Észak-Magyarország, 1983. március (39. évfolyam, 50-76. szám)

1983-03-15 / 62. szám

1983. március 15., kedd ÉSZAK-MAGYARORSZAG 7 SPORT SPORT SPORT Labdarúgás, NB II. Kazincbarcika—Tapolca 3-1 (1-1) Kazincbarcika, 4500 néző. Vé­gétté: Király. KVSE: Noválc — Farkas, Szta- hon, Helgert, Fodor — Pctrovics, Kálmán, Majoros — Fistcr, Ba­bus, Leskó. Edző: Frcnkó László. Cserék: Leskó helyett Szép, az 57. percben, Fister helyett Mun­kácsi, a 64. percben. Heves hazai támadásokkal kezdődött a mérkőzés. Az 5. percben Kálmán faképnél hagyta a tapolcai - védelmet, de aztán a 16-osról elhamar­kodottan mellé lőtt. Nem sokkal később Farkas Cs. labdáját Helgert a kapu tor­kából kanalazta ki. Ezután Leskó nagy erejű szabadrú­gását tenyerelte ki szögletre a tapolcai kapus. A 19. perc­ben a kitörő Fisterl tarolták le a vendégvédólc a 16-osuk előtt. A szabadrúgást Pctro­vics élesen a kapu bal ol­dalába nyeste, 1-0. A gól után lendületbe jött a Vegyész, egyre-másra ve­zette támadásait, ezért is ha­tott váratlanul, hogy a 89. percben egyenlítettek a ven­dégek. Major a jobb szélről lőtte a labdát a kapu elé. a védők elbámészkodtak. No­vak késlekedett, így Farkas Cs. közelről nerdítbetett a jobb sarokba. 1-1. A szünet után jó ideig csapkodó játékkal telt az idő, mindkét csapat sok hibát vé­tett, de az akarásra nem le­hetett panasz. Szép becseré­lése döntő fordulatot hozott, ugyanis a villámléptű szél­sőt egyszerűen nem tudták tartani.. <4 ■ 69. percben Szép viharzott el a bal oldalon, pontosan gurított vissza, Ba­bus egyből, 13 méterről lőtt, s a labda besurrant a jobb alsó sarokba, 2-1. Egyre job­ban • kidomborodott a barci- kaiak fölénye, érett, taktikus játékkal uralták a mezőnyt. A 76. percben Szép középen rohanta le a védőket, túlju­tott rajtuk, amikor Miklós hátulról csúnyán felrúgta. Ki­rály játékvezető kezében vil­lant a piros lap! A befejezés előtt egy perccel Fodor ve­zette fel a labdát, ügyesen kényszerítőzött Munkácsi­val, aztán a tússzá kapott lab­dát 12 méterről lőtte a bal alsó sarokba, 3-1. Ez a találkozó is a már megszokott recept szerint kezdődött: a hazaiak „neki­estek” ellenfelüknek, űzték- hajtották őket és menetrend szerinti góllal jutottak veze­téshez. Ezt követően seregnyi helyzetet" teremtettek és hagytak kihasználatlanul, amiért árat kellett fizetni, jött az egyenlítés. A későb­biekben olajozottabb lett a Vegyész gépezete, őrölték el­lenfelüket és a nagy roha­mozásban hibára késztették a tapolcai védelmet. A sárga­kékek ezúttal elsősorban aka­rásból, lelkesedésből vizsgáz­tak jelesre, néha bizony a játék erősen döcögősre sike­redett. összegezve: Király játékvezető remekül kézben tartotta a jó iramú és időn­ként kifejezetten színvonalas, férfias összecsapásokban bő­velkedő találkozót, amelyet a hazaiak nagyobb arányban is megnyerhettek volna, Jók: Sztahon (a mezőny legjobb­ja). Helgert, Fodor, Petro- vics, Szép. Doros László Keszthely—Ózdi Kohász 0-0 Keszthely, 2300 néző. Vezette: E,ov«issy. OKSIJ: Fekete — Orlóczki, Szi­lágyi, Bíró, Pribék — Tokár, Ambrus, Osvátli — UU\ssy, Ma­darász,'. Dudás. Edző: Szabó Gé­za. Csere: Dudás helyett Kanyok, a 70. percben. Túlzott óvatoskodás jelle­mezte az első perceket. Lát­hatóan tartottak egymástól a csapatok, ezért