Észak-Magyarország, 1963. március (19. évfolyam, 50-76. szám)

1963-03-26 / 71. szám

Kedd, 1963. márcíns 28. ESZAKMAGYARORSZAG 5 Raji az NB IS-iben! Diásgvir kertül a bajnoki táblázat élére As Ósdi Kohász és as MVSC estik döntetlent ért cl otthonában Minimális vereséget szenvedett a liorsodi Bányász Az NB 11. Keleti csoportjának rajtja néhány meglepő eredményt hozott. Elsősorban az ózdiak ponlvesztése érte váratlanul a sportág híveit. A DVTK jó rajtot veit, hiszen Salgó­tarjánból hozta el mindkét bajnoki pontot. Az MVSC saját pályáján döntetlent ért el az igen jól játszó Ganz-MÁVAG ellen. A Borsodi Bá­nyász mérkőzése is döntetlen színezetű volt, csak az utolsó percben jogtalanul megítélt 11-es után hagyták cl vesztesen a pályát. A többi mérkőzés közül meglepő a. DEAC nagy gólarányú győzelme, a szegediek szolnoki pontszerzése. Az első tavaszi forduló eredményei: Szolnoki MÁV—Szegedi VSE 0:0, Láng SK—VM Egyet­értés 1:1, Egri Dózsa —Bp. Előre 2:1, Debreceni EAC—Nyíregyházi Spartacus 5:2. DVTK—Salgótarjáni Kohász 1:0 (0:0) Salgótarján, 3000 néző. V.: Petri. DVTK: Tamás —1 Werner, Szigeti, Kiss — Csányi, Nyí­ri — Bóta, Kovács, Paulas, Róczi, Sikora. Edző: Bukovi Márton. Nagy érdeklődés előzte meg Salgótarjánban a tabella má­sodik helyén álló DVTK és az utolsó helyezett Salgótarjáni Kohász mérkőzését. A hazai­ak borúlátó, a diósgyőriek pedig bizakodó hangulatban léptek pályára és a „puska” majdnem fordítva sült el... A hazaiak ugyanis jő napot fogtak ki, hamar feltalál­ták magukat az aránylag mélytalajú, csúszós pályán, míg a DVTK-nak közelről sem ment úgy a játék, mint az utóbbi előkészületi mérkőzé­csak a fedezetpár nyújtott átlagosnál jobb teljesítményt, a védelemből egyedül Szigeti és Tamás emelhető ki. A csatárok csalódást. keltettek. Kovács játékán kívül Paulás védekező munkáját lehet megdicsérni, a többiek átla­gon alul játszottak. A mérkőzés képét illetően a következőket lehet elmon­dani. A 90 perc nagy részé­ben csapkodó volt a játék, mindkét kapu előtt adódtak gólhelyzetek, de a kapusok remekül védtek, a csatárok pedig ügyetlenkedtek. Az el­ső félidőben a DVTK táma­dott többet, a játékidő máso­dik része pedig kiegyensúlyo­zott küzdelmet hozott. Sok pontatlan átadást és eseten­ként kisebb-nagyobb szabály­talanságot lehetett látni. Egy­szóval: nagyon meglátszott * az a „bizonyos” szezoneleji forma; A diósgyőri sportbarátok körében örömmel nyugtázták a DVTK győzelmét, azonban a nyújtott játékkal aligha lehet megelégedni és e 90 perc tapasztalatait alaposan fel kell használni a későbbi­ekben, mert néhány tanulság már most, a „premier” után is levonható. így esett a gól: A 80. perc­től megélénkült a játék. A DVTK nagy erővel támadott. A 83. percben Nyíri nagy­erejű lövésénél a bal savókba tartó labda Kjjvá^S' ' fején irányt változtatott és az el­mozduló kapus mellett a jobb sarokba hullt. 