Észak-Magyarország, 1963. május (19. évfolyam, 100-125. szám)

1963-05-07 / 104. szám

Kedd, 1363. május 7. ESZAKMAGYARORSZAG 5 r t As iVB Sí-ben: Vereséget saséravedelt a DVTK (itthon) és az Ózdi Kohász (Idegenbeli) Miatealci VSC~—Salgótarjáni Ktikász 2:0 (ls&) Svédország—Magyarország 2:1 Salgótarján, 2000 néző. V.: Szűcs. MVSC: Miskolci — Homo- vics, Buna, Szabó — Zoller, Kovács — Marosi, Tóth, Kiss, Gyetván, Deák. Edző: Nagy György. Az MVSC támadó taktiká­val játszott. Mind az öt csatár kivette részét a támadásokból, a védők viszont pontosan be­tartva az utasításokat, nem hagyták szóhoz jutni a hazai csatárokat. Az első perctől kezdve az MVSC vette kezébe az irányí­tást és előbb Tóth, majd Marosi nagy lövését mentet­te szögletre a^ kapus. A 15. percben Marosi jobb oldalról középró ívelt, a labda átszállt a kapus fölött és a felugró Kiss a hálóba fejelt. 1:0. Ez­után kiegyenlített lett a já­ték. A hazaiak próbálkoztak, támadásokat. is vezettek, de csak két szögletet érlek el, amelyeket Miskolci biztosan húzott le. A félidő végén új­ból az MVSC rohamozott és Tóth nagy lövését az utolsó pillanatban mentette szögletre a hazai kapus. A második félidő , első ne­gyedórája a hazaiak meddő fölényének jegyében telt el. A miskolci védelem ekkor igen jól szerelt és támadáso­kat is indított. Negyedóra után az MVSC került fölény­be és ezt a mérkőzés végéig megtartotta. Sokmozgásos, la­pos játékukkal sokszor szinte megoldhatatlan feladat; elé állították a hazai védőket. A 70. percben Kovács lövése a hazai védőkről Marosi elé pattant, de a szélső 5 méter­ről mellé lőtt. A 75. percben Gyetván —Marosi— Gyetván összjáték után a jobbösszekö­tő.helyére húzódó Deák kapta a iabdát, mellel maga elé tel­te, majd élesen a jobb sarok­ba lőtt. 2:0. Az utolsó tíz percben nyomasztó lett; a miskolciak fölénye, valóság­gal pergőtűz alá vették a ha­zai kaput, de újabb gól már nem született. A minden ré­szében jobban és korszerűb­ben játszó MVSC megérde­melt, biztos győzelmet ara­tott-. Jók: Szabó, Zoller, Ko­vács, Kiss, Tóth, Gyetván. Stockholm, 20 000 nézői V.: Malka (Thier, Weyland, mind­három nyugatnémet). Sv édország: Nyholm — Beg- mark, Johansson, Wing .— Mild, Gustavson — öbei'g, ( Berndtsson, Brodd, Backman, Persson. Magyarország: Szentmihá­lyi (Ilku) — Mátrai, Mészöly, Sárosi — Solymosi, Sipos — Sándor, Göröcs, Albert, Tichy (Monostori), Fenyvesi dr. Sajószentpéíer, 2000 nem. V.: Bircsák. Borsodi B.: Veres — Négye- si, Kovács, r. Szabó — Ben- kő, Hajas — Verebélyi, Vé- csei, Kőhalmi, Bencs, Burá­nyi. Edző: Hollányi Béla. Hatalmas iramban kezdett a hazai csapat. A 4. perc vá­ratlan eseményt hozott. Bencs térde megsérült, s ettől kezd­ve a balszélre állt és a mér­kőzés végéig csak statisztált. Így lényegében tíz emberrel játszott a hazai csapat. Ez az esemény azonban nem ve­tette vissza a játékosokat, ha­laimat vereoeiyi lejjel a Ha­lóba továbbította. 