Ellenzék, 1941. március (62. évfolyam, 50-73. szám)

1941-03-23 / 68. szám

19'4Î mirdaa 2~4. SPORT Döntetienülvégződött a — jugoszláv Dana Kupa mérkőzés Belgrédban A magyar B-csapat 2:G-ra győzött a jugoszláv B ellen BELGRAD. A jugoszláv fővárosban, a BSK pályán játszották le tegnap a magyar —jugoszláv Duna Kupa-mérkőzést. A két nemzet első tavaszi válogatott mérkőzése 20 ezer néző előtt folyt le az olasz Scor- zoni vezetésével, ami eldöntetlenül, 1:1 (1:1) arányban végződött. Az eredmény a mutatott játék alapján reálisnak mond­ható, bár az utolsó pillanatban a magyar csapat Kincses révén a győztes gólt is megszerezte, de Scorzoni játékvezető azt lesáilás cimen nem adta meg. A magyar csapat legjobb része a köz­vetlen védelem volt. Csikós, bár a gólban benne volt, mindvégig jól védte kapuját. A hátvédek közül Bíró emelkedett ki. A. fedezetsor legjobb embere Lázár volt, de Polgár és Sárosi III. is remekül látták el feladatukat. A csatársor volt a magyar csapat leggyengébb része. A legjobb tél- jesitményt a szélsők nyújtották, mig a Berecz—Zsengellér—Bodola hármas sokat kihagyott. A jugoszláv csapatban Mrkusics kitünő­en védte kapuját. Mellette Dubac, A alja- revics és Nikolics tűntek ki. A mérkőzés részletei a következők: Jugoszlávia vezette az első támadást; Szűcs mintha bizonytalankodott volna. Sárosi pedig nagy erővel a földbe rúgott, cipője el is szakadt. A magyar csapat már a 8. percben eredményhez jutott. Berecz Gyelvay elé vágta a labdát s a balszelső jobb lábbal a felső sarokba irányította a lövést. 1:0! A válogatottunkat ezután kis­sé fölényes játékra hangolta a vezetés. A játék ugyan eléggé változatos, de mintha a jugoszlávok támadása több veszélyt rej- tett volna magában. Egy alkalommal Bo- dolát durvaság miatt a biró figyelmezteti. Jó hatást váltott ki, hogy a váradi fiú feszes állásban, tisztelettel hallgatta vé­gig a figyelmeztetést. A 20. percben Gyetvay—Bodola támadást követte ered­ménytelen sarokrúgás, majd Bodola és Kincses egymást akadályozzák a kapu megcéloz,ásában. A 31. percben Kincses és Djanics párharcából a jugoszláv fedezet leteritette a szélsőt, aki csak tiz perc múlva volt ismét küzdőképes állapotban. A 36. percben Gyetvay egyedül nyargalt, de a jó helyzetet elrontotta, széttárt ke­zekkel ő csodálkozott ügyetlenségén a legjobban. A jugoszlávok uralták a félidő utolsó perceit. Biró vétett sarokrúgás után forró helyzet támadt Csikós kapuja előtt, a beadás tulszállt rajta, a felszaba­dítás csak nehezen sikerült. A 44. perc­ben aztán meg is született a kiegyenlítés. Nikolics balszélső beadását Valjarevics értékesítette. A labdát Csikós érintette ugyan, de nem tudta kiütni, a labda a felső sarokba hullt. A második félidőt a jugoszlávok nagy ostroma vezette be. Előbb ugyan a ma­gyarok rúgtak egy sarokrúgást, de ezt Be­recz mellé fejelte. Már a magyar csatár­sor is hátra sietett segiten, Csikós egy­szer őrizetlen hagyta kapuját, ismét meleg helyzet