Észak-Magyarország, 1970. március (26. évfolyam, 51-75. szám)

1970-03-17 / 64. szám

Kedd, 1970. március 17. ESZAKMAGYARORSZAG 5 Elsöprő győzelem Ózdi Kohász— Egri Dózsa 5:1 (3:0) Ózd, 4500 néző. Vezette: Müncz, Ózd: Katona (9) — Göböly (8), Murányi (9), Várkonyi (8) , Várallyai (8), Abuczki (9) , Dolezsál (8), Szendrei (9), Széles (8) (Machai 83. perc­ben). Fükő (9), Bozó (9). Ed­ző: Dobó 'Zoltán. Nagy iramot diktált a Ko­hász a rendkívül mély tala­jon. Elkeseredett harc folyt a vezető gólért és ez a ha­zaiaknak sikerült, méghozzá olyan támadásban, amit ta­nítani kellene. Várallyai me­redeken szöktette a jobb szé­len Szendreit. Az összekötő az alapvonal közeléből éle­sen kapu elé lőtte a labdát, s az üresen álló Fűkének csak a fejét kellett beleten­nie, 1:0. Kovács fejesét véd­te Katona, majd a kitörő Abuczkit dancsolták a kapu előterében. A büntetőt Bozó értékesítette, 2:0. Alig 3 perc elteltével a megzavarodott egri védők Fükő hibát húz- ík el gólhelyzetben. Ismét ózó volt a végrehajtó, 3:0. Az Eger nem adta fél, de Kovács gólhelyzetben nagyot hibázott. Fordulás után a vendégek rohamát Katona állította meg, aztán az 52. percben Fükő ügyesen gurította hátra a labdát, Bozó pedig megsze­rezte a negyedik gólt. Négy perc múlva Szonda hazaad­ta a labdát, közben Landi. is kiindult és így született meg az ötödik gól. A Kohász le­fékezett, aztán amikor újí­tani próbált, már nem sike­rült. A szépítő gól nagy vé­delmi hibából született. Fel­szabadítás helyett egymásnak adogattak az ózdi védők. Tóth rácsapott a labdára és 11 méterről védhetetűen gólt lőtt. Igaz, hogy az utolsó 20 percre a Kohász elfáradt, de ez mit sem von le abból, hogy a közönség elgondolásokban bővelkedő ózdi rohamokat és sok gólt látott. Az erőtől duzzadó játékot: egy jó egri együttes sem tudta megfé­kezni. A győzelem megérde­melt, bár a gólarányon lehet vitatkozni. Vincze Zoltán Bemutatkozás Tisza szederkényi MTK— Kistercnyei Bányász 2:^0*0>7 (Tudósítónktól) Tiszaszederkény, 8U0 néző. Vezette: Fehér. TMTK: Varga (7) — Breu­er (8), Németh (8), Kecskó (7) , Zumpf (1), Tóth (7), Gu­ides (7), Halsz (7), Széles (7). Kiss (7) (Bodzsár 8), Fritsch (8) . Edző: Bán Nándor. Szeles, hűvös időben, sze­merkélő esőben játszotta első NB Il-es bajnoki mérkőzését Tiszaszederkény. A 27. perc­ben Fritsch szögletét Kiss, magasra felugorva, az ötös­ről hálóba fejelte. 1:0. A második félidő 72. percében / / / / Vanya beadását Nagymajdon 8 méterről rúgta be Varga mellett. 1:1. A 75. percben Zumpf szerelte Taligát., a csatár elesett, s a játékveze­tő, nagy meglepetésre. Zumpfot kiállította. A 85. percben szerezte meg győz­tes gólját a TMTK. Fritsch adta be a labdát a bal oldal­ról, Halsz magára vonta a védelmet, Bodzsár pedig 10 méterről élesen a sarokba lőtt. A jó iramú, színvonalas mérkőzésen a TMTK megér­demelten szerezte meg a győzelmet. Jók: Breuer, Németh, Szé­les és Fritsch. Kovács Béla Megyei II. osztály Keleti csoport: Karcsa—S. MÁV Vasas 1:1, Hemádné- meti—Hejőcsaba 1:1, Tiszaka- rád—Pálháza 3:1, Bodrogke- resztúr—Bodrogolaszi 5:1, Monok—Mád 