Ellenzék, 1944. augusztus (65. évfolyam, 172-197. szám)

1944-08-28 / 194. szám

7 î 9 4 4 an gusztus 2& ELLENZÉK Újoncok sikere a bajnoki nyitányban ffPCP 7 A DVSC legyőzte a Ferencvárost Szeged érte el a legjobb eredményt az első fordulóban — Pontot szer» zett a MÁVAG — Rossz gólaránnyal kezdett a bajnokcsapat — Elmaradt az Ungvár=-Ujvidék találkozó — A KAC jó első télidet játékkal győzött KAC—DiMÁVAG 2:0 (2:0) KOLOZSVÁR, 'augusztus 28. A sokirá­nyú aavr.ró kömlmtányiek a kolozsvári közönséget sem befolyás» ták az NB I. 1944—1945. évi nyitányának napján. Kö­zel 3000 főnyi néző vonult fel a városi r/porttelepre, tan-ujielét adva a labdarugó sport iránti változatlan énáeiMődésánek. A vendég DiMÁVAG csap?, a jókedvűen ér­keztet meg a sporttelepre. Tom&cbkó edző drrüsén megjegyezne, hegy „a szállodában jóiban eseti- a feikvék;, mint Diósgyőr— Kel ozyuár között- útközben a kukoricás­ban .. A továbbiakban n0)?|yszem,köz,t kijelentette, hogy bízik a balsiziárnyban. Mindkét öltözőiben nyugodtan készülődtek a játékosok. Opata mester külön öten a csatárokkal foglalkozott és több taktikai utasítást adott. Mc-\ldoványi játékvezető sípjelére ponto­sain 5 ómkor a két együttes a következő összeállításban vonu’t fel a lelkesen tap­soló közönség üdvözlésére: KAC: Márki — Szcnkzló II,, Szerény — Radnai, Páll, Csákány — Kovács IV., Kovács I., Zólyomi, Sütő, Babolcsay. DiMÁVAG: Károlyi — Felföldi, Viny- nyei — Kovács I., v. Bohus, Rákóczi — v. Suhay, Szépfödi, Csiepreghi, Fazakac, Turbéki, ' erővel kapura lőtt labdáját szépen húzza le Márki. A 2. percben Felföldi ház ad. A labda e’pattan a megboTo Károlyi mel­lett. de szerencse] be. a kapufa icce mel­let kikerül a }(rékié.ről. Kovács I. már későin, avatkozott be. A 5. pomben nagy krvardás a KAC kapuja előtt Radnay fejjel tisztázva1 a helyzetet. Szorongat a DiMÁVAG! A 6. vsreben Szép földi IS mé­teres szabadrugá'iát Márki remek vetődés­sel hárítja el. A KAC-nak mind a hátsó, mind az e ső vonala megbomlik. Az első félidőben mutatott szép összjáték után tervszerűtlen csapkodás, pontatlan adoga­tások jellemzik a piros-fehérek minden me|t(moziduLástáit. A vendégcsapat fel is használja az egyensúlynak ezt a felbom­lását, sűrűn és lendületesen támad, a Kapu előtt azonban a legzavartalanabb helyzet­ben is vétenek a csatárok. A 10. percben Felföldi hatalmas lövését Márki jéü-emü kifutás köziben, rímek ug- e rássiaü védi. A 12. percben Szüniszló és Fal fevágiáik a középre sodródott Turbé- kít. Az avró szélső nagy-erejű szabadrúgá­sát Márki látványos magasugrás közben semlegpdti. A 14. percben Szépföldi át­, adásából Turbéki az ol düh ál óba lő. A játék színvonala álLandóan esik és csak a vendégek lelkesedése .színesíti egy- egy mozdulattal. A 20. percben Turbéki n-a\ryy, lövését Márki a léc fölé tolja. A 22. percben v. Sujblni lövése száll fölé. A KAC teljesen alárendelt szerephez jut. A 35. percben vezeti az első épkézláb támadást, de Kovács IV.