Ellenzék, 1943. március (64. évfolyam, 48-72. szám)

1943-03-01 / 48. szám

# 1 943 március 1 ELLENZÉK SPORT Biztató kezdés ellenére, 2:2arányú félidő után Súlyos vereséget szenvedett a Ferencvárostél a KBC Ferencváres-KBC 8:2 (2:2) Támadó rendszepben játszott a zöld“fahé? egyatte** yédakezö poudszapbaa a KAC csapata és ez okozta a fettiyos vei* séget - Catk Márki és Váczi volt kielégítő a csapatban KIKÜLDÖTT TUDÓSÍTÓNK RÉSZLETES TÁVBESZÉLöJELENTÉSE. 7 __ Vu sár nap 9 kor vette kezdetét a Laid v+'r'-f'ny, melyre 30 n<‘vr/As é.rkizet.!. A ver­seny csaknem egész napon át folyt oagy izgalmak és igen szépszámú nézöközoD'ég előtt ég csak a ké^ő fóti órákban fejrzió Jött be- Eredmények a következők: /. Rámáim* NSE ö győzelemmel. 2. Mó- nus KEAC 5 gy. 3. Laczkovich KAC 5 gy. 4. Gábor KAC 5 gy. 5. Dr. Fröhlich KE AC 4 gy. 0■ Ganzt ori vi Szombathelyi V ivó Klub 3 gy. 7. Küszely Szolnoki HT­VK 3 gy. 8. Gurálh KAC 2 gy- 9- H'ntz győzelem nélkül. Hinta sérülése miatt visszalépett a küz­delmektől. KULUZbVAK. (Az Ellenzék—Estilap ki­küldött munkatársától.) Kellemes, kényelmes utazás után vidáman érkezett meg a magyar fővárosba a KAC csapata, hol a Keleti pálya­udvaron Kemenessy titkár vezetésével a Fe­rencváros vezetősége részesítette igen meleg fogadtatásban a kolozsvári piros-fehéreket. Az üdvözlésre megjelentek sorában ott feszí­tett egyenruhában Radnai és Szántay is. Az utóbbi kijelentette, hogy rendesen edzett es reméli, hogy a cspatban jói megállja helyét. A Ferencváros Úílöi-uti pályáján már a ko­ra délutáni órákban hatalmas tömeg gyűlt össze és az FT C—Paete előmérkőzésnek már 4000 nézője volt. Ez a szám közel tízezerre növekedett akkor, amikor Székely játékvezető sípjelére a kö­vetkező összeállításban futott ki a két csa­pat: Fradi: Csikós, Polgár, Tátrai, Rudas, Sá- rossi 111., Lázár, Sípos, Toldi, Sárossi dr., tinta, Farkas. KAC Márki, Szaniszló II., Vass, Pál, Szántay, Csákány, Tárnoki, Kovács Bonyhádi Váczi. Tolnai. Ferencváros támadással indul a játék, de az ötvenedik másodpercben Tolnai—V’áczs össz- játék után utóbbi villámgyorsan kapura tör és még mielőtt bárki feleszmélt volna, kapás­ból menthetetlen gólt lőtt Csikós hálóidba (őrt). Dermedt csend fogadta a gólt, a Fra­di szurkolók lélegzete elállóit, de utána szinte felvihaTzott a nézőtér: Hajrá Fradi!! A gól után szórványos Ferencváros táma­dások indultak és igen csapkodó játék folyt a KAC térfelén. Ferencvárosi fölény után a KAC kissé feljavul, egv-két támadást vezet, de a belső hármas hibáz. A 7. percben Finta révén indul az első veszélyes zöld-fehér tá­madás, de Szaniszló II. ment. Egy perccel ké­sőbb Sárossi Ili. beadását kapja ' el Sárossi György dr., lövi is kapura, de lövés közben elesik es igy a labda a helyezkedő Pálról pat­tan el. A következő percekben a KAC vezet néhány igen erőtlen, veszélytelen támadást, a Fradi ellenben fokozatosan javul. A 9. perc­ben Pál kezel, a szabadrúgást Sárosi III. lövi magasan fölé. Nem sokkal később a nagy becsvággyal játszó Sipus fut kapura, de Vass ment. A ic. percben egyenlít a Fradi. Sipos kiszökik, villámgyorsan a kapura tör, Vass kétségbeesetten követi, de nem tudja beérni cs Márki a lövéssel szemben tehe­tetlen (irt). A 15. percben Farkas veszélyeztet, Szanisz­ló ment, egy perccel később Bonyhádi lő ka­pura, de Polgár zavarja. A KAC minden tá­madása elakad a ferencvárosi védelem pom­pás Jestaktikáján, amelynek következtében „hidegre“ teszik a KAC csatárokat. Mezőnyjáték folyik ezután a 26. percig, amikor Pál 30 méterről kapura lö. Lövése mellé megy. A 28. percben Farkas—Sárossi dr. ossz játék következtében