá- riékat legyőző Bochum ezúttal csak az egyik pontot kaparintja meg. 4. KAISERSLAUTERN—BREMEN. Völler és Pezzey hiányát előbb-utóbb megérzi majd a brémai együttes. 5. KARLSRUHE—SCHALKE 04. Shumacherék pillanatnyilag sereg­hajtók, de egyszer fordulhat a szél­járás. 6. BAYERN MÜNCHEN—MANN­HEIM. Minden a müncheniek maga­biztos sikerét ígéri, lehet, hogy jó lesz vigyázni?! 7. ESSEN—WATTENSCHEID. Horst H rub es oh csapatára már igen­csak ráférne egy kevéske sikerél­mény. 8. BAYREUTH—BLAU-WEISS 90. Nem is olyan régen még két osz­tály különbség volt a csapatok kö­zött, ez jelentkezhet. 9. DÜSSELDORF—BIELEFELD. A vendégek harmadik esztendeje képtelenek magukra találni. Miért éppen most változna a róluk kiala­kított kép? 10. FREIBURG—SOLINGEN. A vendégcsapat tagjai előre elfogad­nák az egyik pontot, de törekvésük valóra váltásához kis szerencsére is szükségük lehet. 11. K. OFFENBACH—S. KICKERS. Az újonc váratlanul jól rajtolt, a Kickers idegenben gyenge, de hát­ha éppen most táltosodik meg. 12. OSNABRÜCK—ULM. Az os- nabrücki társaság tavaly idegenben jeleskedett, otthon több meglepetés is érte. 13. REMSCHEID—MEPPEN. A két újonc csatájában döntő szerepe lehet a hazai környezetnek. + 1. LEVERKUSEN—NÜRNBERG I. f. Negyvenöt percnyi játék után még jól állhatja a sarat a Nürnberg. X 1 2 X _J____ 1 X 2 1 X 2 1 X 2 1 X 1 1 2 2 1 1 X X X X Labdarúgás, NB II. Egy győzelem, egy döntetlen, egy vereség DVTK—Nagykanizsa 1-0 (1-0) Diósgyőr, 2500 néző. Vezet­te: Szabó J. DVTK: Nagy - Szlifka, Les- kó, Dózsa, Takács - Farkas, Fükő, Kiss, Huszák - Lengyel, Kölln. Edző: Száger György. Csere: Fükő helyett Tóth M. a 60., Kiss helyett Szűcs a 74. percben. Mindkét együttes nyílt si­sakkal kezdett. A 7. perc­ben Nagy kiejtette Skublics lövésszerű beadását, szeren­cséjére a hátvédek felszaba­dítottak. A 15. percben ve­zetésre tett szert a hazai gárda. Lengyel csatázott a labdáért a jobb oldali szög­letzászló közelében, ahol szabálytalanul szerelték. A szabadrúgást Kiss végezte el, nyesett labdája leperdült Lengyel testéről, érkezett Farkas, aki 7 méterről to­vábbított a hálóba, 1-0. Négy perccel később Horváth Z. pattogós szabadrúgása fog­lalkoztatta Nagyot. A 32. percben Kölln tört be jó cselekkel a 16-oson belülre, 13 méteres lövése azonban elkerülte a kaput. A szünet után jó ideig csendesen csordogált a ta­lálkozó, inkább a küzdelem lett a jellemző, helyzet egyik kapu előtt sem adódott. A piros-fehérek birtokolták többet a labdát, bátrabban nyomultak fel, de összjáté- kuk akadozott, s a pontat­lanságon sorra hiúsultak meg az akciók. A 77. percben Farkas 13 méterről a bal ka­pufát találta telibe. A haj­rában Bernáth közelről be­talált a hazaiak kapujába, de a gólt lökés miatt érvény­telenítette a játékvezető. Egy perccel később Kovács II. L. partjelző magához kérte a bírót, aki rövid beszélgetést követően a nagykanizsai ka­pusnak a piros lapot mutat­ta fel. (A