2:0. A Bá­nyász szépen adogatott, hely­zeteket dolgozott ki, a fővá­rosi együttes néhány támadá­sát pedig a védelem hárította nagy biztonsággal. A 84. percben Verebélyi nagy lövé­sét a léc fölé ütötte a vendé­gek kapusa, majd üggyel-baj- jal védte Kőhalmi és Vécsei lövését. A második félidő közepétől eleredt az eső, azonban a ha­zai csapatot ez sem befolyá­solta a győzelem elérésében. Jók: Veres, Kovács, Hajas, Verebélyi, Vécsei, Kőhalmij A svédek megismételték öt év előtti győzelmüket és meg­nyerték a két ország 25. válo­gatott mérkőzését. A nagy ta­pasztalattal rendelkező svéd együttes az egész mérkőzés folyamán higgadtan,- nagy körültekintéssel játszott. Ész­szerűen vezették támadásai­kat, hibátlanul védekeztek. A magyar válogatott egyáltalán nem igazolta előzetes jó hír­nevét. Főleg az első félidőben játszott sok hibával a magyar együttes. Szünet után jelen­tősen feljavult a magyarok játéka. Ekkor sikerült egyen­líteni, de az egyenlítő gól után újra a svédek szereztek gólt és végül teljesen megérde­melt győzelmet arattak. Gól- lövők: Mild, Brodd, illetve Albert. Jók: Johansson, Wing, Überg, Backman, illetve Ilku, Sárosi, Sándor. Jelenőt n szegedi kapu előtt. Kiss elől a kapus megkaparintja a labdát, őket öt fehérmezes szeg oüi játékos veszi körül. Foto: Sznbú István Budapest, 1200 néző. V.: Budán. Ózd: Katona — Budai, Szurdoki I., Siska — Szucsá- nyi, Ferdinánd — Borbés II., Szilosi, Frenkó, Szendrei, Za­lai. Edző: Szűcs György. A’Kohász ismét rossz napot fogott ki. Kezdetben az ózdi­ak irányítottál?: a játékot, ké­sőbb azonban kiegyenlített lett a mérkőzés. Az első ne­gyedórában egyik kapu sem volt veszélyben. A 15. perc­ben a hazaiak váratlan gólt szerezték. Fehér kapta a lab­dát, zavartalanul tört a kapu elé és 10 méterről védhetet- lenül vágta a hálóba. 1:0. Alig telt el egy perc, amikor -----o — A s. NB rí. Keleti-csoport állása: S DVTK 22 13 7 2 40:15 33 2. (Vfl 22 13 5 4 38:1G 31 3. r.tVSC 22 11 S 5 35:19 28 4. Nyíregyháza 22 11 6 5 35:29 23 5. Lang 22 10 6 6 30:28 20 fi. Egyetértés 22 10 4 8 32:20 21 7. G.-MAVAG 22 8 fi 8 34:29 22 8. Borsodi B. 22 9 4 9 27:31 22 9. SZVSE 22 7 6 9 20:37 21 10. Szolnok 22 8 3 11 19:20 V 11. Bp. Spartacus 22 8 3 11 26137 1! 12. Bp. Előre 22 8 2 12 28:34 li 13. Kecskemét 22 5 7 10 23:26 17 14. DEAC 22 6 4 12 24:35 16 15. Eger 22 7 1 14 20:31 15 *4.. aale. K.SE 23 t 6 12 19:37 14 újra a Kohász kapujába ke­rült a labda. Budai könnycl- nrüsködött, a szélső elvette tőle a labdát, kapura tört, Bu­dai utána futott és a 16-oson belül becsúszva szerelt. A já­tékvezető 11-est ítélt és a büntetőt Kóczián I. értékesí­tette. Szünetig sok hibával, szélesően játszott az ózdi csapat. A második félidőben sok­kal tervszerűbbek lettek az ózdi támadások, tervszerűbb lett a játék. A régi hiba azonban kiütközött, különö­sen a csatárok teljesítmé­nyén, akik a legjobb gólszer­zési alkalmaival is elszalasz- totlák. A 80. percben szabad­rúgáshoz jutottak az ózdiak, az előrefutó Budai elé adták a labdát, aki kiugrott a sor­fal mellett és közelről gólt ért el. 2:1. A mérkőzés hátra­lévő részében a Kohász irá­nyított, de a helyzeteket a csatárok el ügyetlenkedtél? és az eredmény már nem válto­zott. Az ózdi csapatból csak Szucsányi és Siska játéka ér­demel dicséretet. *— Ivánszki — Gátiné (MVSC, fehér felső mezben) hatalmas Tévését ezúttal tisz­tázta a fővárosi csapat védelme. A labda kipattan a védők kezé­ről ... Igen nagy mezőny jellemez­te a Bíró Sándor asztalitenisz emlékversenyt. 