Észak-Magyarország, 1958. október (14. évfolyam, 231-257. szám)

1958-10-16 / 244. szám

4 ÉSZAKMAGYARORSZAG Csütörtök, 1958. október 16. 1 Sl/WfnfíG VfWORSZfíG Szépített a DVTK Diósgyőri Vasas — Budapesti Vasas Isi (0 0) Mintegy 10 000 ember részvételé­vel a Népstadionban. Hernádi játék­vezető sípjelére a következő össze­állításban kezdett a DVTK: Tóth — Werner, Szigeti, Jakobi — Török, Paulás — Iván, Gsányi, Fapp, Pál, Matisz. A diósgyőri csapat Fekete sérülé­se miatt lépett a megcserélt csatár­sorral pályára. Szemerkélő esőben a Vasas kezdte a játékot, de az első támadást már Diósgyőr vezette. Ma- tiszt a 2. percben lesen állította meg a játékvezető. A 4. percben szép ö&szjátók után Matisz elszaladt a labdával, a védők azonban szöglet­re mentettek. A 6. percben Török előreadásából Papp lőtt fölé. Ezután a Vasas vezetett támadást, melyet Tóth tisztázott. Mezőnyjáték után, a 10 percben Szigeti szabálytalanko­dott, a megítélt szabadrúgást Kár­páti félmagasan, 20 méterről a kapu fölé lőtte. Ezután mezőnyjáték kö­vetkezett sok, kölcsönös labdaeladás­sal. A 21. percben Diósgyőr vezetett támadást és a visszaadott labdát Török 25 méterről mellé lőtte. A 24. percben szögletet ért el Diósgyőr, itt a védők mentettek és a visszaadott labdát Kama­rás kezébe lőtte Papp. Á 25. percben Kovacsics elfutott a jobbszélen, a beívelt labdát Szilágyi fejelte Lenkei elé. Lövését Szigeti lábbal a gólvonalról mentette szög­letre. Lenkei szögletét Szilágyi fe­jelte kapura. Tóth kiütötte a labdát, Jakobá újra a gólvonalról mentett, lecsapott Szilágyi elé, ki újra kapura fejelt, azonban most Tóth már biz­tosan védett. A félidőig csak me­zőnyjáték folyt. A második félidőben Diósgyőr kezdte a játékot. Papp labdájával Csányi kitört és hatalmas gólhely­zetben a kifutó Kamarásba lőtt. A 48. percben Papp lőt-t mellé, szép adogatás után a 16-osról. Az 50. percben szögletet ért el a Vasas, Tóth kifutott a labdára, azonban nem érte el és Sziláévi felismerve a helyzetet, lőtt, labdája azonban ka­pu mellé szállt. Az 51. percben újabb szögletet rúgott a Vasas, majd Szi­lágyi nagy helyzetben mellé lőtt. Az 53. percben 25 méterről Szilágyi lőtt szabadot, mely a sorfalon elakadt és a védőik partra mentettek. Az 59. percben Pál hozta fel a labdát, Papphoz játszott, ő azonban kecseg­tető helyzetben rossz helyre adta a labdát. A 60. percben ellentámadás során Kékesi hozta fel a labdát, a diós­győri védők nem tudták tarta­ni, baloldalra játszott Várihoz, a kifutó Tóth mellett 16 méter­ről a jobb katmfa közepénél a hálóba lőtt, 1:0. Ezután megint mezőnyjáték követ­kezett. A 65. percben jó helyzet ala­kult ki a Vasas kapuja előtt, azon­ban a védők mentettek. A 70. perc­ben egyenlített Diósgyőr. A védők előreadásával Iván elfutott, a labdáért felugró Kamarás mellett Matisz a háló­ba fejelte a labdát. 