Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1989. 19/1. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 19)

Halmai István: Szempontok a jogászság rekrutációjának vizsgála-tához az egri Érseki Jogakadémián a polgári korszak első felében (1861 — 1913)

- 209 ­gélikus és a tiszáninneni református egyházkerületekből érkeztek Egerbe. A legnagyobb jelentőséggel -- érthető módon — az egri püspökség bírt. Az egri főgimnázium mindvégig egyértelműen érvényesítette a jogaka­démia katolikus jellegét (14. sz. melléklet), egyetlen időintervallumban sem volt kevesebb katolikus tanulója a hallgatók kétharmadánál. 52 év 15 viszonylatában ez 73 Az izraelita hallgatók aránya az intézményben jellegzetesen alakul. Ha százalékosan vizsgálódunk, egy a mólt század utolsó évtizedét jelölő periódus kivételével (ez sem tűi jelentős) 1075-től 15—10 *s körül mozog a számuk. Ha az abszolút számokat vesszük alapul, folyamatos és töretlen növekedés tapasztalható. Lényegében egy közismert társadalmi, folyamat átlagosnál talán valami­vel erőteljesebb leképződésének lehetünk tanúi a jogakadémia vonatkozásá­ban, nevezetesen a zsidóság — nagyobb mértékben a század végétől — en­tellektüel pályák felé való áramlásának. A jogi pálya speciálisan ilyen, hisz ennek társadalmi természete változik meg alapjában — Erdei kifeje­zésével — a honorácior múlt tradíciói fokozatossan szűnnek meg kizáróla­gosnak lenni. 1073-tól a századfordulóig az egyetemi és a főiskolai hallgatók száma magyarországi viszonylatban két és félszeresére nő, és az évi növekmény több mint a fele izraelita vallású fiatal. Ezt a folyamatot aztán -a köz­vélemény nyomása ellenére -- az 1095. évi, a zsidó vallás recepciójá­ról szóló törvény (ti. a közszolgálati alkalmazhatóságukat.) kodifikálja is. 1 6" A protestáns vallású hallgatók százalékos megoszlása is meglehetős stabilitást mutat: 5 és 8 % között stagnál; létszámuk — hasonlóan a zsi­dó fiatalokéihoz — folyamatosan emelkedik ennek ellenére. Számszerű je­lentőségük mélyen alatta marad mindvégig minden más felekezet hallgatóié­nak. A fenti két tendenciával nem rímel a katolikus hallgatók arányválto­zása . Míg ugyanis 1874-től százalékosan folytonos csökkenés tapasztalha­tó, létszámuk a századforulótól nagymértékben megnövekszik. Ez minden bi­zonnyal a jogakadémiai létszám egészségtelen felduzzadásának következmé­nye, míg a százalékos csökkenés oka feltehetően a görögkeleti hallgatók közel 200 Vos és az izrealita vallású hallgatók létszámbeli előretörése.

Next

/
Thumbnails
Contents