—-Kovács I. —Sütő-ossz játék után az utóbbi magasan fölédurranl. A 40. percben Zólyomi zavartalan helyzetbe kerül a kkpu előtt.' Áttitgaja a liabdái, majd. ballal gyatrán mellé gurii. A játék végén a vendégcsapat is feladja a hereof és gyenge grurigázással fejeződik be a talá - kiozó. A KAC az első félidőben kielé\pt>ette kö­zönségét, noha a régi hiba, s csatárok lö- vésiszbnya itt is kiütközött. A játék azon­ban egysége? volt és sok szép akciót lát­hattunk. Szünet után a_hazai csapat tel­jesen visszaesett. A jobb erőiben "evő Di- MÄVAG nyílttá tette a küzdelmet és csu­pán bak zár nyárnak f or m-ahány átlósán 'múlt, hogy az egyik pontot nem vihette ■el Kolozsvárról. Egyénileg Felföldi volt az epvet’en. aki vérig kiriccyás nélkül működöt 1. Rugótedhinikáiia dicséretes. A KAC-ban Márki a llygikifogást-alamiab bul veden. Szerémyrek voltak kitűnő pilla­natai, de sokszor kiiibagvott. Szand-.zló szü­net után visszaesett. Pálból jogosan várt többet a közönség. Csákány writ a fede- ze+,t?or 1 eg^zorgalma,s~bib tagi a. Sütőt mes­teri övére dicséri, egyéb semmi. A többi csatárról ezalkalómmal hallgatunk. \-Tj NB í. állás«* a« első forduló u'sn 1. Szegedi AK 1 1 — — 3:0 2 2—3. KAC 1 1 — — 2:0 2 2 — 3. Újpest 1 1 — — 2:0 2 4. Csepel 1 1 — — 3:1 2 5. DVSC 1 1 — — 2:1 2 6. NAC 1 1 — — 3:2 2 7-8. Gamma 1 — 1 — 1:1 1 7 — 8. MÁVAG 1 — 1 — 1:1 1 9-10. Ungvár 9-10. Újvidék — — — — — — 11. Ferencváros 1 — — l 1:2 — 12. Szolnok 1 — — l 2:3 — 13. SzAC 1 — — 1 1:3 — l4-l5. Kispest 1 _ — 1 0:2 — 14-15. DiMÁVAG 1 — — 1 0:2 — 16. SalBTC 1 — — 1 0:3 — Kovács Borlska (KAC) 100 m.-es hátnszásban megjavította a kerületi csúcseredményt Sütő bombája Tlaippgbtó’zó játék után crtakhamar ki­él) :kul’ a KAC fölénye és már a 2. perc­ben sarokrúgáshoz jutnak a piros-fehérek. A. 4. percben Kovács IV. jól, veszi át a lab­dád, élesen bekanyarodik és Vimnyeit ki- cpelp;rre, a kifutó Károlyi mellett, helye­zett- gólt rúg.. 1:0. A DiMÁVAG támadással válaszol, de Szer árny, majd Páll jól rombol. A túl­oldalion Sütő rvagyerejű, 20 méterről kül­dött lövését Károlyi pompás ugrással há­rítja. el. A piros-fcihérek látványos össz- játéka gyakran ragadtatja iţaps-ra a közön­séget. A 14. percben Kovács I.—Sütő—Be böl­csé y-fámadás bontakozik ki. Sütőhöz ke­rül a labldta, eki 25 méterről lő s rúgása nyomán, mini) a rakéta, úgy vágódik a léc alatt n hálóba a labda. Hosszantarco taps, lelke? kiáltás jutalmazza a pompás telje­sítményt. 