inkább a biz­tonságra ügyeltek, s kevesebb gondot fordítottak támadá­sok vezetésére. A hazaiak birtokolták valamivel többet a labdát, de a 16-os előtt el­fogyott a tudományuk. A 9. percben Pál hozta helyzetbe Kocsist, aki 17 méterről alig lőtt mellé. Egy perccel ké­sőbb viszont vezetést sze­rezhetett volna' a Kohász. Madarász egyedül tört ki a védők közül, rávezette a lab­dát Bolemányira, s végül a kapus került ki győztesen kettejük párviadalából. Ez­után hullámzó mezőnyjáték­kal teltek a percek, a pálya közepén pattogott a labda, a kapuk azonban nem kerültek igazán veszélybe. A 24. perc­ben Fekete igazolhatta ké­pességeit, amikor Bócz 14 méterről leadott erős lövését tisztázta vetődve. Ezt köve­tően egy formás keszthelyi akció bontakozott ki a pá­lyán, Toportól Nagy kapta a labdát, végül Pál felélhetett kapura. Fekete azonban ez­úttal is a helyén volt. A szünet után valamit ja­vult az iram, de a találko­zó színvonala ekkor is sok kívánnivalót hagyott maga után. A 48. percben egy bal oldali hazai beadást Fekete a felső léc segítségével hárítot­ta. Erősödtek a keszthelyi ro­hamok, de az ózdi védelem jól állt a lábán. Az 55 pere­ljen Horváth 24 méteres bom­baszabadrúgása csattant a kapufán, öt perccel később ismét Feketének akadt dol­ga, lábbal hárította Kocsis 13 méteres, lapos lövését. A 66. percben Madarász perdített közelről kapura, Nikitscher a gólvonalon tisztázott. Foko­zódott az iram, a hazaiak mindent elkövettek a győze­lem kivívása érdekében. Nagy lövését fogta meg jó érzékkel Fekete, aztán Topor elől hárított kivetődve. A be­fejezés előtt viszont Kanyok adott munkát Bolemányinak. Nem hozott magas színvo­nalú mérkőzést a két együt­tes összecsapása. Eleinte a biztonsági játék volt a jel­lemzője a találkozónak, majd a mozgékony középpályások­kal rendelkező hazaiak kap­tak jobban lábra. Az ózdiak szélsőiket foglalkoztatták, nem sok sikerrel. A szünet után bátran rohamozott a Keszthely, helyzetek sorát te­remtette. de a kiváló formá­ban védő Fekete mindent há­rított. A közepes színvonalú találkozón hősiesen védeke­zett az ÓKSE, lelkesedésből és akarásból jól vizsgáztak a vendégek. Jók: Fekete (a me­zőny legjobbja), Szilágyi, Bí­ró. További eredmények: SZEOL AK—Dorog 1-0. Salgótarján—Sió­fok 1-1. Sopron—Volán SC 1-0. 22. volán—Nagybátony 4-3. fizek- szárd—Baja 1-1. Nagykanizsa— Hódmezővásárhely 1-3. Eger SE —Ganz MAVAG 2-3. Kecskemét— D. Kinizsi 2-1. AZ NB n. ALLASA Köziyűlíst Mit a B. Bányász ■ Sajószentpéteren tegnap megtartotta közgyűlését a Borsodi Bányász sportegye­sület. Bartha Gábor ügyve­zető elnök elmondta, hogy 1982-ben hét szakosztályban 694 sportolót foglalkoztattak, a versenyzők felkészítését 29 edző végezte. Csépányi Ist­ván ökölvívó személyében először adtak világbajnok­ságra utazó sportolót, lsasze- gi Róbert ifjúsági versenyző részt vett az ökölvívó IBV-n, és a harmadik helyet sze­rezte meg. A Bányász NB I- es férfi tekecsapata az 1982- es félfordulós bajnokságban a 3. helyen végzett, Tősi Pál, a többszörös világbajnok pe­dig Csányi Béla mögött a 2. lett. Másodosztályú férfi röplabdacsapatuk az őszi sze­zon után a második helyen áll, labdarúgóik pedig a te­rületi bajnokságban a 11. helyen kötöttek ki. Női kézi­labdázóik túlteljesítették