volt a magyar kapu előtt, az iz­galmat fokozta a jugoszlávok sarokrúgása. Csak nehezen lendült át a játék a jugo­szlávok térfelére, ekkor a magyarok újabb sarokrúgást értek el, de Gyetvay az ötösről — pompás helyzetből — levegőbe rúgott. Kölcsönös szabadrúgások után a jugoszlávok két sarokrúgással is veszé­lyeztettek. Szűcs csak nehezen szabadítot­ta fel a magyar kaput. Most Zsengellér- nek nyílt jó helyzete, kapásból továbbí­tani akart, nagy lövését azonban Jazbin- sek elhárította. Bíró és Czimmermancsis összeakaszkodását birói figyelmeztetés ki­sérte. A 26. percben 16-osról lőhetett sza­badrúgást a magyar csapat, de Berecz máskor oly biztos bombája emberbe ment, majd Gyetvay hibázott. Újabb kölcsönös sarokrúgások után az iram ellanyhult, mind a két csapaton a fáradság jelei mu­tatkoztak. A 45. percben Kincses gólt lőtt, de Zsengellér állítólagos lesállása miatt a biró ezt a gólt nem adta meg. A két csapat a következe összeállítás­ban vétte fel a küzdelmet: Magyarország: Csikós, Szűcs—Biró, Sá­rosi 111.—Polgár—Lázár, Kincses—Berecz - -Zsengellér—Bodola—Gyetvay. Jugoszlávia: Mrkusics, Brozovics—Du bac, Manola—Jazbinsek—Djanics, Czim­mermancsis—Valjarevics — Buzsovics— Wölfl—Nikolics. Az A. válogatott mérkőzést megelőzően a jugoszláv ifjúsági válogatott 3:1 (1:0) arányban verte meg a magyar ifjúsági vá­logatottat, amely a mezőnyben nagyon szépen játszott, de az állóképesebb és gyorsabb jugoszlávokkal szemben nem Hz n. B. II. válogatott 4:l-re verte a kerületi válogatottat KOLOZSVÁR. Az MLSz ecdélyrészi kiren­deltsége által! rendezett NR II. kerületi vá­logatott mérkőzés mindvégig élvezetes és jó sportot nyújtott. Az eredmény azonban túl­zott. A kerületi válogatott különösen az első telidében nagyszerűen megállta helyét, de 17. utolsó negyedóráham visszaesett. Az NB IT egy gólos győzelme lett volna a reális eredmény. Szabó Ödön sípjelére a két csapat a kö­vetkező össze állít áisb an állt ki egymás ellen: NB II. válogatott: Seprényi, Medve—Vas«, Fngi-—Pál—Losonc, Hódi (Lukács)—Rein­hardt—Szatniszló II.—Oros/i—Brasisai. Kerületi válogatott: Tyukodi, Márton— Hantz, Csiki—Szerémy—Kiss (Bokor-, Fá­bián—Fried—Palocsay (Tóth)—Papp Béla— R usz. Már az első percben vezetéshez jut az NB II. válogatott. Brassai átadását Riemhardit bevágja, 1:0. Mezőnyjáték után a 23. perc­ben a kerület gó'lt ér el, unit a játékvezető lesállás ciméa nem ad meg. A 29-ik percben egyenlít a kerület. Papp Béla kiugratja Pa- locsayt, aki közelről! nem hibáz, 1:1. Az NB lí. válogatott percekig 'escoritja ellenfeléit, körültekintően vezette. A KAC VASÁRNAP TARTJA KÖZGYŰLÉSÉT A KAC, BÁSTYA ÉS A HÚSOS, KÖNNYEN GYŐZTEK A KERÜLETI IFJÚSÁGI BAJNOKSÁG ELSŐ FORDULÓJÁN KOLOZSVÁR. A kerületi ifjúsági bajnok­ság küzdelmei tegnap kezdődtek meg. Az első fordulóban, a KAC, Bástya és a Húsos csapatai könnyen győztek. Eredmények a következők: KAC—KMSC 14:1 (4:1). Vezette Palocsay. A KAC ifik remekeltek. Goffiövő Kovács