találkozó után megtudtuk, hogy Csáki sértő megjegyzést tett a bírói hár­mas működésére.) Küzdelmes, változatos, de csak közepes színvonalú és iramú mérkőzésen szerezte meg első idei győzelmét a diósgyőri együttes. A hazai­ak lendületesen kezdtek, s gyorsan előnyhöz jutottak. Ez valószínűleg túlságosan megnyugtatta őket, mert visszavettek a ritmusból, s hagyták, hogy lélegzethez jussanak a vendégek. A ka­nizsaiak gyors csatáraikkal nem egy esetben veszélyez­tettek, de tudományuk csak a 16-osig 'tartott, góllal ke­csegtető helyzetük nem akadt. A második félidőben sem emelkedett a találkozó színvonala, a vendégek ka­puját két esetben csak a ka­pufa mentette meg az újabb góloktól. Jók: Szlifka, Ta­kács, Farkas, Kölln. SZÁGER GYÖRGY: — Egy hét alatt ez volt az ötödik mérkőzésünk. Fáradt volt az együttes, de ezúttal a két pont megszerzése a legfon­tosabb. Doros László Ózdi Kohász—NYVSSC 1-1 (1-0) Ózd, 3000 néző. Vezette: Cső. ki. Ózd: Fekete - Fodor, Tokár, Králik, Stanev - Kovács, Far­kas B., Osváth - Bém, Nagy, Farkas S. Edző: Bánkúti László. Csere: Nagy helyett Munká­csi a 67. percben. Negyedórás tapogatódzó játék után Farkas B. került gólhelyzetbe, de kisodródva, gyengén mellé lőtt. Ezután Szobonya lövése suhant el a bal kapufa mellett. A 18. percben szerzett vezetést az Özd. Hosszú, elörevágott labdára Nagy csapott rá, közben kisodródott, majd jobb oldalról középre adott, és a fedezetlenül hagyott Kovács 8 méterről lőtt a kapu közepébe, 1-0. A 25. percben Fekete szedte fel a labdát Törő elől, majd ki­futva, lábbal mentett. A 41. percben Farkas B. szabad­rúgását védte Rabcsák. A szünet után, az 50. perc­ben Buda fejesét ütötte szögletre az ózdi kapus, majd Farkas S. veszélyez­Tokár új szerepkörében jól helyt­állt. tetett — eredménytelenül. A 75. percben egyenlítettek a vendégek. Csehit Tokár akasztotta, a kaputól 18 mé­terre. Váczi a sorfal fölött, a kapu bal oldalába csavar­ta a labdát, 1-1. A Nyíregyházi VSSC jól szervezte meg a védelmét, követő emberfogással, szo­rosan őrizték az ózdi csa­tárokat, akik nehezen tud­tak kibontakozni. Nem volt látványos a játék, viszont nagy taktikai csata folyt a pályán. A vendégek eseten­ként túl szigorú belépői nem tetszettek az ózdi szurkolók­nak. Szép támadás végén szerezte meg a vezetést a Kohász, de ez nem nyug­tatta meg a fekete-fehére­ket. Körülményesen játszot­tak, így az akciókat rendre hárította a vendégvédelem. A második félidőre válto­zott a játék képe. A Nyír­egyháza támadott többet, az Ózd az eredmény tartására törekedve, védekezett, köz­ben magára húzta a vendé­geket, akik fölénybe kerül­tek, és várható volt, hogy előbb-utóbb egyenlítenek. Ez sikerült is nekik, így az eredmény igazságos. Jók: Tokár, Kovács, Osváth. BÁNKÜTI LÁSZLÓ: — Gyenge támadójátékunk miatt kellett megelégednünk az egyik ponttal. Hanyiszkó István Szekszárd—Kazincbarcika 2-1 (0-0) Szekszárd, 1000 néző. Vezet­te: Kaibás. . KVSE: Májer — Orlóczky, Sztahon, Kondás, Budai - Ba­logh, Bartuska, Búza, Asszony - Csipke, Deszatnik. Edző: Ba­lázs András. Cserék: Deszatnik helyett Ke­rekes a 77. percben, Asszony helyett Sziklai a 80. percben. Támadólag kezdett az újonc vendégcsapat, és a 15. percben egy hosszan előre­vágott labdával Asszony el­húzott, beadása meleg hely­zetet eredményezett. A pety- tyes felperdült, ITujber ka­pus előtt, a gólra éhes Csip­ke elől Nagyfalusi másod­szorra nehezen mentett szögletre. A 32. percben is­mét verve volt a hazaiak kapuja, Asszony egyedül ki­ugrott, középre játszott, De­szatnik azonban 3 méterről sem tudta bevenni a kaput. A szünet után gyors gól­lal kezdett a Szekszárd. A 47. percben Vanda zavarta a labdát birtokló Kondást, aki hátrafelé passzolt, Ju­hász rácsapott a labdára, és 12 méteres lövése Májer ke­zét érintve vágódott a bal alsó sarokba, 1-0. Az 59. percben tovább növelte elő­nyét a Dózsa. Petrovics két csel után Márkushoz ját­szott, akit a 16-oson belül Sztahon buktatott, 11-es! Weitner I. a büntetőből a jobb alsó sarokba helyezte a labdát, 2-0. A 67. percben Búza húzott el a bal olda­lon, pontos beadását Csipke 3 méterről a bal sarokba fe­jelte, 2-1. A hajrában Huj- ber bravúrjai mentették meg a hazaiakat az újabb góltól. A hibát hibára halmozó, feltűnően idegesen, és sok technikai hibával játszó li­la-fehérek ellen egy félidőn át egyértelmű mezőnyfö­lényt harcolt ki a vendég­csapat. Az újonc gárda ha­tártalan lelkesedése pontos összjátékkal, átgondolt tá­madásvezetéssel párosult. A középpálya gyors átjátszásá­val rendre létszámfölénybe kerültek Hujber kapuja előtt. Ha a kidolgozott hely­zetek befejezésében valami­vel higgadtabb a Vegyész támadósora, úgy akár előnyt is szerezhettek volna. A má­sodik félidőben rákapcsolt a Szekszárd. A hazaiak töb­bet birtokolták a labdát, és kétgólos előnyre tettek szert. A vendégeket dicséri, hogy nem adták fel, és szépítő góljuk után nagy hajrába kezdtek, de Hujber kapus­sal nem boldogultak. A KVSE rászolgált volna az egyik pontra. Jók: Budai, Balogh, Búza, Csipke. BALÁZS ANDRÁS: — Ilyen jó teljesítménnyel nem érdemeltünk vereséget. Fekete László * További eredmények: III. kerületi TTVE—Bp. Volán 2- 2. Eger SE—Salgótarján 3- 3. Csepel—Ganz-MÁVAG 2- 1. Metripond—Kecskemét 3- 1. Szolnok—Szeged 2-0. Veszprém—Komló 2-1. Du­naújváros—Ajka 2-1. az nb ii. Állasa 1. Szolnok 2 2 — — 3-0 4 2. Szekszárd 2 2 — — 3-1 4 3. Eger 2 1 1 — 4-3 3 4—5. Nyíregyháza 2 1 1 — 2-1 3 Ózd 2 1 1 — 2-1 3 6. Komló 2 1 — 1 5-4 2 7. Metripond 2 1 — 1 5-5 2 8. Salgótarján 2 1 — 1 4-4 2 9—12. Csepel 2 1 — 1 2-2 2 Dunaújváros 2 1 — 1 2-2 2 Nagykanizsa 2 1 — 1 2-2 2 Veszprém 2 1 — 1 2-2 2 13. Diósgyőr 2 1 — 1 1-1 2 14. Kecskemét 2 1 — 1 2-3 2 15. Szeged 2 1 — 1 1-2 2 16. Bp. Volán 2 — 1 1 3-4 1 17—18. Ajka 2 — 1 1 2-3 1 III. k. TTVE 2 — 1 1 2-3 1 19—20. Ganz-M. 2 — — 2 1-3 ­Kazincbarcika 2 — — 2 1-3 -