Észak-Magyarország, 1969. szeptember (25. évfolyam, 202-225. szám)

1969-09-04 / 204. szám

Csütörtök, 1969. szept. 4. ÉSZAK-MAGYARORSZAG 7 Naptár_______ 1969. szeptember 4, csütörtök A nap kelte 5.03, ny ugta 18.20 órakor. A hold kelte 22.02, nyugta 15.28 órakor. Névnap: Rozália. w Évforduló ____ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ 4 1 60 éve, 1809. szeptember 4-én született Juliusz Slowocki, a lengyelek legnagyobb költőinek egyike, a forradalmi romantika kiemelkedő képviselője. Az 1831. évi tragikusan végződött lengyel függetlenségi felkelés kitörése előtt külföldre emigrált. A felke­lést szenvedélyesen forradalmi hangú versekkel üd­vözölte, de haláláig keserű önvád kínozta, amiért nem maradt otthon és nem vett részt a harcban. Egész további életét számkivetésben töltötté. Sokat utazott, megjárta Svájcot, Olaszországot, Görögorszá­got, a Szentföldet, végül Párizsban állapodott meg. Itt is halt meg 40 éves korában. Irt romantikus tör­ténelmi drámákat, epikus elbeszéléseket, filozófiai írásokat és népi balladákat. írásait kivételes kép­zelőerő és nyelvművészet jellemzi. Gyakran bírálta a lengyel nemesség vaskalapos maradiságát, a klérus reakciós szerepét. Mazeppa című drámája ihlette Liszt Ferenc ugyanilyen című szimfonikus költemé­nyét. Rádió TeSevízió Kossuth rádió. 8.20: Népi zene. S.OO: Dél Keresztje alatt. Berek Kati műsora. 9.28: Erika Köth és Hermann Prey énekel. 10.05: Csajkovszkij: D-dúr hegedűver­seny. 10.41: Dal a folyó felett. Rádiószínház. 12.20: Ki nyer ma? Játék és muzsika tíz percben. 12.30: Melódiakoktél. 13.40: Vita a korszerű mezőgazdaságról. 14.00: Régi beszélgetés Goldmark Károly egykori íródeákjával. 14.31: Fred Astaire Irving Ber­lin filmdalaiból énekel. 14.40: Déryné naplója, xn. rész. 15.10: Kóruspódium. 15.20: Faust. Rá- , diószínház. 17.05: Időszerű nem­zetközi kérdések. 17.15: ÜJ fel­vételeinkből. 17.32: Nyitott stú­dió. 17.57: Arturo Toscanini két nyitányt vezényel. 18.19: Nóta- csokor. 19.2«: Puccini: Tosca. Opera. 21.33: Nagy siker volt. 22.20: Népdalok. 22.50: A hazai társadalomkutatás tapasztalatai­ból. 23.10: A XX. század zené­jéből. 0.10: Könnyűzene. Petöfj rádió. 8.03: Kamarnze­.......ne. 8.45: Külpolitikai figyelő. 9 .00; Dubarry. Operettrészlet ele. 9.32: Régi naplók nyomában. II. rész. 10.00: A zene hullámhosz- szán, 11.50: Magánvélemény — közügyekben. 12.00: Székelyíonó. Részletek Kodály dal játékából. 12.45: Pécsi stúdiónk jelentke­zik. 13.05: Zenekari muzsika. 14.00: Kettőtől hatig. 18.10: Pa­rasztok. Rádiójáték. 18.58: Hang­lemezgyűjtők húszperce. 19.18: A vietnami kultúra hete. 19.33: Mario Lanza énekel. 20.28: Hú­szas stúdió. 21.28: Dalok. 22.01: Lakatos Sándor népi zenekara. 22.20: A Postaságnak tisztben jó és szorgalmas leszek. Bogdán István Írása. 22.40: Suchon: Az örvény — Jelenet a 3. képből. 33.10: A dzsessz világa. Budapest 18.05; Ágra Markleeberg, 1969. Riportfilm. 18.30: Legkedvesebb | kísérleteim, öveges professzor ' műsora. 5. Ruhaszárító csipesz | és űrrakéta. 18.55: Esti mese. 1 19.15: Ki tud rá megoldást? Műszaki feladvány. 19.20: A tv- bérlet hangversenykalauza. 19.40: Parabola. 20.00: TV Híradó. 20.20: Viktor Csernyisov három napja. Magyarul beszélő szovjet film. 22.00: TV Híradó — 2. kiadás. A Magyar Rádió miskolci stúdiójának műsora (a 188 m-es hullámhosszon, 18—19 óráig) A megye életéből. Mi újság az Északmagyarorszá­gi Vegyiműveknél? A háziipar őszi tervei. Hírek az ifjúság életéből. Elmondjuk, bemutatjuk!. . . 