2:2, M. Helyi­ipar—Tokaj 4:1, M. Közleke­dés—Pácin 2:4, Tokaj-hegy- aljai MEDOSZ—Tiszalúc 2:0. Közcp-csoport: Hidasné­meti—Bükkábrány 1:4, Mező­kövesdi Spartacus—Baktakék 5:0, Mezőcsát—Tárd 3:2, Szentistván—Onga 1:1, Arnót —Encs 1:4, Hejőkeresztúr— Kinizsi SE 2:0. Alsóvadász— Sajószöged 2:1, Mezőnyáiád— Nyék 0:0. Északi csoport: Harsány— Szalonna 2:2. Csokvaomány— Arló 4:2, Sajókazai MEDOSZ —Bánréve 5:1, Szirmabese- nyő—Sajóbábony 1:2, Neké- zseny—Sajókazai Bányász 5:0, Borsodbóta—Putnok 4:2, •OPi Borsodszirák—Herbolya 2:1, Múcsony—Izsófalva 0:5. Gar. 1 pont Nyíregyházi Spartacus— Borsodi Bányász 0:0 Nyíregyháza, 1000 néző. Ve­zette: Orosz. Borsodi Bányász: Vörös (8) — Szakács (7), Katona (8), Nógyesi (7), Lukács (6), Ben- kő II. (6), Urbán-Szabó (7), Csipke (—) (Karajz 5), Vere- bélyi (6), Tátrai (6). Tóth (5). Edző: Bánáti Rezső. A jó talajú pályán nagy erőbedobással kezdték a csa­patok. A hazaiak némi me- zőnyfölónyét a vendégek ve­szélyes lefutásokkal ellensú­lyozták. A 20. percben Csip­ke távoli nagy lövése a ka­pusról kipattant, Tóth azon­ban lekésett az akcióról A Spartacus időnként túl ke­ményen játszott Így sérült meg súlyosan előbb Csipke, Naf>y küzdelem után... Ikarus—Sátorai ,jaú jH ely i Spartacus 3:1 (2:1) Mátyásföld, 400 néző. Ve­zette: Maczkó. Sátoraljaújhely: Vakles (7) — Suszterics (6), Perecsi (7), Lengvel (6), Toronyi (8). Kovács (6) (NoszaÍv 6). Szűcs (7). Telenkó (7), Balázs (8). Dut! levies (8), Sóra (6) Ed­ző: Sipos Ferenc. Az újhelyiek nehezen ad­ták meg magukat, a vereség ellenére végig jól küzdő Ítél; Tulajdonképpen nem volt két gól különbség a két együttes között. Góllövők: Horváth. Tóth U.. Vajda, illetve Dutkievits. Jók: Toronyi, Balázs, Dut­kievits. Lnbdarüj?ó NB I. A-csoport: 1. Vasa­7 3 — — 6:0 6 2. tr. r 3 — — 10.3 6 3. nvT;. 2 — 1 3:3 4 4. MTK 1 1 1 2:3 3 5. Videoton l 1 — o 5:7 2 Komló 3 — 1 o 2:5 1 7. T;v.v>ánya J — 1 2 1:3 I 8* Rába ETO 3 — 1 2 2:7 1 Labdarúgó NB I. B B-csoport: í. Bp. Spartacus 3 2 1 — 4:2 5 2. Ózd 3 2 — 1 9:4-1 3. IvKcr 3 2 1 7:6 4 4. Oe’orc o 1 — 1 3:2 2 c. nvse 3 — 2 1 4:5 2 6. SZMTE 3 1 — 2 4:5 2 7. TCecsUcméj 3 2 1 3:5 2 8. ní-kóscsaba 2 1 — 1 2:5 2 9. Szállítók 2 — 1 1 1:3 1 Dl IK—Videoton 2:0 (2:0) Diósgyőr, 6000 néző. Ve- I zette: Katona. I DVTK: Veréb (8) — Kol­láth (7), Salamon (8), Sáfrány (G), Mathesz (9), Hajas (7), Udvarev (8), Fekete (6) (Csu- hány), Horváth (7), Gass (7), Hajdú (6). Edző: Tátrai Sán­dor. egy héttel ezelőtt a Komló, védekező taktikát választott. A 9-es számot viselő Burka balfedezetet játszott, a 6-os Kelecsényi pedig negyedik hátvéd volt. A pálya közép­ső részén Kovács és Józsa tartózkodott, míg elöl csak a két gyors szélső, Vollek és Az elmúlt héten Diósgyő­rött sok energiát kötött le a pálya rendben tartása és já­tékra alkalmassá tétele. A sok fáradozás nyomán jó já­téktér fogadta a két csapa­tot, annak ellenére, hogy vasárnap délelőtt eleredt az eső. Kissé csúszós volt a ta­laj, de víztócsák sehol sem voltak. A véletlennek ezen a mérkőzésen már kevesebb szerep jutott, mint egy hét­tel