1:0. (Nagyszerű jelenet, győzel­met jelentő gól.) Petri játékvezető nagyon sokat tévedett mindkét csa­pat terhére. — pá — selten. A csapatrészeket tekintve, VSC—Gaoz-MÁVAG 2:2 (0:0) Miskolci MVSC pálya, 4500 néző. V.: Balia B. MVSC: Miskolci — Homo- rics, Buna, Péter — Szabó X., Kovács — Marosi, Tóth, Pe- •ecsi II., Kiss, Buczkó. Edző: Nagy György. és két-két kihagyott nagy gólhelyzet jelentett érdekes­séget. Szünet után szinte pe­riódusokként változott a kép. Az első negyedóra a hazai csapaté volt, majd mintegy tízperces fővárosi fölény kö­Az MVSC első gólja. Kamarás hiába vetődött, Kiss közeli lövésé­vel szemben tehetetlen volt. Foto: Szabó István A meglepően jó talajú pá­lyán rendkívül érdekes és izgalmas mérkőzést láthattak a nézők. Az MVSC az első perctől kezdve támadó takti­kát folytatott, s szükség ese­tén megerősítette védelmét. A fővárosiak 4—2—4-es fel­állásban játszottak. Az első félidőben sok tet­szetős támadás, kap ural öv és vetkezett. Ezután újból az MVSC kezdeményezett, ame­lyet csak néhány percre vál­tott fel a Ganz-MAVAG pró­bálkozása. Az utolsó 10 perc hatalmas hazai fölény jegyé­ben zajlott le, amelyet a fő­városi csapat csak önfeláldozó védekezéssel tudott ellen­súlyozni. A mutatott játék alapján mindkét csapat veze­tői elégedettek voltak az ered­ménnyel. így estek a gólok: 54. perc: Baloldali bedobás­nál Marosi egészen az ötösre ívelte a labdát, Tóth átfejelte egy védőn, Kiss mellel le­vette, majd a jobb sarokba gurított. 1:0. 61. perc: Előre­ívelt labdánál Miskolci bent­ragadt, Buna nem fejelte el a labdát és a beugró Harmath fejjel a jobb felső sarokba továbbította. 1:1. 67. perc: Gyors támadás után az előrc- húzódott Balogh jó helyzet­ben kapta a labdát, kifordult és biztosan lőtt a bal sarok­ba. 1:2. 69. pere: Kiss 11-esét Kamarás kivédte. 78. perc: Marosi szabadrúgását Kiss fejelte kapura. Kamarás kapu­fára tolta a labdát, onnan ki­pattant és a befutó Homovies a hálóba nyomta. 2:2. Az MVSC-ben Homovies, Buna tetszett a védelemben^ de Péter sem csinált hibát. Miskolci az első gólt gyorsabb felismeréssel háríthatta vol­na. Kovács volt a mezőny legjobbja, Szabó sokat dolgo­zott. A csatársorban Kiss és időnként Buczkó játéka tel- szeft, de a többiek ellen sem lehet panasz. Balia B. játékvezető igen jól vezette a mérkőzést. — lp — Ózdi Kohász—Kecskeméti Dózsa 1:1 (1:0) Ózd, 6000 néző. V.: Katona. Ózdi Kohász: Katona — Budai, Siska, Hajner — Szu- csányi, Frenkó — Borbás II., Széles, Szilasi, Szendrei, Za­lai. Edző: Szűcs György. A látszólag jó, de a való­ságban csúszós, mélytalajú pályán nem alakulhatott ki jó játék. A vendégcsapat vé­dekezésre rendezkedett; be és ezt a módszert végig eredmé­nyesen alkalmazta. A nagy mezönyfölényben játszó Ko­hász alig tudta áttörni a lel­kesen és keményen védekező kecskemétieket. I-Ia mégis si­kerre! járt a kezdeményezés és a hazai csatárok lövőhely­zetbe kerültek, a lövések erőt­lenek, pontatlanok voltaic, vagy pedig biztosan hárított a vendégcsapat kapusa. A hazai csatárok helytelen játékfelfogásban játszottak, a széleken alig vezettek tá­madásokat, mindent középen akartak megoldani, sikertele­nül. A második félidőben ugyanaz volt a játék képe, mint az elsőben. A nézők az ózdi csatárok és a vendég védők harcát láthatták. A vendégek ritkább táma­dásai, próbálkozásai veszélye­sek voltak. A játék képét figyelembe véve az eredmény igazságos; így estek a gólok: 30. pere: Zalai lövését a kapus ki­ütötte és Borbás II. a hálóba lőtt. 1:0. 