2:0! A piros-fehérek gól után is szépen építgetik az újabb támadásokat, de vala­mennyi befejezést elen marad. A 17. perc- pen Zólyomi a fél pályáról indul el, át­vergődik a védelmem, azonban öt lépés­ről gyatrán a kapu mellé küldi a labdát. Nagy helyzet volt! A KAC jobb felké­szültsége és technikai fölénye mindjobban szembetűnőbbé válik, de csak a mezőny­ben, msrt a kapu előtt eimarad a szép tervek gyors végrehajtása. Baboicsay né­hány távoli lövéssel kísérletezik, majd a 34. percben Kovács IV. középre iveit lab­dája nrgy kavarodást okoz a DiMÁVAG kapuja előitt. Károlyi öklözés-sel avatkozik be, utána Csákány a 16-osrál élesen mellé lő. A 36. percben Babolcsay szökteti Ko­vács I-eri Az összekötő összecsap a kifutó Károlyival, átbukik rajta., a labda a kapus kezében marad. Ez is meleg helyzet volt. A 38. percben Kovács IV-et felvágják a 16-os sarkán. Ő rúgja a szabadot. A labda a Mg suhan el a felső léc felett. A köret­k.7ő percben Szépföldi gyatrán mellé iő jó helyzetből. Utána Túróé ki csavaros labdája, jut kapu mellé. A KAC az utolsó 10. percben sem adja fel a keádernénye- zé-t, ám a belső csatárok lassúsága miatt nem tudja növelni gól arányát. Szünetben a KAC öltözőjében azon ke- sér-grek, _hrgy már öt góiial vezethetné­nek. A DiMÁVAG-nál Tomecskó a csatá­rokat korholja, különösen Turbékif A kö­zönség elégedett a játékkal és fokozottan jobb te’jésitményt T ár. E? azonban el­maradt.^ Vissznesik a KAC •Szüret; után már az első percben támad a vendégcsapat. Felföldi távolról, nagy KOLOZSVÁR, augusztus) 28. Vasárnap délutáni) a KAC meghívásom úszó versenyt rendezett a városi partfürdőben. A kitünően sikerült versenyen Kovács Boriska, a KAC kitűnő rekordere a 100 m-es gyorsuszásban 4 másodperced megjavította kerületi c.-ucs- eredményét és a távon 1:36.4 mp-es ered­ményt ért el. Saricady KAC csucdjavitó kí­sérlete a 100 m-iss mellűi izásban nem sike­rült. Eredimétvyek: 3x100 m-es ifjúsági ve- gyesval te Van 1, KJEAC (Kánvádi, Sebestyén, Poszler) 4:21.6 mp, 2. KAC (Gáli, Gudor, Krisán) 4:45.3 mp, 30 m-es leány mellúszás­ban-. X. Wellmann KAC 53.8 mp. 2. Hanth II. KAC 54.9 mp, 3. Ferenczi KAC 56.8 mp, ;o m gyermek gyors (kezdők); 1. Márk 47.6 A Margitszigeten szombaton és vasárnap foiytatcák. a nemzetközi teniszbajnoki verse­nyeket. Galikrerné meglepetésre győzött Ju­stus ellen 7:5, 6;i arányban. Kosinár, Fűt) (l szlovák)—Pávai, Forró UTE 4:6, 6:r, 7:5. Vegyespárosban; Biróné, László^—Kreutzig, Bopisura (szlovák) 6:4, 6:4. Férfi párosban: Asbóth? Maycr dr.—Nagy, Biró 6:0, 6:2. Szigeti., Katona—Talabér, Straub jn. Férfi egyesben: Dr. Mayer BBTE—Kanta BSE 6:1, 6:0, 6;i. Kosin,ár (rizlovák)—Géczy BBTE 6:4,' 3:6, 6:0. Katona UTE—dr. Csink MAFC 6:2, 6:4. Fáncsy Postás SE—Simon dr. MAFC 6:3, o:6, 6:4. Birkás MTC—Bos- Kuta (szlovák) 7:5, 3:6, 6:4. Sólyom Postái1 SE—Straub BEAC 6:3, 4:6. 