cél­kitűzésüket, hiszen az NB I. B-ben a negyedikek lettek. A sajószentpéteri sporto­lók közül Csépányi István, Mészáros József és Isaszegi Róbert nyert magyar baj­nokságot, a különböző válo­gatott keretekben Csépányi, Klakk (férfi teke), Isaszegi, Jeddi (női kézilabda) és Haumann (női kézilabda) ka­pott helyet. Sportolóik egyébként hat I. osztályú és hét aranyjelvényes minősí­tést szereztek, valamint 49 bajnoki pontot gyűjtöttek. Az elmúlt évben együtt­működési megállapodást kö­töttek a Sajószentpéteri Üveggyár és a Honvéd Papp József sportegyesületekkel, és tovább ápolták kapcsolatai­kat román, bolgár, lengyel, csehszlovák, finn és NSZK- beli egyesületekkel, szakosz­tályokkal. • A közgyűlés a beszámolót, majd a számvizsgáló bizott­ság jelentését elfogadta. Az eseményen végül sor került a sportegyesület alapszabá­lyának módosítására. Labdarúgás, NB I. Vasárnapra két találkozó maradt a labdarúgó NB I. 18. fordulójából. Mindkettő érdekesnek ígérkezett, de Székesfehérvárott és Tatabá­nyán is csalódottan indultak hazafelé a szurkolók. Az összecsapások elsősorban a sok kemény belépő miatt váltak élvezhetetlenné. Mivel a csepeliek csak egy ponthoz jutottak Tatabányán, át kel­lett engedniük pozíciójukat, s most a tavalyi bajnok Rá­ba ETO vezeti a mezőnyt. Videoton—Ferencváros 0-2 (0-0). A szünet után a takti- kusabban futballozó, átgon­doltabb játékot produkáló zöld-fehérek két szemfüles góllal eldöntötték a két pont sorsát. GL: Nyilasi, Pölöskei. Tatabánya—Csepel SC 0-0. A hazaiak Weimper korai kiállítása miatt tíz főre fo­gyatkoztak, de az alacsony színvonalú, közepes iramú mérkőzésen ennek ellenére a vendégek örülhettek az egyik pontnak. AZ NB I. ALLASA 1. Rába ETO 18 13 1 4 46:13 27 2. Csepel 18 10 7 1 32:18 27 3. Bp. Honvéd 18 11 3 4 33:20 25 4. FTC 18 9 3 6 43:31 21 5. O. Dózsa 18 8 5 5 27:21 21 6. Vasas 18 7 6 5 35:27 20 7. Debrecen IS 5 7 6 22:26 17 8. Videoton 18 7 1 10 29:29 15 9. ZTE 18 5 5 8 23:26 15 10. Tatabánya IS 4 7 7 23:28 15 11. Diósgyőr ÍR 5 5 8 24:32 15 12. Haladás IS 5 5 8 15:27 15 13. MTK-VM IS 6 3 9 22:37 15 14. Pócs 18 6 2 10 Ü7:33 14 15. Nyíregyháza IS 4 5 9 14:25 13 16. Békéscsaba 18 4 5 9 28:45 13 Területi bajnokság Lehel SC—Borsodi Bányász IM). Jászberény, 600 néző. Vezette: Dnrók. B. Bányász: Török — jpalnoki. Tarnál, Palágyi, Szabó, Székely, Budai, Faggyas, Pócs, Oldal, Klem (Szalai). Edző: Balogh Zol­tán. Lelkesen küzdött n vendég­csapat, valamennyi játékosa nagy akarással vetette magát a küz­delembe, s helyzetei alapján akár a győzelmet is megszerezhette volna. Jók: Tárnái, Szabó, Pa­lágyi, Pócs. Olefin SC—Pásztó 3-0 Le­ninváros, 500 néző. Vezette; Os- várt. Olefin SC: Bodolai I. — Van- ezó. Lázár, Kertész, Kalapos — Kapus (Polonkai), Bodolai J., Koczka — Korhűt, Lukács, Já- vorszky (Sztankó). Edző: Gál Bé­la. A gólok története. 17. perc: Bodolgi j.-t felvágták a 16-oson belül. A büntetőt Koczka érté­kesítette, 1-0. 56. perc: Bodolai J. a fedezetlenül maradt Koczka elé „tálalt”, aki a kapuba lőtt, 2-0. 57. perc: Korhűt beívelt lab­dája Borosról saját kapujába vágódott. * öngól, 3-0. A minden csapatrészében jobb hazaiak ilyen arányban is megérdemel­ten győztek. Jók: Vanczó, Kala­pos. Korhűt. Miskolci VSC—Salgótarjáni Sík­üveggyár 2-0 (1-0). Miskolc, 200 néző. Vezette: Paksi. MVSC: Harsány! — Nagyidal, Bobkó, Tulai, Lengyel — Gyön­gyösi II. (Dudás), Kiss G„ Kas­sai — Bém. Antal, Dőry (Ko­csis). Edző; Balázsi István. A gólok története. 