1:1. Pár percig beszorult a Va$as. A 74. percben Iván szép keresztlabdáját Matisz nem érte el. Ezután a Vasas ellentámadását mentették a védők. A 76. percben Török ívelt kapu elé szabadot. Papp fejelt, azonban Ka­marás védett. Az előretörő Kovacsi- csot Szigieti tszögletre szerelte. A be­rúgott labdára Tóth a csúszós talaj miatt ismét rosszul ugrott fel, kava­rodás támadt a DVTK kapuja előtt, azonban Lenkei gyatra lövéssel ka­pu mellé lőtt, így a diósgyőri kapu felszabadult a hatalmas nyomás alól. A 78. percben Lenkeit eltolták a vé­dők, a 20 méteres szabadrúgást Kár­páti lőtte, azonban az egyik csatár lessen állt, a partjelző beintette a lest, Hernádi játékvezető azonban nem fütyült, végül Lenkei magasan fölé lőtt. Ellentámadás után a 88. percben a kitörő Pált a 16-osom felvágták. A megítélt szabadrúgást Török végezte el, ami azonban a védőkről a szög­letre pattant. Iván végezte el a szög­letet, a védők mentettek. A 90. percben szabadrúgáshoz jutott a Vasas, a 16-oson Szilágyi készült a rúgáshoz, azonban már nem végez­hette el, mert Hernádi játékvezető sípjele a mérkőzés végét* jelezte. A csúszós talajon lejátszott mérkőzé­sen a diósgyőriek értékes pontot vittek el a Népstadionból. A csapatok játékára az esőtől fel­ázott, csúszós talaj erősen rányomta bélyegét. Sok volt a pontatlan le­adás mindkét csapat részéről. A pá­lyán elért eredmény igazságosnak mondható. A DVTK játékosainak teljesítmé­nyét értékelve: Szigeti javuló for­mában játszott. A két fedezet, Tö­rök és Paulás úgy a védekezésből, mint a támadások indításából ki­vette részét. A csatársor kissé szét­essen játszott, itt. Matisz lelkes já­téka dicsérhető. Hernádi játékveze­tő, kisebb hibáktól eltekintve, jól ve­zette a mérkőzést. Hőrich József Igazságos döntetlen... Közel 10.000 néző kereste fel a hét­közi forduló napján az MVSC sportpályát. Az érdeklődéssel vart találkozón, — melyen a két újonc csapat találkozott, — a miskolci zöld-fehérek a következő összeállí­tásban léptek pályára, Bihari játék­vezetővel az élén: Károlyi — Hargitai, Budai, Pe­ter — Zombori, Siklósi — Pataki, Dobó, Tiba, Nyíri, Gyetvai. Edző: Ba­logh Sándor. Amikor az első percekben a dégcsapat enyhe széllel hátban, ve­zette tetszetős támadásait, valaki megjegyezte a tribünön, — Igen ne­héz mérkőzése lesz ma az MVSC- nek. Igaza volt a »jósnak«, mert a mérkőzés folyamán bebizonyosodott, hogy a győri újonc csapat eddigi gyengélkedése után egészen jól játsz­va, — majdnem mindkét pont tulaj­donosa lett. Az 5. percben formás győri táma­dás során Bédi a 16-osról puhán ívelt a jobb felső sarok felé, de Ká­rolyi biztosan védte a lövést. Az MVSC első támadását csak a 10. percben vezette. Ekkor Dobó labdá­jával Pataki futott a kapu felé, de dancsolták. A szabadrúgás közvetlen elvégzése után Zomborít újra dancsol­ták és a megítélt büntetőt Dobó, mintegy 18 méterről magasan fölé lőtte. Nem sokkal később gólhelyzete is lenne a hazai csapatnak, de sem Tiba, sem Gyetván nem futott a lab­dára. Változatos játék után a 27. perc hozta meg a hazai csapat veze­tőgólját. Dobó Patakit szöktette, aki nagy­szerűen kicselezett egy védőt, majd Gyetvaihoz továbbított. Gyetvai elhúzott a védők, majd a kifutó kapus mellett és közép­re adott labdáját Tiba egészen közelről a kapu bal alsó sarkába továbbította. 