II, 5, Yobb 3, Levente 3, Kovács HL 2, Nagy 1, iíD'elve Szei.S'z. BÁSTYA—VILLAMOSMÜ 8:1 (4:1). Ve­zette Raduch. A Bástya ifik mindvégig fö­lényben játszva, könnyen győztek. GollÖvő Kakucs 3, Babos 2, Pálfy 2 és Kádáv, illet­ve Szabó. HÚSOS—III. KÉR FC 2:0 (0:0) Vezette Haray. A Husois ifjúsági szünet után Binder két góljával1 megérdemelten győz a lelkesen védekező III. kér. FC ellen. AZ IFJÚSÁGI BAJNOKSÁGOK ÁLLÁSA Mátyás csoport: L KAC 5 5 6 0 49: 4 10 2. KMSC 5 3 0 2 4:25 6 3 H uxo ­5 2 0 3 13:11 4 4. KKASE 4 1 0 3 6:14 2 5. III. kér. FC 5 1 0 4 4:22 2 Szamos csoport: 1. Bástya 4 4 0 0 22: 3 8 2. Haggibbor 4 2 0 2 4:10 4 3. Villamosüzem 4 2 0 2 4:17 4 a MÁV 4 0 0 4 0: 0 0 U0-RA GYŐZÖTT A HAGGIBBOR A KAC TURUL ELLEN KOLOZSVÁR. A városi sporttelepen va­sárnap délelőtt játszott egymás ellen a két csapat Haray vezetésével. A mérkőzés mind­végig érdekes és változatos volt. Az első fél­időben a Haggibbor, ‘zünet után a KAC ját­szott jobban. Az egyetleu gólt a második fél­idő 26-ik percében Jakabovits fejelte. A két csapat összeállítása a következő volt* Haggibbor: Noé II., Klemmann—Weisz, Izsák—Keszler II.—Nóti. Steiner—Kasztner (Krausz)—Herskovits—Jakabovits—Gara. KAC Turul: Benedek, Regner I.—Horváth, Csákány—Szabó—Antoni, Szilárd—Hollay— Kovács I.—Bakos—Bokor. ele a Márton—Hamitz hátvédpár jó! állja he­lyét. Szünet Után mindkét csapat változrait az összeállításon. A játék rendkívül élénk és él­vezetes, de mindkét oldalon a csatársor túl puhán játszik. A 24-ik percben Medve fel­vágja Rusizlt a 16-on belül, % büntetőt azon­ban Szerémy mellé lövi. A 28-ik percbein Oroszi szökteti Brassait, aki a 16-ról küldött lövésével megszerzi a vezetést, 2:1. A 35-ik percben Szerémy kézzel) rántja vissza a kiug­ró Szalniszlót a 16-on belül. A 11-est Brassai a balsarokba lövi, 3:1. A 41‘k percben Már­ton a kiugró Szauiisz’ó elől menteni akarja a iabdát, közben Tyukodi kifut és a labda az üres hálóba jut, 4:1. Az NB II.-hen különösen zz Engi—Páll— Losonc fediezetisior tett ki magáért. A véde­lem hibátlanul Háttá eií feladatát. A csatár­sorban a Braissai—Oroszi palszárny voh jó. A kerületi válogatottban a Mártom—Hantz— Szerémy hármas emelkedett ki. A csatársor­ban Fried és Papp Béna, mig az elisö félidő­ben Paiocsiay játszott kitünően. A mérkőzést Szabó Ödön 800 néző előtt A Kolozsvári Atlétikai Club évi rendes közgyűlését március 30-án d. e. 11 órakor tartja meg a Kereskedelmi és Iparkamara nagytermében, melyre' a Club tagjait és a sport barátait tisztelettel meghívja az Elnök­ség. Tárgysorozat: 1. Elnöki megnyitó. 2. Főtitkári jelentés. 3. Szakoszályok jelentései: a) Atlétika, b) Labdarúgás, c) Vívás, d) Úszás, e) Si, f) Tenisz. 4. Pénzári jelentés és költségvetés előterjesztése. 5. Ellenőri je­lentés és felmentvény megadása. 6. Választá­sok. 7. Indítványok. 