6:x. Vegyespáj- rosban Fehér, Jusits BBTE—Stecovits, Farkas 6:3, 6:1. Vén ftuk párol-ában dr. Péteri MAC. dr. Tóth BBTE—Rátz, dr. Binder BEAC 6:0, 6:1. Magyarország J944. évi női atlétikai baj­nokságának eredményei; 100 m-en bánok Eórinczy BEAC 13.1 mp, magasugrál ibon baj­nok Rohonezy TFSE 145 cm, sulylökésben bajnok Regdlinszky Gamma rí.56 m, 80 m-es gátfutásba» bajnok Lőri.nczy BEAC 1.2.7 nap, (dálmyugati keriiieti csúcseredmény), távfRugrálban bainok Lőrinczy BEAC 536 cm, disz kosz vétó ben bajnok Kondorossv Ftitura TE 34.2 m. gerelyve'ésben" bajnok Onódy PEAC 35.40 m. 200 m-es síkfutásban batnoik Bárány PEAC 27.3 mp. Magyarország 1944- évi 3x200 méteres if­júsági gvoniuszó bajnokságát a MUE csapa­ta n/erte 7.57.8 mp, 2. MAC, 3. UTE. Ma­gyarország 1944’ évi 800 m-es gvorsuszó bajnokságának' bajnoka Vörös MUE 10.45.4. 2. Eleméri 11.12.6. 3. Bállá MAFC 11.21 mp. mp, 2. Mil'^án I. 47.7 mp. 3. Ci iákány 50 mp, 100 m férfi műúszás; Sarkady 1:23 mp, ico m ifjúsági hát; i, Gáli KAC 1:33-3 mp. 2. Toros KAC 1:44.8 mp, 3. Erdélyi KEAC U4 5 mp, ;o m gyermek gyors: Sipotá KAC 46.6 mp, 2. Dózsa KAC 48.9 mp. 3. Poszler KEAC 49 mp, 30 m ifjúsági mell; Sebestyén 36.5 mp, 2 Komjádi 40 mp, 3. Szöllőssy 45.3 mp, ico m. leány mellúszás.- Hancb I. 1.45.9' mp, 2. Weidmann 1.59 mp, 3. Ferenczi IE, zoo m ifjúsági mell; 1. Eíorváth KEAC 3.31.3 mp, 2. Klíma KEAC 3.53 mp. 100 m ifjúsági gyors; x. Gáspár x.16.8 mp, 2. Posz­ler 1.17.9 mp, 3. Gudor 1.20, 30 m leány hátuszás; i. Wellmann s8-2 mp, 2. Kelemen 1.4.8 mp. Magyarország 1944. évi 30c m-es vegveii- uszás bajnoki-ágának bajnoka Hámori Béla MAFC 4.18.8 mp, 2. Fábián MAC 4.21.4. E asárnap délután Újpesten bonyolították 1c az^ f. osztályú vízilabda bajnokság utolsó mérkőzését. U ÉE—Tatabányai SC 7:r (3:1). Góldobok: Ki' illegi (3), Lemhényi és Szittya (a—2), illetve Angyal. /(z országos MÁV sportliga atlétikai ver­senyének eredményei: 200 m-en 1. Onódy "Dstveriség 23.1, 400 m-en Marosi Testvéri­ség 5r-4, TS°o m-en Villást D. Magyarság 4.05.2, 10.000 m-en Kővári Törekvő- 33.13. 3-000 méteres akadály Méi záros Testvériség 9-05.2, 400 m-es gát Vargha Szeged 60 mp, magasugrás Marton Szeged 170 cm, hármas­ugrás-Sőtér Szeged 13.34 m, i -uÍvlökés Reme­te Testvériség 12.25, diszkosz Remete 39 m. pontverseny győztese. Testvériség 251 p, Jólsikeriilt a KAC atlétikai háziversenye KOLOZSVÁR, augusztus 28. A KAC atlétái vasárnap délelőtt- /1 városi sporttelepen házi vei'senvl rendeztek, amely igen jól sikerült. Kü­lönösön Biró György leijesilrnénye örvendetes a Kalapácsvetésben. Részletes eredmények: 100 m. síkfutás (ifjúsági): 1. Foivóvich KAC 119 mp.' 2. Bartha KAC. ,i2.8 *mp. Tánohiyrás 1 ifjúsági): ]. Colvóvich KAC. 5.68 m. Suli/dobás l. Biró György KAC 11.44 ni]).. 