korábban. Nagy meglepetést keltett, hogy Kovács kimaradt. Kol- láth volt a jobbhátvéd. Az új fiú bemutatkozása jól si­került, persze, az más té­ma, hogy éppen ezen a posz­ton került sor cserére. Diós­győri rohamokkal kezdődött a mérkőzés, s percek alatt kitűnt, hogy a Videoton, akár 2 serit les majd Lukács. Az 50. percben Tóth eldönthette volna a j mérkőzés sorsát, ám 14 iné-1 térről az üres kapu fölé j emelt. Jók: Vörös, Katona, Urbán-Szabó, Szakács. Karsai maradt. Ez a taktika eleve döntetlenre épült, a diósgyőri csatárok azonban egy szerencsés és egy szép góllal áthúzták a számítást A DVTK egyébként az el­ső 45 percben olyan remek játékot nyújtott, amely vas­tapsra ragadtatta a közönsé­get. Ebben az időszakban szinte mindenki jobb telje­sítményt nyújtott az átlagos­nál, szünet után azonban a hazai csapat lefékezett. A Vi­deoton továbbra is lelkesen játszott. Erejéből azonban így is csak egyetlen helyzet ösz- szehozására tellett. Ekkor azonban a nagyszerű formá­ban levő Veréb ügvesen há­rított. Sok jó labdát kantak a csatárok, s ennek elsősor­ban Mathesz nagyvonalú, jó játéka a magyarázata. A di­ósgyőri fedezet szinte uralta az egész középpályát. Játé­kával a mezőny fölé nőtt. A Diósgyőr mindenképpen rá­szolgált a győzelemre, kis szerencsével több gólt is rúg­hatott volna. A mérkőzés krónikája. Már a 2. percben dolga v Szabónak; Horváth, majd Fekete lövését védte. A 10 perces diósgyőri fölényt K. Vegyész—MVSC 2:0 (1:0) Kazincbarcika, 3500 néző. Vezette: Rudó. K. Vegyész: Fülöp <7) — Lipcsei (7), Ködmön (7), Er­dős] (8), Verbovszky (6), Vár­helyi (7), Lázár (6), Varga (7) , Szitka (7), Ráczi (.9), Cservenka (6). Edző: Nagy György. MVSC: Gulyás (8) — Her­nádi (7), Takács (7), István (8) , Szendrei (8), Molnár (7), Jón is (fo Marosi (6). Krom- paszky (7), Kiss (7), Buczkó U). Edző: Szentmarjai’ T. Remek talaj, de hideg, sze­les idő várta a pályára lépő csapatokat a rangadóval in­duló nyitányon. A szél tá­mogatását a Vegyész jól ki is használta, s azonnal táma­dólag lépett fel. Fölényét Ráczi és Varga jó lövésein kívül két mcl.es helyzet is jelezte, előbb István, majd Takács mentett a gólvona­lon, a már vert kapus mö­gött. A hazai középpályások nagyszerűen irányítottak, s ebben a iáté' időben igen nagy nyomás hárult az MVSC védelmére. Negyedóra múlva kiegyenlítettebb lett a küz­delem. bár a vendégek ek­kor is csak szórványosan ju­tottak el a Vegyész kapujá­hoz. Az iram nagyszerű volt, rangadóval ám, az átadá«okba sok hiba csúszott. Az első gól a 32. percben esett, amikor Varga perdített átadását Ráczi bombázta a hálóba. 1:0. Var­ga hagyott még ki óriási helyzetet ebben a félidőben. Fordulás után alaposan meg­változott a játék képe. A ha­zai csatárok nem bírták tar­tani a labdát, s a vendégek középpályásai — élükön Szcndreivel — jobbnál jobb labdákkal indították táma­dásba társaikat A sokat pe­pecselő csatárok azonban nem boldogultak a kemény hazai védőkkel. Csupán Krompaszky kísérletezett né­hány távoli lövéssel. A Ve­gyésznél Ráczi pompás elfu­tásai jelentettek némi ese­ményt az erősen visszaesett