8. Elnöki zárszó. Meg­jegyezzük, hogy csak azon indítványok tüzel­nek ki tárgyalásra, amelyek folyó bó 22-ig az elnökséghez beadattak. Közgyűlés után társasebéd a Társadalom helyiségében, Majá­lis-utca 32. sz. Jelentkezni f. hó 28-án délig az Angyal Drogériában, Wesselényi Miklós­it tea 18. MAGYARORSZÁG—OLASZORSZÁG 4:0 Torinóban szombat délután ismét megmér­kőzött a magyar és az olasz kardvivócsapat. Ezúttal a „Stampa“ cimü lap serlegéért mér­kőztek négy tiztalálatos asszóban. A magyar kard fénye ezúttal is töretlenül csillogott és a világbajnok magyar fiuk biztosan győztek. AZ NSE KIESETT A MAGYAR KUPÁBÓL BUDAPEST. A Magyar Kupa tegnapi for­dulóján tiz mérkőzést játszottak le. Az egyet­len meglepetés a Nagybányai SE veresége a SalBTC együttesétől. Eredmények a követke­zők: Salgótaráni ■: SalBTC—NSE 4:3 (1:3). Tokod: Tokod—Kőbányai TK 4:0 (2:0). Kaposvár: Dimávag—Kaposvár 4:0 (3:0). Kispest: Kispest—Rákospalota 13:0 (8:>. (8:0). Szolnok: Szolnok—HTVE 7:0 (4:0). Szeged: Szeged—Soroksár 2:0 (0:0). Debrecen: DVSC—WSC 5:3 (4:1). Budapest: Gamma—Köb. AC 12:1 (6:1). Budapest: Törekvés—MÁVAG 3:0 (2:0). Rákoskeresztúr: P. Juta—Rákoskeresztúr 6:4 (1:0). A MAGYAR „B“ JUGOSZLÁV .B“ mér­kőzés előtt Újpest ifjúsági csapata 3:0 (3:0) arányban verte Nagyvárad ifjúsági váloga­tottját. ■ ** remM tfíímiu Veti may vizsgálati di.ked vázmén/ a 15 holdon aluli kisgazdáknak KOLOZSVÁR, március 24. Miután a tavalyi év őszén sok kukorica magas víz­tartalommal, nem egészen beérve került törésre és raktározásra, a kukoricamag csirázóképessége rendkívül változó, sóit esetben alacsony, ami azt jelenti, hogy a gyenge csírázokcpességü mag elvetése a gazdának kellemetlen csalódást okozhat. Ezért a földművelésügyi minisztérium el­rendelte, hogy a kolozsvári m. kir. Vető­magvizsgáló Állomás (Monostori-ut 3.) a gazdák áltál „gazda\ izsgálat * megjelölés­sel beküldött mintákat a folyó tavaszi vetési időszakiján díjmentesen, teljesen ingyen és soron kivül vizsgálja meg. Má­sik kedv ezrnényt is nyújt a földművelés- ügyi minisztérium az erdélyi gazdáknak, amennyiben elrendelte, hogy a vetőmag- vizsgáló állomás mindazon gazdák részére, akik 15 kát. holdnál kisebb területen gaz­dálkodnak és vetőmagtermesztéssel vagy magkereskedéssel iparszerüleg nem fog­lalkoznak, mindenféle vetőmagvizsgálat- nál (tisztaság, csirázóképesség, dohosság, hektolitersuly, beléndekmag tartalom) 50 százalékos dijkedvezményt adjon a vető­magvizsgáló állomás. Ingyen végzi az ál­lomás magkerenkedéssel iparszerüleg nem foglalkozó gazdák részére a lucerna és ló­here, valamint szarvaskerep arankára tör- ténő vizsgálatát. A SZUPERFOSZFÁT MŰTRÁGYA LEGMAGASABB ÁRA. Az árellenőrzé» országos kormánybiztosa megállapította a szuperfoszfát műtrágya legmagasabb árát. Eszerint a 100 métermázsánál nagyobb vételnél a 100 kilogramonkénti ár papir­zsákokban szállítva 16 pengő 20 fillér. Ömlesztve pedig 15 pengő 20 fillér. A 100 mázsán aluli, de 50 mázsánál nem kisebb mennyiségnél papirzsákokban szállítva 16 pengő 70 fillér, ömlesztve pedig 16 pengő a T00 kgr-kénti ár, a rendeltetési