2. Nagy József KAC 9 52 m. Disskoszvelés: 1. Biró Gvörgv KAC. 41.70 m. 2. Nagy József KAC -30.27. Kală- pársvrtés: 1. Biró György KAC 50.14 m. 2. Nagy József KAC 31.72 m. 2. Zetelakl i, KAC 27.47 m. Rúd ugrás: 1. Nagy József KAC 3.15 m. 2. Zetelaki KAC 2.92 m. 3. Biró Cyörgv 2.S2 ru. Budapest vasárnapi sportjának eredményeiből Áss Níi I. első fordulójának többi eredményei ! Gamma MÁVAG 1:1 (1:0). Játékvezető Kiss M. Linó. 2000 néző. Az első félidőben nagy fölényben voll a Gamma, szünet után azonban a MÁVAG váratlan golt ért el és utána kitűnő erőben a döutetUm <iedményt tartani tudta. Góllövők a 9 percben Komlódi (t h), szunpt után a 15 percben Kontróhi (1:1). NAC— Szolnoki MÁV 3:2 12:0). Játékvezető: Pusztai. 1200 néző. A szolnoki gyakorlópályán folyt le a mérkőzés. A Korom és Szántó nélkül játszó szolnoki MÁV a II. lélidőberi egyenlő ellenfele volt a bajnokcsapatnak, sőt könnyen javára is fordíthatta volna a mérkőzés ered­ményét. Góllövők: a 7. percben Tóth III. (1:0*, a 29. percben Bodola (2:0), szünet utón a 2. percben Lahore/. (2:1), a 22. percben Nagy (2:2), a 40. percben Sárvári (3:2). Szegedi AK SalBTC 3:0. (0:0). Játékvezető: Nagy. 4000 néző. Az I. félidőben csak mezőnv- játék volt, szünet után a szegediek viharosan támadtak és megérdemelten győztek. Fábián. Nagy és Vörös gól jaival. Csepel FC—SzAC 3:1 (2:0). Játékvezető: Rónay. 500 néző. A szentlörinci „nagyágyúk ' gyengén szóllak l>e!e a küzdelembe éa vsepel biztosan győzőit. Góllövők: a 30. percben Füstös (1:0), a 35. percben Marosvári (2:0). szünet után az 5. percben Suránvi (3:0) és a 27. perc­ben Deák (3:1). DVSC—Ferencváros 2:1 (1:1). Játékvezető: Lázár. 5000 néző. A DVSC lelkes csapata meg- érdemelten győzött. Góllövők: a 13. percben Ká­das, 11-esből (1:0), a 34. percben Or.ódi (1:11, szünet után a 35. percben Szilágyi 25 méteres szabadrúgásból. (2:1). Újpest—Kispest 2:0 (2:0). Játékvezető: Ké­kesi. 5000 néző. Az Újpestben már szerepelt a szolnoki Szűcs, valamint Balogh II. és Szusza. Gollövők a. 8. percben Szusza (LOj, a 10. percben Szabó (2:0). A körzeti bajnokságok' eredményei: Dési MÁV—KKASE 1:0 (0:0). Játékvezetőt Czaga. A dési csapai mindvégig fölényben volt és nagyobb gólaránnyal is győzhetett volna. Góllövő: Juhász. Jók voltak: Ma jer. Balogh és Marosi, illetve Paizs. Juhász és Mag}Tar. Korvin SE—Szamosujvári Törekvés 3:1 (2:1 >. Góllövők: Szász IT., Bagi. illetve Balogh. A kolozsvári csapat biztosan gvőzötb Győri ETO—SFAC 4:0 (1:0). Szegedi Tisza VSE—Szabadkai AC 8:0 (4:0) KAC II.—Kolozsvári MÁV 6:3 (4:0).- Barátsá­gos labdarugó-mérkőzés. Góllövők: Farkas (3) Szabó (2), Kiorán, illetve Deményú Háromezer kommunista ostromolt egy szerb várost ÚJVIDÉK, augusztus 28.’