1 A Hermán Ottó Múzeum tör­ténészei. Fiatalok zenés találkozója. időjárás ______ V árható időjárás ma estig: változóan felhős idő, sok he­lyen, elsősorban nyugaton eső, helyenként zivatar. Mér­sékelt, változó irányú szél. Várható legmagasabb nap­pali hőmérséklet nyugaton 19—23, keleten 24—28 fok között. MezöffazdasÄgi gépszerelőt, és gyakorlattal rendelkező vontató­vezetőket alkalmaz a növényvé­dő állomás. Miskolc, Szcntpéte- ri-kapu. Felveszünk lakatos, géplaka­tos, esztergályos szakmunkáso­kat, segédmunkásokat, valamint vízvezeték-szerelőt. Kedvezmé­nyes munkafeltétel — 44 órás munkahét — szerelési helyen magasabb órabér. Jelentkezni lehet: Cement- és Mészművek, Cementipari Gépjavító, Miskolc­iig jócsaba (Munkaügyi osztály, 7—15 óráig.). Miskolc m. j. Városi Tanács V. B. II. sz. Kórház igazgatósá­ga felvételt hirdet az alábbi munkakörökbe: 10 takarítónői munkakörben, 15 helyettes se­gédápolónői munkakörben, 2 vízvezetékszerelői munkakörben, 5 segédmunkási munkakörben, 1 gyors- és gépíró munkakör­ben. Jelentkezés az intézet sze­mélyzeti osztályán (Miskolc, Szentpéteri-kapu). A Nyírbátori Gépjavító Állo­más azonnal felvesz estcrgályos, betanított esztergályos, marós, szerszámgéplakatos, ív- és láng­hegesztő, betanított munkára nő­ket, férfi segédmunkásokat. 2 2 nehézgépkezelői vizsgával rendelkező dolgozót azonnal fel­veszünk. Minden szombat sza­bad. Fizetés megegyezés sze­rint. B. in. Tanácsi Építőipari Vállalat. Jelentkezés a gépésze­ten, Miskolc, Üteg u. 3. sz. A Borsod—Heves megyei Vas- és Műszaki Nagykor. Vállalat miskolci telepe azonnali belé­péssel felvesz rakodó, segéd­munkás. H órás kisegítő beosz­tásba férfi munkaerőket. Jelent­kezés: Miskolc, Vágóhíd utca 6., a munkaügyi előadónál. A 103-as sr.. Ipari Szakmunkás- képző intézet, Sajószcntpétcr, Béke tér 37. sz., felvesz csősze­relő, vagy vízvezeték-szerelő szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkező dolgozót, 25 éven fe­lül szakoktatói munkakörbe, az Eszakmagyarországl Vegyimű­veknél levő gyakorlati munka­helyre. Jelentkezni lehet szemé­lyesen, vagy írásban, önéletrajz­zal az intézet igazgatójánál. A Miskolci Műanyagfeldolgo­zó Vállalat (Miskolc, Vágóhíd utca 8. sz.) háromműszakos, gé­pi munkás munkakörbe női dolgozókat azonnal felvesz. Felveszünk gyakorlattal és szakképzettséggel rendelkező, mélyépítőipari gépeket ismerő TMK-előadót, valamint építő­iparban jártas időelemzőt. Ne­héz- és könnyűgépkezelőket azonnal felveszünk. Csökkentett munkaidő, szállás, útiköltség biztosítva. Jelentkezés: Miskolci Közúti Építő Vállalat, Miskolc, Győri-kapu 23. sz. A Mezőkövesdi Sütőipari Vál­lalat tiszaszederkényi kenyérgyá­ra gépkocsivezetőt vesz fel. Je­lentkezés: Sütőipari Vállalat, Mezőkövesd, Dohány u. 2. sz., munkanapokon 7—15.30-lg. Férfi segédmunkásokat, magas kereseti lehetőséggel azonnal) belépéssel alkalmazunk vagonra kodó, darukötöző, önívénytörö préselő munkakörökbe. Munkás- szállót. térítés ellenében napi egyszeri étkezést, kedvezményei utazást biztosítunk. Munkaidő heti ii óra, lia\onta 3 nap §za- badnap. Kohászati Alapanyagel­látó Vállalat miskolci gyáregysé­ge, Miskolc, Repülő (ér. LsEtdsriió ereüiénvek Hungária úti pálya, 5000 néző. Vezette: Kamarás (ki­sebb hibával). Napos, kelle­mes idő, jó talajú pálya. Góllövők: Horváth, illetve Mártha. Csere: Ruttkai he­lyett Gál, s Ha ff n er helyett Sikora. Diósgyőr: Tamás (8) — Kovács (8), Herr (8), Sáf­rány (6), Salamon (7), Ha­jas (8), Vass (7), Ruttkai (5), Horváth (6), Hafner (6), Gasch (8). Edző: Tátrai Sán­dor. A DVTK-ban nem történt változás az előző összeállí­táshoz ljépest, csupán any- nyi, hogy Fekete helyét Horváth foglalta el, és Gál lett a tartalék. Az MTK azonban sérültjei és az el­tiltott Dunai miatt alaposan felforgatta összeállítását. Ennek ellenére igen alacsony színvonalú, gyenge játékot láthatott a közönség az el­ső félidőben. A Diósgyőr csak 30—35 perc elteltével támadott ki, ekkor döbbent rá, hogy egy rendkívül gyenge napot kifogó MTK- val áll szemben. Sajnos, azonban a csatársornak nem sikerült semmi. Baj volt az is, hogy keveset mozogtak a DVTK támadói, és ritkító vállalkoztak lövésre. Ezzel szemben az MTK, amikor átjutott a félvonalon, igye­kezett lövésekkel befejezni akcióit. Ezért Tamásnak lé­nyegesen több dolga akadt, mint Lanczkomak. Unalmas mezőnyjáték után Hafner—Gasch össz- játék következett, a diósgyő­ri csatár azonban fölé lőt­te a labdát. A másik olda­lon Szucsányi—Kiss—Már- tha-adogatást láthatott a kö­zönség. Salamon azonban az utolsó pillanatban szépen szerelt. Nem sokkal később Mártha 5 méterről lőtt a kapu mellé. A 16. percben jobb oldali DVTK-támadás- nál Gselényi az utolsó pil­lanatban tisztázott a sokat mozgó és jól is játszó Gasch elől. Nem sokkal később Sa­lamon lőtt mellé. A 20. perc­ben egy előreívelt labdát Gasch Horváthoz fejelt, ö azonban az 5-ösről fölé lőtt. A másik oldalon Takács lö­vését védte Tamás, majd Szucsányi sérülése jelentett említésre méltó eseményt. A félidő vége előtt megszerez­hette volna a vezetést a DVTK, Horváth azonban 6 méterről gyengén fejelt ka­pura. A 43. percben pedig Hafner 20 méteres lövését szépen védte Lanczkor. Szünet után a DVTK kez­dett jobban. Egyre-másra vezette támadásait. Az MTK védelme ekkor már sza­bálytalan eszközökkel aka­Az ifjúsági válogatott Gasch ezúttal a DVTK- ban is bizonyította tehet­séget; végig Jól játszott. dályozta meg a valamivel jobban játszó diósgyőri csa­tárokat. Az 55. percben Hafner óriási lövését ki­ütötte Lanczkor, majd Kiss lőtt mellé. Élénkült a játék. A következő percek ese­ménye az volt, hogy Haí- nert egy fejesnél megrág­ták, majd az előre húzódó Oborzil lőtt kapu mellé. A 65. percben Sikora—Haf- ner-adogatás után Horváth kapta a labdát, ő azonban mellé lőtt. A 73. percben szabadrúgásnál Horváth a sorfalba vágta a labdát. Há­rom perc múlva újabb sza­badrúgás következett. Ennek is Horváth állt neki, és óriá­si lövése nyomán a bal ka­pufát találta el a labda, és utána a gólvonalon gurult végig. Egyre jobban táma­dott a Diósgyőr, s a 85. perc­ben megszerezte a vezetést. Sikora nagyszerű labdájával Vass elfutott, a kapust is ki­cselezte, utána középre gu­rított, Sikora lövésébe ket­ten belevetődtek, majd Hor­váthoz pattant a labda, és ő 5 méterről félmagasan a ka­pu közepébe lőtt. 1:0 a DV­TK javára. Nem sokáig örülhettek a diósgyőriek a vezetésnek, mert 2 perc múlva Tamás kiejtett egy beadást, s a befutó Mártha az üres kapuba gurította a labdát, 1:1. Az egyenlítés után nagy harc volt a pályán, a gól ugyanis az MTK-t hozta fel. Ekkor izgalmas jelenetek adódtak a DVTK kapuja előtt, de a diósgyőri véde­lem, Herrel az élen, min­dent hárított. Az első félidő alacsony színvonalú, gyenge játékot hozott. A DVTK nagyon biz­tonságosan játszott, azonban amint felismerték, hogy egy gyengébb formában levő MTK-val állnak szemben, bátran kitámadtak, s ekkor már több gólhelyzetet te­remtettek a kék-fehérek ka­puja