állo­máshoz szállítva. Az 50 mázsánál kisebb vételnél jutazsákokban 18 pengő 50 fil­lér, papirzsákokban 16 pengő 20 fillér, a feladóállomáson vagonba rakva. A mű- trágymgyári bizományi lerakat okban az el­adási ár ott helyben átvéve 19 P 20 fillér. A ROMÁN ÉRTÉKPAPÍROK BEJE- LENTÉSÉNEK HELYES ÉRTELMEZÉ­SE. A budapesti román követség a beje­lentési kötelezettségről szóló rendelet mó­dosításaként közli, hogy a román nemzet- gazdasági minisztérium 1941 március 4-i törvényrendelete értelmében külföldiek csupán a román királyság területén kibo­csátott részvény, kötvény és egyéb érték­papírok bejelentésére kötelezettek. Nem vonatkozik ez a bejelentési kötelezettség ingatlanokra (ház, telek), bankbetétekre, avagy más vagyonértékekre. A budapesti román királyi követségnél történő beje­lentési kötelezettség határidejét különben 1941 április 30-áig meghosszabbították. ÜT ERDÉLYI OLAJ ÉS ASZFALT­TELEPET VESZ ÁT AZ ÁLLAM. A Dei- na-Tatarosi Aszfaltbánya Rt. állami tulaj­donba vétele után rövidesen még négy erdélyi olaj és aszfalltelep állami átvé­tele kerül sorra. A szóban levő vállala­tok a következők: A Bartos Adorján és Társa tulajdonát képezett, a dernaihoz hasonló aszfaltbánya Sástelek községben; a dr. Bene Sándor tulajdonában volt si- téri (Biharmegye) telep: a Kárpáti Pet­róleum Rt. izaszacsali (Máramarosmegyei üzeme, amely a galíciai olajmezők egyik nyúlványa és a Szamosudvarhelyt székel í Biharszilágyi Olajipar Rt. Ezeknél most folynak a telekkönyvi kiírások, melynek befejezése után azonnal sor kerül az ál­lami átvételre. Az árkormánybiztos megbeszélést '"! Kolozsváron az erdélyi iparvállalatok ve­zetőivel. Mint értesülünk, a román ip.ir- pártolási kedvezmények helyett az érd lyi vállalatok részére adandó iparfejlesz­tési kedvezmények megállapítása tárgyi­ban március 31-én az iparügyi miniszté- riumban az Erdélyül Gyáriparosok Szövet­ségének bevonásával értekezlet lesz. a/ árszabályozás méltányos keresztülvitele zése érdekében pedig az árkormánybizlos Kolozsvárra értekezletre fogja meghívni " az erdélyi vállalatokat. boldogulhatott. A magyarok gólját Har­sányt szerezte, amikor a mérkőzés 2:0-ra állott. A magyar csapat a következő összeállí­tásban játszott: Dósai, Lőrincz—Németh, Lóránt—Bakos—Rottenbiller, Holl ősi— Harsány i—Borbély—Beke—T urbéki. MAGYARORSZÁG Be JUGOSZLÁ­VIA B. 2:0 (2:0) BUDAPEST. Az újpesti stadionban 25 ezer néző gyönyörködött a magyar B. vá­logatott eredményes játékában. A Szabó, vitéz Bohus—Kispéter, Nagy II —Tóth— Szalay, Kovács I.—Kovács II.—Sárvári— Kiszely—Tóth III. összeállítású magyar B. válogatott mindvégig, de különösen az í. félidőben szépen, fölényben játszott és ezt bizonyította Kovács IL-nek a 2P.-ik percben és Kiszelynek a következő perc­ben szerzett gólja. A jugoszlávok csaknem végig tiz emberrel játszottak, mert Aia- naskovics Kiszelyvel való összefutása után úgy megsérült, hogy kiállani kényszerült. A mérkőzést Beranek (német) vezette.