utóbbi kapura lő, Márki azonban elcsípi a labdát. A 32. percben felülkerekedik a Fradi. Si­pos támad, saiokra szerelik. Sarokrúgás kö­vetkeztében a labda 7 oldiboz jut, aki pom­pás, menthetetlen lövést ereszt kapura (2:I)■ A gól után alig észrevehetően erősít a KAC. Polgár sarokra ment Tolnai elől. majd a mérkőzésen nem soka: mutató Bonyhádi lő kapu mellé. A 35. percben egyenlít a kolozsvári csapat. Tárnoki szélen lefut, labdája Pálhoz kerül, aki azt Vácziboz továbbítja. A labdát tisztán veszi a 16-oson a piros-fehér összekötő, néhány lépést tesz vele, majd élesen, menthetetlenül és védbetetler.ül a hálóba lövi (2:2). A 37. percben Vass nyomja Sípost, a szabad rúgásnak Sárossi Béla áll neki, de az a sor­falról visszapattan. A Fradi sorozatos táma­dásokat zudit a kapura, Sárossi Gyurka, majd Farkas lőnek kapura, de Márki igen jó for­mában van és védi a lövéseket. Szünet után gólzápor Szünetben nincs fontosabb esemény, a fe­rencvárosi vezetők arra panaszkodnak, hogy túl sokat hibáznak a csatárok, valójában azonban Márki igen jó. Szünet után ferencvárosi támadásokkal in­dul a játék, amelynek első pillanatában, meg­állapítható, hogy a KAC teljesen védelemre rendezkedett be. Az egymásután gördülő tá­madásokat sokszor öt hátvéd is igyekszik fel­tartóztatni, de a védelem ennek ellenére las­san felőrlődik, kihagy és máris jönnek a gó­lok. A 8. percben Finta áttöri magát a vé­delmen, szabadon megy a 16-oson belül, Sza­niszló habozva követi. Néhány pillanat is elég azonban a ferenc­városi játékosnak arra, hogy tisztázza helyzetet és máris megy a lövés a kapura, amelyet Márki védem nem tud (3:2). A 23. perc a mérkőzés döntő pillanata, amelyben jóra fordulhatott volna a KAC sor­sa. Tolnai áttöri magát a Fradi védelmen, el­megy Rudas, Polgár mellett, kicselezi a ki­jutó Csikóst, de olyan nagy irammal tör az üresen álló kapu felé, hogy megállni nem tud és a vonalon túl viszi a lendület. Ret­tenetes volt ezt látni!H Ez a balszerencsés akció letörte véglegesen a csapatot, amelyből most már csak Váczi küzd rendületlenül, küld egy-két lövést ka­pura, de Csikós védi. A 26. percben Sárossi Gyurka Toldinak ad, aki elmegy Szaniszló mellett és megszerzi a zöld-fehérek negyedik gólját (4:2). A 28. percben véletlen folytán összecsapás keletkezik Sárossi 111. és Szaniszló között, amelynek következtében földre esik a zöld­fehér játékos. De feláll, fejét tapogatja, a já­tékvezető szabadrúgást ítél. A szabadrúgásnak ő áll neki és láthatólag bele is teszi minden erejét. De kellő eredménnyel! Tizennyolc mé­terről süvít a bombalövés védhetetlenül a bal­sa7, okba (3:2). A Ferencváros ezután valóságos pergőtüzet zudit a kolozsvári kapura, amelyet csak né­miképpen tud pompás védéseivel Márki el­lensúlyozni. A 33 percben Sárossi György dr. Fintának ad át egy labdát, amivel az egészen a kapu közelébe küzdi magát. Márki kifutva akar menteni, de későn, mert a lövés a jobb sarokba vágódik (6:2). A hatodik gól után a KAC végleg össze­roppan A 38 percben Földi Síposhoz játszik, ez továbbítja a láb-, dát Farkasnak, aki belövi a hetedik goit ÍV2)­Az utolsó gól a két Sárossi testvér „aján­déka". Sárossi III. Sárossi dr.