25 sportkör közel 250 versenyzője a két napon át igen sok izgalmas, színvonalas mérkőzést játszott a népkerti sportcsarnokban. Meglepetés is bőven akadt, hiszen például a kiváló for­mában levő Marosi (MMTE) úgy jutott be a férfi I. osztá­lyú mezőnyben a legjobb nyolc közé, hogy Jancsót győzte le. Az is meglepetés­nek számított, hogy a Faházi —Jancsó férfi, valamint a Faházi—Lendvai vegyespáros­nak nem sikerült a döntőbe jutnia. A miskolci és a borsodi versenyzők szépen helyt­álltak. Értékes Weiszné má­sodik és a többiek jó helyezé­se. Eredmények: Férfi I. osztály: 1; Faházi (Bp. Vörös Meteor), 2. Har­csár (VM KÖZÉRT), 3. Sán­dor II. (BEAC) és Kovács II. (Postás). A döntő eredménye 3:0. Női I. osztály: 1. Szarvasáé (VM KÖZÉRT), 2. Weiszné (MMTE). 3. Magyarné és Ma­rosvölgyi (VM KÖZÉRT), A döntő: 3:0. Férfi páros 1. o.: lj Sándor Kosárlabdában kettős vereség Bp.- Honvéd—DVTK 66:56 (31:28) Kilián Gimnázium, NB I. férfi. DVTK: Letek (15), Káló (6) — Király (11), — Králik (20), Judt (3). Csere: Héresz (1), Altnőder. A komplett csapattal felálló. válogatottakkal ját­szó Honvéd ellen, meg­lepetésre a hazaiak viha-1 fosán támadtak, s vezetésre I tettek szert. A fővárosiak kap­kodva, idegesen játszottak és csak a 12. percben szerezték meg először a vezetést. A ti. félidőben a magasságfölény­ben levő Honvéd uralta a já­tékot. A DVTK csapata határ­talan lelkesedéssel küzdött. Székesfehérvári VT Vasas— DVTK 60:47 (30:23) Székesfehérvár, NB I. női. DVTK: Kamarásné (2), Pusztai (11) — Szeghalminé (6) — Horváth I. (2), Némethy- né (18). Csere: Horváth II. (6), Ruszkai (2). Kamarásné régebbi sérülé­se nem jött teljesen rendbe, így hiányzott a szokott lendü­let és a csapat mindvégig szárnyaszegelten küzdött, mérsékelt teljesítményt nyúj­tott. Aránylag Horváth II. já­téka keltett igen jó benyo­mást, aki a tőle várt játékot mutatta, II.—Lipovlts (BEAC), 2. Ko­csis—Séra (Csepel), 3. Kovács II. (Postás)—Harcsár (VM KÖZÉRT) és Faházi—Jancsó (Bp. Vörös Meteor). A döntő: 2:1. Női páros I. o.: I. Szarvas- né—Marosvölgyi (VM KÖ­ZÉRT). 2. Magyarné—Lend­vai (VM KÖZÉRT), 3. Weisz­né—Horváthné (MMTE) és Deák—Sarnyai (Vasúttervező). Vegyespáros I. o.: 1. Maehán (B RESC)—Szarvasné (VM KÖZÉRT), 2. Harcsár—Maros - vclgyi (VM KÖZÉRT), 3. Sé­ra (Csepel)—Czágany (Föld­gép) és Faházi (Bp. Vörös Me­teor)—Lendvai (VM KÖ­ZÉRT). A döntő 2:0. Férfi II. o.: 1. Arató (Pécsi Urán), 2. Beleznay (Ózdi Ko­hász), 3. Marosi és Dubéczi (MMTE). A döntő: 2:1, Női n. o.: 1.- Zacher (VM Égj-e tértés), 2. Tümmer (BRESC), 3. Szennyes (Egri Dézsa) és Szabaczki (Vasút­tervező). A döntő: 2:L Férfi ifjúsági: 1. Papp (Bp, Bányász), 2. Beleznay (Ózdi Kohász), 3. Seregélj’- (Egri Dó-t zsa) és Fettich (VM Egyet­értés). A döntő: 2:1; Női ifjúsági: 1. Zongoí (BRESC). 