előtt. Az egyik pontra mindenképpen rászolgált a Diósgyőr, de kis szerencsé­vel a győzelmet is megsze­rezhette volna. A DVTK szünet után már nemcsak lelkesen, hanem jól is ját­szott. A DVTK-ban Tamás az első félidőben jól védett, a gólnál azonban hibázott. A védelemben Kovács és Herr kiemelkedő teljesítményt nyújtott. A fedezetek közül Salamon nagy területen ját­szott, Hajas időnként a me­zőny fölé nőtt. A csatársor­ban viszont egyedül Gasch játékát lehet dicsérni. Paulovits Ágoston Az orombe üröm is vegyül Javában pattog már a bű­vös kis varázsszer, s játékos kedvével ismét nemes szó­rakozást, sok-sok kellemes percet szerez a második leg­népszerűbb sportág, a kézi­labdázás szerelmeseinek. Az örömbe azonban gyakran üröm is vegyül. Nem árt te­hát, ha egy-egy gyakran elő­forduló esettel kapcsolatban néhány mondattal szólunk a mérkőzések részvevőihez. „Itélctvcqrchajtás “ Valamennyi labdajátékban nagy jelentőséggel bír a meg- itélt büntetők értékesítése. Szárnyakat adhat, vagy le­törhet együtteseket egy-egy jól, vagy rosszul helyezett labda, s gyakran el is dönti a találkozók sorsát. Lélek­tani pillanatok ezek, különö­sen akkor, amikor a mér­kőzés eredményében még nem mutatkozik lényeges különbség egyik fél számára sem. A kézilabdázás sokszor nyújt lehetőséget e jelentős mozzanat kihasználására. A tapasztalat mégis azt bizo­nyítja, hogy a csapatok nagy többsége nem rendelkezik megfelelő „ítéletvégrehajtó­val”, s nem egy esetben úszott • már el az értékes bajnoki pont a büntetők könnyelmű kihagyása miatt. Igaz, az idény már elkezdő­dött, ám a büntetők dobásá­nak gyakorlására mégis bő­séges idő áll rendelkezésre: egészen a bajnokság befeje­zéséig! Hanqosíodás Az őszi rajt előtt az edzők bizonyos erőfelmérést végez­nek, saját csapatukat, s el­lenfeleiket illetően is, és többé-kevésbé tisztában van­nak azzal: hol, milyen ered­ményre számíthatnak. Ám az idő múlásával egyre több edző hajlamos elfelejtkezni arról, hogy együttese fizio­lógiai és pszichikai képessége jelentősen eltér ellenfeléétől. Es ebből adódnak a viták. Jellemző viszont, hogy a mérkőző felek közül csak az egyik hangoskodik — a vesz­tes. Persze, nem játékosaival, hanem a játékvezetővel! Mélyreható eszmefuttatások hangzanak el vezetési eré­nyekről, erkölcsi felfogás­ról, különös tekintettel a felmenő rokonságra... A legenyhébb vád is bőven ki­meríti a „hazavezetés” kri­tériumát. De miért nem vi­tázik a győztes fél? Talán ő jobban látta az erőviszo­nyokat? Nem hinnénk. Csu­pán sportszerűen viselkedett. Elvégre ez a legfőbb szem­pont! ,,Szem a labdán" A labdasportokban első­rendű követelmény: „szem a labdán”. A játékosok rend­szerint be is tartják ezt a szabályt. A játékvezetők dol­ga már lényegesen nehezebb, s nekik csak „fél szemük” lehet a labdán, hiszen a já­tékosok egyéb ténykedéseit is figyelemmel kell kísérni­ük. Ugyanis bizonyos ese­tekben egyenesen káros, ha csak a labdát nézik. Ilyen a 7 méteres büntető végrehaj­tása is. Az „ítéletvégrehajtó” lába a dobás pillanatában — vagy éppen előtte! —, gyak­ran becsúszik a vonalon be­lülre, s kész a baj. Nem árt tehát, ha a továbbképzése­ken nyomatékosan felhívják erre a játékvezetők figyel­mét, s kicsit módosítják az j ősi szabályt. Valahogy így: j „fél szem a labdán”. Rendbontók Az utóbbi időkben a kézi- labdapályákon is jócskán akadtak magukat szurkolók­nak nevező egyének, akik a megváltott belépőjegy elle­nében minősíthetetlen sérté­seket vagdostak a játékosok, s