(MTI) A bel­grádi „Novo Vreme“ cámü lap jelenti, hogy Kiurştumlkia városát az augusztus 15-00? virradó éjszaka körülzárták c kom- miuinisták. Mintegy háromezer ember in- diuilt ostromra a város ellen. A szerb véd- erség. az újonnan megszervezett Vas- ezx'ed kötelékei védték a város", amelyek visszaverték a kommunisták minden tá­madását. A kommunisták s-z ostrom után líözel ötszáz halottat veszteitek, amikor pedig a fe'mentő sereg is harcra kénysze­rítő lie őket, 450 halott hátrahagyásával menekültek a hegyek közé. A „Novo Vretmie’“ uz-sáoei jelentése sze­rint’ a montenegrói megtisztítást végző szerb nemzeti csapatok a Kóla sin városá­tól a szandzsák határáig terjedő részt tel­jesen megtászi.iitoitták. A kommunisták e harcok során súlyos veszteségeket szen­vedtek, A szlovák kormány kiáltványa POZSONY, augusztus 28. (MTI) A Né­met Távirati Iroda jelenti: A szlovák kor­mány nevében Mach belügyminiszter szom­baton este kiáltványt intézett a szlovák nép­hez. A kiáltvány rámutat arra. hogy szlo­vák-iá ellenségei meg akarják zavarni az ál­lam rendjét és békéjét és ezért ejtőernyősö­ket is ledobnak, akik most azon fáradoznak, hogy a szlovák népet hamis útra tereljék A szlovák kormány azonban éppen ugv, mint az államelnök 0« a szlovák nép, el van szán­va arra, hogy szembeszáll ezekkel az üzel- mékkel. A szlovák nép nem fogja tűrni, hogv mint az ellenséges országokban, elhurcoljanak tisztességes embereket, kifo -szanuk plébá­niákat., ma'brokat. parasztokat. A »szlovák népet soha semmi sem bírhatja rá. hogv el­árulja barátját és szövetségesét, a német né­pet. Az edleni ég minden törekvésével szem­ben hűen s becsülettel kitart oldalán. * A MAGYAR FAVÁGÓ GÉPTULAT- DONOŐOK SZÖVETKEZETE. Kádár-utca 12. szám, ez:<n a tiszteletté'jes uto-n érte­sítjük Kolozsvár nb. lakosságát, hogy a tűzifa fel fűrésze! és i árainkat mázsánként L50—1.60 pengőre, öles fá' 28—32 pen­gőre voltunk kénytelenek felemelni. — Tisztelettel: A vezetőség. 03049 Országszerte igen nagy érdeklődés meketţ kezdődtek meg az NB f. 1944—'945- cvl mérkőzései. Egyediül az. Ungvárira kisorsolt Ungvári AC—Újvidéki AC forduló maradt eí leküzdhetetlen akadályok miatt. Az első forduló sorozatos meglepetéseket hozott és az újoncok kitűnő szereplése a legnagyobb érdeklődésre tarthat számot. A legnagyobb meglepetés a Ferencváros megérdemelt veresége Debrecenben. A Szegedi AK biztosan győ­zött a hires támadó sorti SalBTC ellen, mig a M ÁV A.G pontot rabolt az elmúlt vasárnap aţ Újpest ellett kitünően szerepelt Gammát ól. A N AC Szolnokon egy félidős csapatnak mutatkozott, mert 2:0-as vezetés után kevesen múlt, hogy nem távozott vereséggel. A Szentlőrinci AC rajtia rosszul sikerült, a néhai kétszeres bajnok Csepel ellen. Az Újpest magára talált és Szűccsel, valamint Szuszával biztosan győzött a Szent László Torna győztes Kipesttel szemben. Kolozsvár csapata jól mutatkozott be közönségének, de kár. hogy első félidei teljesít­ményét szünet utáni lelkrectésnél kuli, tervszerűtlen és csapkodó játékával lerontotta. A látottak alapján azonban remény van arra, hogy a piros-fehérek a következő fordulókban mérkőzésről-mérközésre javulni fognak. A vasárnap kiemelkedő sporteseményeiről az alábbiakban -számolunk be, (