2. Zacher (VM Egyetértés), 3. Ramocsa (MM­TE) és Szennyes (Egri Dózsa), A döntő: 2:1. A verseny végén Barkassy Béla, a Borsod meg>rei Aszta-? li tenisz Szövetség elnök« nyújtotta át n Bíró Sándotr vándorserleget dr. Szűcs Lászlónak, a VM KÖZÉRT" vezetőjének. Ezután a tiszte­letdíjakat és az érmeket adta át a versenyzőknek, (lp.) fiz NB HE. helyi rangadóján Miskolci Bányász— Miskolci MTE 5:2 (3:1) Népkerti sportpálj’-a, 1800 néző. V.: Szegedi B. M. Bányász: K raj nyák — Kispál, Varga. Nagy — Bóta, Tátrai — Bartus, Domonkos, Szabó, Kocsisovszki, Dobrik; Edző: Polcz Jenő. MMTE: Andrei — Balogh, Horváth, Siffmann I. — Rad- ványi, Kovács — Oláh, Va­dász, Molnár, Dévai, Nagy. Edző: Lipták György. Az első félidőben sokkal tetszetősebben és gólratörőb- ben játszott a listavezető. A hazai védelem többször meg­torpant, a bányászok mégis potyaízű góllal szerezték meg a vezetést. Az MMTE is ve­zetett néhány jó támadást, de csak 11-esből tudott egyenlí­teni, A félidő hátralevő részé­ben a perecesiek egy gólt ak­cióból. egyet pedig szabad-i rúgásból értek el.-A második félidő perecest góllal kezdődött (ennél a ka­pus bentragadt), majd a Mun­kás szépített. Ezután, mintegy 25 percen át a hazaiak voltak a lámadók. Több nagy gól­helyzetük is akadt, de azokat az MMTE-csatárok rendre ki- hag.vták. A Bányász néhány perccel a befejezés előtt érte el ötödik gólját. Az első félidőben a Miskol­ci Bányász, szünet után pedig a Munkás játszott jobban. Í4 nagy győzelemben a haza! védelem erősen „benne” volt; Góllövök: Kocsisovszki (2), Domonkos, Bartus, Dobrik, illetve Siffmann X. (ll-esböl), Molnár. Jók: Varga, Bóta, Tátrai. Domonkos, illetve Ba­logh, Radványi, Dévai, néni Veit xo/goi ti cin iGnciiiiGtLv.i rohamoztak és a 10. percben megszerezték a vezetést. Ha­jas vitte fel a labdát, majd 18 méterről óriási lövést küldött a bal felső sarokba. 1:0. To­vábbra is a hazai csapat kez­deményezett és Vécsei előbb a kapufát találta el, majd Verebélyi két, Kőhalmi egy helyzetet hagyott ki. A második félidő elején a vendégcsapat vezetett néhány támadást, de öt perc után a hazaiak vették út az irányí­tást. Az 52. perc újabb gólt eredményezett. Baloldali tá­madás után a középre adott Sse&adi FSE—DVTK 2:1 (0:0) Diósgyőr, 8000 néző; V.: Borzási. DVTK: Tamás — Werner, Kzineíi. Kiss — Csányi, Njriri majd két perccel Később pe­dig Majzlk lövése után a háló­ba került a labda. Hát igen, erre valóban ke­ljgy indult a két csapat talál­kozója, hogy a diósgyőriek egyszerűen „lelépik” a Szege­det. Azután egy negyedóra el­teltével fokozatosan vissza­esett a hazai csapat. Hihetetlennek tűnték azok az alapvető hibák, amelyeket a diósgyőri csapat néhány já­tékosa elkövetett Olyan hely­set, amilyen a szegediek má­sodik gólját megelőzte, gon­dolunk itt Werner könnyel­mű, fölösleges és rossz csele­zésére, megyei bajnoki mér­kőzésen is ritkán látható, A lelkesedéssel is baj volt a DVTK-nál. A két összekötő olyan „nyugodtan” játszott, mintha a DVTK vezetett vol­na. A fedezetek pedig nagyon sokat hibáztál?. A hátvéd- hármas teljesítménye mélyen az átlag alatt maradt. Szarnék iátékán sokat rontott fölös­leges cselezgetése, Sikora negyedórákon át ,,közelről nézte” a mérkőzést. Amikor ilyen kritikát kell írni egy csapat játékáról, mégcsak azt sem lehet mentségnek felhoz­ni, hogy a diósgyőri balfede­zet, Nyíri, mégiscsak szerzett egy gólt. Mert ez a játék nem lehet méltó az NB II. bajnoki táblázat első. heljrén álló csa­patához, — ná — vesen számítottál?. Az utóbbi évek során ugyanis, egy ki­vételtől eltekintve, nem for­dult elő hasonló eset Diós­győrött. Éppen ezért feltétle­nül