támadósor játékában. A vég­eredmény a 87. percben ala­kult ki, amikor Cservenka szögletére az esvéhként igen jól védő Gulyás rosszul, jött ki. s a résen levő Varén könnyedén hálóba juttatta a labdát. A harcosabb felfo­gásban játszó Vegyész meg­érdemelten szerezte meg az első bninoki pontokat Átla­gon felüli tallosítményt TbW.i, Érd ősi. Ködmön. illetve Gu­lyás. István és Szendrei nyújtott. Monostori Gyula Karsai elfutása törte meg. A 16. percben a Videoton háló­jában volt a labda. Hajas ügyesen ívelt előre, Szabó és Horváth ugrott fel a labdá­ra, a kapus a labda mellé ütött, így az Horváth fejéről a hálóba perdült. 1:0. Nem sokkal később Fekete majd­nem elcsípte Mester haza- adását Szabó azonban kive­tődéssel hárított. A 30. perc­ben Hajdú lövését Fejes a gólvonalról vágta ki. 2 perc múlva Hajashoz került a lab­da, ő a középen kiugró Ud- varevhez játszott, a szélső re­mek csellel elment, s a kifu­tó kapus mellett, 6 méterről a bal sarokba lőtt. 2:0. Szünet után a DVTK lefé­kezett, a Videoton azonban így is ritkán jutott el Veréb kapujáig. A hazai támadások ekkor is veszélyesebbek vol­tak. Udvarev beadását nehe­zen védte Szabó, a másik ol­dalon viszont Veréb bravú­rosan hárított Józsa elől. Az utolsó percek eseménye az volt, hogy Pataki leteritette Gasst. Később Fekete helyett Csuhány jött a pályára. A Diósgyőr együttesében Veréb kitűnően védett, a hát­védek közül elsősorban Sala­mon és az első félidőben Kol- láth nyújtott az átlagosnál jobbat Mathesz a Diósgyőr és a mezőny legjobbjának bizonyult Udvarev az első félidőben ellenállhatatlan volt, érthetetlen, hogy szünet után alig kapott labdát, s csak akkor volt játékban, ha el­hagyta helyét Horváthot gólja dicséri, Gass sokat küz­dött Hajdúnak gyengén ment a káték. Katona játékve •”'*ővel szemben Diósgyőrött sok a fenntartás. Sajnálatos módon ezúttal is úgy vezette a mér­kőzést, hogy ítéleteivel szin­te sorozatban a DVTK-t súj­totta. Paulovits Ágoston A válogatott keret Hétfőn délelőtt jelentős ér­tekezlet volt az MLSZ-ben. Hoffer József szövetségi ka­pitány beszélte meg a terve­zett válogatott keretet az NB I-es csapatok edzőivel. A keret kijelölését némileg gátolta, hogy a Vasas csütör­tökön Bécsben, az Admira Energie ellen KK-mérkőzést játszik, így az első edzőmér­kőzésen Tamást, és Vidátsot nélkülözi a válogatott keret. Tamást Bicskei, a Honvéd kapusa helyettesíti, így a meghirdetett keret 19 főbő! áll. Kapusok: Tamás (Vasas) Rothermel (Tatabánya), Bics kei (Bp. Honvéd). Hátvédek: Vellai (Csepel), Páncsics (FTC), Bánkúti (Ű. Dózsa) Fejes (Videoton). Csatárok: Pusztai (Bp. Honvéd), Faze kas (Ű. Dózsa), Bene (Ü. Do zsa). Dunai II. (Ü. Dózsa) Má té (Pécs), Karsai (Videoton). Somogyi (Győr), Becsey (MTK). Hoffer József részletesen megindokolta válogatását. El­mondotta: jelölésének első sorban a játékosoknak a klubedzéseken végzett mun kája, a bajnoki mérkőzéseken mutatott, formája volt a dön tő, de latba esett emberi m;. gatartásuk is. Hangsúlyozta senkivel szemben nine: fenntartása, és sokan a ré< nagy nevek közül nem azé. hiányoznak