-hoz továbbit, aki igen jó helyzetben kapja a labdát és a 43. percben utolsó gólját lövi a zöld-fekérek- 1 nek Í8:z). Opata edző: „Hiba van még elég“ A Ferencváros pompás győzelmét nagy örömmel fogadta a hatalmas szurkoló tábor, amely óriási hangyabolyként mozdult meg és indult a villamosok felé, ahol valósággal élet- veszélyes volt a küzdelem. Annál megrendültebben fogadták a KAC súlyos vereségét a kolozsvári és fővárosi szurkolók. A mérkőzésről a következő nyilatkozatok hangzottak el: Kemenessy Sándor, a Ferencváros főtitkára: A csapat győzelme a magyar, támadórendszer győzelme, amelyre átállítottuk a csapatot. A KAC csak az első félidőben volt komoly el­lenfél, a mérkőzést azért vesztette el, mert védelemre rendezkedett be. Opata Zoltán edző. Igen sok hiba van és igen sok javítani való. A csapatból csak Vá­czi és Márki nyújtott elfogadható teSjesit- ményt. Főképpen a fedezetek játékán van még sok csiszolni való. * A kolozsvári együttes hétfőn reggel indul útnak Kolozsvár felé, ahová a déli órákban érkezik első tavaszi bajnoki mérkőzése után, amelv ugyan kezdetnek nem valami jó. de amelvet talán már wőzelmek is követnek. (I. b.) Az NB I. vasárnapi fordulójának eredményei Elektromos—Törekvés T.l (0:0). A . mérkőzés egyenlő erők küzdelme volt. Az első gólt a második félidő 11, percében Orlutai lőtte, az egyenlítő gó-t Déri. Vasas—Szeged 3:1 (0:0)- Izgalmas mér­kőzés,, góltalan félidővel. A második fél­időben Bognár lövi az első gólt (0:1), a 26. percben Tóth fi- egyen'it (1:1). A 36. percben Jenöffy javít (2:1), majd Tóth 111• beállítja a végeredményt. Szolnok—SalBTC 2:0 (1:0). A két csa­pat teljes őszi összeállításában játszott. Az. e>ső gólt a félidő 16. percében Köröm lőt­te (1:0), a második félidőben Szátöó a má­sodikat. Csepel—Újpest 4:0 (2:0)- A mérkőzés eredménye nagy meglepetés. Az első gób a2 ötödik percben Kállay lövi félpályáról (1:0), a másodikat a 42- percben Maros- vári (2:0). A második félidőben 11-esből Olajkár II. háromra szaporítja a gólokat, míg a 30 percbe« ugyancsak ő eredmé­nyes. NAC—Kispest 3:1 (2:1)• Gyea-ge ira­mú játék, megérdemelt i\AC-gyŐ2eleui. Egressi lőtte a vezető gólt (0:1), egyenlí­tett a 18. percben Kovács 11. (1:1)- A 42­percben Sárvári lőtte a harmadik gólt, majd nemsokkal később Kovács //. a ne­gyediket. Haladás—Újvidék 2:0 (!:)■ Biztos Ha­ladás-győzelem. Az első gólt Mórócz löt- te az első félidő 21. percében, a második félidő első perceiben pedig Szabó II. volt eredményes. GAMMA—DiM AVÁG 1:0 (0:0). A Gamma szerencsével nyerte meg a mérkö zést. A győztes gólt a második félidő 30 percében Váradi lőtte. Kolozsvári MÁV—Nagyváradi MÁV 3:3 (1:1) KMÁV-támadásokkal indult a játék, amelynek első perceiben Demény rúgta a vezető gólt. NemSokka-l később Ungvári hibájából egyenlített a nagyváradi csapat, amely a második félidőben 3:1 arányú ve­zetésre is tett szert. Az utolsó percekben azonban fokozla az iramot a KMÁV és Csiky. valamint Lu­kács góljaival sikerült egyenlítenie. A kolozsvári csapatból a csatársor voit jó, a váradiaknak a védelme volt kiemel­kedő. KEAC—Bástya 4:2 (2:1) Barátságos mérkőzés- Gó'lövők Tóm- borv 2, Szerémy 2. illetve Bulik és Farkas. Korvm—KMÁV 11. 4:2 (2:2). Győzött a magyar ökölvívó váloga­tott Zürichben Zürichből jelentik: A magyar ökölvívó válogatott szombaton este mérkőzött meg a Svájciakkal és 10:6 arányú győzelmet aratolt. Torma ll-őt szabá'yta'lan küzde­lem miatt ••eléptették, Jászod kiütötte a Svájci Müller. Az MTE országos birkózó verseny én lég- sulyban negyedik lett a kolozsvári Har­matig a KMTE versenyzője, kötnyüsuiv- ban pedig szintén negyedik Boross­A MAGYAR SISZÖVETSÉG rendezésé­ben szombaton kezdődött az országos lesik ló és miilesíi’kló bajnokság Borsafiirecleu. Az első napok a lesikló bajnokságot bo­nyolították le. Eredmények: A csikló baj­nokságban férfiaknál 1. Szikla Péter MAFC 2.31.2 mp. (Pályarekord 67 km-es átlagsebesség ) 2- Pásztori MCM 3.52.3 mp. Ötös csapatversenyben 1. MAFC 13 31.4 mp. 2. Felsővisói MOVE 1602.1 mp. 3. BBTE 16.46 2 mp. 