Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1991. Tanulmányok a társadalomelmélet köréből (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 20)

Kádek István: Az általános iskolai pedagógusok foglalkoztatási és bérezési problémái — a 80-as évek közgazdasági és pedagógiai szaksajtójának tükrében

81 5. Összegzés Az irodalmak áttekintése alapján tömör summázatként az alábbiakat fogalmazhatjuk meg: 1.A cikkírók véleménye szerint az oktatási szférában hiányjelenségek tapasztalhatók (konkréten: munkaerőhiány is). A hiány okait, újratermelődésének mechanizmusait, de magát a fogalmat is, különbözőféleképpen magyarázzák. Feladatként jelölik meg az oktatásfejlesztési döntéseknek - az anyagi feltételek oldaláról történő -- reálisabb megalapozását. A távlatos megoldás a jelenlegi alkuszisztéma meghaladása kell legyen; gyökeresen át kell alakítani az oktatásfinanszírozás egész rendszerét. 2. A jelenlegi pedagógus bérezés legneuralgikusabb pontjai: az átlagbér alacsony színvonala; a megnyugtató megoldás hiánya a túlmunka díjazásában. A cikkekben, nyilatkozatokban megfogalmazódó általános vélemény az, hogy a bérezési gondokon érdemlegesen segíteni csak központi bérintézkedésekkel lehet. Emellett hangot kap az a vélemény, hogy a tanár "mindenes" szerepének megszüntetésével, speciálisan (de olcsón) képzett segéderők kiterjedtebb iskolai alkalmazásával kiképzési és bérezési költségek is megtakaríthatók lennének. A pedagógus bérhelyzet némileg ezen összegek átcsoportosításával is javítható lenne. 3.Az irodalmak foglalkoznak a pedagógiai asszisztensek alkalmazásának tapasztalataival. Ennek kapcsán megfogalmazódik az iskolán belüli munkamegosztás újragondolásának igénye. Általános az a vélemény, hogy a pedagógusok munkáját segítő személyzet növelésére van szükség (s itt nemcsak a pedagógiai segéderőkről van szó, hanem speciális képzettségű gazdasági, adminisztratív munkaerőkről, szervező szakemberekről is). Hangot kap a mammutiskolák "szétbontásának", az emberléptékű iskolai méretekhez való visszatérésnek az igénye. 4. A cikkekből, tanulmányokból kiderül az is: a foglalkoztatási, bérezési, finanszírozási gondok megoldása nemcsak a gazdasági-társadalmi feltételrendszer változásán múlik; erőteljes szemléletváltást követel maguktól a pedagógusoktól is. Aligha kétséges ugyanis, hogy egy mcxlern iskolában "a tanároknak is, a vezetőségnek is növekedni fog az úgynevezett költségérzékenysége. Vagyis pontosabban az a készségük, hogy anyaggal, idővel, saját és mások energiáival tudatosabban gazdái kodjanak. Erinek a szemléletváltozásnak a jelentőségére az eddigi oktatásfinanszírozási vitákban kevesen utaltak; pedig nehéz a jelentőségét túlbecsülni.

Next

/
Thumbnails
Contents