a keretből, mer idősebbek, hanem éppen u fent említett válogatási elve! miatt. Ilyen okból nem tag­ja a jelenlegi keretnek a fia­talabbak közül: Kocsis. Nos kó. Zámbó. A jelenlegi 19 já­tékos 11 klubból kerül ki, ez alábbi megoszlásban: Ű. Dé­zsa 5, Vasas, Bp Honvéd. Pécs, Videoton 2—2, Tatabá­nya, Csepel, Ferencváros Szombathely, MTK, Győr i —1 játékossal. A keretben Tamás a legidő­sebb játékos, 29 éves, a leg­fiatalabb Becsey 20 éves, a/ átlagéletkor 24 év. Jogilag ,,kifogástalan“ Ifjú Losonczi Árpád távo­zásának ügyeben tárgyalt tegnap délután a DVTK fe­gyelmi bizottsága. Mint is­meretes, ifjú Losonczi a Di­ósgyőrben kosarazott, s bár — mint végzett technikus­nak — egy év halasztása volt a magyar néphadseregből, kérelmezte, hogy vigyék be katonának. Ez meg is tör­tént. bár Diósgyőrött azt nyi­latkozta — írásban is —, hogy a DVTK színeiben akar játszani. Ezt a nyilatkozatot a fővárosban, szóban megcá­folta. Ifjú Losonczi azóta már játszott is a Budapesti Hon- védban... Az ügyről már írtunk la­punk hasábjain. A kosaras furcsa távozása ugyanis nem felel meg a sporter- kölcsnek, különösen súlyos, hogy egy olimpiai válogatott távozott így. Felelősség ter­heli Balogh Józsefet, a Bu­dapesti Honvéd és az olim­piai válogatott edzőjét is a 19 éves fiatalember távozá­sáért. Egy biztos, jogilag ki­fogástalan. hogy ifjú Loson­czi Árpád a Budapesti Hon- védban játszik. Joga volt bevonulását kérni. Bevonult tehát automatikusan a baj­nokcsapatba került. Azonban írásbeli és szóbeli nyilatko­zatai, az egyesület és a szak­osztály félrevezetése nem egyeztethető össze a sport tisztaságával. A Diósgyőrnek nincs jogi alapja fegyelmi ítéletet hozni egy Honvéd­játékosról — február 26-án még a DVTK kosarasa volt —, de a fegyelmi bizottság úgy döntött, hogy megírja az ügyet az MTS panaszügyi irodájának és a Magyar Ko­sárlabda Szövetségnek: vizs­gálják meg az ügyet. NY. P. Loh da rúgó - » an őrá m a NB I.. A-csoport: MTK—Rába ETO 2:0 (0:0). Gól tövők: Kunszt, Oborzil. Újpesti Dózsa—Tatabánya 2:1 (0:0). Géltövők: Solymosi (ll-esból). Bene, ill Tóth. DVTK—Videoton 2:0 (2-0). Góllövók: Horváth. Udvarev. Vasas—Komló 2:0 (2:0). GóHövök: Vidals. Puskás. B-csoport: Csepel—Pécs 1:0 (1:0). GólíSvő: Losonczi. Ferencváros—Szombathelyi Haladás 1:1 (1:0) Góllövők: Kii, illetve Iszak TI. Dunaúji áros—Sál”,ótar jón 4:1 (2:0). GóüBvők: Csergő (3). Somoivi. «lelve Répás. Budapesti Honvéd—Szegedi EOL 8:1 (2:1). GM lövők: Szurgenf, Pusztai. ütarosi. illeive Pikő. NB T. B, B-csoport: BVSCN—Kecskeméti dó a 2:2 (2:1): Budapesti Spartacus—Szolnoki MTE 1:0 (! ■!': Ózdi Kohász—Egri Dózsa 5:1 (3:0): Debreceni YSC-— FESTED Szállítók 2:0 (0:0). NB TT. És-.nki csoport: Kazincbarcikai Xonvé*" MV­SC 2:0 (1:0); Esztergomi Vasas—BEAC 2:0 (1:0): Ti sza«zcdc.rkényi MTK—Kistercnyei Bányász 2-t (1:0): Nyíregyházi Spartacus—Borsod-’ Bápvász 0:0 NngyM- tonyi Bányász—Volán SC Itt (’.0): Ikarus— újhelyi Spartacus 3:1 (2:1): Salgótarjáni Kohász- *V- sas Izzó 3:3 (2:1). A totó It. lie<‘ eredménye: 2, x. 1, 2, 1, x. 1, 1, 1 X, x, X, 1 és a plusz egy: 2.