15. perc: Kiss G. szabadrúgásból talált a kapuba, 1-0. 75. pero: Antal egyéni játék után volt eredmé­nyes, 2-o. A sok helyzetet kidol­gozó MVSC akár több góllal is nyerhetett volna. Jók: Tulai, Len­gyel, Kiss G„ Antal. Recsk—Borsodi Volán 2-0 (0-0). Miskolc, 200 néző. Vezette: Kozs- la. B. Volán: Kiss A. — previtoec. Miklós, Szabó, Sverfa — Kőhal­mi (Dorkó), Dulibán, Tar — Pó­lyák, Czél, Bujdos. Edző: Kőrös- sy Pál. A gólok története. 65. perc: Medgyesi szabadrúgása a kapu­ban kötött ki, 1-0. 72. perc: Tóth Z. 10 méterről állította be a végeredményt, 2-0. A vendég­csapat jól használta ki a közle­kedésiek védelmi hibáit. Jók: Tar, Szabó. •’ Gyöngyös—Honvéd Papp József SE 0-0. Gyöngyös, 600 néző. Ve­zette: Makovinyi. IL Papp J. SE: Fehér — Szo- bonya. Bősz, Králik, Paulovics — Oroszki, Kincses, Hegyi — Kleiber, Plotár (Lípiák), Sváb. Edző: Vágó György. Mindkét együttes a védekezésre fektette a hangsúlyt, így a kapuk ritkán kerültek veszélybe. Jók; Paulo­vics, Kincses, Szobonya, Fehér. További eredmények; Hatvan— Balassagyarmat 3-3. Váci Izzó— Bélapátfalva 1-0. Elmaradt megyei bajnoki mér­kőzés. Keleti csoport: Hejőcsaba —MEAFC 2-0 (0-0). Miskolc, 200 néző. vezette: Bodnár. A szünet utáni jobb játék döntött. GL: Naptár 1983. március 15., kedd A nap kelte: 5.59; nyugta: 17.48 órakor A hold kelte: 6.44; nyugta: 18.34 órakor Nemzeti ünnep Évforduló__________ Huszonöt évvel ezelőtt, 195S. március 15-én hunyt el — 57 éves korában — Kubo Szakae rteves japán drámaíró. időjárás _________ V árható időjárás ma estig: az ország nagy részén folyta­tódik a derült idő. Felhősödé; csak a nyugati, délnyugati megyékben valószínű. Csapadék nem lesz. A délkeleti, déli szél elsősorban a nappali órákban többfelé megélénkül, helyenként megerősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmér. séklet általában 1, —4, keleten, északkeleten -5, -8 fok kö­zött alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 9, 14 fok között várható. — Losonczi Pál, a Népköz- társaság Elnöki Tanácsának elnöke, Lázár György, a Mi­nisztertanács elnöke és Apró Antal, az Országgyűlés elnö­ke búcsúlátogatáson fogadta Alessandro Cortese de Bo- sist, az Olasz Köztársaság rendkívüli és meghatalma­zott nagykövetét, aki végleg elutazott Budapestről. — A pácini kastély parkjának rekonstrukciója is a közeli jövő terveiben szerepel. Az Országos Műemléki Felügye­lőség által készített feltárási és rekonstrukciós terv sze­rint, az épület helyreállításá­nak befejezése előtt lenne időszerű megkezdeni az érté­kes, szép fákkal díszes park rendbehozatalát. — A Magyar Kereskedelmi Kamara észak-magyarországi összekötő bizottsága szerdán délelőtt 10 órai kezdettel el­nökségi ülést tart a Lenin Kohászati Művekben. Meg­tárgyalják az Észak-Magyar- ország vállalatainak munka­erőhelyzetéről és a foglal­koztatás problémáiról szóló előadást, valamint kialakít­ják az idei munkaprogra­mot. — A Dél-Alföld egyik leg­idősebb állampolgára, Zana Sándor, a hódmezővásárhelyi Vörös Csillag Tsz nyugdíja­sa, hétfőn