75. perc: Jobboldali támadásnál átjátszották a védőket, Rozgonyi kapta a labdát és védhetetlen lövés­sel egyenlített. 1:1. Katona a gólról nem tehet. A hátvédek közül Budai tet­szett a legjobban, a fedezetek közül Szucsányi volt valami­vel jobb. Elöl Szilasi és néha Borbás II. játszott jól. Katona Játékvezető kisebb hibáktól eltekintve jól vezet­te a mérkőzést; — IÁ — Bp. Spartacus-—Borsodi Bányász 1:0 (0:0) Budapest, Kőér utca, 300 néző. V.: Szűcs. Borsodi B.: Veres — Né­gyes:, Kovács, G. .Szabó — Benkő, Hajas — Verebélyi, Bencs, Kőhalmi, Szőcs, Bara- nyi. Edző: Hollányi Béla. Az első félidőben a széltől támogatott bányászcsapat ne­hezen kapott lábra, a hazai­ak többet kezdeményeztek, de a bányász-védők biztosan há­rították a támadásokat. Né­hány veszélyes lövést is küld­tek kapura, de Veres jól vé­dett A Bányász ritkábban támadott és Verebélyinek volt egy igen nagy helyzete, azon- fcan nem tudta kihasználni; A második félidőben a szél ellen játszó sajószentpéterj gárda fölénybekerült és hogy ez nem jutott gólokban kife­jezésre, az annak köszönhető, hogy egy-két csatár indiszpo- náltan játszott ás a leg­nagyobb helyzeteket is elron­totta. A játék Képe alapján a döntetlen lett volna a valós. így esett a gól: A 88. perc­ben a 16-oson álló Kovács kezére lőtték a labdát, a já­tékvezető mégis 11-est ítélt, amelyet Gondos értékesített. 1:0. Veres jól védett, a hátvédek közül Kovács volt a legjobb. A fedezetek közül Benkő szünet után feljött:, elöl csak Verebélyit lehet megdicsérni, Szűcs játékvezető gyengén bíráskodott, a 11-es megadá­sával súlyos hibát vétett. — öö — NB n. Keleti-csoport 1. Diósgyőr 16 10 5 1 32:10 23 2. Ózd ifi 11 3 2 28:11 25 3. Nyíregyháza 16 8 5 3 30:23 21 4. Miskolc 16 8 4 4 28:13 20 5. Láng Ifi 8 4 4 26:25 20 6. Egyetértés 16 7 4 5 27:20 .18 7. Ganz-MAVAG Ifi 7 3 6 32:24 17 8. Szolnok 16 7 3 6 15:16 17 n. Szegedi VSE 16 5 5 6 19:30 15 10. Borsodi B. IC 6 2 8 18:25 14 11. Kecskemét 1fi 4 4 8 18:20 12 12. DEAC 16 5 2 0 21:27 12 13. Eger 16 6 — 10 18:25 12 14. Bp. Spartacus 16 4 3 0 18:30 11 IS. Bp. Előre 16 4 1 11 19:30 9 1G. Saig« KSE 16 2 4 10 12:32 8 Meglepetések a labdarúgó NB I. nyitányán A szombaton lejátszott Győr—Bp. Honvéd mérkőzés után, amelyet a győriek meg­lepetésre 2:1 arányban nyer­tek meg, vasárnap folytatód­tak a meglepetések. Különösen a vidéki csapatok tettek ki magukért a fővárosiakkal szemben, hiszen egyedül a Ferencvárosnak sikerült győ­zelmet szerezni, s a Vasas döntetlent ért el. Tatabányán a hazai csapat már a 10. percben 10 főre ol­vadt, Szepesi kiállítása foly­tán, mégis legyőzte az Újpesti Dózsát. Az MTK otthonában szenvedett vereséget a DVSC- től. A vidéki csapatok egymás elleni találkozói is meglepe­téseket hoztak. Kevesen szá­mítottak arra, hogy a táblázat negyedik helyén álló szegedi­ek otthonukban szenvednek vereséget a Dorogtól. Meg­lepően nagyarányú vereség­gel tért "haza Pécsről a Salgó­tarján. Az NB I. első tavaszi for­dulójának vasárnapi eredmé­nyei: Debrecen—MTK 3:3 (1:2). Gl.: Molnár, Puskás, Nagykaposi, illetve Sándor, Kuti. Tatabánya—Újpesti Dó­zsa 2:0 (1:0). Gl.: Lahos 2 (egyet 11-esből). Ferencváros —Komló 3:1 (2:0). Gl.: Feny­vesi, Friedmanszky, Rákosi, illetve Iván. Dorog—Szeged 2:0 (2:0). Gl.: Monostori (2). Pécs—Salgótarján 4:0 (1:0). Gl.: Dunai I. <2;, Hegyi, Mcnezel (öngól). Szombat­hely—Vasas 0:0. Ä DVTK női kosarasai győztek, a íéríi csapat vereséget szenvedett DVTK—BVSC 39:34 (22:12) Kilián G., NB I. női. DVTK: Kamarásné (8), Hor­váth II. — Pusztai (14), Bar- tha (9), Horváth I. (4). Csere: Némethyné, Káló M., Szeg- halminé (4),. Sebőkné. A palánkról lepattant a labda, s hiába nyúl utána Szeghalmaié, a BVSC játékos magasabbra ugrott és az övé lett. .. A kezdő csapat az első fél­idő közepéig tízpontos előnyt szerzett és ez az előny szüne­tig megmaradt. A játékot eb­ben a játékrészben lanyha, álmos iram jellemezte. A ha­zai együttes tagjai sokat kap­kodtak. Szünet után a DVTK nem diktálta a tőle megszo­kott iramot. Ezt a fővárosi együttes kihasználta, lassan ledolgozta hátrányát és ki­egyenlített. Az egyenlítés után a diósgyőriek összeszedték magukat és egy perc alatt a maguk javára fordították a mérkőzés sorsát. A DVTK idényeleji formában játszott. Jók: Kamarásné, Pusztai. OSC—DVTK 81:72 (45:3S) Kilián G., NB I. férfi. DVTK: Letek (25), Králik (22) — Káló (6), Király (9), Judt. Csere: Hérosz (2), Be- nyó (8), Altnöder, Kunsági. A férficsapat igen lelki- ismeretesen készült fel erre a találkozóra. Az első félidő­ben sokáig fej-fej mellett ha­ladt a két csapat. A fővárosi­ak később jól kihasználták a hazai védekezés hibáit és el­húztak. Az emberíogásos vé­dekezés nem vált be, így a DVTK az első félidő közepé­től zónázott. Ettől kezdve si­került megtörni az OSC len­dületét és a második félidő­ben két pontra megközelítet- toék ellenfelüket. A biztos „ziccereket”, szám szerint 11-et, virzont kihagyták a hazaiak, az OSC dobói nem hibáztak és több előkészületi A férfi mérkőzésen sok izgalom adódott. A hazaiak a lepattanó labdákat nem tudták megsze­rezni, többnyire az OSC játé­kosainak zsákmánya lett. Ilyen jelenetet láthatunk a képen is. Foto: Szabó István mérkőzéssel a lábukban végül- sikerült megnyerniük a mér­kőzést. A DVTK csapata ja­vuló játékot nyújtott. Jók: Letek, Králik, Benyó. Sok tij iiidtaló a megyei spar t aki ád asztaliteiBisz döntőn Vasárnap a Villamosipari Technikum tornacsarnokában bonyolították le a megyei spartakiád asztalitenisz dön­tőjét. Az ünnepélyes megnyi­tó után megkezdődött a küz­delem, amelynek érdekessége, egyben örvendetes jelensége az volt, hogy sok járást nem a székhely képviselte, hanem a községekből (Szcndrő, Fóny, Ernőd, Arié, Széphalom, Tolcsva, Zalkod, Garadna, Tiszalúc, Vatta, Mezőnyék, Önöd, Mezőnyár»d, Vizsoly) kerültek ki a bajnokságért vetélkedők. Mind a nyolc járásból in­dult versenyző, de hiba, hogy a mezőcsáttt csak egy ver­senyző képviselte. Az előző évekhez viszonyítva fejlődés­ről számolhatunk be. Első­sorban a miskolci járás meg­jelenése és elért eredménye sorolható a kellemes megle­petések közé, de az is, hogy mind kevesebb a „fehér folt” megyénkben. Ha a teljesítményeket érté­keljük, megállapíthatjuk, hogy a férfi mezőnyben emelkedett a színvonal, a nők vetélkedé­se nem volt „rázós”, mert