1:0 az MVSC javára. A gól után egészen jóiramú lett a játék. Pió lőtt fölé. majd a másik ol­dalon Dobót szerelték jó helyzetben. Szünet után a győri csatársor egy ideig átcsoportosította sorait. A ha­zai csapat kezdett jobban és az első negyedórában határozott fölényben is volt. Az 50. percben Dobó ejtett, — de erős szabadrúgását a bal fel­ső sarokból ütötte ki a vendégcsapat kapusa. A hazai meddő fölény után a második negyedórában_ feljöttek a győriek és volt olyan időszak, ami­kor állandóan az MVSC kapu előtt tanyáztak. Az MVSC vé­dők sok esetben csak szögletre tud­ták hárítani a győri támadásokat. A hazai ellentámadások erőtlenek vol­tak. A hajrában is inkább a győri csapat kezdeményezett és több szögletrugás után sikerült egyen­lítenie. A 82. percben esett a ki­egyenlítő gól. amikor tömörülés volt az MVSC 16-osán belül. Pió Raffaihoz adott, majd a visszaka­pott labdát mintegy négy méter­ről laposan a jobbsarokba küld­te. 1:1. A gól után hiába támadott már az MV SO Tiba ugrott ki sokatigérően de a Miskolci VSC — Győri ETO 1:1 (1:0) fogástalanul látta el feladatát. Budai volt közöttük a legjobb. Zombori vé­gig jól játszott. Siklósi ezúttal betar­totta az utasítást és végig egyenletes teljesítményt nyújtott. A csatársor­ban Pataki játszott a legjobban, de Gyetvai és Nyíri is jobb volt a2 át­lagosnál. Tibát gólja és jó küzdőszel­leme dicséri. Dobó volt a csatársor és a csapat leggyengébb tagja. Főleg szünet után láttunk tőle egészen gyenge játékot. Bihari játékvezető sok téves ítéle­tével vétette magát észre, főleg a le­— : —--------------—rOOO—:-------------------— L áttuk, liallottuk, szóvátesszük — Igen »paprikás« hangulatban volt a közönség a diósgyőri stadion nézőterén, már az előmérkőzés má­sodik félidejében. Mi adott okot az izgalmakra? Miért nem tudott a kö­zönség tekintélyes része uralkodni idegein? Kézenfekvő a válasz. A Bp. Honvéd második csapatának játéko­sai a második félidőben húsz percen keresztül kíméletlen, durva játékot mutattak, nem a labdára, hanem emberre mentek. A játékvezető ugyan kiállította a fővárosi csapat egyik csatárát, de a durva beleme- nések csak nem akartak megszűnni. Dicséretes a diósgyőri csapat játéko­sainak a viselkedése, akik nem »tör­lesztettek«, inkább játszottak. Ami­kor a Honvéd játékosokat egyik ve­zetőjük figyelmeztette helytelen ma­gatartásukra, már kevesebb volt a szabálytalanság. Igen helytelenítjük a Honvéd második csapatának vi­selkedését, mert egyáltalán nem használ népszerűségüknek a vasár­napi »bemutatójuk.« Tanulhatnának az első csapat játékosaitól, akik a durva belemenések helyett nagysze­rű játékkal lepték meg a közel husz- ezernyi szurkolósereget. Hígyjék el, ha úgy fognak játszani és viselkedni a pályán, mint Bozsik és társai, ak­kor megváltozik a miskolciak rossz véleménye róluk. 2. Valamit a közönségről. Igen sok diósgyőri mérkőzést láttunk már, de ilyen passzívan viselkedő nézősereg kevés alkalommal volt jelen. a DVTK mérkőzésein. Voltak olyan bajnoki mérkőzések, amikor egyem- berként biztatták csapatukat és szinte minden esetben eredményes volt biztatásuk. Gondoljunk csakvisz- sza a tavalyi DVTK—Vasas, vagy a többi bajnoki mérkőzésre. Ezzel szemben sajnálattal kell megállapítanunk, hogy az elmúlt va­sárnap az »ezerfejű Cézár« bizony elégtelenre vizsgázott a mérkőzésen. A látogatók egy bizonyos százaléka, bármilyen is a légkör, csendben szem­léli a mérkőzést. Egy másik rész csak akkor melegedik fel. ha jól ját­szik a csapat. Vannak azután olyan nézők is, akik az első perctől kezd­ve vagy a játékvezetőt, vagy a saját és ellenfél csapat játékosait ócsárol­ják, igen helytelenül ..csürhéznek”. Hígyjék el a kedves szurkolók, akik a játékosokat sértegették, hogy sok­kal többet tettek volna csapatuk ér­dekében, ha az első percekben ka­pott balszerencsés gól után nem a sértegetésekkel, hanem a buzdítással törődtek volna. 