meg kell vizsgálni e sú­lyos kisiklás okait. Tegyük ezt a mérkőzés képe alapján, Szarnék, Pváczi, Paulás, Ba­lázs, Sikora, Edző: Bukovi Márton. Ez már több, mint meg­lepetés! — mondogatták a diósgyőri szurkolók, amint a hazai védelem két súlyos hi­bájából az 50. percben Rábai, Bp. Spartacus—Ósdi Kokáss 2:1 (2:0) Árpádné, Gátiné, Novák (1—1). Jók: Szabóné, Kontra, Simon. Makó—MMTE 27:18 (8:6) Makó, NB II. férfi. A tartalékos MMTE csak egy félidőn át tudott méltó el­lenfél lenni. A 20. percig 3 gól­lal vezetett. A második félidő 8:7-es állása után a Munkás visszaesett, amihez hozzájá­rult, hogy a megfélemlített já­tékvezető többször fordítva ítélt. A vereséghez „segítséget’* nyújtottak a helyi partjelzők is, akik nyíltan támogatták a ha­zai együttest Góldobók: Tóth (8). Nemes (4), Némethi, Mak- kai (2—2). Gyülvészi, Petrénvi (1—1). Jók: Tóth, Szonkó. (sándor) gól ritkán látható szép akció­ból született. (Pl. Surányi el­ső, bejátszásból dobott gólja.) Góldobók: Suránj’i (11), Vousz- ka (4), Marosvári (3), Mátyás, Damyi (2—2), Tari, Futó (1—1). Jók: Surányi, Kerekes, Vousz- ka, Tari. MVSC—Telefongyár 6:5 (4:3) Miskolc, NB II. női. Nagj'on nehéz mérkőzés. A vendégek kezdtek jobban, 3:1- re vezettek, utána azonban az MVSC nagyon rákapcsolt és igyekezete a sorozatban dobott öt góllal még az első félidőben megfordította a találkozó állá­sát. Az így megszerzett veze­tést az MVSC két eladott lab­A megyei férfi egj'üttesek közül az MVSC, a DVTK győ- zött, az MMTE vesztett Ma­kón, az Ózdi Kohász mérkőzé­se elmaradt, a nők egyformán egy-eg>’ góllal, igen nehéz küz­delem után nyertek. Az Ózdi Kohász még szerdán, május 1- én lejátszotta mérkőzését MVSC—Szolnoki Honvéd 20:6 (5:3) Miskolc, NB II. férfi. A Honvéd az első félidőben nagyon jól tartotta magát, ami­ben oroszlánrésze volt a ven­dégek kapusának. Szünet után Szolnok összeroppant és az MVSC Kiss Tibor sorozatban dobott öt góljával elhúzott Góldobók: Csoltkó (8). Kiss (6). Stumpf (3), Simon (2). Gyön- gj’ösi (1). Jók: Kiss T.. Muho- rai, Stumpf, Csoltkó, Albert. Ózdi Kohász—Bp. V. Meteor 8:7 (3:3) Ózd, NB II. női. Az ózdi lányok a mérkőzés túlnyomó részében helytelen játékf elfogásban játszottak. Túlságosan sokáig tartották a labdát, túlkombinálták a hely­zeteket, ezzel szemben a Me­teor igyekezett egy-két húzás­sal gólhelyzetet teremteni. A vendégek nem sokkal a mér­kőzés befejezése előtt még 7lő­re vezettek. Góldobók: Farkas (4), Adamkó (2), Stefánné, Tóth (1—1). Jók: Farkas (a mezőny legjobbja), Adamkó, Bányi, Tóth. DVTK—Bp. KÖZÉRT 24:19 (12:10) Diósgyőr, NB II. férfi. Az első félidőben mindkét együttes sok hibával játszott. A KÖZÉRT idegeskedését az eleinte „jól keverő” Vasas át­vette és több „ziccert” kiha­gyott. A fordulást követően a DVTK hamarosan 6 gól előnyt szerzett és ezt szinte a mérkő­zés befejezéséig meg is tartot­ta. Időnként nagyon szépen és jól is játszott a Vasas. Egy-két dával elkönnj’elműsködte, he­test is kihagyott, azonban vé­gül is sikerült a már előbb megszerzett előnnyel győznie. Góldobók: Szabóné (2), Simon, Kézilabdában: fi női csapatok egy isita! győztek A VM KÖZÉRT nyerte a Bíró Sándor emlékversenyt EStirsadi Bányász—Gans-MAVAG 2 ;0 (l l O)