a szerencsi Szeszákné nem in­dult, így az edelényi Osvátn simán nyerte a bajnokságot, elmaradt az évek óta meg­szokott; harc kettőjük között. Érdekesség és meglepetés is akadt bőven. A férfi egyéni­ben az elmúlt évi bajnok, Kövér József már az első fordulóban is csak nehezen győzött a mezőkövesdi Fekete ellen, majd a másodikban Temesváritól (edelényi járás) vereséget szenvedett. A ko­rábbi évek többszörös bajno­ka, L. Molnár Béla (edelényi járás) a döntőben az eddig ismeretlen Kosától hatalmas küzdelemben 2:1 arányú ve­reséget szenvedett. A férfi párosban a tavalyi két első helyet cserélt. Kisebb meg­lepetésnek számít, hogy a legjobb négy közé egy 15 éves zalkodi kislány, Tassonyi Ilo­na is bejutott. Eredmények: Férfi egyes: 1. Kosa Zoltán (miskolci járás), 2. L. Molnár Béla (edelényi járás), 3. Te­mesvári Tibor (edelényi já­rás), Botka Imre (szerencsi járás). Női egyes: 1, Osváth Irén (edelényi járás), 2. Juhász Irén (miskolci járás), 3, Tassonyi Olga (sátoraljaújhelyi járás), Kertész Ilona (encsi járás). Férfi páros: 1. L. Mólnál’— Jávorkai (edelényi járás), 2. Orosz—Botka (szerencsi já­Osváth (edelényi járás), 2 Orosz—Gelemperger (szeren­csi járás), 3. Paksi—Bardóc; (miskolci járás), Zadori—Ke rc-kes (mezőkövesdi járás). Férfi csapat: 1. Szerencs járás (Orosz László, Orosz Jó A Villamoslpari Technikum tornatermében asztalitenisz „nagy- üzem” volt vasárnap. Egyszerre öt asztalon vívtak nagy harcot:, Borsod megye falusi dolgozói a megyei bajnok büszke cím el-.]1' nyeréséért. Foto: Szabó István1 rás), 3. Kosa—Molnár (mis- kolci járás), Szabó—Stefán (mezőkövesdi járás). Női páros: 1. Osváth—L. Molnár (edelényi járás), 2. Juhász—Eötvös (miskolci já­rás). 3. Kerekes—Juhász (me­zőkövesdi járás). Munkácsi— Gelemperger (szerencsi járás). Vegyespáros: 1. L. Molnár— zsef, Csetneki), 2. Edelényi jt rás (Jávorkai, L. Molná Szabó), 3. Mezőkövesdi járt (Szabó Béla, Kovács Lászl. Fekete). Női csapat: 1. Edelényi ji rás (Osváth, L. Molnár), : Miskolci járás (Juhász, Eö’ vös), 3. Mezőkövesdi jár:: (Juhász, Kerekes). SN ASZTALITENISZ Az MMTE NB I-es asztalite­nisz csapatai vasárnap ottho­nukban, a népkerti sportcsar­nokban játszottak. Mindkét együttes vesztett, különösen a férfi csapat állt hadilábon a szerencsével. A szoros partik mind „elmentek”, a döntő szettekben az ellenfél oldalá­ra billent a mérleg nyelve. En- gi II. Fóris ellen 20:18-ról. dr. Megadja ugyancsak 20:18-ról vesztett, Dubéczy a döntő játszmában 20:10-re vezetett. Az 1:0 és a 18:14-es vezetés Oprávelnek is kevés volt a győzelemhez. A női csapat szereplése sem mondható szerencsésnek, bár a papírforma biztos KÖZÉRT- győzelmet ígért. Grigássy és Weiszné kitűnő játéka alapja az MMTE pontot szerezhet«; volna. Erre megvolt a lehet, ség. Weiszné Szarvasné eile 1:0. és 19:17-nél esélyes volt. Ganz-MAVAG — MMT 12:6. NB I. férfi. Gy.: d Megadja (3), Dubéczy (: Engi II. (1). MMTE — Ganz-MAVA 5:0. NB I. férfi ifjúsági. Gy Búzái. Magda (2—2) és a B zál—Magda páros. VM KÖZÉRT—MMTE 10: NB I. női. Gy.: a Grigássy Horváthné páros, valami, Grigássv (4) és Weiszné C MMTE—VM KÖZÉRT 3 NB I. női ifjúsági. Gy.: V kacs (2), Kozma (1); SN