3. Ragyogó napsütéses idő kedvezett a vasárnap délelőtti NB II.-es mér­kőzésnek. A közönség láthatóan él­vezte a jó időt és nagy csendben fi­gyelte a mérkőzést. Amikor a máso­dik félidőben egy kis csoport lelkes biztatásba kezdett, sokkal jobban ment a játék a Munkásnak. A mérkő­zés végén mosolygó arcú emberek csoportokba verődve beszélgettek a mérkőzésről, örültek, hogy végre győzött kedvenc csapatuk, örültek, hogy a második félidőben jól játszot­tak a fiuk és nagyon helyesen álla­pították meg, hogy továbbra is lel­kesen kell játszania az MMTE-nek, akkor egészen biztos az őszi idény végén a tabella közepén láthatjuk a csapatot. _____________­'PORTHÍR EK AZ MMTE VEZETŐSÉGE a szur­kolók részére október 17-én este hat órakor a népkerti sportcsarnokban gyűlést tart.' Az MMTE elnöksége kéri a szurkolókat, hogy az ügy fon­tosságára való tekintettel, minél na­gyobb számban jelenjenek meg. AZ MVSC október 17-én, pénte­ken tartja vezetőségválasztó küldött- gyűlését délután fél hatkor az SZMT helyiségében. A MISKOLCI MUNKÁS kerékpá­ros -szakosztályának versenyzői nagy lelkesedéssel készülnek a vasárnap Lillafüreden sorrakerülő terepbaj­nokságra. _________■ M OTORSPORT A miskolci MHS motoros klubja Kazincbarcikán jólsikerült gyorsa­sági motorkerékpáros versenyt ren­dezett. Helyes kezdeményezés volt ez az MHS részéről, bár a verseny iránti érdeklődés nem elégítette ki a rendezőket. Eredmények: 125 köb­centiméteres széria: 1. Nemesánszki miskolci MHS, 250 köbcentis, sport: 1. Nemes nyíregyházi MHS, 125 köb­centis, speciál: 1. Szabó miskolci MHS. 350 köbcentis, sport: 1. Dajka miskolci MHS. Oldalkocsis széria: 1. Farkas—Szabó miskolci MHS. Jelölőgyűlések M_iskolc területén A Hazafias Népfront városi bízott* sága értesíti a lakosságot, hogy az alábbi időben és helyen lesznek vá­rosi és kerületi tanácstag jelölések: Október 16-án: I. kerületben: 18 órakor: A Kéményseprő Vállalat helyisé­gében (Borsvezér utca 2. sz.) a 9. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Visinszkij utca, Zöldfa Utca, Köl­csey utca. A Sportcsarnokban (Népkert, Bu­dai J. utca.) a 24. sz. kerületi kör­zet. Idetartozó utcák, Dobozy Mi­hály u., Szilágyi Dezső u., Semmel­weis u. A Gyógypedagógiai Intézetben (Budai J. u. 2.) a 29. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Budai Jó­zsef u. végig, Lévay József u. 1— 89-ig és 2—40-ig, Apáczai Cseri Já­nos u., Eötvös u., Szigligeti Ede tér. A Vámos Ilonka gimnáziumban (Rudas L. u. 2.) a 34. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Nagyavas sorok. Csalogány u., Alsóruzsin, Avas-tető, Horváth-tetö, Mendikás. A Szepessi utcai napközi otthon­ban a 49. sz. kerületi körzet. Ide­tartozó utcák: Anna u., Dóczi József utca. A Gazdakör helyiségében (Major utca 2. sz.) az 53. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: László Jenő u., Attila u. A IX. sz. általános iskolában (Sze­les u. 69. sz.) a 71. sz. kerületi kör­zet. Idetartozó utcák: Botond u., Bul­csú u., Huszár u., Lehel u. A Gépipari Technikumban (Mali- novszkij u. 4. sz.) a 77. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Hadirok­kant u. 1-től végig, 2—48-ig, Kata­lin u., Telegdi u. A Tüzép-telepen (Sajópart) a 82. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Vágóhídi u., (Vágóhíd és Téglagyár). Partizán u., Besenyői u., Vásárhelyi u„ Sajóparti vikendházak, Sport­telep, Szemetestelep, Sajópart, Hadi­rokkant-telepi kert, Görbeérrejáró, Kispást. Az V. sz. általános iskolában (Jó­zsef A. u. 48. sz.) a 88. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Baross Gr bor u.. Buzogány Kartács u., Szinva u.. Tüzér u., Harmat u. ^ XIII. sz. Máv. telepi iskolában (Landler Jenő u. 45. sz.) a 89. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Személy pu., és Posta. Máv, műhely, Rendező pu., Máv. telep, Landler Jenő u., Juhász Attila u., Zója tér. II. kerületben: 16 órakor: Móricz Zsigmond u. 11. sz. háznál a 13. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Móricz Zsigmond u., Endresz György u., Marx Károly u. 78— 82-ig. A Szabadság u. 43. sz. háznál a 26. sz. kerületi körzet. Idetartozó ut­cák: Szabadság u., Marx Károly u. 62—66 ig. 16,30 órakor: A Miklós úti iskolában a 31. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Sztálin u. 92., 94., 96., 98., 100. bér­házak. III. kerületben: 16 órakor: A Lányi Ernő u. 9. sz. ház előtt a 7. sz. kerületi körzet. Idetartozó ut­cák: Lányi Ernő u. 5—11-ig, Csortos Gyula u. 1—7-ig. A Vineze utca elején a 18. sz. ke­rületi körzet. Idetartozó utcák: Árpád u. 2—4-ig, Ákos u., Vineze u. A Szervezet utcai italbolt előtt a 25. sz. kerületi körzet. Idetartozó ut­cák: Mária u. páros 2—42-ig, párat­lan 1—43-ig. A Szervezet u. felső részén lévő zöldségbolt előtt a 29. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Szervezet u. páros 44-től végig, páratlan 59-től végig. A Blaha Lujza u. 1. sz. ház előtt a 34. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Köztársaság u. páros 2—10-igy páratlan 1—17-ig, Diófa u., Blaha Lujza u. A piactéren a 41. sz. kerületi kör­zet. Idetartozó utcák: Kurucz u. pá­ros 2—10-ig, páratlan 1—11-ig, Szabó Dezső u. Árpád u. 69. sz. ház előtt a 44. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák; Árpád u. páros 48—76-ig, páratlan 53—73-ig. A Márta-bányai irodaházban az 54. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Pecérvölgy, Baráthegy» Szil- vásvölgy, Ostoros, Kisbakos, Nagy­bakos. A mujláthi iskolában az 55. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Ár­pád u. páros 104-től végig, páratlan 91-től végig, Erdész u.. Holló u., Er­dészeti major melletti új erdész­házak. A Ságvári telep melletti autóbusz­megállónál a 63. sz. kerületi körzet, idetartozó utcák: Hegyalja u. páros 26-tól végig, páratlan 99-től végig. IV. kerületben: 17 órakor: A Szőlőhegy u. 22. sz. ház előtt a 9. sz. kerületi körzet. Idetartozó ut-? cák: Szőlőhegy u., Jászi Oszkár n., Váncza Mihály u., Szigeti Mihály u., Csabai kapu páros oldala a 42. sz.- tól végig. A Lavotta u. 20. sz. előtt a 40. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: La­votta utca. A Szatmári u. .5. sz. ház előtt az 56. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Katona József (volt Reisin- gerné) u., Ungvári u., Szatmári u-í Zólyomi u., Lőcsei u., Trencséni u. A cementgyári étteremben a 16. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Fogarasi u., Hock János u., Kázmér u., Kalinin u., Pusztaszeri u., 76. és 76/a. sz. MÁV. őrházak. Egyetemváros VI. kultúrtermében a 37. sz. kerületi körzet. Idetartoz­nak: Egyetemváros IV., V., VI. kol­légiumok. 