bizony igen gyakran a já­tékvezetők fejéhez is. A leg­többször az igazi sportrajon­gók szórakozását is sikerült elrontaniuk. A rendezők — sajnos — csak ritka esetben léptek fel idejében, s a kés­lekedés következménye nem egyszer súlyos botrányhoz vezetett. Kívánatos lenne hogy a jövőben az igazi ! szurkolók is segítő kezet j nyújtsanak a rendbontók j megfékezésére. hogy az örömbe minél kevesebb üröm vegyüljön! Monostori Gyula RÁBA ETO— SALGÓTARJÁN 2:0 (1:0) Változatos játék után, a I 41. percben szerezte meg a j Győr a vezetést: Somogyi j bal oldalról ívelt szögletét I Győrfi középről, fejjel a ka­pu bal oldalába csúsztatta. ! (1:0). A 81. percben Somogyi jobb szélen elfutott, beadá­sát a berobbanó Korsós egy méterről a kapuba továbbí­totta. (2:0). EGYETÉRTÉS—EGER 3:0 (0:0) Az Egyetértés mindjárt támadásba lendült, de az egriek jól védekeztek. Sok volt a pontatlan átadás. A 35. percben Karába kapura tört, a felpattanó labdát Sal- cza kézzel érintette, a 11-est Harangi a bal alsó sarok fe­lé lőtte, a labdát Landi el­vetődve megfogta. A 48. percben Kuharszki több vé­dőt is kicselezett, s a bal sa­rokba lőtt. (1:0). Az 52. percben Mohácsik átadását Halápi értékesítette (2:0). A 68. percben Mohácsik, csa­pata harmadik gólját lőtte. (3:0). BP. VASAS—KOML0 3:1 (2:0) A Vasas a tizennegyedik percben vezetést szerzett. Puskás nagyszerűen szöktet­te Müllert, a fiatal csatár védhetetlen lövést küldött a kapu közepébe. (1:0). A 40. percben Puskás a védők kö­zött kiugrott, és nyolc mé­terről a kapu jobb oldalá­ba helyezte a labdát. (2:0). A 64. percben a Komló szépített, Pataky 18 méter­ről a jobb felső sarokba lőtt. (2:1). A 81. percben Farkas csaknem a félvonal­tól kapura tört, a védők nem tudták tartani, és a csatár tíz méterről a jobb sarokba lőtt. (3:1). BP. HONVÉD—DUNA­ÚJVÁROS 3:0 (2:0) A második percben már gólt értek el a vendégek. Szurgent beadását Tichv csúsztatta tovább, és Kocsis 5 méterről a kapu bal olda­lába talált. (1:0). a 40. perc­ben Kocsis beadását Ajtony Szurgent _ elé fejelte, aki Oláh kíséretében 6 méterről a léc alá bombázott. (2:0).. A 80. percben esett a mérkő­zés 3. gólja. Egy középre játszott labdát Tichy két lépésről a hálóba lőtt. ÚJPESTI DÓZSA—PÉCSI DÓZSA 2:1 (?:0) A Pécs kezdett, de már az első percekben újpesti fölény alakult ki. A 32. percben jutott veze­téshez az O. Dózsa: Solymo- si 24 m-es bomba szabad­rúgását Rapp kiöklözte, Nagy L. lövése lepattant a védők­ről és a beugró Dunai II. egy csel után, 4 méterről a kapu jobb oldalába lőtt. (1:0). A 39. percben • Bene nagyszerű cselsorozat után szögletet harcolt ki. Fazekas ívelte be a labdát, és Dunai II. mint­egy 3 méterről, a késve moz­duló Rapp mellett a jobb sa­rokba fejelte a labdát. (2:0). A 78. percben szépítettek a pécsiek, CSEPEL—SZOMBATHELY 1:0 (1:0) A Szombathely védekezés­re rendezkedett be. FERENCVÁROS— TATABÁNYA 3:0 (2:0) Népstadion, 15 000 néző, vezette: Magyar. Ferencvárosi támadásokkal kezdődött a mérkőzés és a 3. percben máris megszerezték a vezetést. Az ötös sarkánál, a tömörülésben Lévai kézzel ért a labdához. A játékveze­tő 11-est ítélt. A büntetőt Szőke a léc alá vágta. (1:0). A 23. percben a Ferencváros újabb gólt ért el: Rákosi a 16-os sarkánál szabadrúgás­hoz tette le a labdát, lövése után Szőke félmagasan küld­te a kapu jobb oldalába. (2:0.) A 76.' percben már a 3. gólnak örülhetett a ferencvá­rosi szurkolótábor. Jobb ol­dali támadás végén Szőke beadását Katona értékesítet­te. (3:0).