Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1989. 19/1. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 19)

F. V. Cann Kaj Szi: A marxi természetfelfogás és humanista 17. aspektusa Törőcsik Miklós: Valláselméleti kérdések a Gazdasági-filozófiai kéziratokban

- 33 ­nem partikulárisán termel. Ezáltal a szabad tevékenység eszközzé fokozó­dik le, "az ember nembeli életét fizikai exisztenciájának eszközévé te­szi". Számunkra viszont az a fontos, hogy enne k tudata mivé lesz: "A tu­dat, amellyel az ember neméről bír, az elidegenülés által tehát akként 15 változik át, hogy a nembeli élet számára eszközzé válik." " Vagyis: az elidegenült munka terméke az elidegenült tudat. Közvetlen következményként tételezi ezután Marx az embernek az ember­től való elidegenülését, hogy aztán az elidegenült munka termékét a másik embernek juttassa. De előbb egy kitérő, egy feltételezés és annak az el­vetése. "Ha a munka terméke idegen nekem, idegen hatalomként lép velem szembe, hát akkor kié? Ha saját tevékenységem nem az enyém, idegen, ki­kényszerített tevékenység, hát akkor kié? Egy mási k lényé, nem az enyém. Ki ez a lény? Az istenek ? Mindenesetre az első időkben a fő termelés, mint pl. a templomépítés Egyiptomban, Indiában, Mexikóban, az istenek szolgálatában jelenik meg, mint ahogy a termék is az isteneké. Ámde az istenek egymagukban sohasem voltak a munkáltatók. Éppoly kevéssé a ter­mészet . És milyen ellentmondás volna is, hogy minél inkább aláveti magá­nak munkája által az ember a természetet, minél inkább feleslegessé vál­nak az istenek csodái az ipar csodái által, az ember e hatalmaknak a kedvéért lemondjon a termelésen érzett örömről és a termék élvezeté­ről." 1 6 És újra egyértelmű tömörséggel megfogalmazva: "Nem az istenek, nem a természet, csak maga az ember lehet ez az idegen hatalom az ember felett." 1^ Ennek lényege, gyökere maga a valóságos társadalom, a való­ságos társadalomban meglevő emberi viszonyok, amelyet viszont újra az elidegenült munka hoz létre. "A gyakorlati valóságos világban az önelide­genülés csak más emberekhez való gyakorlati valóságos viszony által je­lenhetik meg. Az eszköz, amely által az elidegenülés végbemegy, maga is gyakorlati . Az elidegenült munka által az ember tehát nemcsak a termelés tárgyához és aktusához mint idegen és vele szemben ellenséges hatalmakhoz való viszonyát hozza létre; létrehozza azt a viszonyt is, amelyben más emberek az ő termeléséhez és termékéhez állnak, és azt a viszonyt, amely­10 ben ő e más emberekkel áll." Ez meghatározza a vallási önelidegenülés megjelenését is: "a vallási önelidegenülés szükségképpen a laikusnak a paphoz való viszonyában jelenik meg, vagy akár, minthogy itt egy intel­19 lektuális világról van sző, egy közvetítőhöz stb. való viszonyában .

Next

/
Thumbnails
Contents