1ST öráftör: * ' A Sütő János utcai óvodában a 24. sz. kerületi körzet. Idetartozó ut­cák: Sütő János u. A Mésztelepi óvodában a 28. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Békési Imre u., Telepi György u., Nagyszalonta u. Görömbölyi tanácsháznál a 43. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Hamburger Jenő u., Mosolygó Antal u. A görömbölyi pártszervezet helyi­ségében a 47. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Dallos Ida (volt Tanács) u. páros és páratlan oldala a 30—63-ig. A szirmai tanácskirendeltségen a 61. sz. kerületi körzet. Idetartozó utcák: Dienes László u. A Hazafias Népfront városi bizott­sága felkéri az érintett választóke­rületek választóit. ho»rv a megjelölt helyen és időben a jelölőgvűlésen tel­jes számban vegyenek részt. A Hazafias Népfront városi bizottsága. A kolhozvízierőművek fényei Az elmúlt két évben a kubányi területet átszelő állami energia-rend­szer számos új kolhoz és kolhozközi vízierőművel gyarapodott. Csupán az Urup nevű hegyi folyón négy vízi­erőmű épült. Májusban két újabb kolhozközi vízierőművet avattak, amelyekben két agregát termeli az áramot. A »Lenin«, a »Lenin útja’ és a »Zsdanov« kolhozok közösen építet­ték fe1 vízierőművüket, amelyből az áram néhány kilométer hosszú, ma­gasfeszültségű távvezetéken és 18 al- állomáson keresztül jut el a telepe­kig és a műhelyekig. Az építkezések tovább folynak. Hamarosan elkészül a szteblici és a dahovi erőmű is. Az utóbbi körzeté­ben 500 millió köbméter ürtartalmú vízgyűjtőmedence is létesül. A kolhoz vízierőművek fényei be­világítanak a távoli kubányi falvak házaiba és utcáiba. Ünnep as Annarán Szeptember végén az irkutszki ví­zierőmű építői ünnepi gyűlést tar­tottak. Ennek keretében helyezték üzembe az irkutszki vízierőmű utol­só, nyolcadik agregátját s lehetővé tették, hogy a vízierőmű most már elérje a tervezett kapacitást. Az ünneplő tömeg felett hatalmas transzparens hirdette a következő­ket: »Hazánk, olcsó elektromos ener­giát kapsz az angarai vizilépcső első­szülöttétől!« Az irkutszki vízierőmű építői elha­tározták, hogy a XX. kongresszus határozatai nyomán mind hamarabb üzembe helyezik az a gr egálokat. 'S most, a nagyszerű siker ünneplésé­nek közepette az SZKP XXI. kong­resszusa tiszteletére újabb szocialista vállalásokat tettek. Elhatározták, hogy 1959 augusztusáig minden épít­kezési és díszítő munkát befejeznek és a kiküldött kormánybizottságnak végérvényesen átadják az erőművet. — A Magyar Hidrológiai Társaság megyei csoportja október 17-én, pén­teken délután fél 6 órai kezdettel a városi tanács nagytanácstermében vetítettképes előadást tart a magyar vízkutató expedíció albániai munká­járól. Előadó: Borbély Sándor hid- rológus. 16-oson belül nyomták és így a győri kapus fel tudta szedni az utolsó pil­lanatban előtte a labdát. Az első félidőben az MVSC játszott valamivel jobban, de egy gólnál nem tudtak többet szerezni. A győri csa­pat szünet után hallatlan becsvágy- gyal és igen nagy akarással játszott és mindenképpen megérdemelte a mutatott játék alapján az egyik pontot. Károlyi — bár sérülten védett, — mégsem követett el hibát, a gólt nem védhette. A hátvédhármas szinte ki-