4. MOK. Hölgyeknél 1. Iglóiné MSK 2.51.8 mp. Hármas csapatversenyben 1. a MSK (Iglóiné, Delmár, Saentgyörgyi) 9.59-S 2. a MAFC 1442.3 mii. Döntetlen félidő után 8 gólos Fradi győzelem várostól uem szégyen vereséget szenvedni. | FÍs nem szégyen akkor, aim kor az első fő*' ; időben egyenlő ellenfél sóit a csapat­A vereség azonban inlő jel legyen arra, hogy még igen sokat kelj fejlődjön és küzdjön a csapat. Minden erejét össze kell szednie, mert egyedül képviseli Erdély ke­leti részeinek sportját és benne kell ma­radnia minden körülmények között a leg- jobb 16 között. Az NB I. e ső tavaszi fordulója egyéb- j ként nem hozott nagyobb meglepetéseket. Csak a Haladásnak az Újvidék elleni győ­zelme kellett érdeklődést, a Csepelnek az Újpest elleni győzelme már nem is e?e- mény. A többi mérkőzések a várakozásnak , megfelelően alakultak. A vasárnapi forduló részletes eredmé­nyei a következők: Aggódva, de rejtett bizakodással' küldöt­te az ÜHöi-űti oroszlánbarknigba csapatát Kolozsvár sportközönsége, amely abban reménykedett, hogy hosszú idők után ta­lán összeszedi magát a csapat és ha nem is nyeri meg a mérkőzést, olyan eredmény nyel állja meg helyét, amely minden lab­darugóbarátot kielégíthet. A bizakodás, sajnos, nem válott be. Biz­tató kezdet után a csapat súlyos vereséget szenvedett a kitűnő formában játszó Fe­rencvárostól. De mindjárt hozzá is tehet­jük: uem a KAC a hibás. Nem a KAC vob rossz vagy gyenge, hanem a té i áhnábó1 felébredő és már sokszor eíparentált Fradi támadt fel uj erővel, uj lendülettel és for­dította javára a félidő végén egyenlően ál­ló mérkőzést. Az eredményre nincs mentség. A Ferenc­Makusai (FTC) nyerte a KEBC tőrversenyét, Barabás (KSE) a kardversenyt sodik helyezett dr. Mennyey, a Szolnoki HTVK tagja, vívása inkább Epikus pár­bajtőrözőre va’l. eredményes akciói is in­kább jóütemii közbetárnadásai voltak. A harmadik helyezett Mónus Sándor, a KEAC fiatal vívója végzett, aki nagy jö­vő előtt á'lh Árnyalattal — egy pár tussal — maradt mögötte a negyedik helyre az ismét komoly edzésije áiílt Hmtz Gábor KAC Még nincs régi formájában, de is­merve szorgalmát és lelkesedését, hamaro­san még szebb eredményt fog felmutatni. A további sorrend: ötödik Köbei Emd FTC. 6- Renke Sándor KEAC. 7. Tibohiy Tibor Szolnoki HTVK. 8■ Gasztonyi Szom­bathelyi VC. 9- Dr. Lánczy László KAC- 10- Giiráth Béla KAC. 11. Csenka Géza KEAC. 12. Vidoni KAC. Az első két helyezett előlépett az első osztályba. Hinti tz, Köbei, Benke, Tiboldi. Gaisztonyi és Lánczky pedig második osz­tályú tőrőzők lettek eredményeikkel. A döntő első kilenc helyezettje a KEAC ju* i bileumi érmeit nyerte. KOLOZSVÁR. A Kolozsvári Egyetemi Atlétikai Club vivószakosztálya szombaton és vasárnap rendezte országos II.—III. osztályú egyéni tőr- és kardversenyét. A versenyre szépszámmal neveztek úgy a fő­városi, mint a vidéki egyesületek. A ver­seny szép, nívós és izgalmas sportot nyuj* tott és bővelkedett váratlan fordulatokban. Szombaton délután 4 órakor kezdődött a tőrverseny, melyre 15-ön neveztek, de cSak 12 vivő jelent meg a rajtnál. A versenyt hórvívás formájában vívták le. az ered­mény a várakozásnak megfelelően alakult, csak Curáth Béla. a KAC jónevü ver­senyzője szerepelt gyengébben, mivel az elmúlt vasárnap Nagyváradon szerzett lábsérülésével állt ki a küzdelemre, de azt hősiesen küzdötte végig, szép példáját adva a sportszerűségnek. A versenyt Mó­kusai WaUlemar, a Ferencváros Torna Club tehetséges, fiatal versenyzője nyerte meg­érdemelten. Kimagaslóan, valódi tőrvívás­sal szerezte pontjait s csak egyetlen mér kozést vesztett Benke KEAC ellen, A rná*