vásárhelyi laká­sán ünnepelte 104. születés­napját. öt gyermeke, 24 uno­kája, 37 dédunokája és 8 ükunokája van. A jeles ün­nep alkalmából népes csa­ládjának tagjai mellett sok szeretettel köszöntötték Za­na Sándort a szomszédok, a jó barátok, a helyi tanács, a Vöröskereszt, a Népfront, a Vörös Csillag Tsz képviselői. — Készülnek a halászati gazdaságok, szövetkezetek az idei szezonra. Jelentős fel­adat előtt állnak, hiszen ma­gas a mérce, a cél: a tava­lyi rekord haltermés megis­métlése. — A totó 11. heti eredmé­nyei: x, x, 2, 1, x, 1, 1, 1, x, 1, 1, x, 1 és a plusz 1-es 1. A ■ Sportfogadási és Lottó Igazgatóság tájékoztatása sze­rint a fogadási héten 50 da­rab 13 találatos szelvény akadt. Nyereményük egyen­ként 72 706 forint. Ebből 13 plusz 1 találatos szelvény 41 darab, nyereményük egyen­ként 102 261 forint. >A 12 ta­lálatos szelvények száma 1099 darab. Nyereményük egyen­ként 2205 forint. A 11 talá­latos szelvények száma 11 717 darab. Nyereményük egyen­ként 207 forint. Ä 10 talála­tos szelvények száma 70 098 darab. Nyereményük egyen­ként 52 forint. Két hasznait SZORZÓGÉP olcsó áron ELADÓ , Borsod megyei Lapkiadó Vállalat Miskolc, Bajcsy-Zs. u. 15. — A hulladékanyagokat is hasznosítják a BUBIV Encsi Gyáregységében. A ledarált habszivacsból kárpitos-garni­túrát készítenek, a maradék bútorlapokból pedig fürdő­szoba-berendezéseket. kismé­retű szekrényeket gyártanak. — Üj típusú falazóblokkok és áthidaló gerendák kísérleti gyártását kezdték meg a Be­ton- és Vasbetonipari Művek Miskolci Gyárában. A jobb hő- és hangszigetelés érdeké­ben a termékek lyukacsos szerkezetét perlittel. illetve hungarocell szigetelőanyaggal töltik ló. — Járási szavalóversenyt szervez a költészet napja tisz­teletére Encsen, a járási hi­vatal ágazati koordinációs osztálya, a járási KISZ-bi- zottság és a József Attila Könyvtár. A versenyt külön kategóriában bonyolítják az általános iskolások és külön a középfokú tanintézetek ta-> nulói számára. — Hétszázezer tonna szemes kukoricát, illetve szemcsutkát tárolt új módszerekkel, ned­ves állapotban tavaly a me­zőgazdaság. Ez tonnánként 30—40 kiló tüzelőolaj megta­karítását eredményezi. Az idén egymillió tonnára bőví­tik a nedves tárolóteret. Me­gyénkben is több gazdaság él ezzel az energiatakarékossági lehetőséggel. — A téli turizmus újabb ha­lálos áldozatot követelt a Ma- gas-Tátrában. Sziklamászás közben a magasban lévő szik­lapárkányról nagyobb hótö­meg zúdult egy NDK-beli tu­ristára s lesodorta a mélység­be, ahol a 300 méteres zuha­nás következtében halálra zú­zódott. — A nagybarcai Bánvölgye Tsz meliorációs ágazata ta­valy 13.5 millió forint értékű talaj javítási, csatornaépítési, útfelújítási és vízrendezési munkát végzett el. Az idén már 16,5 millió forint értékű meliorációs beruházások kivi­telezését vállalják. — Az Országos Oktatástech­nikai Központ már elkészí­tette az angol, francia, orosz, német és spanyol nyelv ok­tatását szolgáló videofilmét, amely megfelel a középfokú nyelvvizsga tananyagának E filmek bemutatása után újabb megrendelések érkez­tek. Most megkezdték az arab és az eszperantó nvelvú videofilmek előállítását is. A Magyarok Világszövetségének megrendelésére pedig magyar nyelvet oktató film is Ké­szül majd Veszprémben.